Michael0
10.09.10,07:01
Zdravim vas,

budem robit kurenie na drevoplyn a v dome mam staru montaznu jamu o rozmeroch cca 1*1,6*4 m. Poter sa este len bude robit, tak dopredu rozmyslam, ze tento takmer nevyuzity priestor by sa dal prerobit na akumulacnu nadrz. Jama je cela vybetonovana a bude do nej pristup len z vrchu (v podlahe budu dvierka) asi 1x1m. Je mozne nejakym sposobom z tohto spravit akumulacnu nadrz ku kureniu? Planujem totiz okrem toho klasicku 600l nadrz s druhym okruhom cez spiralu na ohrev TUV. Predpokladam, ze najskor to cele bude treba oblozit polystyrenom aspon 15 cm cim mi stale zostane asi troj kubikovy priestor, ale co dalej. Asi to nebude mozne spravit ako plnohodnotnu nadrz v ramci okruhu s kurenim ktora by sa mohla natlakovat...skor ratam ze z toho spravit nieco ako bazen s prikrivkou, ale ako to spravit aby to bolo trvacne a mohla tam byt horuca voda?
Takze ak to zhrniem, potreboval by som 2 rady:
1. ako z tejto jamy spravit nadrz a aku uzavretu/otvorenu? (skor ratam utvorenu).
2. ako to pripojit do systemu kotol, radiatory, akumulacka 600 litrov a tato "vana".

Dakujem za rady a napady
kiwi0105
10.09.10,13:06
Otvorená akumulačná nádrž, podľa toho čo píšeš predpokladám pod úrovňou kotla a vykurovacích telies- Nemožné. Polystyrén je nevhodný 80-90°C v akumulačke? Skús min.izoláciu.Samotná nádrž 6mm plech naformátovať a zvárať do bezvedomia.A ako to všetko pospájať tak aby to fungovalo je otázka pre odborníka, najlepšie priamo na mieste.
Michael0
10.09.10,17:08
Dakujem za odpoved. Nie som odbornik a v prvom momente ma to nenapadlo, ale je to logicke. Takze jedine uzavreta nadrz, kedze by to malo byt pod urovnou celeho systemu.
lapejko
10.09.10,18:11
akumulačné nádrže bývajú valcové, keďže sú tlakové!
lapejko
10.09.10,18:14
Takže do jamy veľký bojler obalený mirelonom a zvyšok vyplniť kusami polystyrénu, ktorý dopeníš pur-penou.
petmar
10.09.10,18:28
Boli časy, keď si ľudia, ale skôr niektoré firmy urobili akumulačnú nádrž tak, že v jame mali bazén s vodou, v ktorom šli ohrievacie rúry. Systém bol otvorený, ale jeho účinnosť mohla byť tak 20%. Pri dnešných cenách energií je tento systém úplne nevhodný. Možno že by sa to dalo nejak prepracovať a poriešiť, ale chceš za vlastné peniaze robiť drahý výskum?
Nádrž je ináč dobrá vec pod zemou, lepšie by boli izolačné vlastnosti, no tlakovo uzavretá, veď by z nej vytekala voda zo systému alebo z kotolne zhora
kiwi0105
10.09.10,20:54
nadrz nemusi mat nevyhnutne tvar valca, v pripade ze bude kvader,kocka, kazdopade vystuzit z vnutra,dno a dekel, taktiez bocne steny, teplo a tlak aj ked nie vysoky robia svoje.
ivustek
19.04.12,13:19
Prosím Vás o názor. Dnes nám dorobili ústredné kúrenie, ktorého súčasťou je akumulačná 1500 l nádrž. Pri napúšťaní nádrže vodou - nádrž jednoducho roztrhlo v bočnej časti. Nádrž má tvar kvádra a robil nám ju človek, ktorý takého nádrže vyrába cca 8 rokov a nikdy sa mu nič podobné nestalo. Tvrdí, že zabudol niečo vystužiť tak ako mal. Som toho názoru, nech si nádrž odvezie nazad. Môjho manžela ale presviedča, že to opraví a bude to určite dobre. No a manžel samozrejme mňa, s čím ja ale absolutne nesúhlasím. Proste ju nechcem ani keby nám ju dal zadarmo. Budem rada za každý názor. Mohla by takáto opravená nádrž fungovať bezpečne?
Pán výrobca tvrdí, že má na nádrže certifikát/zatiaľ som ho nevidela/
Indeed
19.04.12,13:52
Prečo by opravená nádrž nemala byť bezpečná ?

