robertkozich
16.09.10,13:12
chcem sa spytat aky rozmer-sirka DT je vhodna ak idem davat mur tehla 44cm,7-10cm bude pretrcat cez dosku....da sa dat aj sirka DT 30cm???
ciners
16.09.10,12:48
DT ako zaklady? Ak hej,tak nie.
andiablo
16.09.10,14:41
No tak toto si mal mať v projekte a opečiatkované od statika. TO treba presne prepočítať ale 40 cm by malo stačiť. Nech sa vyjadria fundovanejší
spider.hst
16.09.10,15:41
Tak zelezi co je nad tym.
Ale ak date zakladovy pas z prosteho betonu vyska 400 mm (nezabudbut na roznasaci uhol) na to DT 300, na DT-cka ŽB doska a potom murivo na dosku nie je ziadny problem. Najlepsie DT-cka vystuzit.
Ale treba sa na to pozerat vzdy komplexne, je podpivniceny dom alebo nie, kolko poschodi atd.
Takze DT širky 300 mm je možne pouzit.
robertkozich
16.09.10,16:27
dik....zakladove pasy budu 60x90 na to ide DT+ deka...vsetko ako ma byt.len projekt mam na 38cm tehla ale idem davat 44cm bez zateplenia..lebo mam tehlu za dobru cenu.
spider.hst
16.09.10,17:49
preco ides davat pasy 600 (sirka) a 900 (vyska) ??? a az potom na to samotne DT-cka? kolko pasov DT ides dat na vysku myslim.

Nie je ti lepsie urobit len pas vysky 400 co je minimum a hned na to davat DT...

skus sem dat neaky nakres, aby bolo videt ako to mas planovane.
ciners
17.09.10,04:29
preco ides davat pasy 600 (sirka) a 900 (vyska) ??? a az potom na to samotne DT-cka? kolko pasov DT ides dat na vysku myslim.

Nie je ti lepsie urobit len pas vysky 400 co je minimum a hned na to davat DT...

skus sem dat neaky nakres, aby bolo videt ako to mas planovane.

Tych 400mm sirku zakladu nezdielam.
spider.hst
17.09.10,04:35
Tych 400mm sirku zakladu nezdielam.

Nie sirku 400 ale vysku zakladu 400. !!!
Zoltán Kovács
17.09.10,05:00
preco ides davat pasy 600 (sirka) a 900 (vyska) ??? a az potom na to samotne DT-cka? kolko pasov DT ides dat na vysku myslim.

Nie je ti lepsie urobit len pas vysky 400 co je minimum a hned na to davat DT...

skus sem dat neaky nakres, aby bolo videt ako to mas planovane.


Podľa mňa tých 900 je hlbka do zeme, a na to idú potom DT.... či nie?
p.mac
17.09.10,06:12
s DT tvarnicami budete pravdepodobne dvihat zakladovu dosku (deku). mi sme pod 44 tehly davali DT 30. tie tehly 44cm budu polozene a nesene aj samotnou zakladovou dosku, nie len DT tvarnicami.
robertkozich
17.09.10,11:34
900mm ide hlbka pasov do zeme na to dam DT 2rady....tak ako ste uz pisali tak pouzijem 300mm sirku.na to deka a mozem davat 44cm tehlu...to by malo byt podla mna ok.s jednej strany bude pretrcat cez deku 10cm,a na druhej strane bude mimo DT-čiek tehla 4cm na deke...moze to tak byt???
spider.hst
18.09.10,07:33
900mm ide hlbka pasov do zeme na to dam DT 2rady....tak ako ste uz pisali tak pouzijem 300mm sirku.na to deka a mozem davat 44cm tehlu...to by malo byt podla mna ok.s jednej strany bude pretrcat cez deku 10cm,a na druhej strane bude mimo DT-čiek tehla 4cm na deke...moze to tak byt???

Moze to tak byt.
Len sa snazim povedat, ze nemusis davat zaklad vysoky 900 mm, ale staci ho dat 400 mm a potom na to nedas 2 pasy DT ale 4 pasy.
400 mm beton + 2 pasy DT 300 mm (vyska 2*250mm) je 900 mm, takze namiesto povodneho pasu nemusis betonovat vysku 900 mm o sirke 600 mm ale staci vybetonovat vysku 400 mm. Dufam ze som to napisal dostatocne zrozumitelne.
Potom zaleci odkadial si vies zohnat DT-cka a za aku cenu, ci je to vyhodnejsie a supnut tam ,,par" prutov, alebo sa ti oplati betonovat cely pas ako to mas povodne v projekte.
Harris
18.09.10,09:12
900mm ide hlbka pasov do zeme na to dam DT 2rady....tak ako ste uz pisali tak pouzijem 300mm sirku.na to deka a mozem davat 44cm tehlu...to by malo byt podla mna ok.s jednej strany bude pretrcat cez deku 10cm,a na druhej strane bude mimo DT-čiek tehla 4cm na deke...moze to tak byt???
Je to ok. Len jednu vec sa mi žiada povedať. Projekt základov nie je modla! A bez IGP prieskumu ani nemože byť. Podľadajte si tam niekde čarovné zaklínadlo o tom, že zakladovú špáru musí prevziať zodpovedná osoba, ktorá odobrí, že navrhovaný typ zakladania je vzhladom na základové pomery (ktoré sa zistia až po odkope) ok.

