Lubomir1
22.09.10,17:05
Na záhradu som kúpil nový obytný kontajner s elektroinštaláciou (všetko podľa normy, prívod elektriny je/bude cez predlžovačku 380 V). Kontajner je však treba uzemniť - skrutka na uzmeňovaciu svorku je už od výrobcu namontovaná z vonku. Mám aj kúpený uzemňovací kolík ZPT 2 m a tiež hromozvodný drôt FeZn 10 - 6 metrov.

- Ako ďaleko by mal byť územňovací kolík od kontajnera? (ílovitá zem, kontajner je na betónových pätkách 30cm nad zemou)

- Ako hlboko pod zemou by mal byť hromozvodný drôt? (od kontajnera ku uzemňovaviemu kolíku)
220870
22.09.10,15:51
Na hĺbke moc nezáleží cca 40 cm.Od RD sa to dáva cca 1 m.Viac ako na týchto vzdialenostiach záleží na odpore.
canbo
22.09.10,16:03
Zemniaci kolík sa osadí do zeme do nezamŕzajúcej hĺbky (vrch kolíka a prívodný vodič k od kolíka ku svorke). cca 50-80cm. Prechod zo zeme a spoj na kolíku chrániť proti korózii a pripojiť cez meraciu svorku. Pozor pri ílovitej zemine jednou tyčou nedosiahnete požadovaný zemný odpor.
alabut
22.09.10,16:14
Uzemnovaci kolik moze byt etsne vedla kontajnera. Ale urcite nebude stacit jeho dlzka, dva metre je zalostne malo. Neviem v akej lokalitre sa nachadza kontajner, ak je ilovita zem vlhka, stacilo by rozrezat vodovodnu rurku 3/4" napoly (3-3,5m) a zatlct do zeme. Ak je sucha, je lepsie pouzit uzemnovaci pasik v dlzke okolo 25m, alebo dve uzemnovacie platne. Hlbka ulozenia je viac ako 0,6m. Este je moznost pouzit viac ZPT 2m (styri a viac), ale vzdialenost medzi nimi by mala byt aspon 4m. Hlbku hromozvodoveho drotu treba volit 0,6m a viac z dovodu korozie. Tak isto sa osetruje aj vyvod tohto drotu zo zeme, bud naterom, alebo tesnou izolaciou. Drot postaci o priemere 8mm. Dolezita je hodnota zemneho prechodoveho odporu, ktora sa odvija od merneho odporu zeme a dlzky napajacieho vedenia. Nechapem, preco sa ma pouzit predlzovaci kabel, ak je kontajner stabilne postaveny. Potom platia prisnejsie predpisy a pravidla.