Podľa mojho názoru bude ešte pevnejšia ako predtým , nakoľko sa bude opravovať presne tou technológiou
akou bola vyrobená /zváraním/ a prídu do nej dodatočné výztuže.

Pán zvarač má certifikat v tom zmysle,že ak má uradné skúšky pre zvaranie EN-287 , tak súčasťou tejto skúšky,je aj poučenie o tom
ako zvárať tlakové nádoby,
čo samozrejme nemusí nahrádzať vedomosti konštruktera /statický prepočet/
ivustek
19.04.12,14:27
Ďakujem pekne za odpoveď. Keďže ja sa do toho vôbec nevyznám, tak som chcela počuť viac názorov, nie len ten jeden, o ktorom ma presviedčajú. Nádrž je na jednom boku mierne vydutá a v strede je diera a priemere cca 6 cm.
Martin1310
19.04.12,18:27
Tlaková nádoba štvorcoveho tvaru musí mať množstvo výstuh a tieto medzi protilahlími stranami prepojené tiahlami (nieje nutné,záleží od pevnosti výstuh) ,nieje vôbec jednoduché spraviť hranatú tlakovú nádobu ale samozrejme dá sa to.
Hlavný rozdiel je v tom že pri hranatej je materiál (kov)namáhaní na ohyb,pri valcovej nádrži z klenutým dnom je materiál namáhaní ťahom a sila kovu (plechu) v ťahu je podstatne väčšia ako pri ohybe.
Indeed
20.04.12,05:40
Tlaková nádoba štvorcoveho tvaru musí mať množstvo výstuh a tieto medzi protilahlími stranami prepojené tiahlami (nieje nutné,záleží od pevnosti výstuh) ,nieje vôbec jednoduché spraviť hranatú tlakovú nádobu ale samozrejme dá sa to.
Hlavný rozdiel je v tom že pri hranatej je materiál (kov)namáhaní na ohyb,pri valcovej nádrži z klenutým dnom je materiál namáhaní ťahom a sila kovu (plechu) v ťahu je podstatne väčšia ako pri ohybe.

Presne tak, ako píšeš,

na zakruženie plechu je potrebný stroj -zakružovačka, ktorý majú len vo veĺkých podnikoch a ked si tam daš zakružiť plech , tak sa nedoplatíš /naučtujú si réžiu+mzdy pracovníkov obsluhy na to hodia DPH/ a vtedy je výroba takej tlakovej nádoby

nerentabilná,lebo aj zákazník chce všetko čím lacnejšie...

a to nehovorím o tom klenutom dne ako spomínaš.. tak tieto dná sa tuším, na Slovensku vobec nevyrábajú...

Ak by som ja potreboval valcovú tlakovú nádobu , tak si ju pojdem kupiť tam,kde ich vyrábajú velkosériovo
napr. do fabriky kde vyrábajú bojlery /ohrievače vody/
tienik
20.04.12,08:18
Ono to nie je tak ruzove ako to vypada - jedna sa o vyhradene technicke zariadenie tlakove.
To je v principe podobny stav kao elektroinstalacia, ktora je VTZ elektricke.
Poziadavyk su ale podobne, to jest potrebuje to dodrzat normy, mat skusky, certifikat, atd....

