roman29
07.09.10,20:22
cisto len vseobecna otazka, ma zmysel zateplovat stare tehlove bytovky (tie z 50tych rokov), ved ked napr. ta nasa ma mury hrube 50cm ... ?
3poschodove, len 2 vchody ..
vidim to na okoli, kde uz je vacsina zateplena tak ze dali spravit len ich boky.
teda nie prednu a zadnu cast kde su okna.
ma to nejake opodstatnenie ? o kolko % v pripade nezateplenia sa moze davat viac na kurenie ? navratnost investicie v nejakom rozumnom casovom horizonte ?
Laco-monter
07.09.10,18:51
Vraj existuje nepísané pravidlo hospodárenia s teplom,ktoré hovorí:

1., Zefektívniť vykurovanie /efektívny kotol, medené trubky ,menší objem vody,panelové radiatory /
2., Vymeniť okná

Pokiaľ prvé dve opatrenia su nedostačujúce pristupuje sa k 3.kroku - zatepleniu plášťa budovy.
roman29
07.09.10,18:59
ano, uvedene kroky su splnene.
cisto subjektivne si nemyslim ze by bolo nutne pristupit k 3. bodu, nevidim v tom velke uspory, ale ked to vidim na ostatnych bytovkach ...
durisovad
07.09.10,19:20
Zateplenim budovy sa udajne usetri cca 20 % nakladov na vykurovanie. Skus si vypocitat tu usporu a porovnat s nakladmi na zateplenie. Ja som to urobila a vyslo mi, ze by sme museli zit a kurit este 60 rokov a to urcite nebudeme.
janfasanga
07.09.10,20:14
My keď robíme projekt na zateplenie bytovky, vždy je súčasťou projektu veľmi podrobné teplotechnické (energetické, hygienické) posúdenie, ktoré stanovuje o.i. aj množstvo energie, resp. o koľko sa znížia prevádzkové náklady (napr. v percentách v porovnaní so skutkový stavom). Taktiež je súčasťou projektu vždy aj podrobný rozpočet. Takže spoločenstvo vlastníkov sa vie rozhodnúť, či je to pre nich atraktívne či nie, proste či tá návratnosť investície je pre nich zaujímavá alebo nie. Ja osobne považujem v stavebníctve za naozaj efektívnu investíciu, ktorá má návratnosť maximálne 10 rokov. (ale to je len môj subjektívny názor, veľa ľudí stým nesúhlasí). Ináč vcelku súhlasím stým, čo píše Laco-montér, že prvý krok má byť vždy dobrá regulácia, potom výmena okien a až potom tá najväčšia investícia: zateplenie. Žiaľ, často sa to robí práve naopak, že si zateplia fasádu a teplo im uniká nekvalitnými oknami, ba dokonca si otvárajú okno aby dostali nadbytočné teplo von, lebo na radiátoroch nemajú nainštalované ani termostatické ventily... :(
Hop377
08.09.10,05:29
Podla mna ak je Vasa bytovka vykurovana z centralneho zdroja, teda kotolne, nema to zmysel, za kurenie neusetrite. Ak mate vlastnu kotolnu da sa nad tym uvazovat, ale najskor by som riesil kotolnu.
janfasanga
08.09.10,06:03
Podla mna ak je Vasa bytovka vykurovana z centralneho zdroja, teda kotolne, nema to zmysel, za kurenie neusetrite. Ak mate vlastnu kotolnu da sa nad tym uvazovat, ale najskor by som riesil kotolnu.
veru-veru, plný súhlas. Úplne základ by mala byť možnosť plnej regulácie, a to je v prípade "dialkového" vykurovania problematické. Môžete zefektívniť svoju spotrebu a riešiť reguláciu vrámci bytovky (to by som odporúčal), ale stále budete rukojemníkom dodávateľa tepla. :( . A to nemá byť kritika centrálneho vykurovania ako takého, lebo to je v zásade dobré riešenie, najmä v prípade mestských sídlisk a pod. Problém robí monopol, ako vždy... Bez konkurenčného boja ťažko očakávať od dodávateľa tepla, aby sa bil o zákazníka...
roman29
08.09.10,06:15
nie, nie, kazdy byt ma vlastne kurenie, ti co este neprerabali stare gamatky,
my napr. uz vlastny plynovy kotol. Aj pisem vyssie ze kroky ktore uviedol "Laco-monter" su splnene.

niekto vyssie spominal ze uspora je cca 20%.

mna zaujimalo ale to ci niekto ma skusenost pri starych tehlovych bytovkach s 50cm hrubymi murmi. Ja mam tu predstavu ze tam by bola potencionalna uspora este mensia. To by mala byt vyhoda tehly oproti panelakom .... alebo ?
poular
08.09.10,10:44
Podľa môjho názoru to nemá zmysel.

Keďže sa jedná o starú bytovku tehlovú, je podľa mňa nasiaknutá vlhkom poriadne. Takže zateplovať polystyrénom nemá zmysel, keď tak tak jedine min. vlna - čo je raz tak drahé, tzn, raz toľká návratnosť.

Ja by som do zateplovania nešiel.
220870
08.09.10,16:17
Pokiaľ v bytovke nevyriešite vetranie ventiláciu celkovo klimatizáciu neodporúčam zateplovanie polystyrénom.
Laco-monter
08.09.10,18:01
nie, nie, kazdy byt ma vlastne kurenie, ti co este neprerabali stare gamatky,
my napr. uz vlastny plynovy kotol. Aj pisem vyssie ze kroky ktore uviedol "Laco-monter" su splnene.

niekto vyssie spominal ze uspora je cca 20%.

mna zaujimalo ale to ci niekto ma skusenost pri starych tehlovych bytovkach s 50cm hrubymi murmi. Ja mam tu predstavu ze tam by bola potencionalna uspora este mensia. To by mala byt vyhoda tehly oproti panelakom .... alebo ?

Podľa mňa tieto bytovky , NETREBA zatepľovať.

No záleží od situacie,

ak je takáto bytovka posledná v rade , a vystavená vetru, tak snáď zatepliť túto zväčša severnú,či východnú stenu.
No oveľa väčšiu pozornosť by som venoval zatepleniu stropu, či strechy.

Tam uniká veľa tepla, dokonca je zaručené, že ak zateplite strop,teplota v miestnosti Vám stupne o 3°C !
lapejko
08.09.10,19:10
Ešte by som dodal, že som ešte nevidel bytovku zateplenú nižšie ako pôvodný spodok fasády, dokonca je tam ako bonus k tepelnému mostu pre prízemné byty hliníková lišta...