ZuzanaP
11.11.05,11:04
Chcem sa poradiť: živnostníkom vystavujem faktúry (v ALFE) za vykonané práce a šéf mi povedal, že im mám stiahnúť 500 korún za vyfasované montérky a pracovnú obuv.

Môžem im toto fasovanie dať na faktúru ako zúčtovanie preddavku?

Napr. ak majú nejakú zálohu, napíšem im odpočet preddavku, pripnem k tomu ešte náš VPD a zvyšok pošlem na účet.

Pri tom fasovaní ma mýli, že to by mal byť pre nás vlastne príjem, ale chcem to zachytiť na tej faktúre.

Dúfam, že som vás nedoplietla. Ďakujem
STRELEC
11.11.05,10:07
To ... "živnostníkom" ... si mám preložiť tak, že ide o zamestnancov na živnosť?
ZuzanaP
11.11.05,10:17
áno, vykonávajú pre nás práce na základe ŽL
renča1
11.11.05,10:40
Chcem sa poradiť: živnostníkom vystavujem faktúry (v ALFE) za vykonané práce a šéf mi povedal, že im mám stiahnúť 500 korún za vyfasované montérky a pracovnú obuv.

Môžem im toto fasovanie dať na faktúru ako zúčtovanie preddavku?

Napr. ak majú nejakú zálohu, napíšem im odpočet preddavku, pripnem k tomu ešte náš VPD a zvyšok pošlem na účet.

Pri tom fasovaní ma mýli, že to by mal byť pre nás vlastne príjem, ale chcem to zachytiť na tej faktúre.

Dúfam, že som vás nedoplietla. Ďakujem
Ak šéf kúpil montérky a prac.obuv pre živnost. , nie je to pre šéfa daň.náklad, ved to kúpil pre živnostníkov. Vy by ste mali prefaktúr.montérky a prac. obuv., aby si to živnost.môhli dať do nákladov. Zároveň živnostníci budú potom faktúrovať vám odvedené práce. Vyrovnanie pohľad. a závaz.môže natať započítaním, a zbytok vyplatiť cez pokladňu-pôjde o váš príjem.:)
STRELEC
11.11.05,11:24
.... živnostníci ..... napíšem im odpočet preddavku, pripnem k tomu ešte náš VPD a zvyšok pošlem na účet. .... Pri tom fasovaní ma mýli, že to by mal byť pre nás vlastne príjem, ale chcem to zachytiť na tej faktúre. ....a) zakúpenie montérok a obuvi firmou ako ochranné prac. prostriedky? Komu, keď sú to živnostníci? Firma nemá povinnosť zabezpečiť "iným živnostníkom" OPP. Nevzniká náklad. Nevzniká nárok na odpočet DPH.
b) predať ich? Čo sa tým dosiahlo?
c) prečo firma zakúpila OPP, keď chce úhradu "živnostníka"? Pre zlacnenie o DPH?

Možné riešenie (ale s rizikom a pritiahnutím za vlasy. Šéfove. Ak ich má.) : Firma zakúpila OPP, označila ich firemným logom a reklamnými nápismi (adresa, telefón). "Spolupracujúcim živnostníkom" (rámcová zmluva o dielo) v rámci spolupráce "vnútila povinnosť" nosiť pri prácach pre firmu firemné montérky. Zdôvodnenie: image, reklama ... Topánky by som načisto vylúčil.

Záver: Nemožno chcieť všetko. Aj mať "živnostníkov", aj mať zamestnancov.
P.S.: Treba šéfa informovať, že stravné lístky patria len zamestnancom. Ale už som priveľa ironický.
ZuzanaP
11.11.05,12:25
no ja viem, ale jemu to nevyhovoríš, a aj tak si vždy nájde nejaký spôsob ako nejaký ten predpis obísť.

Takže som sa len informovala.

Musíme si zvyknúť, že šéfovia chcú od nás takéto veci. Nie som asi jediná.

A prečo by od nich nemohol chcieť náhradu, veď v našich dieravých zákonoch je možné všetko.

On si povie, že to napíše na nejakých zamestnancov, ja viem, nemalo by sa to, ale každý chce využiť nejakú dieru v zákone vo svoj prospech.

Je to nespravodlivé, a účtovníci musia držať jazyk za zubami.
ajobs
11.11.05,12:37
Nech sa šéf prihlási do Porady, a prečíta si množstvo príspevkov napr. k OOPP. Možno sa mu otvoria oči. Asi takto....:eek: :eek:
ZuzanaP
13.11.05,17:35
no jasné, ale so šéfmi je to ťažké, asi sa pridajú k mojemu názoru viacerí
kukučka
13.11.05,17:40
nuž ja by som sa nepridala, ale skúsila slušne naznačiť, že nedajbože nejaký úraz....
ondrejvla
13.11.05,20:05
Zuzana, rozhodne nesúhlas s tým, aby to napísal na "nejakých"zamestnancov. V tvojom prípade by som postupovala takto: zaúčtovať na sklad ako tovar a vyfakturovať obch.partnerom - živnostníkom, ale je to len zbytočný pohyb. Ale dá sa to riešiť aj interným dokladom, kde ti podpíšu, že prevzali prac.odevy a obuv, a úhrada za tovar bude započítaná úhradou ich faktúry, nech to podpíšu a to je všetko. Takýchto "šikovných" šéfov poznáme viacerí, odvody za zamestnancov - platiť rozhodne nie, ale všetky výhody súvisiace s nimi využívať! Nech im dá aj odmeny zo Sociálneho fondu - vianočné!- ale ten SF nech je jeho vlastné vrecko!
ZuzanaP
14.11.05,04:53
ďakujem všetkým za poradenie, skúsim to šéfovi nejako slušne povedať.

Ono tam išlo len o to, že im kúpil monterky, aby ich mali všetci naraz, rovnaké. Bolo to vlastne len nejaké sprostredkovanie. Dohodol sa s nimi, že im ich teda kúpi a potom im stiahne z faktúry nejakú čiastku.

Nevidím nič zlé na tom, keď už raz sa idú kupovať prac. odevy, prečo by sme ich nemali kúpiť aj živnostníkom, keď si za ne riadne zaplatia.

Len by to nemalo ísť do nákladov firmy, ak som predchádzajúce príspevky dobre pochopila.
Ikan
21.03.07,12:29
Strelec, ak som dobre pochopila, tak ak firma dá ušiť košele pre taxíkarov, ktorý pracujú na vlastné živnosti alebo konc.zmluvy a sú označené logom firmy... môže dať takéto ušitie košiel do nákladov?
betka
21.03.07,13:00
Strelec, ak som dobre pochopila, tak ak firma dá ušiť košele pre taxíkarov, ktorý pracujú na vlastné živnosti alebo konc.zmluvy a sú označené logom firmy... môže dať takéto ušitie košiel do nákladov?

Iba ak by boli zamestnanci a poberali by príjem zo závislej činnosti, VOZD.
Tu ako VOZD, by mohla byť reklama, keďže je to označené logom..