mimotemy
A prečo to vravím? Dnes je moderné kúpiť si pozemok za pár šupiek a až dodatočne zistiť, že vlastne staviam na bývalých močiaroch, alebo iných pikošiek. Z lacného pozemku je razom nepoužiteľná parcela. To, že prečo tam doteraz po stáročia nikto nestaval, sme v opojení nízkej ceny prehliadli.
spider.hst
18.09.10,18:22
Je to ok. Len jednu vec sa mi žiada povedať. Projekt základov nie je modla! A bez IGP prieskumu ani nemože byť. Podľadajte si tam niekde čarovné zaklínadlo o tom, že zakladovú špáru musí prevziať zodpovedná osoba, ktorá odobrí, že navrhovaný typ zakladania je vzhladom na základové pomery (ktoré sa zistia až po odkope) ok.

mimotemy
A prečo to vravím? Dnes je moderné kúpiť si pozemok za pár šupiek a až dodatočne zistiť, že vlastne staviam na bývalých močiaroch, alebo iných pikošiek. Z lacného pozemku je razom nepoužiteľná parcela. To, že prečo tam doteraz po stáročia nikto nestaval, sme v opojení nízkej ceny prehliadli.

ano s tym plne suhlasim, treba si po urobeni vykopov zavolat statika ktory projektoval RD, a pisomne do stavebneho dennika potvrdil, ze dany typ zakladov je vhodny
robertkozich
19.09.10,09:07
dik..podlozie je tam dobre.je to ivanka pri dunaji.zaklady dam normalne tak ako maju byt..dva rady dt a deka...ale dakujem za vsetky dotazy.budem dalej informovat ak nebudem nieco vediet..mozno by som este nejake tipy na stavebny dozor v tomto okoli...dik :)
vladoziak
20.09.10,05:21
900mm ide hlbka pasov do zeme na to dam DT 2rady....tak ako ste uz pisali tak pouzijem 300mm sirku.na to deka a mozem davat 44cm tehlu...to by malo byt podla mna ok.s jednej strany bude pretrcat cez deku 10cm,a na druhej strane bude mimo DT-čiek tehla 4cm na deke...moze to tak byt???

10 cm presah tehly von je vela hrozi riziko prasknutia tehly,max presah je 1/6 sirky tehly u teba to je 7 cm

prestuduj a potom muruj http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/nove-reseni-tepelne-izolace-soklu/
robertkozich
20.09.10,06:42
dik vladoziak....aj som to pozeral aky moze byt max presah...tak dam tych 7cm...este raz dik
Harris
21.09.10,17:59
10 cm presah tehly von je vela hrozi riziko prasknutia tehly,max presah je 1/6 sirky tehly u teba to je 7 cm

prestuduj a potom muruj http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/nove-reseni-tepelne-izolace-soklu/

Ten samý link, obrázok 7. Zo statického hľadiska sa jedná o maximalnu excentricitu 1/6 šírky tehly, nie presah. O presahu sa píše len pri odporúčaní Wienerberger, ktoré je daleko v zone bezpečnosti. Ak chce ísť niekto nadoraz, tak 1/6 z excentricity.
vladoziak
22.09.10,06:05
Ked ma vyrobca uvedenu KONSTRUKCNU PODMIENKU presadenie max o 1/6 tak ju treba dodrzat,napr.pre pripad reklamacie alebo inych buducich moznych komplikacii,ten link bol iba nazorna ukazka ako to moze dopadnut.
ciners
22.09.10,06:32
To vylozenie a excentricita zavisi od zatazenia. Na tom spodnom rade uzsich tehal vznika reakcia, napatia,ktore akciou odlomia ten kus tehly vyssie. Ked zvysim zatazenie, tak ani Wienerbergerom odporucena excentricita nemusi stacit. Dolezite je este si vsimnut, ze pri velkom vylozeni nie len hrozi pukanie tehly, ale vnutorna cast muriva sa dostava do tahovej oblasti, t.z. trhliny a odliepanie od malty. Obrazok je troku nespravny,ta vysledna sila nebude v strede, bude skor trosku smerom do interieru, zavisi od ulozenia stropnej dosky. Toto na obrazku je idealny priklad, kde neuvazuje vobec vplyv momentov a ten linearny priebeh napati tie plati pre velmi dobre obrusene tehly. Takze by som to zhrnul takto: to vylozenie hlavne zavisi od velkosti zatazenia, nemusi vseobecne platit
Harris
22.09.10,06:36
Ked ma vyrobca uvedenu KONSTRUKCNU PODMIENKU presadenie max o 1/6 tak ju treba dodrzat.....
Poprosím o link od výrobcu, že takú podmienku skutočne má. Pretože:
http://www.wienerberger.sk/servlet/util/getDownload.jsp?blobtable=WBDownload&blobcol=urlimageupload&blobkey=id&blobwhere=1210690333704&blobheader=multipart/octet-stream&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadervalue1=attachment;filename=TH0801b.pdf&sl=wb_xx_home_en
tu sa píše, že 1/6 šírky sa musí dodržať ak nie je statické posúdenie na hodotu vyššiu.

