zuzkahris
18.09.10,22:03
Chcem sa opýtať, či niekto nepozná recept na podplamenník... Je to cesto, pečené na plechu v hlinenej piecke nad ohňom, potreté kyslou smotanou, posypané cibuľou, slaninkou a syrom. Predávali to na trhoch, veľmi nám to chutilo a bola by som rada, keby mi niekto vedel poradiť aspoň približne zloženie toho cesta. Ďakujem pekne :)
hubatá
18.09.10,20:09
Podplameníky tuším voľakedy pekávala moja babka ale na liste z kapusty. Bolo to chlebové cesto u nás potreté smotanou, cesnakom, rascou, môžbyť aj so slaninkou..... tak sa mi niečo marí....Niekde to robia aj ako cesto na haruľu (zemiakové placky).
durisovad
18.09.10,20:15
Ako deti sme chodili k pekarovi s chlebmi v ositkach, ktore stara mama vymiesila. Pokial sa chleby upiekli, pekar nam daval chlebove placky, ktore sa volali podplameniky, aby sme sa zabavili jedenim a nerobili nezdoby.
zuzkahris
19.09.10,18:18
A do cesta ide potom chlebová hladká múka? Nevedela som to identifikovať, bola aj pekne nafúknuté, nebolo nízke ako osúch, ale nebolo to kvasnicové cesto..
pepsikova
19.09.10,18:47
..moja svokra to pekávala, ale dávala tam namiesto kvasníc "nácestu"...nácesta to bol zvyšok nakvaseného cesta na chlebík, odloženého k ďalšiemu pečeniu,zmiešala s múkou, rascou, vodou na cesto...(aspoň pokiaľ mi pamäť slúži, )ale detaily už neviem...
lavanda
19.09.10,20:08
Blúdiac po internete som našla rozporuplné informácie, čo vlastne podplamenník je:

Názov stránky: Podplamenník - posúch z chlebového cesta
Popis stránky: Podplamenník - posúch z chlebového cesta pečený pod plameňom (v spodnej časti chlebocej pece).
Kľúčové slová: podplamenník, plamenník, postruheň, postruhník, postružník, poškrabok, nalisník, podlisník, opresnok, adimka, poddimník, lepník, osúch, posúch

Nalisník, podlisník, opresnok, podplamenník, adimka, poddimník, lepník. To sú starodávne názvy slovenských kysnutých placiek natieraných bryndzou, tvarohom, makom, lekvárom, posypaných rascou, bylinkami či oškvarkami.

A o podlisníku sa písalo v Belských novinách 2/2009 toto:

PODLISNÍKY (podlesníky)
Ako už samotný názov našepkáva, podlisníky sa pekávali
na kapustnom liste prevažne na jeseň, keď sa začali
kopať zemiaky. Tiež sa piekli vo vyhriatej peci. Cesto na
podlisníky sa podobá súčasným podlesníkom: zemiaky
sa postrúhajú, pridá sa soľ, trocha hladkej múky
a vajíčko (možno pridať i iné ingredencie podľa chuti).
Trence sa rozotierajú na umytý kapustný list (vnútorná
strana), ktorý sa predtým musí zo spodu listu jemne
zrezať, aby sa odstránili hrubé žilky (aby bola rovná
plocha). Po upečení do ružova sa obhorený kapustný list
odstránil a podlisník sa potrel maslom. Tieto podlisníky
si možno upiecť i teraz na klasickom sporáku.

A na akomsi blogu som ešte našla toto - asi sa tam pôjdem pozrieť, aby som ten podplamenník ochutnala:):

