erik2k
07.09.10,13:45
Dobry den, chystame sa stavat na jar a mame nejasno v tom co vsetko sa moze spravit do a pocas zimy. Ked sa zacne skoro na jar tak hruba stavba bude hotova (ak pocasie dovoli) za 3-4 mesiace. Viem,ze musime nechat stavbu vymrznut aby sa usadila- tyka sa toto len toho aby sa nedavali omietky? Moze sa robit voda, elektrika, kurenie, podlaha,,,atd? Radi by sme dom dokoncili hned po zime, preto chceme toho co najviac stihnut kym dom prezimuje, mozno nieco spravit aj cez zimu ak sa da. Dakujem
marleau
07.09.10,13:45
K tomu napíšem len toľko.Zima a mokré procesy nejdú k sebe.Zima sa myslí aj menej ako 5°C,nie len ročné obdobie.
Janyke
07.09.10,17:16
Viem ze je to o inom ale u nas v meste stavali cely obchodny dom LIDL pocas zimy. Aj v tych najvacsich mrazoch pracovali. Na konci leta zacali stahovat ornicu, tlct piloty do zeme a zaklady boli hotove po dusickach. Nasledovali obvodove mury a strechu davali ked nesnezilo :) Nakladiaky zrovnavali zem pocas dni ked nebolo tak zima a aby ich rano nastartovali parkovali priamo na miestach kde su teraz regale s tovarom. Co som sa cudoval tak aj omietky robili pocas zimnych dni niekedy vo februari. Lesenie mali postavene asi tak na 10-15m a stale zakryte plachtou. Takto u nas pocas jesene a zimy postavili cely obchodak, denne som sa dival na jeho vystavbu a neveril som vlastnym ociam. Na jar ho slavnostne otvorili.
andiablo
07.09.10,17:29
pri špeciálnych prostriedkoch (vykorovacie zariadenia, urýchlovače a chemie ori mrazoch) sa dá skoro všetko. Záleží to ale od financií
Ferdosondo
07.09.10,17:42
Erik2k hlavne sa obrň trpezlivosťou. Ušetríš si sklamanie. Ani zďaleka nevyjde všetko tak, ako si napíšeš na papier. Tí čo postavili vedia o čom píšem.
220870
07.09.10,17:59
pri špeciálnych prostriedkoch (vykorovacie zariadenia, urýchlovače a chemie ori mrazoch) sa dá skoro všetko. Záleží to ale od financií
Mýlite sa.Nejde to do financí.Na jednej strane je síce treba zaplatiť vykurovanie objektu na druhej raz toľko financií ušetríte na mzdách,ktoré sú v porovnaní zo sezónou niekedy tretinové.
day
07.09.10,18:39
MĂ˝lite sa.Nejde to do financĂ*.Na jednej strane je sĂ*ce treba zaplatiĹĽ vykurovanie objektu na druhej raz toÄžko financiĂ* uĹĄetrĂ*te na mzdĂĄch,ktorĂŠ sĂş v porovnanĂ* zo sezĂłnou niekedy tretinovĂŠ.

zaujimava myslienka, chcel "suhlasit" s andiablom, ale Vas nazor sa mi vazne pozdava.
cez sezonu je problem zohnat dobreho odbornika, cez zimu by to malo byt lahsie :)
erik2k
07.09.10,21:55
dakujem za prispevky...takze sa da vsetko okrem omietok? co potery s podlahovkou?...neviem ci sa davaju najprv potery ci omietky, alebo je to jedno... Kurit o jednu zimu viac (aj ked tam nebyvame) by nam nevadilo, ak sa to da...
dolfort
07.09.10,23:01
Erik2k hlavne sa obrň trpezlivosťou. Ušetríš si sklamanie. Ani zďaleka nevyjde všetko tak, ako si napíšeš na papier. Tí čo postavili vedia o čom píšem.

