codinko
24.09.10,09:57
Cafte, mozno som netrafil presne otazku do kategorie tak sa vopred ospravedlnujem.

V juni nas postihli povodne podobne ako cele slovensko , som od nitry takze tu to nebolo uplne katastrofalne.Mam pozemok na ktorom chcem mozno o 2-3 roky zacat stavat.ked som videl ze voda bola vo vyse metrovej vyske oproti nule tak som zacal silne uvazovat , co teraz ked to pride opat o par rokov lebo v tomto som pesimista a myslim ze sa to niekedy vrati.

No ale k problemu co by som mal urobit ako hlavne opatrenie.Mam dve myslienky okolo celeho pozemku urobit plny mur mozno do vysky 1,5 .To sa mi zda extremne riesenie ale mozno ucinne.Druha myslienka spociva v tom ze vykopem zaklady a zvycajne sa davaja 1-2 betonove tvarnice a potom sa zaleju a je deka ja som myslel ze by som urobil zaklady a na tam by som vytiahol mozno 5-6 tvarnic vyvozil to sotolinou samozrejme postupne by som ju udupaval a potom by som zalial deku. vysledok by bol ze dom by zacal niekdy pri 1,25 az 1,5 m . potom by som navozil zem a vytvorilo by to dojem umeleho kopceka.

neviem co je lepsie a lacnejsie prosim vas a zaroven dakujem za postrehy.
andiablo
24.09.10,09:37
no radšej nestavať vôbec. Predať a kúpiť niečo iné. Spravíš tieto opatrenia a za pár rokov ti príde ete väčšia voda a máš vyhodené peniaze. Keď ti to zaplavý tak máš znehodnotený aj pozemok a nanovo terénne úpravy
220870
24.09.10,09:53
Na takomto pozemku nestavať.
Matias.S
24.09.10,10:22
Cafte, mozno som netrafil presne otazku do kategorie tak sa vopred ospravedlnujem.

V juni nas postihli povodne podobne ako cele slovensko , som od nitry takze tu to nebolo uplne katastrofalne.Mam pozemok na ktorom chcem mozno o 2-3 roky zacat stavat.ked som videl ze voda bola vo vyse metrovej vyske oproti nule tak som zacal silne uvazovat , co teraz ked to pride opat o par rokov lebo v tomto som pesimista a myslim ze sa to niekedy vrati.

No ale k problemu co by som mal urobit ako hlavne opatrenie.Mam dve myslienky okolo celeho pozemku urobit plny mur mozno do vysky 1,5 .To sa mi zda extremne riesenie ale mozno ucinne.Druha myslienka spociva v tom ze vykopem zaklady a zvycajne sa davaja 1-2 betonove tvarnice a potom sa zaleju a je deka ja som myslel ze by som urobil zaklady a na tam by som vytiahol mozno 5-6 tvarnic vyvozil to sotolinou samozrejme postupne by som ju udupaval a potom by som zalial deku. vysledok by bol ze dom by zacal niekdy pri 1,25 az 1,5 m . potom by som navozil zem a vytvorilo by to dojem umeleho kopceka.

neviem co je lepsie a lacnejsie prosim vas a zaroven dakujem za postrehy.

V prvomrade by som si preveril polohu pozemku existuje územný plán výstavby, kde by mala byť zahrnutá aj geologická mapa podložia alebo štruktúry uloženia horniny .... teraz nechcem nikoho urážať, ale takéto plány sa robia už dlhé roky .... čiže existujú dostatočné podklady ... ;) ... avšak obce a mestá (hlavne poniektorí podnikavci tieto veci odmlčali) a ponúkajú pozemky v tazvaných zosuvných pásmach, riečištiach ... za veľmi výhodné ceny... sú to vlastne oblasti, kde nie je vhodná výstavba pre zložité geologické pomery (príklad zo zákona zákaz výstavby stavieb v dobývacom priestore - stavebný úrad nesmie povoliť stavbu v takomto priestore iba za určitých podmienok - možnosť prepadu ...) toto sa dlhé roky zanedbávalo ... ignorovalo .... a teraz sa čudujeme čo sa deje ....nefungujú regulačné stavby (rigoly, úprava vodných tokov ...) ...

