Majak789
15.09.10,09:22
Dobrý deň.
Vlastním dom s priľahlým pozemkom, pozemok je celý môj. Vo dvore mám susedov - starší pán + rómka s dcérou, ktorý vlastnia iba dom a na prechod používajú môj pozemok. Vecné bremeno zriadené nie je.
Nie som žiaden terorista, susedom som umožňoval využívanie celého dvora, ale susedia sú nedbanliví, dom majú v zlom stave, chodia za nimi rôzne nedôveryhodné návštevy. Takisto sused má na mojom dvore žumpu, sliepky, latrínu, kopec starých rárohov a na čierno postavenú dielňu.
Ja som teraz začal môj domček rekonštruovať a chcem časom meniť bránu, spraviť poriadok a upraviť dvor, nech to trošku vyzerá. O nejakom prispievaní alebo podieľaní sa na poriadku z ich strany nemožno hovoriť.
Ešte nedajbože, by sa pán pominul a nasťahuje sa sem banda rómov....

Chcem sa opýtať: musím im umožniť prechod cez môj pozemok? Dá sa spraviť, žeby som im oplotil napr.1m po obvode pozemku, aby sa mohli dostať domov, ale nechodili mi kade-tade susedia a cudzí ľudia?
Ako mám postupovať, ak sused nereaguje na moje výzvy,aby si odpratal haraburdy ja by som si mohol spraviť poriadok aj na dvore?
Viete, ja nie som konfliktný tip a roky som to znášal, ale teraz mám partnerku a časom chceme založiť rodinu a rád by som to všetko mal vysporiadané.
Ďakujem za Vaše rady.
sarasara
15.09.10,07:42
No bohužiaľ, prechod im umožniť musíš. Ale nie si povinný im umožňovať, aby používali tvoj dvor na iné, ako na prechod. (A možno tú latrínu). Ak ale majiteľ domu potrebuje doviezť uhlie, či niečo iné, aj to dovoliť musíš. Čím skôr sa snaž obmedzovať mu používanie pozemku na iné ako na prechod. Lebo pri posudzovaní užívania sa prihliada aj na to, ako sa pozemok užíval doteraz. Cudzia stavba na pozemku je ako kamienok v topánke. Nepríjemné.
Ak sa o svoj dom nestará a stavba by postupom času napr. spadla, starší pán by nevlastnil nič. Pozemok je tvoj.
Zisti si aj, kto by v prípade jeho smrti dedil, ak nemá dedičov, ľahko sa môže stať, že dedič bude spolužijúca osoba, teda jeho priateľka, družka. Čo by si potom robil, a ako by si uplatňoval svoje vlastnícke práva ...radšej nemyslieť.
LucasKE
15.09.10,07:45
Ak je nieco tvoje a ty inym ludom robis ustupky na ukor seba, oni si na to zvyknu a zacnu to vyuzivat a neskor vyzadovat viac a viac. Potom budu stale problemy.
Ak chces mat pokoj, ohrad co je tvoje, odstran bordel zo svojho pozemku...
Je v poriadku, ze si nekonfliktny typ, ale na taketo veci treba byt tvrdy, lebo nebudes mat pokoj do konca zivota.
Majak789
15.09.10,09:47
No dobre, ale ak to môžem ohradť, tak aký priestor je potrebné alebo nutné im nechať na prechod? Auto atď nemajú... Stačil by ten meter po obvode pozemku?
buchač
15.09.10,10:11
No dobre, ale ak to môžem ohradť, tak aký priestor je potrebné alebo nutné im nechať na prechod? Auto atď nemajú... Stačil by ten meter po obvode pozemku?

