adrive
26.09.10,19:01
Zdravím, v spálni na spojoch panelov v paneláku sa mi objavujú mapy. Táto stena bola prešpárovaná pred týždňom. Chlap, čo robil špáry okolo tej steny hovoril, že sú zle vyspádované balkóny a aj vďaka tomu zateká, že on to vytmelí, ale voda si svoju cestu furt nájde. A našla. Aj keď nie až tak veľmi ako kedysi, ale to je len otázka času, resp. množstva zrážok...

Momentálne mám celý byt rozbitý kvôli rekonštrukcii. Okrem iného dávam dole staré stierky. Toto miesto mám odriapané až do panelu. Ten je tam dobre popraskaný. Len neviem, ako to celé vyspraviť. Na tú stenu, ktorá pri daždi vlhne idem dávať bok vstavanej skrine, teda nikdy nebudem vidieť, čo je v tom mieste, ako sa správa omietka a či to tam neplesnivie.

Chlap, čo mi robí stierky mi to odporúča len zahádzať lepidlom (baukleber) a do omietky pridať trochu toho sajrajtu, čo sa pridáva proti plesni do farieb (tuším plesnistop).

Ja neviem, ako ochrániť to miesto, aby sa mi voda nedostávala do bytu a aby mi to pod bočnicou skrine neplesnelo. Či tú celú stenu potrieť akrylátovým tmelom od hora po spodok a na to nahodiť omietku, alebo bude stačiť len to lepidlo.

Vopred ďakujem za akékoľvek rady
marleau
26.09.10,17:12
Chlapa nakopte do h....,vlhkosť sa zastavuje zvonka a nie zvnútra,vo vnútri sa len prejavuje.Treba vyriešiť ten balkón alebo čo sposobuje to zatekanie.Keď tam bude antiplesňový náter,to neznamená,že prestane zatekať a vlhnúť.To sú majstri,zakryť alebo čo nevidno,to tam nie je.
220870
26.09.10,17:39
Poriadne ho nakopte.
adrive
26.09.10,18:22
Zastaviť to zvonku bude dlhší príbeh - v horizonte rokov (môj byt je to len mesiac). Keď som správkyni hovoril pred mesiacom, že mi zateká, tak len pokrčila plecami a povedala - príďte na schôdzu zahlasovať za zatepľovanie, no nástojil som na prešpárovaní. Pred týždňom sa to aspoň prešprárovavalo nanovo.

Teraz ako prší pozerám, že stále mi tá stena vlhne. Ja sa samozrejme so sudsemni budem snažiť riešiť tie balkóny, nech sa opravia čo najskôr, ale dovtedy čo? Mám nechať spálňu zoškrabanú a bez skríň?

Keď som kupoval byt, tak tej stene naoko nič nebolo, no keď som po nej poklepal kladivom, neodpadla len stará stierka, ale aj popraskaný betón z panelu.

Murár mi neporadil nič viac, len zahodiť praskliny lepidlom, roh presieťkovať a natiahnúť stierky. A presne to, čo vy - že si mám riešiť so spoločenstvom balkóny a opravu fasády. Keby to bol môj dom, tak neni problém, riešim to. Je to panelák, kde je 65 rôznych vlastníkov. Preto rozmýšľam, že keď tam ešte isto nejaký čas zatekať bude, ako čo najmenej zmierniť u mňa následky zatekania.

A ten plesnistop preto, že keď bude zvlhnutá stena, aby sa medzi doskou skrine a stenou nevytvárala pleseň.
220870
26.09.10,19:21
Z interiéru sa to nedá riešiť.Jediné čo vám poradím nedávate tam tú stierku ani nič zo sádry.Žiadne plesni stopy a pod produkty vám nepomôžu.Lepidlo kúpte flex na dlažby len na tie miesta kde to presakuje..Možno by ten problém aspoň čiastočne mohla vyriešiť tekutá lepenka.
marleau
26.09.10,19:32
Ono sú to všetko také postupy,ktoré neriešia problém,ale len zmierňujú jeho následky.Najhoršie je,že tá voda pri týchto postupoch ostáva v stene a posobí (rozumej škodí) naďalej.Ak sa neprejaví na starom mieste,pri dlhšie trvajúcom daždi sa objaví inde a bude horšie.
A čo keď začne mrznúť?Okrem tepelných mostov je tam riziko rozpadu konštrukcie steny alebo jej časti.
Možno by sa to dalo (zas ťažko posúdiť podľa dostupných informácií) oplechovať alebo zalepiť,hlavne,nech sa to rieši zvonku.Možno komplexnejšia oprava konkrétneho balkóna,možno jeho uzatvorenie (ale to je už asi susedov majetok nad vami).
adrive
26.09.10,20:31
Chlapi, ďakujem za rady. Asi použijem ten flex na to - mám ho kúpený.

Ja sa samozrejme budem čo najskôr snažiť kontaktovať ľudí zo spoločenstva a budem požadovať, aby sa to riešilo z fondu opráv. Mňa predsa nezaujíma skade mi tečie, ale ako to odstrániť. Vonkajší múr je majetok všetkých vlastníkov. Myslím, že nejak podobne to bude aj s balkónmi.

Zajtra sa pokúsim sfotiť vám ako to vlastne vyzerá.

Mimochodom, čo dokáže zamrznutá voda s panelom vidím u seba na tých prasklinách - aj šutre v paneli boli popraskané dohladka.
220870
27.09.10,02:43
Šutre nepopraskala voda ale statický tlak.