čas x2, peniaze x1,5
220870
08.09.10,03:44
dakujem za prispevky...takze sa da vsetko okrem omietok? co potery s podlahovkou?...neviem ci sa davaju najprv potery ci omietky, alebo je to jedno... Kurit o jednu zimu viac (aj ked tam nebyvame) by nam nevadilo, ak sa to da...
Dá sa urobiť všetko.Vždy to stavebné firmy robili tak že postavili dom uzatvorili a cez zimu robili vnútorné práce,omietky,potery.Vyložene neodporúčam postaviť dom na jeseň z porovitých materiálov Ytong a pod a cez zimu ich omietať.Poter môžete urobiť.
erik2k
09.09.10,07:55
stavat sa zacne skoro na jar, pocitam,ze do konca jula bude hruba stavba hotova...je to obycajny bungalov, nic zlozite...

za ako dlho sa vypari vlhkost z ytongu? aby som vedel ako dlho pockat kym sa zacne omietat?

robia sa najprv potery alebo omietky??? alebo je to jedno..?
day
09.09.10,08:19
moj plan je najskor robit poter
TomasHC
09.09.10,08:57
Lepsie je asi robit skor omietky, az potom poter, lebo omietka sa tazsie bude robit pri poteri. Ak to nebudes robit Ty, tak Ti to moze byt jedno.
erik2k
09.09.10,09:06
ja to robit nebudem...chcem aby robili co sa da, aby sa na nic necakalo
day
09.09.10,11:11
neposkodis pocas omietok hydroizolaciu?
erik2k
09.09.10,13:36
preco ci neposkodi hydroizolaciu? nechapem
220870
09.09.10,16:34
Ytong by mal podľa odporúčaní výrobcu schnúť 1 rok pred zhotovením vnútorných omietok.Fasáda by sa mala robiť po dvoch rokoch.
erik2k
10.09.10,08:47
no rok na vnutorne a dva na fasadu sa mi zda dlho...to aj niekto dodrziava tieto odporucania?
220870
10.09.10,15:02
no rok na vnutorne a dva na fasadu sa mi zda dlho...to aj niekto dodrziava tieto odporucania?
Potom sa všetci čudujú, že im vlhnú a plesnivejú steny.
mladymuz
10.09.10,15:18
My sme stavali nasledovne z ytongu.

Marec ´08 - pripojky
April/Jun ´08 - zaklady s platnou
Jul-August ´08- mury
September ´08 - veniec
Oktober/November ´08 - strecha
Januar ´09 - Okna
Februar ´09 - priprava na poter, izolacie a rozvody
Marec ´09 - poter
April/Jun´09- kachlicky,dlazby a omietky vo vnutri
Jul/August ´09 - malovanie, plavajuce a tak.
September ´09 - nastahovanie

doteraz nemame vonkajsie omietky a v podstate to domu ani nevadi. Vlhkost sa drzi vsade konstantna 50-60% len v zime, ked sa kuri vyslovene vela v krbe, tak je na urovni 20-30%. Kupelna ma okrem teda casu, ked sa kupe tiez stale rovnaku vlhkost ako cely dom. Zateplovat uz urcite nebudem. To ze nie je omietnute ma netrapil, lebo podla stranky vyrobcu je nasiakavost nizka a asi ma aj pravdu.
220870
10.09.10,15:25
My sme stavali nasledovne z ytongu.

Marec ´08 - pripojky
April/Jun ´08 - zaklady s platnou
Jul-August ´08- mury
September ´08 - veniec
Oktober/November ´08 - strecha
Januar ´09 - Okna
Februar ´09 - priprava na poter, izolacie a rozvody
Marec ´09 - poter
April/Jun´09- kachlicky,dlazby a omietky vo vnutri
Jul/August ´09 - malovanie, plavajuce a tak.
September ´09 - nastahovanie