Podla popisu mi to pripada ze danu tlakovu nadobu zvaral zamocnik - naturista a nie nejaka orginalna firma na tlakove nadoby. Takze prudko pochybujem ze k tomu budu vsetky potrebne papiere. Ja osobne by som do toho nesiel - raz sa cosi stane a poistovna napriklad moze mat zaludne otazky. Ked tlakovu nodobu, tak kupit zo vsetkym co k tomu patri - a z patricnymi tlakovymi skuskami.
Tato skusana na 100% nebola, lebo to by roztrhlo uz u neho doma.
pavol54
20.04.12,08:44
Ono to nie je tak ruzove ako to vypada - jedna sa o vyhradene technicke zariadenie tlakove.
To je v principe podobny stav kao elektroinstalacia, ktora je VTZ elektricke.
Poziadavyk su ale podobne, to jest potrebuje to dodrzat normy, mat skusky, certifikat, atd....

Podla popisu mi to pripada ze danu tlakovu nadobu zvaral zamocnik - naturista a nie nejaka orginalna firma na tlakove nadoby. Takze prudko pochybujem ze k tomu budu vsetky potrebne papiere. Ja osobne by som do toho nesiel - raz sa cosi stane a poistovna napriklad moze mat zaludne otazky. Ked tlakovu nodobu, tak kupit zo vsetkym co k tomu patri - a z patricnymi tlakovymi skuskami.
Tato skusana na 100% nebola, lebo to by roztrhlo uz u neho doma.
akumulačná nádrž ešte nemusí byť tlaková (v tomto prípade ani nie je ) preto sa na ňu nevzťahujú normy na VTZ alebo že by zásobník vody (bojler) v domácnosti potreboval správu ? a pravidelné revízie? netreba byť pápežskejší ako pápež.
1500 litrová nádrž je kocka 1,2m x 1,2m x 1,2m približne tam sa nemá čo na kvalitnom zvare poškodiť - nekvalitný zvar. dokonca ani vydutie by nemalo nastať aj bez výstuhy (ale závisí aký hrubý plech sa použije)
ivustek
20.04.12,09:24
nádrž nám robila firma, ktorá vyrába plechové pece už viac rokov a takýchto nádrží predali už tiež niekoľko. Predtým ako nám ju doviezli bola urobená aj tlaková skúška, tak nechápem ako to mohlo teraz povoliť. Firma ju vyrobila a odovzdala kúrenárovi, ktorý nám realizoval kúrenie. Keď ju napúšťal, manuálne ovládal nejaké ventíle - je možné, že to zapríčinil on nejakým neodborným ovládaním?
tienik
20.04.12,10:14
akumulačná nádrž ešte nemusí byť tlaková (v tomto prípade ani nie je ) preto sa na ňu nevzťahujú normy na VTZ alebo že by zásobník vody (bojler) v domácnosti potreboval správu ? a pravidelné revízie? netreba byť pápežskejší ako pápež.
1500 litrová nádrž je kocka 1,2m x 1,2m x 1,2m približne tam sa nemá čo na kvalitnom zvare poškodiť - nekvalitný zvar. dokonca ani vydutie by nemalo nastať aj bez výstuhy (ale závisí aký hrubý plech sa použije)

skus si pozret papiere od boilera, vsetky menovane doklady tam najdes (pripadne Ti ich musi obratom poskytnut vyrobca - ak ich hned neprilozil)
Akumulacna nadoba, ak nie je otvorena, je tlakovovu nadobou - zo vsetkym co k tomu patri.
Samozrejme, kaslime nato ako je na slovensku zvykom, vsak tu kazdy moze vsetko a normy nepotrebuje dodrzovat nikto, ze? :-)

PS: nadrz z plechu ako kocku zo stranou 1,2 m bez vystuze podla mna vyduje aj ked ju nafukas ustami, nie to este min 1 bar napriklad vodou alebo kompresorom. Ak teda nie je z 15 mm hrubeho plechu
tienik
20.04.12,10:21
nádrž nám robila firma, ktorá vyrába plechové pece už viac rokov a takýchto nádrží predali už tiež niekoľko. Predtým ako nám ju doviezli bola urobená aj tlaková skúška, tak nechápem ako to mohlo teraz povoliť. Firma ju vyrobila a odovzdala kúrenárovi, ktorý nám realizoval kúrenie. Keď ju napúšťal, manuálne ovládal nejaké ventíle - je možné, že to zapríčinil on nejakým neodborným ovládaním?

