sysula
23.09.10,12:06
Prosím o radu na slávnostné menu cca 6-8 osôb. Viem, že je tu množstvo receptov, no skôr na beždý deň. V polievke mám jasno, mal by to byť hovädzí vývar. Potrebovala by som poradiť hlavné jedlo, príp. predjedlo a dezert. Ďakujem za všetky tipy a recepty.
danushka
23.09.10,10:13
Pri akej príležitosti sa koná oslava a kto bude stravníkom?
Musíš vychádzať aj z toho, či jesť budú malé deti a starší, kde jedlo by nemalo byť ťahšie stráviteľné.

Na Tvojom mieste by som však neriskovala prípravu jedál s ktorými nemáš skúsenosti, aby sa nestalo, že menu nebude nakoniec podľa Tvojich predstáv...
Daniela1010
23.09.10,11:25
Ak to môže byť aj niečo jednoduhšie, tak by som ako hlavné jedlo navrhla hovädzie rezne naopak(vyklepané v strúhanke, obalené vo vajci a vysmažené) dodusené v tlakovom hrnci a k tomu dobrá zemiaková kaša. Toto má u nás vždy veľký úspech a zje to aj každé dieťa, pretože mäsko je úplne mäkučké a o dospelých ani nehovorím. Ako obloha by mohol byť hrášok s kukuricou, prípadne mrkvička. Keď už som sa takto rozpísala, tak ako dezert narvhujem jablkový múčnik (ten povrchu pichaný vidličkou) a k tomu dobrú kávičku.
sysula
23.09.10,11:35
Hostia budu len svokrovci, rodicia a brat s priatelkou, cize vsetko relativne mladi ludia. Tie rezne naopak poznam, a robim ich casto, maju velky uspech, len nimi "nukam" aj pri klasickom nedelnom obede. Obed bude pri prilezitosti kolaudacie noveho byvania a aj narodenin a menin dokopy :)
bobino38
23.09.10,11:40
U mňa by zvíťazili znovu kuracie plnené prsia so šunkou a syrom, k tomu ryža, hranolky, zeleninová príloha a ako dezert tiramisu...
Daniela1010
23.09.10,11:50
Rezne naopak neuspeli a čo takto lokše plnené kuaracou pečienkou a kopec zeleninovej oblohy? V tomto prípade by mohol byť ako dezert kvalitná zmrzlina so šľahačkou a samozrejme dobrá kávička.
danushka
23.09.10,11:52
U mňa by zvíťazili znovu kuracie plnené prsia so šunkou a syrom, k tomu ryža, hranolky, zeleninová príloha a ako dezert tiramisu...
To je klasika, ktorú človek nepokazí a ani sa ňou nedá chuť hosťom pokaziť :)

A ako predjedlo by som ponúkla nejaký chutný zeleninkovo-mäskový, previazaný majonézou šalátik, ozdobený a k tomu zapečený toustik s bylinkovým maslom.

Nezabúdaj, ak sa rozhodneš pre biele mäso v hlavnom chode, k tomu zásadne biele vínko a ak by sa jednalo o mäsko tmavé, k tomu červené vínko nechladené /teplota izbová/. :)
Štefanka
23.09.10,13:37
Ja som nedávno na oslavách mala hovädzí stroganov, ryža, hranolky a zelezniná obloha. Každému to veľmi chutilo. Predjedlo - niečo ľahšie, napr. šopský šalát a ako dezert zmzlinový pohár s ovocím a šľahačkou.
andreaS
23.09.10,13:47
podla mna je uplne jedno co urobis, hlavne, ze sa stretnete a ze stravite spolu pekny den/vecer ;)

ps: kedze sa stravujem na obed v jedalnach kde vecne ponukaju kuracie prsia na prirodno a pol ryza pol hranolky, tak tuto kombinaciu ja osobne neznasam... a vdaka tomu uz ani moc kuracie prsia... :(

u nas doma sa vacsinou vari hovadzina alebo bravcove...

inak je kacacia/husacia sezona, tak ani tym by si nic nepokazila... aj ked na hus by som si doma netrufla, kacku s cervenou kapustou ano a k tomu daky dobry knedlik... trebars domaca zemiakova alebo zemlova knedla... mnaaaam ;)

