ferko1
25.09.10,21:25
Ahojte. S manzelkou cakame dvojicky v 2/2011.Vyska rodicovskeho prispevku by mala byt jednotna cca. 190€ neviete ci je to aj pri dvojickach alebo su tam este nejake priplatky k materskej kedze sa jedna o dvojicky??Predsa len su to vsetko dvojnasobne vydavky tak aj materska by mala byt dvojnasobna ale to asi tak nie je bohuzial.Dakujem za odpovede
Katy a R
25.09.10,19:45
Ahojte. S manzelkou cakame dvojicky v 2/2011.Vyska rodicovskeho prispevku by mala byt jednotna cca. 190€ neviete ci je to aj pri dvojickach alebo su tam este nejake priplatky k materskej kedze sa jedna o dvojicky??Predsa len su to vsetko dvojnasobne vydavky tak aj materska by mala byt dvojnasobna ale to asi tak nie je bohuzial.Dakujem za odpovede

.. tu nájdeš prehľad štátnych dávok z UPSVaR
http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/OSSD/SSD_-__tabul.prehlad_od_1.9.2009.rtf
... no a ešte pri dvojičkách je samozrejme dlhšia materská (SP) ... ak mamičke na ňu vznikne nárok :confused:
ferko1
26.09.10,08:45
Dakujem za odpoved no neviem ako sa to bude menit teraz po novom sa to ma zjednotit na 190 eur a podla toho co som tam precital nie je materska o nic vacsia ked ma clovek dvojcata alebo som to tam aspon nenasiel napisane.:(
veronikasad
26.09.10,10:51
Dakujem za odpoved no neviem ako sa to bude menit teraz po novom sa to ma zjednotit na 190 eur a podla toho co som tam precital nie je materska o nic vacsia ked ma clovek dvojcata alebo som to tam aspon nenasiel napisane.:(
Píšeš o novele zákona o rodičovskom príspevku.
Materské je dávka sociálnej poisťovne - pri dvojičkách trvá 37 týždňov (ak na túto dávku vznikol nárok).
Katy a R
26.09.10,11:39
Dakujem za odpoved no neviem ako sa to bude menit teraz po novom sa to ma zjednotit na 190 eur a podla toho co som tam precital nie je materska o nic vacsia ked ma clovek dvojcata alebo som to tam aspon nenasiel napisane.:(

... čo bude po novom ... to sa ešte uvidí .. a ťažko predpovedať.:D (len treba sledovať)
Ale mal by si si ujasniť, čo bude treba žiadať - hlavne keď čakáte dvojičky.
Nemáš jasno ani čo je materské a čo RP :mee: .. preštuduj témy o materskej a RP (nezaškodí).
V linku, čo som pripla nájdeš o.i aj to, že pri dvojičkách je jedenapol násobok príspevku pri narodení dieťaťa a dvojnásobok príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa.:)
Dúfam, že o to, aby bola dobrá materská, ste sa postarali ;)
taffy
09.10.10,11:58
Ahojte! Prave som vo vcerajsom Plus 1 den citala navrhovane zmeny, ze pri dvojickach sa berie len jeden RP, ALE ze k druhemu dietatu bol a bude priplatok 43 eur. To naozaj??? Od jula 2008 do aprila 2009 som bola na MD (predlzenej) - poberala som len jeden MP + 2x pridavky, od toho aprila som stale na RD - vyuzila som zvyseny RP (256 eur), od augusta t.r. poberam len cca 165 eur + pridavky. Ale o tom prispevku vo vyske 43 na druhe dieta som citala 1.x. Co je na tom pravda? Poradi niekto? A ak na to mam narok, da sa tento "priplatok" vyplatit aj spatne? Na nasom UPSVaR si korunky asi radsej nechavaju pre seba a nas, maminy na MD a RD straaaasne radi nechavaju prehanat za roznymi tlacivami a obcas vam to tlacivo do ruk aj domietnu dat. Dakujem za co najskorsiu odpoved :-)
veronikasad
09.10.10,12:06
Ahojte! Prave som vo vcerajsom Plus 1 den citala navrhovane zmeny, ze pri dvojickach sa berie len jeden RP, ALE ze k druhemu dietatu bol a bude priplatok 43 eur. To naozaj??? Od jula 2008 do aprila 2009 som bola na MD (predlzenej) - poberala som len jeden MP + 2x pridavky, od toho aprila som stale na RD - vyuzila som zvyseny RP (256 eur), od augusta t.r. poberam len cca 165 eur + pridavky. Ale o tom prispevku vo vyske 43 na druhe dieta som citala 1.x. Co je na tom pravda? Poradi niekto? A ak na to mam narok, da sa tento "priplatok" vyplatit aj spatne? Na nasom UPSVaR si korunky asi radsej nechavaju pre seba a nas, maminy na MD a RD straaaasne radi nechavaju prehanat za roznymi tlacivami a obcas vam to tlacivo do ruk aj domietnu dat. Dakujem za co najskorsiu odpoved :-)
ano, ide o novelu zákona týkajúcu sa príspevku na starostlivosť o dieťa (ak ju schváli parlament, bude platiť od 1.1-2011).
Ak by si nastúpila do zamestnania pred dovršením troch rokov a deti by nastúpili do súkromného predškolského zariadenia, na každé dieťa do 3 rokov veku si môžeš uplatniť tento príspevok v max. výške 300€ mesačne.
Ak sa bude o dieťa starať príbuzný bez živnosti, výška príspevku je cca 40€ mesačne.

