Aschley
28.09.10,10:17
Mohla by som poprosiť o jendojednozančnú odpoveď na túto otázku: Kurzom akého dňa prepočítam faktúru z Českej republiky v CZK za havarijné poistenie vozidiel 1.8.-31.8.2010. Na faktúre je len deň vystavenia 15.9.2009. Faktúra prišla 21.92010.
Ďakujem moc.
betka
28.09.10,18:47
Postupy PU:

Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Otázka: Kedy je deň uskutočnenia účtovného prípadu?
Je to deň 1. 8. alebo 31.8.2010 ?

Nikdy nás nezaujíma, kedy FA prišla, FA sa múže stratiť. ZAujíma nás deň uskutočnenia účtovného prípadu a to je deň, kedy došlo k splneniu dodávky. Dodávka je na kalendárny mesiac august, JA OSOBNE, by som za deň uskutočnenia považovala posledný deň obdobia, teda 31.8.2010, a dátum pre kurz by som použila 30.8.2010