a ako dezert mam doma osvedcenu zapekanu cokoladu... na www.apetitonline.cz je k nej aj videorecept... ;)
BXLmiami
23.09.10,13:48
Predjedlo-Mozarella,paradjky,ol.olej,bazalka
Hlavné jedlo-knedle a hovadzie alebo divina na divoko
Kačka s kapustou knedlou a lokšami
marinované kuracie stehná s prílohou + zeleninový šalát
múčnik-robievam bud zmrzlina,ovocie a poliate čokoládou alebo ovocnou omáčkou
alebo palacinky s lekárom a orieškami,navrch šľahačka a čokoláda
alebo karamelový zapečený krém s ovocím
oriesok
23.09.10,13:50
Ja by som doporučila dva jednoduché recepty na dezert:
1. nepečená torta- najemno nastrúhané jablká,vanilkový cukor, trochu škorice, kryštál.cukor podľa chuti ako sú kyslé jablká dáme dusiť, v 1/2 l vody rozmiešame dva zlaté klasy, zalejeme jablká a chvílu povaríme.Vznikne nám jablkový puding. Do formy naukladáme na dno okrúhle piškóty, zalejeme časťou pudingu, zase jablká a puding. Necháme vychladnúť a dáme do chladničky stuhnúť. Podávame so šľahačkou.
2. smotanovo-tvarohový pohár: dva kelimky tvaroh kapucín(jemný), dva kelimky pochúťková kyslá smotana, 2 vanikové cukry najemno rozšľaháme, ak chceme sladšie, pridáme kryšt.cukor . Do pohárov plníme tak, že lejeme krém striedavo s ovocím mrazená lesná zmes (táto nám najlepšie chutí).Na vrch ozdobím ovocím alebo podľa fantázie keksík, dlhú piškótu a pod.
Namiesto pochúťkovej smotany možno použiť biely jogurt a cukor podľa chuti. Ešte k tej ozdobe na vrchu pohára, keď rozmrazujem tú mrazenú ovocnú zmes na sitku, šťavu čo z toho stečie použijem na ozdobu na vrch tak, že dám do tej šťavy lyžičku solamylu rozmiešam a krátko povarím, vychladnuté lejem do každého pohára na vrch.Pekne to vyzerá a aj chutí celý pohár osviežujúco.
zk24
23.09.10,13:53
Ja by som sla do jednoducheho a osvedceneho jedla, ktore chuti vsetkym, ale dala by som doraz na stolovanie, prilohy a zeleninove ozdobky na tanieri... clovek je ocami...
danushka
23.09.10,13:59
Ja by som sla do jednoducheho a osvedceneho jedla, ktore chuti vsetkym, ale dala by som doraz na stolovanie, prilohy a zeleninove ozdobky na tanieri... clovek je ocami...
Zuzka, toto je rada za milión !...nemám čo dodať :)
sysula
27.09.10,11:53
Dakujem vsetkym velmi pekne, obed sa podaril, nakoniec som sa rozhodla pre dva druhy masa, budapestiansky hovadzi rezen a kuracie plnene rolky s mozzarelou a sparglou v slaninke. K tomu ryza, zemiakova kasa a zeleninka na teplo. Zakusok doniesla mamina agarovy :) Este raz dakujem..
skvrnka
27.09.10,12:56
Ja by som doporučila dva jednoduché recepty na dezert:
1. nepečená torta- najemno nastrúhané jablká,vanilkový cukor, trochu škorice, kryštál.cukor podľa chuti ako sú kyslé jablká dáme dusiť, v 1/2 l vody rozmiešame dva zlaté klasy, zalejeme jablká a chvílu povaríme.Vznikne nám jablkový puding. Do formy naukladáme na dno okrúhle piškóty, zalejeme časťou pudingu, zase jablká a puding. Necháme vychladnúť a dáme do chladničky stuhnúť. Podávame so šľahačkou.
2. smotanovo-tvarohový pohár: dva kelimky tvaroh kapucín(jemný), dva kelimky pochúťková kyslá smotana, 2 vanikové cukry najemno rozšľaháme, ak chceme sladšie, pridáme kryšt.cukor . Do pohárov plníme tak, že lejeme krém striedavo s ovocím mrazená lesná zmes (táto nám najlepšie chutí).Na vrch ozdobím ovocím alebo podľa fantázie keksík, dlhú piškótu a pod.
Namiesto pochúťkovej smotany možno použiť biely jogurt a cukor podľa chuti. Ešte k tej ozdobe na vrchu pohára, keď rozmrazujem tú mrazenú ovocnú zmes na sitku, šťavu čo z toho stečie použijem na ozdobu na vrch tak, že dám do tej šťavy lyžičku solamylu rozmiešam a krátko povarím, vychladnuté lejem do každého pohára na vrch.Pekne to vyzerá a aj chutí celý pohár osviežujúco.
V tej 1. teda dávame piškoty, jablkový puding, jablká, jablkový puding,
alebo ako, teda jablká aj ako jablkový puding aj samostatne jablká,
alebo potom nerozumiem tomu " zalejeme časťou pudingu, zase jablká
a puding " .
oriesok
29.09.10,08:29
V tej 1. teda dávame piškoty, jablkový puding, jablká, jablkový puding,
alebo ako, teda jablká aj ako jablkový puding aj samostatne jablká,
alebo potom nerozumiem tomu " zalejeme časťou pudingu, zase jablká
a puding " .
sory že sa vyjadrujem ako hotentót, ujasním:jablká sa po podusia, vlejú sa do nich 2 zlaté klasy a povaria(zhustne to ) a túto masu čo vznikne,volám jablkový puding . Do formy striedavo dávame piškóty, horúci puding z jabĺk, opakujeme dvakrát tak, že navrchu končíme jablkovým pudingom. Vychladnuté podávame so šľahačkou. Hádam je to zruzumiteľnejšie. Ja to robím už z pamäti, tak aj píšem a preto to zamotenie pri písaní.
DominikaDominika
29.09.10,14:48
Dakujem vsetkym velmi pekne, obed sa podaril, nakoniec som sa rozhodla pre dva druhy masa, budapestiansky hovadzi rezen a kuracie plnene rolky s mozzarelou a sparglou v slaninke. K tomu ryza, zemiakova kasa a zeleninka na teplo. Zakusok doniesla mamina agarovy :) Este raz dakujem..