To sú sumy, ktoré sa budú vyplácať súbežne s poberaním rodičovského príspevku, ktorý bude vyplácaný v rovnakej výške pre každého rodiča.
veronikasad
09.10.10,12:07
taffy
09.10.10,12:27
To mi je jasne. Ale v tych novinach bol priklad: mamina na RD s jednym dietatom, pobera RD vo vyske 165 eur. Caka dalsie babo, porodi, ma 2 deti, pricom starsie nema dosiahnute 3 roky a sucasne jej ide dalsia RD, cize by mala na dalsie dieta poberat RD. Lenze 2 RD jej nikto neda, tak ten RD pobera len na to mladsie a na to starsie do 3 rokov pobera tych spominanych 43 eur. Obe deti ma vo svojej starostlivosti. A takto je to i pri dvojickach. Pobera jeden RD na jedno dieta a na to druhe sa PRIPLACALO a v navrhovanych zmenach od 1.1.2011 aj priplacat bude. To co bude po januari ma velmi nezaujima. Skor mam zaujem zistit info o tych 43 eurach. Clanok je na netovej stranke novin plus 1 den (vo vyhladavaci: rodicovsky prispevok, mamicky sa buria) - neslo mi vlozit stranku
- je to uplne na konci: "Ako ti bude pri dvojickach?"

Este raz vdaka za odpoved!
veronikasad
09.10.10,12:28
To mi je jasne. Ale v tych novinach bol priklad: mamina na RD s jednym dietatom, pobera RD vo vyske 165 eur. Caka dalsie babo, porodi, ma 2 deti, pricom starsie nema dosiahnute 3 roky a sucasne jej ide dalsia RD, cize by mala na dalsie dieta poberat RD. Lenze 2 RD jej nikto neda, tak ten RD pobera len na to mladsie a na to starsie do 3 rokov pobera tych spominanych 43 eur. Obe deti ma vo svojej starostlivosti. A takto je to i pri dvojickach. Pobera jeden RD na jedno dieta a na to druhe sa PRIPLACALO a v navrhovanych zmenach od 1.1.2011 aj priplacat bude. To co bude po januari ma velmi nezaujima. Skor mam zaujem zistit info o tych 43 eurach. Clanok je na netovej stranke novin plus 1 den (vo vyhladavaci: rodicovsky prispevok, mamicky sa buria) - neslo mi vlozit stranku
- je to uplne na konci: "Ako ti bude pri dvojickach?"

Este raz vdaka za odpoved!
teba zaujíma súčasný stav (do konca roka 2010)?
taffy
09.10.10,12:31
Ano.
veronikasad
09.10.10,12:34
taffy
09.10.10,12:40
Nikde som sa to tam nedocitala. Tak skusim este prekopirovat tu cast clanku.
Ako je to pri dvojčatách?
Po starom: Na jedno z detí matka dostávala do dvoch rokov 256 eur a zvyšných 12 mesiacov dostávala 164,22 eura. Spolu tak dostala 6 322 eur. Po novom: Do troch rokov bude dostávať 190,10 eura, spolu dostane 5 521 eur. Rozdiel je: mínus 801 eur. Na druhé dieťa dostávala i bude dostávať 43 eur.

Ide mi o tych 43 eur na druhe dieta - mam na ne narok, alebo je to len vymysel novin? Pretoze ja na druhe dieta poberam len pridavky 22 eur.
veronikasad
09.10.10,12:45
Nikde som sa to tam nedocitala. Tak skusim este prekopirovat tu cast clanku.
Ako je to pri dvojčatách?
Po starom: Na jedno z detí matka dostávala do dvoch rokov 256 eur a zvyšných 12 mesiacov dostávala 164,22 eura. Spolu tak dostala 6 322 eur. Po novom: Do troch rokov bude dostávať 190,10 eura, spolu dostane 5 521 eur. Rozdiel je: mínus 801 eur. Na druhé dieťa dostávala i bude dostávať 43 eur.

Ide mi o tych 43 eur na druhe dieta - mam na ne narok, alebo je to len vymysel novin? Pretoze ja na druhe dieta poberam len pridavky 22 eur.
Nie som odborník na výklad zákonov, ale tak ako píšeš to zrejme nikdy nebolo, ani nebude.

Dovolím si citovať jednu vetu od p. Motyčkovej.

Poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa aj naďalej vylučuje súbežné poskytovanie rodičovského príspevku, rodič sa teda môže rozhodnúť pre jednu z týchto dávok podľa toho, ktorá najviac vyhovuje jeho potrebám.
taffy
09.10.10,12:49
Takze pluska nam maminam dvojiciek zasa dal chrobaka do hlavy. Dakujem za odpovede!
veronikasad
09.10.10,12:52
Takze pluska nam maminam dvojiciek zasa dal chrobaka do hlavy. Dakujem za odpovede!
vygoogli si ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a skús napísať dotaz tam.

Novinári často púšťajú kačice ...