doteraz nemame vonkajsie omietky a v podstate to domu ani nevadi. Vlhkost sa drzi vsade konstantna 50-60% len v zime, ked sa kuri vyslovene vela v krbe, tak je na urovni 20-30%. Kupelna ma okrem teda casu, ked sa kupe tiez stale rovnaku vlhkost ako cely dom. Zateplovat uz urcite nebudem. To ze nie je omietnute ma netrapil, lebo podla stranky vyrobcu je nasiakavost nizka a asi ma aj pravdu.
Pravda je že nasiakavosť Ytongu je veľmi nízka.Problém je zabudovaná vlhkosť z výroby.
erik2k
11.09.10,08:19
mozem nakupit ytong v januari aj ked sa zacne stavat az na jar? ten ytong by len tak stal na zahrade zabaleny ako ho dodavaju...neposkodi sa alebo....?
andiablo
11.09.10,09:36
mozem nakupit ytong v januari aj ked sa zacne stavat az na jar? ten ytong by len tak stal na zahrade zabaleny ako ho dodavaju...neposkodi sa alebo....?
nie nepoškodí ho ak je zabalený a nenatečie doň voda
TomasHC
12.09.10,14:05
preco ci neposkodi hydroizolaciu? nechapem

Lebo omietkari su prasce a so stojkami prepichnu hydroizolaciu ;)
220870
12.09.10,14:30
mozem nakupit ytong v januari aj ked sa zacne stavat az na jar? ten ytong by len tak stal na zahrade zabaleny ako ho dodavaju...neposkodi sa alebo....?
Problém je voda ktorú Ytong obsahuje už z výroby.Ak budete ten Ytong kupovať v januári, pýtajte alebo kúpte len taký ktorý bol vyrobený minulý rok.Platí to hlavne vtedy ak budú tuhé zimy v januári.
radEg
13.09.10,05:55
Problém je voda ktorú Ytong obsahuje už z výroby.Ak budete ten Ytong kupovať v januári, pýtajte alebo kúpte len taký ktorý bol vyrobený minulý rok.Platí to hlavne vtedy ak budú tuhé zimy v januári.

Ja som tak kúpil ale nechal som ho uskladnený v stavebninách. V zime keď ho priviezli bol som ho aj skontrolovať a tam kde bola roztrhnutá fólia kázal som to opraviť. Kým som vybavil SP prešlo veľa času a teraz v auguste keď som si dal Ytong konečne previesť zo stavebnín tak takmer každá paleta mala fóliu na vrchu pretrhnutú (v spoji) a tvárnice boli mokré. Predpokladám že fólia praskla kvôli výkyvom počasia.

Ďalšia vec je, že postavíte múry, príde zopár lejakov, potom spravíte strop, ktorý budete dva týždne polievať všetko Vám to nasiakne do tvárnic a preto myslím, že je úplne jedno či ste kúpili minuloročný Ytong alebo tohto ročný... Tvárnice začnú vysychať až keď spravíte poriadnu strechu.
Laco-monter
13.09.10,06:04
Mýlite sa.Nejde to do financí.Na jednej strane je síce treba zaplatiť vykurovanie objektu na druhej raz toľko financií ušetríte na mzdách,ktoré sú v porovnaní zo sezónou niekedy tretinové.
Tak teraz si ma veĺmi sklamal .:mee:

ty máš ake uvažovanie ???

Podĺa teba majú ľudia drieť na stavbe za minimalku alebo čo ?

:mad: :mad: :mad:
ciners
13.09.10,06:21
Nie Laci, iba zli projektanti maju makat za minimalku, "majstrom" treba pribalit este X5-ku + 50€ na hodinu
Laco-monter
13.09.10,06:27
Nie Laci, iba zli projektanti maju makat za minimalku, "majstrom" treba pribalit este X5-ku + 50€ na hodinu

Majstrom dajú aj tringelt , ale len MAJSTROM , nie "majstrom".
ciners
13.09.10,06:32
Podla tvojej filozofie bez projektu a tym bez rozpoctu sa nasledne okradanie zakaznika vola tringelt?
Laco-monter
13.09.10,06:41
Podla tvojej filozofie bez projektu a tym bez rozpoctu sa nasledne okradanie zakaznika vola tringelt?

