bjuty smis
15.09.10,19:44
Ahojte,
poprosím o Váš názor,

Mám komín schiedel uni,z dnu zateplený ako má byť. Mám ho zatepliť aj z vonku pod silikonovú omietku ( ak áno, čím), alebo netreba ? 2 partie na stavbe ma presviedčajú o opaku..
33A1C4B3-CDA7-B7B4-017D-E4DED203621A
1.03.01
220870
15.09.10,18:00
Komín nieje nutné zateplovať,ale môže sa zatepliť sklennou vatou.
alltracboy
15.09.10,18:01
ja ho zateplim preto, elbo ked je ten komin bez izolacie tak ej smiesne tenky.. a my mame radi hrube veci :D
bjuty smis
15.09.10,18:47
alltracboy,
na mojom komíne nejaké 2-3 cm v rozdiele hrúbky ani nezbadáš:,
len som sa bál toho kondenzu, vysoký je 7 m....
radEg
16.09.10,06:48
Predpokladám, že sa bavíte o zateplení nadstrešnej časti. Čo s tou interierovou ? Je tam treba niečo dávať alebo len sietku a kleber ? resp. nie, či je treba ale či sa izolácia v interiéry dáva alebo nie.
ciners
16.09.10,06:59
http://www.schiedel.sk/produkty-kominy/schiedel-keramicke-kominove-systemy/
Tu je priklad technickych rieseni konkretneho vyrobcu. Treba sa vzdy pozriet,co konkretny vyrobca pozaduje pre bezpecnu prevadzku. Nejake zateplovanie komina ine, ako vyrobca udava pre poziarnu bezpecnost a odvod spalin by som nerobil

http://www.schiedel.sk/uploads/media/Montazny_navod_Schiedel_UNI_03_2010.pdf

tu je priklad montaze aj s tepelnou izolaciou
Wlady
25.10.10,08:40
Prave izolujem tropnu cast v dome. Mozem ist so sklennou vlnou priamo ku telesu komina? Komin este nie v casti nad strechou omietnuty, a ked moc prsi tvarnice tahaju vlkost dole dole. Ked aj tento problem odstranim, pri pouzivani kominu sa nemoze v izolacii zrazat vlhkost?
Sadkrokarton treba od komina oddilatovat?

Dakujem.
andiablo
25.10.10,09:00
Prave izolujem tropnu cast v dome. Mozem ist so sklennou vlnou priamo ku telesu komina? Komin este nie v casti nad strechou omietnuty, a ked moc prsi tvarnice tahaju vlkost dole dole. Ked aj tento problem odstranim, pri pouzivani kominu sa nemoze v izolacii zrazat vlhkost?
Sadkrokarton treba od komina oddilatovat?

Dakujem.
No izoláciou cho)d ku komínu až keď ho budeš mať zateplený a omietnutý. Inak by sa ti ta vata znehodnotila. Inak nákres toho ako sa to má robiť tu už bol viac krat tak ho stačí pohľadať
Wlady
25.10.10,09:48
No izoláciou cho)d ku komínu až keď ho budeš mať zateplený a omietnutý. Inak by sa ti ta vata znehodnotila. Inak nákres toho ako sa to má robiť tu už bol viac krat tak ho stačí pohľadať

Nemohol by som medzi komin a izolaciu napr. EPS?
TomasHC
25.10.10,10:12
Nemohol by som medzi komin a izolaciu napr. EPS?

