matusstefan
09.09.10,14:29
Chcel by som vas poprosit o informaciu, akymi sposobmi sa da prerazit cesta pre elektricku pripojku. Bol by som zvedavy, ci by sa to dalo zvladnut aj rucne? Prave rozmyslam nad tym, ze by som kupil taky hrot, ktorym sme razili aj studnu, a 5/4ovu tyc.
Poradte prosim.
Dakujem.
mmaarreekk
09.09.10,12:32
mne teraz robili plyn - za pár minút pretlačili popod cestu "ponorkou" priestor, ktorým následne pretiahli krytku na plyn. rúru - podobne by sa to možno dalo urobiť pre elektriku, aby sa nemusela rezať a kopať cesta... veľa to stáť nemôže...
canbo
09.09.10,14:24
Preraziť popod cestu je možné prevŕtaním (Krtkovanie), alebo pretlačaním. Je to možné aj svojpomocne , ale je potrebné dodržať určité zásady a predpisy,povolenia - ktoré firma , ktorá sa tým zaoberá určite zabezpečí.
Npr: - dodržanie predpísanej hĺbky , hlavne v prípade prechodu odvodňovací m rigolom pri ceste (aby pri jeho čistení , prehlbovaní,zaplavení... nedošlo k poškodeniu uloženého kábla)
- dostatočný priemer otvoru , pod cestou musí byť kábel vedený v chráničke ( nekovová trubka s dostatočnou medzerou - prechodom prúdu sa kábel zahrieva a rozpína ...)
- predpisy : prípojka je drobná stavba - ohlásiť a súhlas dotknutých osôb, vytýčenie tras iných vedení ( presná hĺbka , nechcete navŕtať kábel s telefónom, alebo plynovod, poprípade susedovú prípojku)
Dať si zaznačiť do "mapy" aby neskôr už vašu prípojku rešpektovali .
day
09.09.10,14:36
ako sa pise vyssie, pretlacanie, krtkovanie stoji cca 30€/m, za rozkopavku a dalsie upravy to nestoji, rychla robota a si "pripojeny"
mladymuz
09.09.10,14:48
Pri stavbe sme robili dva pretlaky popod cestu jedno na vodu a druhe na elektriku. Neviem si predstaviť, že by sme to mali ručne. Ručne sme si iba vykopali jamy na obidvoch stranách cesty. Potom sme zaplatili chlapovi čo má pretláčací stroj na elektriku. Za hodinu a pol aj odišli. Je dôležité vedieť a mať zakreslené vedenia popod cestu vodovod, plynovod resp. nejaké káble.
dad111
09.09.10,19:06
Ja som napríklad volil rozkopanie. Ale bolo to na dedine, na miestnej komunikácii s ktorou išla súbežne aj iná ulica, mal som možnosť narezať cestu a dusať zásyp zadarmo. Najal som len partiu rómov, ráno začali, o 11.00 bola cesta zasypaná a položené dve chráničky aj s prípojkami. Riskol som to aj bez rozkopávkového povolenia. Musíte zvážiť svoje možnosti. Skutočne je treba poznať miestne pomery, aby ste neporušili nejaké existujúce siete, preto by ste mali mať povolenie a siete vytýčené, to ale zase treba zaplatiť. Môžete naraziť aj na problém pri revízii prípojok. Technik nemusí veriť, že ste dodržali predpisy.
Pretlak je síce rýchly, pohodlný a ani nie drahý. Ale vykopať dve jamy pre krtka na krajnici nejakej dedinskej uličke širokej 3 metre môže byť väčšia robota ako rovno prekopať cestu. A preraziť to ručne trňom, to by asi nešlo
sarasara
09.09.10,19:42
No ja som videla, ako náš sused takým vrtákom, ako sa vŕta studňa, ručne sa prevŕtal popod cestu. Keď videli susedia, čo robí, zbehlo sa ich tam viacej a netvalo to ani dlho a cesta bola podvŕtaná. Napájal trúbky podľa toho, ako ďaleko sa dostali. Je pravdou, že krtkom sa to spraví veľmi rýchlo.
To, či v zemi nie sú potrubia či vedenia sietí musí vedieť aj vtedy, ak zavolá krtka, aj keď si to robí ručne.
matusstefan
11.09.10,09:52
Dakujem pekne za informacie.

Sarasara, vedela by si mi troska opisat ako vyzeral ten vrtak?
bupi
11.09.10,11:34
Mna by zaujimalo tiez technicke prevedenie. Aku velku dieru v priemere vie urobit ponorka, alebo krtkovanie? A ako tam funguje clovek ? Cesta je dost siroka.Ako potom napaja nejake kable alebo rurky? Vdaka za vysvetlenie.
Laco-monter
11.09.10,11:47
Mna by zaujimalo tiez technicke prevedenie. Aku velku dieru v priemere vie urobit ponorka, alebo krtkovanie? A ako tam funguje clovek ? Cesta je dost siroka.Ako potom napaja nejake kable alebo rurky? Vdaka za vysvetlenie.
Funguje to na takom princípe , že je to pneumatické kladivo,ktoré je zabudované v takom baranidle, ktoré je zašpicatené a udermi vovnutri sa prebíja dopredu,ťahá za sebou hadicu so stl.vzduchom.
Veľkosť diery je okolo 100 mm.
Treba tam rýchlo pretiahnuť kable,hneď ako baranidlo urobí dieru,lebo po niekoĺkých dńoch sa diera zavalí, a treba znova prebíjať ..
canbo
11.09.10,17:54
Funguje to na takom princípe , že je to pneumatické kladivo,ktoré je zabudované v takom baranidle, ktoré je zašpicatené a udermi vovnutri sa prebíja dopredu,ťahá za sebou hadicu so stl.vzduchom.
Veľkosť diery je okolo 100 mm.
Treba tam rýchlo pretiahnuť kable,hneď ako baranidlo urobí dieru,lebo po niekoĺkých dńoch sa diera zavalí, a treba znova prebíjať ..

