henry_sk
14.09.10,13:52
V nepodpivničenom RD na prízemí sme vyhodili vrstvu škváry a škvárobetónu a vrstvy hliny s bordelom(kusy tehál a škridiel). Dostali sme sa cca 30cm pod hranu základvých pásov a 40cm pod plánovanú nášlapnú vrstvu budúcej podlahy.

Plánujem začať 20cm zhutnením drveného kameňa, na to 10cm betónu s kari sieťou, hydroizolácia, 10cm EPS100 a 6-8 cm poteru s podlahovým kúrením.

1. Ako zhutnenú vrstvu pod betón stačí aká frakcia? (rozmýšľam medzi 0/32 a 16/32)

2. Môžem si prilepšiť na tepelnej izolácii tým, že do betónu primiešam sypaný polystyrén, alebo perlit?

Ďakujem
andiablo
14.09.10,14:12
no použi 0-32 a s tým pridávaním do betónu si vyhodené peniaze. Vlastnosti tepelné ti to zlepší len málo.
220870
14.09.10,15:53
20cm zhutneného drveného kameňa je zbytočnosť,vyhodené peniaze.Stačí zhutniť hlinu(na starom dome ani to nieje nutné) prípadne minimálnu vyrovnávaciu vrstvu piesku urobiť podkladný beton stači 6-7 cm,na to hydroizolaciu napr glasbit(IPA),podlahový polystyrén alebo styrodur,na to armovaný poter.
marleau
15.09.10,06:16
Úplne na spodok by som dal fóliu,Agrofólia je dobrá.Ja to dávam popod celé platne aj základy.
henry_sk
15.09.10,06:17
Pri vytrvalých dažďoch mi to vnútri trochu zatieklo (som pod úrovňou terénu) a ako tá zemina navlhla, dokázali sme ju uchodiť na niektorých miestach aj o 5cm.

Najviac sa bojím toho, aby betónové platne v každej izbe časom nesadli a nepoškodili podlahy.

Ďalej, ak namiesto zhutnenej vrstvy urobím o toľko hrubšiu izoláciu, pod dverami sa jej toľko nezmestí. Výška medzi prahom dverí a základovým pásom pod nimi je cca 12cm.

Pôvodne som myslel, že armovaný má byť podkladový betón a tým má byť nosný - pevnejší, odolný voči zlomeniu.
220870
15.09.10,07:36
Armovať platne v jednotlivých miestnostiach nemá veľký význam.Ak to sadlo tak samozrejme je to treba zhutniť.Len dávajte pozor aby ste neporušili statiku základov neviem v akom stave sú.Opatrne s tým hutnením.
Polystyrén výchádza na m3 cenovo toľko isto čo beton.
henry_sk
15.09.10,09:14
No, obvodové základové pásy sú asi na troch miestach prasknuté - na napojeniach vnútorných nosných pásov na obvodové. Praskliny sa ale vyše roka - čo to sledujem, nehýbu, ani nebadám zmeny na múroch - spravil som hneď sádrové sondy na prasklinách.
Navyše, keď ťahali krížom domu odpadovú rúru, tak zasekali skoro do pol výšky pásov dieru v tvare U, asi boli leniví urobiť dieru O...
Armované určite nebudú.