...aj to je veľa ....;)
sarasara
15.09.10,19:05
Ak doteraz nebolo určené, koľko priestoru môžu užívať, je to na dohode, prípadne na tvojom rozhodnutí. Tak, aby tam prešli, no keď to oplotíš napr. jeden meter široký chodník, mysli na to, že v prípade, že tam bude potrebovať prejsť s autom, musíš mu to umožniť. Ale možno, že to nebude potrebovať. Skús mu odhradiť ten jeden meter, nič protizákonného neurobíš.
lubko6394
16.09.10,05:06
No dobre, ale ak to môžem ohradť, tak aký priestor je potrebné alebo nutné im nechať na prechod? Auto atď nemajú... Stačil by ten meter po obvode pozemku?
A prečo si vlastne myslíš, že by si im mal niečo umožňovať ? Ak tam neexistuje vecné bremeno tak by si memal byť povinný umožniť nič. Nevidím dôvod, aby si sa vzdal užívania časti svojho pozemku a nechal ho zadara užívať niekomu inému, platil zaň dane a zodpovedal napríklad za to, že tam nerastie burina. Najmenej komplikované sa mi zdá vybudovať plot po celom obvode tvojho pozemku - to musíš oznámiť obci a ak sused niečo bude chcieť a ty budeš láskavý tak mu môžeš tú časť čo by on potreboval predať, samozrejme, že by si musel sused zaplatiť geodeta...
dan501
16.09.10,07:36
Ak ma sused jediny vstup do svojho domu cez tvoj pozemok musis mu umoznit vstup. Ja by som mu nechal max.1m prechod a ostatne oplotil. Pytal by som najom za tie metre tvojho pozemku ktore mu sluzia na prechod. Podla mojho nazoru ma pravo na prechod ale nie pravo na prejazd.
sarasara
16.09.10,10:37
Bohužiaľ, jedno je isté. Právo prechodu, ba v prípade nutnosti aj prejazdu susedovi poskytnúť musíš. A to bez ohľadu, či je zriadené vecné bremeno alebo nie. Ak by si mu príchod k domu neumožnil, mohol by žiadať súdnou cestou o zriadenie vecného bremena. A to by mohlo byť v rozsahu väčšie, ako mu dáš dobrovoľne.
Nie je nutné, aby chodil osobným autom k domu ani parkovať by tam nemohol, je to tvoj pozemok.
Ale inak mu iné užívanie, ako prechod, neumožňuj.
Petra Nová
16.09.10,10:52
Bohužiaľ, jedno je isté. Právo prechodu, ba v prípade nutnosti aj prejazdu susedovi poskytnúť musíš. A to bez ohľadu, či je zriadené vecné bremeno alebo nie. Ak by si mu príchod k domu neumožnil, mohol by žiadať súdnou cestou o zriadenie vecného bremena. A to by mohlo byť v rozsahu väčšie, ako mu dáš dobrovoľne.
Nie je nutné, aby chodil osobným autom k domu ani parkovať by tam nemohol, je to tvoj pozemok.
Ale inak mu iné užívanie, ako prechod, neumožňuj.

Len by si treba uvedomiť, že nikto nie je povinný umožniť prechod k cudziemu pozemku zadarmo. Ak sa mýlim, prosím odcitovať príslušný §. Súd by zadarmo nezriadil vecné bremeno prechodu, ani prejazdu. A výška náhrady by závisela od rozsahu, v akom by bolo vlastníctvo pozemku obmedzené príslušným vecným bremenom.
sarasara
16.09.10,11:12
To je pravda.
A ani nie som zástancom vecných bremien. Obmedzenie vlastníka v jeho právach vecným bremenom, aj keď za náhradu je takmer vždy nedobrovoľné.
V tomto prípade, keďže ide o vlastníka domu, ktorý je možno až asociál, ak by súd rozhodol o rozsiahlejšom vecnom bremene, toto by zrejme žiadal, iba náhradu za užívanie by si vlastník pozemku vymáhal veľmi ťažko. Vlastník pozemku sa musí rozhodnúť.
Petra Nová
16.09.10,11:20
To doplnenie som napísala len preto, aby u neznalých nevznikol dojem, že vlastník musí .... bez toho, že by za užívanie svojho pozemku dostal protihodnotu.
Chobot
16.09.10,12:46
Dobrý deň.
Vlastním dom s priľahlým pozemkom, pozemok je celý môj. Vo dvore mám susedov - starší pán + rómka s dcérou, ktorý vlastnia iba dom a na prechod používajú môj pozemok. Vecné bremeno zriadené nie je.
Nie som žiaden terorista, susedom som umožňoval využívanie celého dvora, ale susedia sú nedbanliví, dom majú v zlom stave, chodia za nimi rôzne nedôveryhodné návštevy. Takisto sused má na mojom dvore žumpu, sliepky, latrínu, kopec starých rárohov a na čierno postavenú dielňu.
Ja som teraz začal môj domček rekonštruovať a chcem časom meniť bránu, spraviť poriadok a upraviť dvor, nech to trošku vyzerá. O nejakom prispievaní alebo podieľaní sa na poriadku z ich strany nemožno hovoriť.
Ešte nedajbože, by sa pán pominul a nasťahuje sa sem banda rómov....