Takže Váš návrh na múry a kopčeky sú vyhodené peniaze, pretože tieto úpravy neovplyvnia výšku spodnej vody, ktorá podľa Vásho popisu v danom regióne nie je regulovaná a nemá preto kde pri zvýšených prívaloch byť odvýdzaná .... takže využitie pozemku na iné účely ....:D
day
24.09.10,18:18
nestavat, vlastna skusenost
wegamizi
25.09.10,15:13
V prvomrade by som si preveril polohu pozemku existuje územný plán výstavby, kde by mala byť zahrnutá aj geologická mapa podložia alebo štruktúry uloženia horniny .... teraz nechcem nikoho urážať, ale takéto plány sa robia už dlhé roky .... čiže existujú dostatočné podklady ... ;) ... avšak obce a mestá (hlavne poniektorí podnikavci tieto veci odmlčali) a ponúkajú pozemky v tazvaných zosuvných pásmach, riečištiach ... za veľmi výhodné ceny... sú to vlastne oblasti, kde nie je vhodná výstavba pre zložité geologické pomery (príklad zo zákona zákaz výstavby stavieb v dobývacom priestore - stavebný úrad nesmie povoliť stavbu v takomto priestore iba za určitých podmienok - možnosť prepadu ...) toto sa dlhé roky zanedbávalo ... ignorovalo .... a teraz sa čudujeme čo sa deje ....nefungujú regulačné stavby (rigoly, úprava vodných tokov ...) ...

Takže Váš návrh na múry a kopčeky sú vyhodené peniaze, pretože tieto úpravy neovplyvnia výšku spodnej vody, ktorá podľa Vásho popisu v danom regióne nie je regulovaná a nemá preto kde pri zvýšených prívaloch byť odvýdzaná .... takže využitie pozemku na iné účely ....:D
Tak toto ma zaujalo, ze existuju dostupne geologicke mapy pre oblasti urcene na vystavbu. Mozem sa opytat, na ktorom urade mi ich poskytnu?
spider.hst
25.09.10,16:31
Preco nestavat?. ak je pod pozemkom sudrzne a pevne podlozie, ziadny tecuci svah a pod. tak nevidim dovod preco zo statickeho hladiska nestavat.
problem bude len v tom, ze po kazdej povodni, alebo privalovom dazdi upravovat okolie ale to uz je na zvazeni investora.
vyhoda je len ta ze sa o tom vie, horsie by bolo postavit a az potom zistit ze sa nieco take deje
220870
25.09.10,16:37
Preco nestavat?. ak je pod pozemkom sudrzne a pevne podlozie, ziadny tecuci svah a pod. tak nevidim dovod preco zo statickeho hladiska nestavat.
problem bude len v tom, ze po kazdej povodni, alebo privalovom dazdi upravovat okolie ale to uz je na zvazeni investora.
vyhoda je len ta ze sa o tom vie, horsie by bolo postavit a az potom zistit ze sa nieco take deje
Nesúhlasím.:eek:
220870
25.09.10,16:40
Tak toto ma zaujalo, ze existuju dostupne geologicke mapy pre oblasti urcene na vystavbu. Mozem sa opytat, na ktorom urade mi ich poskytnu?
Tieto mapy sú volne prístupné na nete .http://www.geology.sk/?pg=geois.ms_pm-500
Matias.S
28.09.10,12:21
Tak toto ma zaujalo, ze existuju dostupne geologicke mapy pre oblasti urcene na vystavbu. Mozem sa opytat, na ktorom urade mi ich poskytnu?

Mali by ich mať na každom úrade, kde je územné plánovanie (kataster, obecné úrady) ... avšak pravdepodobnosť že sa knim dostaneš je strašne malá ... buď to bude odkaz na prístup k informáciám alebo iná výhovorka .... ja osobne by som začal na katastri ... aj keď to je boj s veternými mlynmi ... treba skúsiť ;) ... a ako písal 220870 sú aj voľné prístupné ... no môžu sa trochu odlišovať od územných plánov ... treba pracne porovnávať ... ale ide to
andiablo
29.09.10,06:25
no inak budeš mať problem aj s poistkou. Ak si v záplavovej oblasti. a keď tam už silou mocou chceš stavať tak sa pripoisti na psychiatrickú liečebňu,kúp si veľkoobjemové čerpadlo (5000l/min), a poriadne chlastu na nervy lebo budeš musiať chalupu každú chvíľu opravovať, sanovať a pod.
wegamizi
29.09.10,08:41
Mali by ich mať na každom úrade, kde je územné plánovanie (kataster, obecné úrady) ... avšak pravdepodobnosť že sa knim dostaneš je strašne malá ... buď to bude odkaz na prístup k informáciám alebo iná výhovorka .... ja osobne by som začal na katastri ... aj keď to je boj s veternými mlynmi ... treba skúsiť ;) ... a ako písal 220870 sú aj voľné prístupné ... no môžu sa trochu odlišovať od územných plánov ... treba pracne porovnávať ... ale ide to
Tak bola som na katastri, ale take mapy nemaju, bola som aj na meste, oni taktiez nedisponuju s takym materialom. Chcela by som sa opytat, ci nejaky zakon riesi povinnost vyhotovit takuto dokumentaciu nejakej institucii?
andiablo
29.09.10,08:55
Tak bola som na katastri, ale take mapy nemaju, bola som aj na meste, oni taktiez nedisponuju s takym materialom. Chcela by som sa opytat, ci nejaky zakon riesi povinnost vyhotovit takuto dokumentaciu nejakej institucii?
Áno prikazuje im to zákon o povodniach číslo 7/2010 ale je tam klauzula že tieto mapy majú vypracovať do 22.6.2012 a potom každých 6 rokov.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209451&FileName=zz2010-00007-0209451&Rocnik=2010
Matias.S
29.09.10,09:16
Áno prikazuje im to zákon o povodniach číslo 7/2010 ale je tam klauzula že tieto mapy majú vypracovať do 22.6.2012 a potom každých 6 rokov.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209451&FileName=zz2010-00007-0209451&Rocnik=2010