Malá dedinka (=Sihla) ležiaca v kopcoch medzi Zvolenom a Breznom nie je v podstate ničím výnimočná. Klasické centrum tvorí trojuholník krčmy, obchodu a miestneho úradu, kde ste za minútu pešo z ktoréhokoľvek konca dediny. Za zmienku však stoja tri veci, kvôli ktorým sa sem oplatí prísť.
Prvým domom v dedine je miestna pekáreň, kde chlieb vyberajú z pece už o siedmej večer. Prehadzujúc si horúci bochník v rukách po ceste na chatu pochopíte, že s tým chladným, na rovnaké krajce nakrájaným, v igelite spoteným chlebom ktorý poznáte z obchodu, nemá spoločnú ani kôrku. Najlepšie totiž chlieb chutí za horúca, s pukajúcou kôrkou a obláčikmi voňavej pary vyletujúcimi z odlamujúcej sa striedky. Ak sa vám podarí prísť dostatočne skoro, možno sa vám ujde aj Podplamenník, ktorý je špecialitou miestnej pekárne. Zhmotnená podstata samotného chleba, doplnená o kúsky cesnaku vykúkajúceho z tenkého posúchu, sa dá zdokonaliť už len o tenké pásiky Bambina, ktoré zoženiete v miestnej Jednote.
ubka
19.09.10,20:59
a sú výbornéééé:) v lete sme išli okolo a dali sme si, dokonca aj domov zobrali, mali úspech:)
Myslím, že je to klasické na husto zamiesené vodovú cesto, upečené v peci z celozrnnej múky u nás sme to volali Poplamúch, tiež u pekara
alabut
20.09.10,05:01
Ja to robim z chleboveho cesta. Z cesta na bochnik urobim dva posuchy, nozom urobim dierky, do ktorych strcim udeny bocik alebo slaninu, aby trochu trcali a dam upiect na suchy kapustny list. Ak nie je kapustny list, prida sa do vody trochu kapustnice (1/4- 1/2). Vyborny je aj na suchom chrenovom liste.
mati111
24.09.10,11:50
Podplamenik ako bol prezentovany na Trnavskom Jarmoku v roku 2010 pred radnicou na hlavnej ulici, bol, zial, dopredu upeceny chlebovy korpus, na ktory obsluha nasypala syr, slaninu a cilbulku alebo tvaroch cukor a slivky, a tak to pichli do tej ich piecky. Z coho mi vychadza, ze akekolvek jednoduche zakladne kysnute cesto ako napr. na pizzu a upeciete iba korpus, a ked budete v najlepsom doma, tak korpus rozkrajate date na to cibulku slaninu syr alebo urobite na sladko a pred hosti vyberete po 8-12 minutach z rury teple a chutne.
Velmi mi chutili podplameniky na trhu, skutocne to maju dobre vymyslene, ako som bol upozorneny, neda sa tak rychlo upiect cesto v takej peci ako mali oni. Islo iba o efekt. A potom som sa citil ako dieta ktore prislo na to ze jezisko su rodicia.
ste_ve
30.09.10,19:35
Tento ľudový čierny "koláč"s rôznymi názvami podľa krajov /modernejšie sú nazývané aj regiony/. Napr.naši Východniari to nazývajú poplanok, Stredoslováci trošku spisovnejšie poplamenok a pod.

Na takom čiernom "koláči" by som si aj Ja teraz večer pochutnal. Je to pečený výrobok z múky, ktorý pečú už aj súkr. pekári, resp. aj veľké pekárne, lebo sa prispôsobujú k minulým tradičným pekárenským výrobkom z tmavej múky. Táto je zdravotne prospešnejšia. Pečú sa tiež rôzne pekárenské výrobky z tmavej múky s rôznym ich posypom. Žial, je to veľmi drahé, lebo niektorí pekári ale aj obchodníci už ani nevedia, čo si majú za ne pýtať. Kto si v domácnosti dá takú námahu, môže si také niečo aj doma upiecť, iba za priame náklady.

Pokial sa jedná o recept na taký čierny "koláč" bol predmetom témy už aj v minulosti, ktorú je možné dať do vyhľadávača s názvom "Ako sa pečie poplanok - posúch", kde je popísaný recept aj na p o p l a m e n o k. Je to aktuálna téma a preto doporučujem si túto tému vyhľadať. Je to zdravý slovenský "koláč". ktorý by sme nemali jedávať iba na jarmokoch! Nezabúdajme naň, lebo chudoba cti netratí!
Prajem všetkým, aj tím ktorí si ho doma napečú DOBRÚ CHUŤ ! ste_ve