Pozor : pre elektriku a plyn je potrebné do vyhotoveného otvoru najprv osadiť chráničku ( pre elektriku nekovová trubka ...) S chraničky v zemi ešte najlepšie v ohybnej trúbke FXP, alebo kopex, ináč neprejde revízia zariadenia.
Nieje to na škodu , v prípade potreby( porucha, iný odber ) je možné kábel vymeniť a nieje potrebné znova vŕtať.
Sedrik89
11.09.10,18:01
Ja som mal jednu podvrtavku robenu krtkom, druhu som si urobil rucne. Vykopal som jamy na oboch stranach, na kovovu trubku privbodoval hrot a pomocou zdvihaka na auto tlacil trubku dopredu. Krtkom 4m trvaly cca 5min rucne asi 1,5hod, to vsak neratam vykopanie jam, to treba v oboch pripadoch. Kazdopadne krtkom to stalo 120eur, rucne nic.
matusstefan
12.09.10,08:31
Ja som mal jednu podvrtavku robenu krtkom, druhu som si urobil rucne. Vykopal som jamy na oboch stranach, na kovovu trubku privbodoval hrot a pomocou zdvihaka na auto tlacil trubku dopredu. Krtkom 4m trvaly cca 5min rucne asi 1,5hod, to vsak neratam vykopanie jam, to treba v oboch pripadoch. Kazdopadne krtkom to stalo 120eur, rucne nic.


A kovovu trubku si potom nechal v zemi? Dali Ti na to reviziu? Alebo to bola pripojka na vodu asi.
brinza
13.09.10,10:27
Ja som mal jednu podvrtavku robenu krtkom, druhu som si urobil rucne. Vykopal som jamy na oboch stranach, na kovovu trubku privbodoval hrot a pomocou zdvihaka na auto tlacil trubku dopredu. Krtkom 4m trvaly cca 5min rucne asi 1,5hod, to vsak neratam vykopanie jam, to treba v oboch pripadoch. Kazdopadne krtkom to stalo 120eur, rucne nic.
mna by zaujimalo co by si robil, keby si narazil na nejaku skalu. a ako si ukotvil ten zdvihak abi ti ho neposuvalo...predsa sa jedna o obrovsky tlak, ktory si musel vyvinut aby si to pretlacil....a zadalsie popis tu ruru co si pretlacil....
sarasara
13.09.10,22:07
Dakujem pekne za informacie.

Sarasara, vedela by si mi troska opisat ako vyzeral ten vrtak?

Sused hľadá ten vrták, ak ho nájde, odfotím.
Je to vrták doma robený. Na trubke navarený závit. kónicky sa rozširuje od predu. Ako keby navaril na trubku predĺžený trojuholník. Trubka mala prevŕtané dierky, keď sa pripojila ďalšia trubka, tiež "durch" prevŕtaná,cez dierky sa pretiahla skrutka (chce sa mi napísať šrób) a takto sa postupne predlžovalo tak ako sa postupovalo popod cestu. Pracovalo sa krútením, lebo vždy na koniec dali trubku, ktorá bola zakočená navarenou trubkou v tvare písmena T. Táto konečná trubka nebola dlhá, vždy sa musela odpojiť a zas napojiť na tú priloženú, ktorá predlžovala.
Ak to nájde odfotím, ak nie tak mi to nakreslí. Je to putovný nástroj, nevie si spomenúť, či to má doma, alebo to ešte niekto nevrátil.
matusstefan
14.09.10,11:03
Velmi pekne dakujem.
Rad by som to videl aj na obrazku.
Pozdravujem sudeda!
Sedrik89
15.09.10,17:02
Bola to lesenarska rura, resp. dve. Na konci navareny hrot. Vedel som, ze pod cestou nieje nic, co by sa nedalo pretlacit. Ziadne velke kamene. Bol to taky velky zdvihak. Nebolo to nejake extra tazke, ale vravim pod cestou je dobra poda. Mal som vykopanu sachtu, nebola este zabetonovana. Zaprel som dosku o koniec sachty a tocil, pred koncom sme tocili dvaja.
Palusko.sk
17.09.10,10:14
my sme pretlacali vodu, svojpomocne. bola to riadna fuska, trvalo to cely den, ale zase bolo to zadarmo :) asi 5m cesta, rurka na okonci rozbrusena a ohnuta do hrotu plus tusim sme ju aj zvarili, rurky sme nadpajali asi kazdy meter a pretlacalis me hydraulickym zdvyhakom, nie obycajnym ale takym co zdvyhne tusim 5 ton a ma hydrauliku na olej... nevyhoda ze to slo velmi pomaly, zdvyhlo to len asi 10cm a muselo sa nadkladat nejake polienko alebo dosky a cely den sme sa napumpovali... Inak musite mat dobru zeminu v podlozi, ak su tam nejake skaly pod cestou asi nepretlacite.