anka85
20.09.10,17:32
ahojte, nevedeli by ste mi poradiť, či stavať s robotníkmi a stavebným dozorom alebo so stavebnou firmou?známy mi vie zohnať prvú alternatívu, ale po prečítaní príspevkov no neviem, ale zas ani firmy nie su idealne...nechcem minúť veĺa peńayí na niečo, na čo nemusím...alebo ak mate, odporučte dobrých stavbárov a murárov...v Bratislave teda okolie aj...som obyčajný laik vo všetkom takže každá rada a pomoc sa mi ráta..vopred ďakujem:)
anka85
20.09.10,15:46
a ešte, ak by ste vedeli, koľko stojí približne 10x12 bungalov hrubá stavba - materiál (nejaká bežná klasika) aspoň cca...Ď
ciners
20.09.10,16:36
Ako uplny laik by som asi voli firmu, no normalne osobne by som sa pytal ludi, co mi odporucia. Ako laik by som si dal urobit rozpocet na dom, aby ma svojimi "dobrymi" napadmi firma neokradala. Toho,co vam kreslil plany by som poziadal o autorsky dozor, vsetky konstrukcie by som s nim konzultoval, hladal financne a technicky vhodne alternativy a tak ako by to bolo na papieri by to aj muselo stat. Ak by mala firma nejaky vylepsovak, konzultoval by som ho, lebo neviete, ci je to vylepsovak alebo klamstva. Nechcem vas nejako znechucovat, no v stavebnictve je spekulantov mraky. A to by som si dal aj do zmluvy, ze to co rozhodnete vy a autor domu sa smie menit len po konzultacii. Lebo oni maju vo zvyku, ze pridete na stavbu a miesto betonoveho stropu je uz hotovy dreveny a este cakaju pochvalu za to, ze usetrili. To, ze potom roztiahne dom a zaplatite X posudkov a prerabku ich nejako nenapadlo. A este rada: vsetko na tom dome, co tam niekto navrhol na nieco je...ked zacnu vyhutovat, ze je to zbytocne, tak urcite je to podstatna vec, to je zakon schvalnosti.
Takze zhrniem: skor firma, ale pytat sa osobne ludi,co odporucia, nie na internete a autorsky dozor.
Asi si kladiete otazku,preco nie robotnici a dozor...to si potom musite manazovat sami,tak zalezi,ci mate na to cas a chut
pivko
20.09.10,17:19
Keď máš veľa peňazí tak daj stavať firme a zaplať stavebného dozora, keď nemáš až tak veľmi veľa tak stavaj pomocou stavebných partii na odborné prace :eek::mee::D, ale v tomto prípade si nakúp dopredu v lekárni tabletky,alebo v obchode hruškovicu a keď máš úplne malo peňazí a chceš sa zadĺžiť koli domu na celý život tak sa na to vy..b:D a choď do Thajska na dovolenku;)
TomasHC
20.09.10,17:27
Ja som vystudovany elektrikar slaboprudar, zivim sa spravou servrov a pustil som sa do stavby svojpomocne, bez dozoru, s partiami. Dozor som si robil sam, mam par znamych co stavaju ako zivnostnici, tak som ich otravoval ohladne know-how (kazdy povedal nieco trochu ine, takze som urobil prienik informacii, doplnil sedliacky rozum a nejaku literaturu). Ked som nemohol dozerat ja, dozeral otec ktoreho som poucil co maju ako robit. Kazdy den som si chodil pozerat co a ako robia, priebezne som ich kefoval.

S odstupom casu nelutujem, usetril som zrejme dost penazi oproti "stavbe na kluc". Stoji to nejake extra nervy, planovanie (ktore nevychadza). No a ked sa pozriem na to co sa urobilo, nevidim nijake zasadne problemy, ktore by mi nedali spavat.

Takze prajem stastnu ruku pri vybere ;)
pivko
20.09.10,18:27
Moj stavebný dozor je 220870:D Na kolaudáciu ho určite pozvem;)Dúfam že neodmietne. cca termín jar 2011
anka85
20.09.10,18:32
Ste uplne super...lebo prave znamy mi povedal, že ušetrím na strope, lebo že drevený a sklenená vata a nejaký 5cm nater je o polovicu lacnejší, a keď neplánujeme nadstavovať, tak je betónový zbytočný a drahý...inak nejakého takého pána akože doyor aj by sme mali, lebo on aj projektuje a aj robí stavebný dozor....času veĺa nemám, ale pri miešačke som už stála:)ďakujem pekne za rady...určite sa mi zídu...pred dvoma týždňami som si vymyslela dom, dúfam, že poyem kúpime čoskoro a dovtedy veľmi aktívne (denne cca 3 hodiny) budem ešte študovať túto stránku...:)ďakujem
anka85
20.09.10,18:38
Keď máš veľa peňazí tak daj stavať firme a zaplať stavebného dozora, keď nemáš až tak veľmi veľa tak stavaj pomocou stavebných partii na odborné prace :eek::mee::D, ale v tomto prípade si nakúp dopredu v lekárni tabletky,alebo v obchode hruškovicu a keď máš úplne malo peňazí a chceš sa zadĺžiť koli domu na celý život tak sa na to vy..b:D a choď do Thajska na dovolenku;)

no je to asi tak, že nie na celý život....ale dôležité je pre mňa, že nebude prežitý v paneláku 70m2 a deti sa nebuudú hrať v pieskovisku, kde na nich bude žmurkať hepat. A, HCV, HIV a použité ihli...a ešte chcem psa:)a pohodu..ale zaujímavý pohľad na vec, a možno po pár mesiacoch tu bude podobný príspevok odo mňa..:)
bjuty smis
20.09.10,18:43
drevený strop je úplne regulérny, len si to nechaj prepočítať statikom pred výstavbou ...
anka85
20.09.10,19:03
drevený strop je úplne regulérny, len si to nechaj prepočítať statikom pred výstavbou ...
a čo sa môže stať vďaka drevenému stropu?
day
20.09.10,19:07
neviem kolko je malo a kolko vela penazi, ale vacsina ludi, opakujem vacsina sa kvoli byvaniu (byvanie = dom, byt) zadlzuje.