ak bola robena skuska naozaj, tak potom by bola moznost len velkeho prekrocenia tlaku (co z vodovodu asi nebude) alebo co je pravdepodobnejsie - nekvalitny zvar. Ak nie je zvar 100% je mozne ze pocas dopravy sa mohol otrasmi lokalne poskodit a potom pri vnutornom tlaku sa uz ta chyba sirila. Vacsinou sa to stane ak nie je dobre pripraveny povrch, alebo tam zostane struska ci ine necistoty. Ak by to bolo tak, tak dobry zvarac by to mal na mieste v pohode poriesit bez toho aby sa nejak obmedzila pouzitelnost nadrze. Kazdopadne by tu lomovu hranu mal vidiet niekto kto tomu rozumie, aby bolo iste z coho to vzniklo.
pavol54
20.04.12,16:00
neviem ale ja mám niekoľko 1000 litrových nádrží v tvare kvádra a podotýkam že z plastu u niektorých sú kovové koše znehodnotené takže nemajú žiadnu funkciu a žiadna za nedeformovala ani tlakom vody ani fúkaním žiadny odborník alebo ak má trocha strojárskeho cítenia neurobí tlakovú nádobu hranatú, ale valcovú a dná v každom prípade guľovitého tvaru ako strojári vieme prečo a tu nie je priestor to vysvetľovať.
Martin1310
20.04.12,18:52
K prasknutiu takejto nádrže len ťažko dôjde v zvare,preskne to tesne vedla neho a to preto že roh hranatej nádoby je velmi pevné miesto a zvar ho robý velmi tuhým,následný prechod do materiálu je tým pádom vlastne zlomovým bodom kde sa môže prejaviť napr.únavový lom.
Mne ako celkom schodná varianta pripadá-zohnať rúlu velkého priemeru a dná kúpiť(dajú sa kúpiť)Alebo dná spraviť z rovného,prehnane hrubého a vystuženého plechu.
No a k tým certifikátom asi tolko že výrobca spravidla spravý len to čo tak akurát nachlp splní normy.Niekto kto to vie ich môže daleko prekročiť a aj za menej penazí.Nie všetko čo si človek spravý sám musí byť zlé,ide len o jeho súdnosť že čo ešte ano a čo už nie z ohladom na jeho možnosti a schopnosti.
misomiso
20.04.12,18:59
akumulačné nádrže bývajú valcové, keďže sú tlakové!

Ale zas, ak spravis tlakovu nadrz v tvare kvadra, tak mas dva v jednom, akumulacnu aj expanznu :)
pavol54
21.04.12,06:21
Ale zas, ak spravis tlakovu nadrz v tvare kvadra, tak mas dva v jednom, akumulacnu aj expanznu :)
expanzná nádrž mi stačí max 10 l . Dať akumulačnú nádrž do priameho vykurovacieho okruhu kvôli tomu aby mala funkciu expanzky sa nerobilo ani vtedy keď bol plyn takmer zadarmo dnes sa zapojí do systému tlaková expanzná nádrž maximálne 5- 10l a samotný kotol má svoju asi 2l trubky rozvodné pol cólové. Ak je akumulačná nádrž priamo v okruhu bez výmenníka tak to aby si začal s vykurovacou sezónou v septembri kým rozkúriš vodu v nádrži na vykurovaciu teplotu. Akumulačná nádrž je odvodená od slova akumulátor teda na uschovanie prebytočnej energie. Staval som dom a prišiel ku mne kúrenár že do garáže mi namontuje registre(to sú také rúry priemer 10cm s rebrovaním) a vypochodoval "svinským" krokom dnes zbytočne vyhrievať okolo 300 litrov vody pekná blbosť. Akumulačná nádrž nikdy nebola tlaková snáď len tá čo je na vzduch v autách. Chcem počuť jediný rozumný dôvod prečo tam má byť tlak vyšší než je atmosferický.
pavol54
21.04.12,06:25
únavový lom len pri cyklickom opakovanom namáhaní napr hriadeľ
pavol54
21.04.12,06:28
materiál praská tesne vedľa zvaru, pretože sa zmenila vnútorná charakteriska základného materiálu vyplavenie uhlíku na okraj kryštálov Fe a ešte sústa iných najmä tepelných faktorov
Martin1310
21.04.12,13:30
Nuž ked budeš vodu v akumulačke zohrievať cez výmenník tak tam samozrejme bude len atmosferický tlak alebo skôr hydrostatický) ale nechápem čo sa ti nepozdáva na tom aby bola akumulačná nádrž priamo súčastou vykurovacieho okruhu,bežne sa to tak robí,samozrejme je to riadené rôznimi spôsobmi.Nieje to tak že musíš hned vykúriť 3000-litrovú nádrž.Normálne kúriš a teplá voda ide rovno do radiatorov a až ked začnú vznikať prebytky teplej vody tak sa začne ukladať do AN.Vyžaduje to ale určité riadenie sú pomerne zložité systémi ale aj jednoduché,od toho sa potom aj odvíja celková dokonalosť.