Chcem sa opýtať: musím im umožniť prechod cez môj pozemok? Dá sa spraviť, žeby som im oplotil napr.1m po obvode pozemku, aby sa mohli dostať domov, ale nechodili mi kade-tade susedia a cudzí ľudia?
Ako mám postupovať, ak sused nereaguje na moje výzvy,aby si odpratal haraburdy ja by som si mohol spraviť poriadok aj na dvore?
Viete, ja nie som konfliktný tip a roky som to znášal, ale teraz mám partnerku a časom chceme založiť rodinu a rád by som to všetko mal vysporiadané.
Ďakujem za Vaše rady.

Síce trochu zvláštne pomery, že vo vlastnom dvore máš cudzí dom, ale dajme tomu...

AK nie je zriadené vecné bremeno, tak by sa mohlo zdať, že nie si povinný mu umožniť prechod. Keby sa ale obrátil na súd, tak s veľkou pravdepodobnosťou by mu súd uznal zriadenie vecného bremena. Možno by pri tom skúmal, ako mohlo dôjsť k tomu, že bol postavený dom na cudzom pozemku bez prístupu z komunikácie.

Kým nie je oficiálne zriadené vecné bremeno, tak s pozemkom môžeš nakladať ako chceš - teda kľudne môžeš vyhradiť oplotený chodník k jeho domu. Keby si mal zapísané v katastri VB, tak by si mohol nárokovať na prechod cez celý pozemok, nie len po vyznačenom chodníku.

Takže urob mu ten oplotených chodník. Ak by bol nespokojný a hrozil by súd, tak na tvojom mieste by som ešte pred pojednávaním rozdelil pozemok na parcelu, kde by bol ten oplotených chodník a zvyšnú časť. Keby sa domáhal zriadenia VB, tak by si mohol rovno na pojednávaní navrhnúť, aby sa VB zriadilo len na tú parcelu, kde je chodník. Potom by na dvor nesmel ani len páchnuť.

Môžeš aj vyžadovať nejakú primeranú odmenu za umožnenie prechodu. je na tebe, koľko budeš chcieť.
Erika686
16.09.10,13:05
Tak s tymto problemom mame bohate skusenosti.
Nam obec, v ktorej zijeme nechcela nieto zriadit vecne bremeno k nasemu pozemku (inej cesty nebolo, len po obecnom), ale ani nam neumoznila akykolvek pristup.
Preto, ked tu citam ,ze "musi umoznit pristup..." Nic nemusi. Dokonca sme to mali aj na sude a neuspeli sme. takze sme viazli na totalnej neochote a neustretovosti obce :(

Teraz je to uz o.k., ale uzili sme si s tym-9 rokov...

Aj ked uvazujes nad vecnym bremenom, robila by som to oficialnou cestou- zmluvou, so vsetkymi nalezitostami (ako sa bude on spolupodielat na "financovani", a starostlivosti o "cestu", ci bremeno ma sluzit na prejazd autom alebo len pesi (aj ked myslim, ze teraz sa uz automaticky dava aj autom, ale nie som si ista),teda so zapisom v katastri , ale urcite s mapou, kde bude presne vyznaceny usek, ktory by bol predmetom vecneho bremena, aby si sused "neuzival" cely tvoj pozemok. Nam nakoniec obec dala vecne bremeno na cely pozemok, lebo chcela usetrit na geom.planoch :D...

