jasomlaco
07.09.10,06:48
Zdravím Vás.

Staviam si takú malú "chatku" v záhradke. Je to konštrukcia z ocelových rúr v kombinácii s drevom. Z vonkajšej strany to chcem obaliť OSB doskami. Potom izolácia, asi nejaká vata a z vnútra tiež asi OSB, ale to ešte neviem. Chcem sa opýtať či z vonkajšej strany, teda na OSB dosky mám dať polystyrén a na to omietku alebo stačí len tie OSB len natrieť lakom? Ako odolávajú OSB dosky vplyvu počasia? Ďakujem za rady.
Laco-monter
07.09.10,05:21
Zdravím Vás.

Staviam si takú malú "chatku" v záhradke. Je to konštrukcia z ocelových rúr v kombinácii s drevom. Z vonkajšej strany to chcem obaliť OSB doskami. Potom izolácia, asi nejaká vata a z vnútra tiež asi OSB, ale to ešte neviem. Chcem sa opýtať či z vonkajšej strany, teda na OSB dosky mám dať polystyrén a na to omietku alebo stačí len tie OSB len natrieť lakom? Ako odolávajú OSB dosky vplyvu počasia? Ďakujem za rady.

Tvoje zadanie témy je rozporuplné,
najprv chceš OSB-dosky zaizolovať vatou, potom hovoríš o polystyrene a nakoniec chceš lakovať OSB dosky ?

Napad je dobrý v tom,že takto ziskaš veľmi pevnú konštrukciu na ktorú pripevníš OSB-dosky,k nim pripevníš minerálnu vlnu alebo polystyren na to dáš sieťku a zatiahneš lepidlom, potom dáš farebnú omietku.

Čo dáš do vnutra chatky je na tebe , ale dvojitú konštrukciu z OSB dosiek nemusíš robiť, snaď zvnutra nejaký sadrokarton
keď tam chceš byvať aby ti zakrylo rozvody vody a elektriky.

A je to !

takto sa to má robiť .

Inak ak trochu pogoogliš najdeš spustu obrazkov a postupov k tomu.
jojkoz
07.09.10,05:41
Tvoje zadanie témy je rozporuplné,
najprv chceš OSB-dosky zaizolovať vatou, potom hovoríš o polystyrene a nakoniec chceš lakovať OSB dosky ?

Ani nie.

On chce izolaciu z vaty dat smerom dovnutra ;)

A pyta sa co spravit s vonkajsou stranou ;)
Ci len nalakovat alebo nalepit EPS a nan omietku.
marleau
07.09.10,05:42
Tvoje zadanie témy je rozporuplné,
najprv chceš OSB-dosky zaizolovať vatou, potom hovoríš o polystyrene a nakoniec chceš lakovať OSB dosky ?

Napad je dobrý v tom,že takto ziskaš veľmi pevnú konštrukciu na ktorú pripevníš OSB-dosky,k nim pripevníš minerálnu vlnu alebo polystyren na to dáš sieťku a zatiahneš lepidlom, potom dáš farebnú omietku.

Čo dáš do vnutra chatky je na tebe , ale dvojitú konštrukciu z OSB dosiek nemusíš robiť, snaď zvnutra nejaký sadrokarton
keď tam chceš byvať aby ti zakrylo rozvody vody a elektriky.

A je to !

takto sa to má robiť .