ten link bol iba nazorna ukazka ako to moze dopadnut.
Ktorý obrázok máte na mysli? Pretože ja tam naopak vidím statické posúdenie, ktoré dovoluje to vyloženie na hodnoty vyššie než 1/6 šírky muriva. Čítal ste vôbec ten článok? Pretože mne príde, že ani moc nie. Jediný kolapsný obrázok je hned obr.č 2 ale v texte sa dočítate, že to nebolo kvoli nadmernemu vyloženiu ale kvoli perlitu. Zvyšok článku sa týka statiky a máte tam priamo škice, kde je vyloženie 100m, a priebehy síl, dokedy je to staticky únosné.
Inak ten článok je riadne zmatočný. Uvítal by som v nom, ak už tam spomínajú laboratorne skúšky, pri akých zaťaženiach to s tou tehlou spravilo to čo vidíme na obr. 10,11.
vladoziak
22.09.10,07:33
Ja som vychadzal iba z toho clanku,pre mna osobne je ten casopis dost doveryhodny.Tam sa pise o konstrucnej podmienke vylozenie max o 1/6.Obrazok c.10,11.Nie som sice stavbar,ale pre mna mat na svojom dome tehlu pretrcenu zo zakladu 10 cm von je nemyslitelne a moc dovery to vo mne nevzbudzuje a aj keby mi to 20 statikov potvrdilo,ze je to ok tak to tak neurobim.Ten clanok som cital niekolkokrat,ked som zacinal murovat,takze nemajte obavy,ze som ho necital.Ale kazdy nech si urobi ako vie robi pre seba a za svoje.
Harris
22.09.10,11:07
A práve preto pokladám ten článok za zmätočný, pretože ak už idem čitateľov strašiť obrázkami č.10,11 tak tam aspon napíšem akou silou som testovaný kus zaťažil. (pri danom vyložení). Možno by ste bol veľmi prekvapený čo to tá tehla vlastne vydržala. Normy sú na tehlu veľmi prísne (ved sa nato aj výrobcovia tehliarskych prvkov sťažujú). V skutočnosti v realnych podmienkach má oveľa vyššiu únosnosť ako je tá, ktorú Vám vypočíta statik. Z tehly postavíte 5poschodák, ked nato dojde. Báť sa o 10cm vyloženie pri nejakom bungalove skutočne nie je na mieste.
Samozrejme statik v tom dome bývať nebude, preto so zvyškom príspevku súhlasím. Ak niečomu neverím, nebudem riskovať,to je ok.
Lenže tuná ja nepresviedčam Vás, aby ste si vykonzolovali nosné murivo.
Ja vyvraciam vašu vetu:
"ten link bol iba nazorna ukazka ako to moze dopadnut." Pretože je závadzajúca, pokiaľ nevieme aké boli vstupné údaje toho testu.
A ako Vám už ciners napísal, problem ak chceme riešiť so všetkými následkami, tak je treba si nakresliť kompletnú statickú schému, pretože v RD nemáte vymurované dva rady tehal ale 11-12. A tiež sa zabudlo nato, ako je v hlave muriva uložená doska, resp veniec. Pretože, predstavme si jednoduchý detail, kde na murive 44 máme deku. Kvoli tep.mostu dám do debnenia 10-12cm styrodur. Okamžite neplatí to, že sila pôsobí v strede muriva, je posunutá viac do interieru. A ked si tie pôsobiace sily nakreslíte, zistíte, že už vonkoncom nič nehrozí.
Ale opakujem, ja v tom nebudem bývať, takže kto má pochybnosti..nie je o čom.
ciners
22.09.10,11:21
Podla mna nie je norma prisna v zmysle bezpecnosti, ale v zmysle chybajucich merani. Okrem Wienerbergeru tehliarne moc nemaju podklady pre staticke navrhovanie hlavne co sa tyka merani pevnosti muriva (nie tehly). A potom to v tej norme tak je, sucinitel pre rozne diery, roznu kvalitu prace (to je zaujimavy sucinitel, ktory velmi ovplyvnuje vyslednu pevnost) a kopa inych vplyvov. Hlavne ta kvalita prace a nedostatok merani podla mna vedu k tomu, ze je ta norma taka chudobna. Murivo je kompozitny material a bez merani tazko vypoctovo urcit pevnost muriva nejako adekvatne.