Mohol. Ale nemuselo by to dopadnut dobre ;)
Wlady
25.10.10,10:18
Mohol. Ale nemuselo by to dopadnut dobre ;)

Ale vazne. Komin byva casto problemove miesto. Ked aj netiece na zaciatku, tak moze tiect neskor. Nchcem sa tomu nejak vyvarovat, aby to slo do izolacie.
andiablo
25.10.10,12:04
Nemohol by som medzi komin a izolaciu napr. EPS?
no pri komíne nemá čo EPS robiť. Dnešné komíny su moderné a veľa aj vydržia. Ale keď má byť zle tak bude. Pri výbuchu sadzí môže dojsť k deštrukcii komína(puklina) a môže tadiaľ unikať dym, sadze a hlavne iskri a pri tom "šťastí" to dopadne do EPS a ten je horľavý. Dôjde k iniciácii a následnému požiari strechy. Tak tých pár korún čo obetuješ do minerálnej vaty za to nestojí.
Cecilia
04.10.12,09:49
Môže sa použiť sklenná vata na zateplenie komína medzi tvárnicu a komínovú rúru? Ku komínu nebola dodaná izolácia ale perlit, ktorý nechceme použiť, tak sme chceli dodatočne dokúpiť túto izoláciu ale je hrubá a nezmestí sa tam. Alebo by ste odporučili iné riešenie? Ďakujem za odpovede.
andiablo
04.10.12,13:57
Dobrý deň
je potrebné dať originál zateplenie od komína. Ak Vám ho nedali tak komín reklamovať. V najhoršom prípade tam treba dať takú minerálnu vatu (kvalitatívne=vlastnosti a požiarna odolnosť) ako predpisuje výrobca. Perlit v žiadnom prípade lebo je horľavý. Podstatné je aby aby izolačný prvok mal triedu reakcie na oheň A - nehorľavý (perlit to isto nemá). Hrúbka musí byť taká istá ako je originál vata.
napadlo ma :skúste sa pozrieť po nejakej technickej izolácii a aby sedel priemer a hrúbka ako potrebuj
mendo933
04.10.12,15:49
a toto je co? http://www.qatro.sk/data/kominove-systemy/samot/komin-samot.html dedo mraz?
jasne ze su aj kominy s izolaciou z perlitu.
Mne sa ten perlit tiez nepacil tak som trocha priplatil a kupil "normalny" komin co aj vydrzi a vela som priplacat nemusel. Komin je vec, ktoru nemienim v tomto zivote menit.