Tak ak sa mylim, ospravedlnujem sa, ja pisem len z vlastnej skusenosti.
lubko6394
17.09.10,05:10
Točíme to tu divoko. Podľa môjho názoru je majiteľ ochotný vzdať sa časti svojho pozemku v prospech suseda. Nevidím však dôvod aby to bolo formou vecného bremena ak on tento priestor využívať tak či tak nebude. Aký má dôvod byť majiteľom čohosi, čo slúži niekomu inému ? Konieckoncov ak si tam sused zriadi skládku odpadu, tak problémy bude mať majiteľ a sused sa bude len usmievať a ani mu za ten prístup nemusí zaplatiť ( nebude mať z čoho, sociálny prípad... ) a riešiť to potom súdom s niekým od koho nič nevysúdim je vyhadzovanie peňazí a času. Takže najschodnejším sa mi zdá stavba plotu okolo celého pozemku - tam bude sused účastníkom konania, bude sa musieť vyjadriť a pokiaľ ten prístup bude chcieť mať, tak nech si to kúpi a celé konanie aj zaplatí. V žiadnom prípade by som nedopustil VB.
arizona
17.09.10,05:45
Myslím, že svojím spôsobom máš pravdu. Prečo by si ty mal myslieť na to, že sused sa potrebuje dostať k svojmu domu a zriaďovať mu dobrovoľne vecné bremeno?

Takéto veci by si mal vo svojom záujme vybaviť ten,kto to potrebuje.

Naozaj nemá inú možnosť dostať sa k domu, iba cez ten tvoj pozemok?
chandler
21.09.10,12:04
mozes mu oplotit tolko kolko uznas za vhodne, ziadne auto na prechod nepotrebuje. ak by sa mu ten meter zdal malo, tak by sa mohol sudit. a zalezalo by na sude ako rozhodne. v tychto pripadoch nic nie je iste a samozrejme.
ten vlastnik domu je velmi nevyhodnej pozicii tak to mozes vyuzit.
abxy
22.09.10,19:07
Dobrý den. My sme mali podobný problem a riešil to sud.Upozornujem ak vas oni daju skôr na sud ovec.bremeno už nič neurobite tak ako my ani odstrániť čiernu stavbu nemôžete , urady nebudu konať do rozhodnutia sudu my sme čakali 5rokov.Mali sme sud o vec.bremeno,sud o určenie vlastnictva k čiernej stavbe postavenej na našom a pozemku železnic sr,a sud o vec.bremeno na položenie vodovod.potrubia, nechceli sa dohodnuť chceli aby sme sudy zaplatili.V sučastnosti už mame zriadene vec.bremeno za uhradu ktoru určili podla trhovych cien za pozemky v obci u nas 1meter štvorcový pozemku je za350sk a platba za vytýčený priestor vec.bremena je 1eur za meter štvorcový ,vec bremeno je platne k čiernej stavbe doživotne.Je to právo prechodu peši i autom,právo stavby aby mohli dostať LV a supis.čislo a pravo položiť do zeme vodovod.Je to beh na dlhe trate prajem hodne trpezlivosti zdravia a pokoj v rod. a čisté duševné zdravie.
abxy
22.09.10,19:12
Dobrý den,vec. bremeno dostanu na sude alebo a to je lacnejšie dohodou s vami cena za meter je podla trhovej ceny v obci u nas to bolo 350sk a cena za vecné je 1 euro za meter štvorcový
Mária27
23.09.10,04:02
Tých 350 Sk je na mesiac, či na rok?
abxy
26.09.10,16:46
350sk je bežná cena pozemku v obci za jeden meter štvorcový,dokazovali sme to ponukou realitky ,sud podla toho urči výšku ceny za jeden meter štvorcový pri zriadovaní vec bremena ,v našom prípade to bolo 35 sk za plochu vec.bremena za jeden meter štvorcový.Naše vec.bremeno malo 100metrov štvorcových takže to je 3500sk za rok.Platia dopredu rok vždy v decembri.35sk krát100je3500sk