takze ked nepatrite medzi ludi s velkym dedicstvom, rodinnym prijmom nad 3tis E a k tomu usetrene peniaze zo studentskych cias tak sa zadlzite

... dovolenka v Thajsku, ked tam neprsi, pripadne neni protivladna demonstracia, je fajn, ale realitu neriesi
220870
21.09.10,03:41
a čo sa môže stať vďaka drevenému stropu?
Prasknúť padnúť a pod ale skô je škodná na stavbe blbec ako konštrukcia.
ciners
21.09.10,04:33
Dreveny strop je uplne v poriadku,pokial je tomu prisposobena ostatna konstrukcia krovu a podobne. Nie je ok, pokial je pri navrhu ostatnych konstrukcii uvazovane s betonovym stropom a niekto ho svojvolne zmeni, pricom nezvazi dopad na ostatne konstrukcie.
Preto treba,ako som pisal v prvom pripevku konzultovat s tym,co to navrhuje aj pocas vystavby. Toho, ze by vam niekto nasilu tlacil ZB strop sa bat nemusite, kreslit drevo je lahsie ako vystuzovat ten strop :)
TomasHC
21.09.10,05:04
Dreveny strop je uplne v poriadku,pokial je tomu prisposobena ostatna konstrukcia krovu a podobne. Nie je ok, pokial je pri navrhu ostatnych konstrukcii uvazovane s betonovym stropom a niekto ho svojvolne zmeni, pricom nezvazi dopad na ostatne konstrukcie.
Preto treba,ako som pisal v prvom pripevku konzultovat s tym,co to navrhuje aj pocas vystavby. Toho, ze by vam niekto nasilu tlacil ZB strop sa bat nemusite, kreslit drevo je lahsie ako vystuzovat ten strop :)

Ja som po konzultacii pouzil tramovy strop namiesto planovaneho ZB. Krov ma stolicu, takze tlaky posobia hlavne na nosne priecky, tlaky do stran su zmensene.

http://lh3.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/SleGcVESfaI/AAAAAAAABjQ/iSI5FgW4pVc/s800/DSCF2504.JPG
marleau
21.09.10,05:10
Može sa minimálne prehnúť,maximálne neudrží krov a všetko medzi tým...
Ja byť laik,najmem si doveryhodného stavbyvedúceho,ktorý mi vo všetko poradí,príp. zariadi a dohliadne na stavbu.Može to byť príbuzný,známy,hlavne,aby tomu rozumel.
Cena hrubej stavby? 20-tisíc (drevená konštrukcia).
Oliwa
21.09.10,05:55
Milá Anka,
neviem Ti síce poradiť partiu dobrých stavbárov z Bratislavy či okolia, ale čo viem určite, že na stavbu rodinného domu potrebuješ:
a/ pozemok
b/ guráž
c/ peniaze "šekem nebo kešem" ;)
d/ nervy, kolky a čas na vybavovanie "papierov" všetkého druhu....
e/ šťastie na dobrú stavebnú firmu alebo stavebné partie /+ samozrejme autorizovaný stavebný dozor, ak ho napr. nebude robiť Tvoj manžel, či iná dôveryhodná osoba :D.../ - ak nie je rodina, ktorá by ten dom postavila svojmpomocne...

Guráž a peniaze Ti zrejme nechýbajú, inak by si nad niečím takým nemohla ani uvažovať - a pozemok je zrejme už tiež na liste vlastníctva...
Pripojím sa k názorom tých skúsenejších, ktorí Ti radili predomnou - no ja som Ti chcela zdôrazniť len jedno... Ako zdravotníčka máš určite veeéééééľmi ďaleko od toho, aby si dokázala posúdiť rady tých, ktorí sa budú na Tvojej stavbe akýmkoľvek spôsobom podieľať... a oni to veeééééľmi dobre a veeéééľmi rýchlo vycítia, čo si môžu v takom prípade dovoliť... a Ty ani nebudeš tušiť, o koľko peňazí Ťa oberú, resp. koľko si mohla na stavbe ušetriť /myslím ušetriť reálne v súlade s projektovou dokumentáciu a nie zliepaním "najlacnejších" riešení.../ A ak budeš stavať v Bratislave, tak predpokladám že cena práce aj v stavebníctve je tam najvyššia...
Preto by som si fakt dala záležať na výbere človeka, ktorý stavbe rozumie, bude s robotníkmi neustále v kontakte a ponesie za to všetko zodpovednosť - vrátane okrúhlej pečiatky... Neviem, manžela nespomínaš... budeš to bremeno niesť na svojich pleciach? - lebo nervy to budú určite, s tým počítaj...
Želám veľa zdaru a nech Ti ten optimizmus čo najdlhšie vydrží... :)