Pri mojom prehnane silnom kotly mám vcelku problém normálne kúriť,musím to dusiť AN mi pomôže v tom aby som mohol kúriť naplno-teda efektívnejšie,výmenníková AN by asi len tak lahko neponala teplo takou rýchlosťou ako priama AN-toto je pre mna dôvod a takisto cena je nižšia.
pavol54
21.04.12,14:22
Nuž ked budeš vodu v akumulačke zohrievať cez výmenník tak tam samozrejme bude len atmosferický tlak alebo skôr hydrostatický) ale nechápem čo sa ti nepozdáva na tom aby bola akumulačná nádrž priamo súčastou vykurovacieho okruhu,bežne sa to tak robí,samozrejme je to riadené rôznimi spôsobmi.Nieje to tak že musíš hned vykúriť 3000-litrovú nádrž.Normálne kúriš a teplá voda ide rovno do radiatorov a až ked začnú vznikať prebytky teplej vody tak sa začne ukladať do AN.Vyžaduje to ale určité riadenie sú pomerne zložité systémi ale aj jednoduché,od toho sa potom aj odvíja celková dokonalosť.

Pri mojom prehnane silnom kotly mám vcelku problém normálne kúriť,musím to dusiť AN mi pomôže v tom aby som mohol kúriť naplno-teda efektívnejšie,výmenníková AN by asi len tak lahko neponala teplo takou rýchlosťou ako priama AN-toto je pre mna dôvod a takisto cena je nižšia.
čo to je prehnane silný kotol? dnešné kotle sa dajú priebežne výkonovo regulovať. No veď to je práve účel AN aby si si odložil prebytky ale to nemôžeš inak len nejakou vykurovacou špirálou ako v v klasickom zásobníku napr ako je v solári.
Indeed
21.04.12,15:16
Dná sa lisuju pod veľkým lisom a pod veľkým tlakom... Čo si myslíš aký tlak treba na pretvárnenie dna plechu hrubky 5 mm a priemeru okolo 1000 mm, niekoľko ton, či niekoľko 10-tok ton , alebo 100-vky ton ???
Martin1310
21.04.12,19:17
Kotol som si robil sám a predpokladal som ovela väčšiu potrebu tepla aká je,proste som to prehnal,je moc silný ale to je jedno v podstate ani keby nebol , aj tak by som nemohol kúriť naplno.
Nemusí tam byť výmenník AN sa zapojí do kotlového okruhu a správa sa v podstate ako jedno teleso z kotlom,najlepšie samotiažne.Len tam musia byť riadene ventyli ktoré to ovládajú.
pavol54
22.04.12,05:30
čo si majireľ lesa?
petmar
22.04.12,07:10
Odporúčam pozrieť sa na e-filip, tam je toho dosť popísané o robených akum. nádobách. Výsledok je taký, že s hranatými sú problémy, veľká nádoba musí mať okrúhle vypuklé dná.
ivustek
22.04.12,08:21
Ďakujem pekne za odpoveď. Keďže ja sa do toho vôbec nevyznám, tak som chcela počuť viac názorov, nie len ten jeden, o ktorom ma presviedčajú. Nádrž je na jednom boku mierne vydutá a v strede je diera a priemere cca 6 cm.
Všetkým Vám ďakujem za Vaše príspevky a ešte upresňujem:
Nádrž je v tvare kvádra a bola vnútri vystužená zo strany na stranu a prasklo to v okolí zvaru výstuže. Čiže vlastne najskôr vydulo nádrž na jednej strane smerom vonku a vytrhlo výstuž, ktorá bola privarená k bočnej strane nádrže.
Martin1310
22.04.12,09:05
Výstuž bola zrejme privarená na príliš malej ploche,treba zvečšiť plochu ktorou sa spája stena nádrže z výstuhou aby sa tlak rozniesol rovnomerneišie nie príliš bodovo ale to oni určite už vedia.
ivustek
22.04.12,10:06
No zajtra to majú prísť opravovať, ubezpečujú nás, že sa nemáme ničoho báť a že nádrž bude fungovať bezpečne. Záruka je 2 roky.Máme nádej - keďže ju nevyrobil iba hocijaký zámočník, ale riadna firma, ktorá má v okolí dobré meno, že to bude nakoniec dobré. Manžel si obehol niekoľko ich zákazníkov, ktorým to bez problémov funguje 8-10 rokov. Stále však máme možnosť nádrž vrátiť späť a fungovať bez nej a potom v budúcnosti kúpiť trebars novú - valcovú a s riadnym certifikátom. Takže do večera sa máme rozhodnúť. Samotná nádrž stála 1050€ plus okolo toho kadejakých ventilov a budíkov, rúrok. Teda nie je to až tak lacná záležitosť.
pavol54
22.04.12,10:28
Všetkým Vám ďakujem za Vaše príspevky a ešte upresňujem:
Nádrž je v tvare kvádra a bola vnútri vystužená zo strany na stranu a prasklo to v okolí zvaru výstuže. Čiže vlastne najskôr vydulo nádrž na jednej strane smerom vonku a vytrhlo výstuž, ktorá bola privarená k bočnej strane nádrže.
tvar kvádra nepíšeš pomer pomer jednotlivých strán. V každom prípade nebolo to domyslené riešenie privariť výstuhu o stenu zvnútra. pretože ako som uvádzal zvar naruší pôvodnú štruktúru materiálu najmä neriadenými tepelnými pochodmi sa zmení jeho pevnosť a pružnosť dochádza ku krehnutiu materiálu dá sa toto odstrániť ešte dodatočnými tepelnými operáciami čo by asi bolo v prípade nejakej obyčajnej nádržae dosť neefektívne. Skôr by som povedal že autor nádrže poddimenzoval hrúbku použitého plechu ja osobne by som v takto vzniknutej situácii uvažoval s upustením od samonosnej nádrže ani by som ju už nespevňoval zvnútra žiadnymi výstuhami ale by som použil zvonku výstuže obdobne ako to je u plastových 1000 litrových nádrží s ochranným rámom, kde to je čiastočne predimenzované na predpokladané dynamické namáhanie pri preprave, keďže tá nádrž bude v prvom rade netlaková bude v nej pôsobiť len tlak atmosferický a tlak vodného stĺpca skladovanej kvapaliny, podľa môjho názoru by postačovalo uložiť nádrž na pevný podklad na rúrovú konštrukciu v tvare podstavy kvádra a v strede vertikálne privariť rúry o rúrový podklad na jednej strane a na vrchu ich horizontálne prepojiť. Ovšem všetko je závislé na použitom plechu
ivustek
22.04.12,18:14
70 cm/šírka x 145cm/dĺžka/ x 170cm/výška/-pričom v hornej časti nádrže je ešte 200 l bojler