jasomlaco
21.09.10,06:41
Viem že sa to tu už riešilo, ale chcem sa aj tak spýtať. Mám malú chatku obitú OSB doskami. Chcem na to dať tenký polystyrén a na to sieťku s lepidlom. Ako spoľahlivo ukotviť ten polystyrén o OSB dosky. Stačia len tie hmoždinky s veľkou hlavou, alebo to aj lepiť.
Ďakujem.
ciners
21.09.10,05:00
Hmozdinky sluzia primarne na prenos zatazenia od vetra- sanie od vetra- pre predstavu je to cosi take, ze sa postavite do zavetria a smerom od domu fuka. Vidite to tak,ze aj tak vam zhasne zapalka (co by clovek bezne necakal). Lepidlo primarne prenasa vlastnu tiaz zateplenia. Samozrejma,ze v prirode sa to trosku prelina, neda sa to uplne striktne oddelit. Takze asi treba oboje, gravitacny zakon sa neda zrusit ani novelizovat a vietor tiez nie. Skor by ma zaujimalo, ako chcete tie hmozdinky pripevnit do tych OSB dosiek a dovod zateplenia. Dovod myslim,ci chcete len zakryt nieco,co sa vam na fasade nepaci,alebo chcete kvoli teplu.
jasomlaco
21.09.10,05:11
Chcem aj zakryť drobné nerovnosti pri montovaní OSB ale aj preto lebo niekde som čítal že priamo na OSB nie je dobré dávať sieťku, lepidlo a omietku. Tie hmoždinky chcem odrezať z dĺžky a priskrutkovať ich obyčajnými skrutkami. O zateplenie ani tak nejde, chcem tam dať len nejaký tenší polystyrén.
marleau
21.09.10,05:17
Nič nerež,existujú plastové tanieriky vyrobené kvoli tomuto sposobu.
Ak dáš lepidlo,ktoré sa neprichytí o OSB,keďže tá je vodoodpudivá,tak ním akurát vyrovnáš a vyplníš nerovnosti.Ja osobne dávam zvýšený počet hmoždín (na tenký polystyrén to stačí).
jasomlaco
21.09.10,05:34
Vďaka. Spravím to tak ako píšeš. Takže to lepidlo môžem dať v nejakej tenkej vrstve na vyplnenie nerovností pod polystyrénom? A tie plastové tanieriky prichytávaš akými skrutkami? Do dreva? alebo normálne s matkou? Lebo OSB mám tený, len 8mm.
marleau
21.09.10,05:41
Do dreva.Dĺžka skrutiek tak,aby z druhej strany OSB trčala aspoň 1 cm.Ak sa dá a pod OSB je drevená konštrukcia,tak tam,kde to pojde treba dať dlhšiu skrutku a trafiť hranol.Pozor na priemer skrutiek,aby vošli do prítlačného tanierika.Väčšinou vychádza hrúbka 5 x dĺžka skrutky.
jasomlaco
21.09.10,05:52
Vďaka.
jasomlaco
24.09.10,04:15
Čím natrieť okraje OSB doky aby pri styku s vlhkosťou alebo hmlou nenasiakli túto vlhkosť. Niekde som počul že je vhodná fermež. Vie niekto poradiť? Ďakujem.
marleau
24.09.10,05:11
Ak to bude zakryté polysytyrénom,tak netreba.Kedysi sme drevotriesku V100 natierali fermežou,tak hádam sa dá aj OSB.
220870
24.09.10,09:33
OSB je nenasiakavé,pokiaľ nieje priamo namočené vo vode tak sa tomu nič moc nestane ale skôr ako fermež tvrdý lak .