Co sa tyka zateplenia vonkajsej casti. Kominy schniedel uni ++ od schniedel-u maju capicu prispôsobenu na 5cm hrubu vatu. Ja som daval 6-ku aby som nemal odpad.
Kto nezatepli komin ma supis TM (tepelny most), kedze kominove tvarnice pekne vedu teplo. Ked komin opusti izolaciu nad obytnou miestnostou hned to treba zaizolovat inak tade bude furt TM. Sice komin a hlavne v NED a PD je vzdy kamenu urazu, tak treba aspon eliminovat TM, ked sa neda odstranit uplne,
Izolovat nobasilom FKD-S.
Ps: ako bolo spomenute vysie, ani ja nemam rad tenke veci a komin bez zateplenia aj 200ka vizera smiesne
andiablo
04.10.12,18:05
áno jednoduchá a rýchla montáž. Uľahčenie. No uvádza sa že perliť má široké teplotné použitie. Ale je u neho skúška na reakciu na oheň: Čo sa s ním bude robiť ak praskne šamot?? Neviem veru. Ja by som radšej riešil sklenú vatu.
A mimochodom je tu ešte aj vyhláška 401/2007 a tá tiež niečo hovorí.
Cecilia
05.10.12,07:37
Ďakujem za odpovede. O tom perlite sme sa dočítali až včera. Komín je už skoro hotový. Použili sme minerálnu vatu knaf, ktorú sme mali kúpenú na zateplenie podkrovia a na obale je nápis "euroclase A1". Je to tá informácia o horľavosti?
andiablo
05.10.12,13:07
Áno malo by to byť ono. Malo by to tam byť aj v slovenčine A1-nehorľavé A2- neľahko horľavé
lapejko
07.10.12,16:42
to nie je kvôli vate ale obmurovke z lícovej tehly...
lapejko
07.10.12,16:44
Ďakujem za odpovede. O tom perlite sme sa dočítali až včera. Komín je už skoro hotový. Použili sme minerálnu vatu knaf, ktorú sme mali kúpenú na zateplenie podkrovia a na obale je nápis "euroclase A1". Je to tá informácia o horľavosti?
ak ste použili do tvárnic od Quatra vatu, môže nastať problém s kondenzom lebo sa nachádza v betónovej skruži a nemá v rohoch priame odvetranie ako Schiedel...
drozdm
07.10.12,17:34
zateplovať či ee komin schiedel nadstrešnu časť,,myslim tvarnicu z vonku
andiablo
08.10.12,06:55
nadstrešná časť by sa mala zatepľovať
220870
08.10.12,14:31
Nieje to nutné ale je to dobré zatepliť.
drozdm
08.10.12,18:37
asi vatou však ? kotvy treba predpokladam ale môžem vrtať do tej tvarnice? viem že ked som staval boli strašne krehke
220870
08.10.12,18:41
Bez kotiev bez vŕtania .Celoplošne veľkým hrebeňom po celej vate.Trochu redším lepidlom ako na polystyrén(nie moc ,tak akurát).
drozdm
08.10.12,18:45
Bez kotiev bez vŕtania .Celoplošne veľkým hrebeňom po celej vate.Trochu redším lepidlom ako na polystyrén(nie moc ,tak akurát).
super..dakujem
Slavomir Panik
28.11.14,19:36
obnovujem temu! Tiez som zateploval dneska komin Schiedel (uni advance, dvoj komin s vetracou sachtou) a majstri strechari sa na mna pozerali ze co to robim, ze nevideli este zateplovat komin! ALE! majstri nemajsti, vzdy si myslia ze su vsetci mudri, ked sa ale pozriete na SCHIEDEL navod, sami uvadzaju ze komin je mozne zateplit, takze to somarina neni, a majstri su asi pekne pozadu ked mi laici vieme lepsie ze zateplit komin je len bonus. Pozrite si navod nizsie a bod 9b. A nepocuvajte mudrcov a zateplite si komin. Stoji to max 20 euro. Budete mat lepsi pocit ze ste to urobili poriadne a nebudete mat obavy ze prave komin bude sposobovat tepelny most. Co ma vie dostat tak fakt majsti vzdy vravia na vsetko "to netreba, ja to tak nemam" a podobne, a vzdy sa prave oni mylia! Zdar a cest vsetkym svojpomocnikom! Robte si dom poriadne, je to pre Vas!

http://www.schiedel.sk/uploads/media/Montazny_navod_Schiedel_UNI_ADVANCED_052014.pdf
marleau
28.11.14,20:13
obnovujem temu! Tiez som zateploval dneska komin Schiedel (uni advance, dvoj komin s vetracou sachtou) a majstri strechari sa na mna pozerali ze co to robim, ze nevideli este zateplovat komin! ALE! majstri nemajsti, vzdy si myslia ze su vsetci mudri, ked sa ale pozriete na SCHIEDEL navod, sami uvadzaju ze komin je mozne zateplit, takze to somarina neni, a majstri su asi pekne pozadu ked mi laici vieme lepsie ze zateplit komin je len bonus. Pozrite si navod nizsie a bod 9b. A nepocuvajte mudrcov a zateplite si komin. Stoji to max 20 euro. Budete mat lepsi pocit ze ste to urobili poriadne a nebudete mat obavy ze prave komin bude sposobovat tepelny most. Co ma vie dostat tak fakt majsti vzdy vravia na vsetko "to netreba, ja to tak nemam" a podobne, a vzdy sa prave oni mylia! Zdar a cest vsetkym svojpomocnikom! Robte si dom poriadne, je to pre Vas!

http://www.schiedel.sk/uploads/media/Montazny_navod_Schiedel_UNI_ADVANCED_052014.pdf
Komín bude tepelný most aj keď sa zateplí, samozrejme ja som za zateplenie nadstrešnej časti a to z dovodov, ktoré spomínali staršie príspevky (mohutnejší vzhľad, lepší ťah), ale aj preto, lebo je to pomerne jednoduchý sposob povrchovej úpravy (kleberu a sieťke bez zatepľovacej časti neverím).