Presne tento zákon to potvrdil, avšak tieto mapy sú a boli (banská legislatíva (zákon 51/1988...), geologická legislatíva(569_2007...)), len ako som už písal zanedbalo sa to po útlme baníctva na Slovensku a páde komunizmu ... tzv. útlmový program ... bol to celoeurópsky jav, ktorý sa teraz vracia ako bumerang ... a nielen formou záplav, ale aj zosuvmi pôdy, prepadom starých banských diel, ... blizšie v geofonde nájdeš ... komplex zákonov

http://www.porada.sk/f167-stavebny-zakon.html
http://korzar.sme.sk/c/5435100/zosuvy-kupa-pozemku-moze-byt-loteriou.html
chandler
29.09.10,10:27
mohol by si prizemie spravit ako ZB kocku, obalenu hydroizolaciou, alebo vodotesny beton.
codinko
01.10.10,06:56
dakujem za prakticky navrh lebo zaplovova oblast mozno uz budeme aj ked nikdy v zivote u nas povodne neboli tak kde mam pozemok je to zastava na oblast.spodna voda je ale nikdy nerobila galibu a bresne to by som chcel urobit urobit jedno velke zaizolovane podium a na tom stavat proste aj ked voda pride a nebude sihat az na samotne mury tak si myslim ze mury nebudu vlhke pretoze kvazi zaklad myslim to "podium " bude odizolovane a to ked bude mokre nemyslim ze to je nejaky brutal problem
hydrogeolog
12.01.11,18:15
Mali by ich mať na každom úrade, kde je územné plánovanie (kataster, obecné úrady) ... avšak pravdepodobnosť že sa knim dostaneš je strašne malá ... buď to bude odkaz na prístup k informáciám alebo iná výhovorka .... ja osobne by som začal na katastri ... aj keď to je boj s veternými mlynmi ... treba skúsiť ;) ... a ako písal 220870 sú aj voľné prístupné ... no môžu sa trochu odlišovať od územných plánov ... treba pracne porovnávať ... ale ide to

Co sa tyka tych geol. map, neviem, co by s nimi na uradoch robili. Geologicke mapy patria do ruk odbornikov, ktori z nich vedia citat a davat ich do suvislosti s dalsimi mnohymi inymi informaciami. Je to asi ako keby niekoho bolel zlcnik a poradili by ste mu, nech si na nete vyhlada, kde ho v bruchu ma a ako vyzera. Pokial sa ide riesit nejaka nova zona, kde je potrebne vyjadrenie geologov, tito sa prizyvaju na jednania, objednavaju sa u nich rozne prieskumy, posudky...
V prvom rade pred kazdou slusnou stavbou by mal byt spraveny tzv. inzinierskogeologicky prieskum, ktory pojednava o podlozi, unosnostiach, maximalnej hladine spodnej vody. Pri vacsich stavbach, pripadne v miestach, kde sa ocakava problem s vodou je pravidlom nechat si spravit hydrogeologicky posudok, co je pre rodinny dom skutocne otazka par korun. Denne stretavam budovy, kde strieka voda v suterene z vypinacov, vytahove sachty su plne vody, praskaju cele poschodia a riesenie v nedohladne. Niekedy mam pocit, ze najlepsie miesta uz boli zastavane za sociku, dnes sa dost casto rozparcelovavaju pozemky, kde predtym nikoho nenapadlo stavat...byvale mociare, prekryte skladky, znecistene podlozie.
Co sa tyka konkretneho pozemku, je treba to dat do suvisu so sirsimi vztahmi, dovodov, preco bol teren zaplaveny moze byt viacero a je kludne mozne, ze obec problem riesila nejakymi terennymi upravami...ale to by bol idealizmus :)
Urcite by som sa snazil v prvom rade pozemku zbavit. Ak uz nie je ina moznost, tak navysenie terenu sa mi zda lepsia myslienka, ako nejaky mur okolo, voda by mohla vyrazit spodom, hlavne pri dlhsie trvajucej zaplave a priepustnejsom podlozi.