jasomlaco
27.09.10,13:16
Podarilo sa mi zohnať použitý tatranský profil. Z jednej strany je lakovaný ale z druhej je surový bez povrchovej úpravy, ale sem tam sú dierky po skrutkách. Chcel by som zatmeliť tie dierky nejakým tmelom a tiež ho namoriť. Teda polovicu jedným a druhú iným odtieňom. A nalakovať. Poradí niekto správny postup? Chcel by som to použiť v interiéri ako obklad na stenu chatky. Ďakujem.
vratnik
27.09.10,11:50
Zatmelit dierky pre pouzitie v interieri sa ako tak da. Je na to dobry tmel, v kelinkoch na hrubsie vrstvy v roznych farebnych odtienoch. Pozor na tmely na jemne tmelenie - celoplosne, pri dierkach sa prepadaju a treba ich tmelit na viac krat. Po prebruseni a nalakovanie dierky takmer nevidno ale len pri transparentmo laku - pri moridle bude vidno stopy po tmeleni!. Tiez mam niekolko kubikov stareho tatranca, po 20 rokoch je uz opotrebovany, stmavnuty. Neviem si predstavit ako by som odstranoval vrstvu laku v drazkach resp. bolo by to pracne a casovo narocne. Preto som radsej kupil novy tatranec 15mm okolo 180 korun za m2.
Z druhej strany tatranec by drsny, byva tam pravidelna stopa po strojovom vedeni a vzhladovo spoje medzi doskami nie su pekne, skor pouzit rost a nan z obidvoch stran tatranec.
Vyskusajte si najprv vzorke - nahrubo zbrusit - odstranit lak, zbrusit drazky, diery zatmelit, zbrusit na jemno, namorit (stetec, molitan), nalakovat, jemne zbrusit a nalakovat. Pozormyslajte ci nie je ekonomickejsie kupit novy tatr. obklad.
Nech sa dielo vydari!
jasomlaco
27.09.10,13:40
Vďaka. Z druhej strany je ten Tatranec síce surový ale je pekne ohobľovaný a nie sú tam nijaké stopy. Veď preto to tak chcem. Ten pôvodný lak je taký ten dosť mäkký, zanáša šmyrgeľ. Ten by som asi dole nedal, možno len ak tak na hobľovačke. Ale tú nemám len takú ručnú. Ja som rozmýšľal nejaký matný lak ale nech to má dve rôzne farebné odtiene. Asi skúsim zatmeliť tým hrubým tmelom ako píšete, a potom možno nejakú lazúru. Len moc sa v tom nevyznám a nerád by som niečo dos.al. A ten Tatranský profil som zohnal dosť výhodne (zadarmo :-))