Inak ak trochu pogoogliš najdeš spustu obrazkov a postupov k tomu.
Dobre to myslel,chce konštrukciu ako montovaný drevodom.Tá vata je vo vnútri,polystyrén zvonka.
Áno,takto to možeš urobiť.Natierať OSB nie je moc dobré,pretože nedokáže (OSB) vsiaknuť do seba takmer nič a ten lak alebo iný náter by bol viac-menej zbytočný.Aj keď v dnešnej dobe existujú rozne nátery,lepidlá či laky,najlepšie (aj najkrajšie) je dať tam aspoň 3 cm polystyrén a omietku podľa vlastného vkusu.Alebo roštovú konštrukciu a obiť drevom (falošný zrub,tatranský profil,prekladané dosky....).
alltracboy
07.09.10,05:53
jy by som na osb dal sietku s vodoodpudivou paropriepustnou omietkou aby sa zamedzilo posobeniu pocasia a uv priamo na dosky a smerom dovnutra kludne vatu. tu vonkajsiu osb by som dal tu najtensiu, len aby vata nevypadla, mozno este pod to nejaky spevnujuci rost.
jasomlaco
07.09.10,06:23
Vďaka za rady.
Včera som kúpil OSB hrúbky 8 mm. Teda najtenšie čo u nás boli. Aj som to pôvodne chcel tak spraviť, že na to dám z vonku ešte polystyrén a nejakú omietku. Len som chcel počuť názory skúsených. Trošku sa ale bojím či to stihnem. Robím si to sám, teda občas pomôže sused ale väčšinou sám. Je teraz kadejaké počasie. Stane sa niečo s tými OSB keď náhodou zmoknú? Teda ak nestihnem dať ten polystyrén. A treba pred lepením polystyrénu povrch OSB niečim penetrovať?
Vopred ďakujem.
alltracboy
07.09.10,06:29
ked to budes lepit kanagonom tak nie :D

osb dosky su dost odolne proti vlhkosti. a zrejme tam mas nejaku striesku. obcasny bocny dazd by tomu nebude vadit.
jasomlaco
07.09.10,06:36
ked to budes lepit kanagonom tak nie :D

osb dosky su dost odolne proti vlhkosti. a zrejme tam mas nejaku striesku. obcasny bocny dazd by tomu nebude vadit.

Nemyslel som Kanagon :). Aj keď toto nie je môj obor až taký buk nie som. Len preto že evrikov nie je nikdy dosť a pre mňa bola suma za tia OSB teda 211€ celkom dosť. Nechcel by som o to prísť s jedným jesenným dažďom. Strechu už mám, len zboku by to mohlo trochu osprchovať.
Ešte taký možno malý detail: dosky dávať natesno k sebe? Niekde som tuším čítal že sa má nechávať pár mm medzera.
Vďaka.
alltracboy
07.09.10,07:03
zaves pred to igelit a dazd sa tam nedostane. myslim ze medzery tam netreba nechavat. keby to bolo medzi dvoma murmi tak tam by mala byt medzera.
jasomlaco
07.09.10,07:07
zaves pred to igelit a dazd sa tam nedostane. myslim ze medzery tam netreba nechavat. keby to bolo medzi dvoma murmi tak tam by mala byt medzera.

Vďaka.
vankusik29
07.09.10,07:37
Ahoj, mozes prosim ta napisat ake rozmery bude mat ta chatka? Tiez sa na buduci rok chystame na nieco podobne. Mame konstrukciu zo starej unimobunky 6x3 m, vyska asi 2,5 m.

Chcem sa este spytat, ze co je lacnejsie? Obalit to zvonka polystyrenom a dat omietku? Alebo spravit zvysly rost a na to vodorovne pribit nejake pekne dosky ako na drevodomoch byvaju? Dreveny obklad zvonka mi pride jednoduchsi ako lepit polystyren, sietkovat a omietat a malovat. Ale ci je to aj lacnejsie?
alltracboy
07.09.10,08:01
on to chce mat zateplene, preto ten polystyren. ja by som asi dal sklenenu vatu do rostu a spravil odvetranu fasadu. o drevo sa treba starat. o omietku nie
jasomlaco
07.09.10,17:06
on to chce mat zateplene, preto ten polystyren. ja by som asi dal sklenenu vatu do rostu a spravil odvetranu fasadu. o drevo sa treba starat. o omietku nie