Sysula, mohla by si prosím sem hodiť -ak to je z vlastnej "výroby" - recept na ten agarový zákusok? Prípadne foto? Myslím, že viacerí by si radi zamaškrtili... :---
oriesok
30.09.10,06:29
Dakujem vsetkym velmi pekne, obed sa podaril, nakoniec som sa rozhodla pre dva druhy masa, budapestiansky hovadzi rezen a kuracie plnene rolky s mozzarelou a sparglou v slaninke. K tomu ryza, zemiakova kasa a zeleninka na teplo. Zakusok doniesla mamina agarovy :) Este raz dakujem..
Gratulujem.
sysula
30.09.10,07:45
Sysula, mohla by si prosím sem hodiť -ak to je z vlastnej "výroby" - recept na ten agarový zákusok? Prípadne foto? Myslím, že viacerí by si radi zamaškrtili... :---

Foto som uz nestihla :) Ale recept prikladam:

Trojfarebny agarovy kolac

- piskota zo 7 vajec
- husty marhulovy dzem na potretie piskoty
_____________________________________

3 slahackove smotany
1,7 litra vody
40 dkg krystal cukor
2,5 dkg agar
cca 2 dcl marhulovy dzem
2-3 lyzice kakaa

Vodu, cukor, agar a dzem rozvarime, precedime a medzi tym si vyslahame slahackovu smotanu. Z uvareneho agaru odoberieme pol litra, pridame kakao - 2lyzice - tvori vrchnu tmavu vrstvu. Do zbytneho agaru primiesame slahacku a rozdelime na dve polovice. Do jednej z nich primiesame trocha kakaa na svetlo hnedu. Piskotu potrieme dzemom, nechame zachladit, na nu hnedu vrstvu so slahackou, potom bielu so slahackou a nakoniec tmavu. Po naliati kazdej vrstvy dame kolac znova zachladit, aby sa nam vrstvy neoddelovali.
Dufam, ze som to napisala dost jasne :D, keby nie, pytajte sa. Kolacik je moj oblubeny, je vyborny, lahky a sviezi, a hlavne nie velmi sladky.
Vyskusajte, verim ze bude chutit aj Vam ;)
alenad
30.09.10,08:16
podla mna je uplne jedno co urobis, hlavne, ze sa stretnete a ze stravite spolu pekny den/vecer ;)

ps: kedze sa stravujem na obed v jedalnach kde vecne ponukaju kuracie prsia na prirodno a pol ryza pol hranolky, tak tuto kombinaciu ja osobne neznasam... a vdaka tomu uz ani moc kuracie prsia... :(

u nas doma sa vacsinou vari hovadzina alebo bravcove...

inak je kacacia/husacia sezona, tak ani tym by si nic nepokazila... aj ked na hus by som si doma netrufla, kacku s cervenou kapustou ano a k tomu daky dobry knedlik... trebars domaca zemiakova alebo zemlova knedla... mnaaaam ;)

a ako dezert mam doma osvedcenu zapekanu cokoladu... na www.apetitonline.cz (http://www.apetitonline.cz) je k nej aj videorecept... ;)

Chcem sa opýtať na zapečenú čokoládu. V recepte sa píše, že sa pečie len 10 minút. Postačuje to?
andreaS
30.09.10,08:22
ako kedy... niekedy staci a niekedy musim este chvilu pockat (2-3 min)... ak som si chystala "cesto" skor a ulozila ho v chladnicke, tak sa cas predlzi urcite... ale ked davam hned aj do rury, tak je to v tom intervale 10-12 min...

daju sa urobit dve verzie...

jedna je hore tuha (kedze ide o sufle, tak to ma "prekypiet" hore a vytvori akoby ciapocku) a pod tym v miske je cokolada tekutejsia...

druha verzia je jemne dopecena, nie az tuha...

Treba si odlsedovat prave tu ciapocku... aby bola vnutri tekuta, tak po tuknuti do ciapocky sa hybe ako zelatina a ked sa moc nehybe, alebo vela nenakypi, tak by mala byt tuha...

kazdopadne nam chutia obe verzie ;)
DominikaDominika
30.09.10,12:30
Vďaka za recept, Sysula. Už len maličkosť, kde sa dá kúpiť agar? Je aj v obchodných reťazcoch, alebo len v nejakých špeciálnych bio-obchodoch?
sysula
04.10.10,08:17
Vďaka za recept, Sysula. Už len maličkosť, kde sa dá kúpiť agar? Je aj v obchodných reťazcoch, alebo len v nejakých špeciálnych bio-obchodoch?

V obchodnych retazcoch som ho nikde nenasla, ja ho kupujem v obycajnych potravinach u rodicov na dedine :) Skus sa spytat, mozno by vedeli objednat nejake male mnozstvo aj u Vas.