Ja som sa vyjadril len k otázke odmeńovania, ĺudí

vetu o projektoch, čo ich absencii, si domontoval sam od seba.

nevkladaj mi do ust to , čo som nepovedal !
day
13.09.10,08:07
Ja som sa vyjadril len k otázke odmeńovania, ĺudí

vetu o projektoch, čo ich absencii, si domontoval sam od seba.

nevkladaj mi do ust to , čo som nepovedal !

tomu sa hovori trhovy mechanizmus, nie je to nic vynimocne ;)
ciners
13.09.10,08:30
Ja som sa vyjadril len k otázke odmeńovania, ĺudí

vetu o projektoch, čo ich absencii, si domontoval sam od seba.

nevkladaj mi do ust to , čo som nepovedal !
mimotemy
Ty tu vzdy vypisujes, ako treba vsetkych projektantov hnat prec a geniom na stavbach zaplatit. Mne teraz jeden taky genius namiesto priecky postavil nosnu stenu 250mm hrubu bez zakladu nerespektujuc ziadne dokumentacie k stavbe. Odmieta realizacny projekt,hoci investor ho chce. Dovod? Na realizak by bol presne rozpolozkovany rozpocet a nemohol by si nahadzovat prachy na svojich "vylepsovakoch" a objednavat veci, ktore v tom dome asi ani nebudu pouzite. Co si myslis, ze my sme vsetci sprosti, ze nevieme, preco majstri tak vehementne odmietaju projekty? Cest vynimkam, ako su aj tu na porade daktori, ale ti nejdu proti projektom tak,ako to tu prezentujes ty.
Laco-monter
13.09.10,14:33
mimotemy
Ty tu vzdy vypisujes, ako treba vsetkych projektantov hnat prec a geniom na stavbach zaplatit. Mne teraz jeden taky genius namiesto priecky postavil nosnu stenu 250mm hrubu bez zakladu nerespektujuc ziadne dokumentacie k stavbe. Odmieta realizacny projekt,hoci investor ho chce. Dovod? Na realizak by bol presne rozpolozkovany rozpocet a nemohol by si nahadzovat prachy na svojich "vylepsovakoch" a objednavat veci, ktore v tom dome asi ani nebudu pouzite. Co si myslis, ze my sme vsetci sprosti, ze nevieme, preco majstri tak vehementne odmietaju projekty? Cest vynimkam, ako su aj tu na porade daktori, ale ti nejdu proti projektom tak,ako to tu prezentujes ty.

To že som sa 2x vyjadril za jednoduchšie teda lacnejšie projekty, neznamená, že idem proti projektom.
To že Ti to leží v žaludku je tvoja vec, nemusíš mi to vyhadzovať na oči pri každom prispevku,ktorý pridám v sekcii stavba.
Koniec koncov, ja niesom ti nič dlžný ,teda nemáš dovod sa tu rozčuĺovať...
ciners
13.09.10,14:42
Pisal si, ze projektanti okradaju ludi. Ok, beriem. Teraz napises, ze ludi na stavbe treba zaplatit. Cela pointa je v tom, ze zaplatit treba kazdeho, kto pracuje a nepodvadza. Lenze stavebni majstri (ja netvrdim, ze Ty, to by som si nedovolil) vehementne budu ukazovat na "drahe" projekty, pricom tam je kopa roboty a zodpovednosti a druhou rukou od.bavat zakaznika. Poznas na stavbe cloveka, co maka pod 10€ na cernotu? Asi nie. To nie je zderstvo? Potom bud si vazim ludsku pracu ako taku, bez rozdielu ci je manualna alebo psychicka alebo nepisem raz, ze ten kto ma na hodinu 5€ je zdierac a tych,co maju min 10€ a aj to na cernotu treba odmenit. Fakt to neber, ze mi nebodaj vadis, len neockuj ludi takymi myslienkami.
Laco-monter
13.09.10,14:46
O.K. nebudeme sa hádať .

Každý kto je vo svojom fachu odborník má mať zaplatené za svoju robotu, či je to makač,remeselník , stavbyvedúci, alebo projektant.
ciners
13.09.10,15:17
Ja som to ani enbral ako hadanie, skor taka vymena nazorov :) Trosku ma dnes dorazil aj ten "majster" s tou stenou, teraz neviem, co dalej :( asi rozobrat
andrea.styndlova
20.09.10,14:38
priatelia pisete mimo temu....