Ako odvetranú fasádu. Ak môžeš popíš to bližšie.
jasomlaco
07.09.10,17:11
Tu sú fotky (http://img695.imageshack.us/gal.php?g=dsc00515k.jpg)toho môjho "diela". Fotil som dnes. Bordel si nevšímajte. Mám tam málo miesta a ešte aj hrozia dažde tak sa snažím mať všetko pod strechou.
Robím to z toho čo zoženiem lacnejšie alebo zadarmo. Zatiaľ som kupoval len plechovú strechu, drevo a OSB dosky. No a nejaký ten cement.
Bude to len taká víkendová búdka na občasné prenocovanie, a oddýchnutie si. Nič náročné.
OSB+polystyrén+omietka sú asi lacnejšie ako drevo, aj keď to je iste krajšie.
Zeck
07.09.10,20:02
mas pekny vyhlad na mesto. :):cool:
oveckovam
30.04.12,08:01
Ahoj aj ja som uvažovala ako ty - ked som riešila unimobunku a jej derave steny.
Kúpila som OSB napenetrovala ich 2 x , navrtala do konštrukcie a na ne som natiahla sieťku, omietku - silikonovú 2 mm - stena ako vyšitá z obrazku.
Po roku sa začala sieťka s omietkou odlepovať.

Momentalne som sa rozhodla začlenieť túto unimobunku medzi ostatné a tak som ju začala rozoberať, čudoval by si sa ako ľahko zleze sieťka so stirekou z OSB dosiek. Už takú chybu nikdy nespravím.
Ak ti môžem poradiť nedávaj tam stierku - je to hlúposť - oblož stenu trapézovým plechom, alebo obkladovými plastovými parketami, alebo čo je v tvojej dostupnosti. :eek:
michalha
01.05.12,05:59
Ak chceš dať na OSB sieťku treba ju natrieť adhéznym mostíkom potom to drží bez problémov.
Indeed
01.05.12,06:10
Jeden stavebník tu pred časom odporúčal penetráciu BASF na OSB dosku + sieťku na to dával nejakú omietku ...
oveckovam
01.05.12,19:56
Vyzerá to zaujímavo :-)))
Indeed
02.05.12,05:10
hadam by bolo dobre pred penetrovaním tu OSB dosku trochu zdrsniť
demiro
12.06.12,09:00
pokial sa jedna o OSB3 dosku, kratkodobe vystavenie nepriazni pocasia by nemal byt problem
jezo421
14.06.12,03:42
Ked uz sa tu vytiahla tato tema, skusim ju vyuzit. Chcel by som z OSB3 dosiek urobit pochodznu povalu. Problem je, ze tramy na ktorych ma lezat maju hlupu roztec - 90cm. Ak sa maju spajat na tramoch, z kazdej dosky 60cm vyhodim, teda stvrtinu. Ma vyznam uvazovat o spajani medzi tramami s nejakou vystuzou odspodu, alebo je to uplna blbost?
220870
14.06.12,03:51
Skúste si to najskôr dobre prerátať.Na takúto rozteč potrebujete min 25mm hrubú OSB .Dosky vyjdú lacnejšie.
marleau
14.06.12,04:09
Ked uz sa tu vytiahla tato tema, skusim ju vyuzit. Chcel by som z OSB3 dosiek urobit pochodznu povalu. Problem je, ze tramy na ktorych ma lezat maju hlupu roztec - 90cm. Ak sa maju spajat na tramoch, z kazdej dosky 60cm vyhodim, teda stvrtinu. Ma vyznam uvazovat o spajani medzi tramami s nejakou vystuzou odspodu, alebo je to uplna blbost?

Urobte priečne roštovanie na trámy zo 6 cm vysokých hranolkov s roztečou do 65 cm a na to nabite OSB,ale perodrážku - nemusíte spájať na trámoch,odrežete zvyšok len z dvoch strán.Na pochodznu povalu bude stačiť hrúbka 22 mm.
jezo421
14.06.12,05:42
OK, dakujem obom za tipy, porozmyslam co s tym.
demiro
14.06.12,06:51
Urcite sa oplati pouzit OSB dosky s perodrazkou, v takom pripade je mozne dosky nadpajat aj mimo tramov. Min. hrubka dosky 18mm, samozrejme cim hrubsia doska tym mensi priehyb.