Peter86
28.09.10,15:52
Dobry den. Chcel by som sa opytat a zaroven by ma zaujimalo. Byvame dve rodiny v spolocnom dvore, ktory je rozdeleny na 3/3-ny. Dom ktory vlasnim bol bez vlastnickeho prava na spolocnom dvore, preto som sa rozhodol odkupit od suseda pred 3-mi rokmi hospodarsku budovu aj s podielom na spolocnom dvore 1/3-nu. Dalšiu 1/3 som odkupil od mojej tety, ktora ju už nepotrebovala a predala mi k tomu aj dalšiu stavbu k tomu. Momentalne som teda vlastnikom 2/3 a spominana druha rodina 1/3. Zaujimalo by ma teda, ci mame rovnake prava na spolocnom dvore??? Druha rodina si robi na spolocnom dvore co potrebuje, skoro neustale maju pusteneho psa, ktory sa pohybuje vsade po dvore, maju pustenu hlucnu hudbu a parkuju auto, kde sa im zrovna zachce. Obracal som sa aj na starostu a pravnikov, ale neuspesne.Dakujem za odpoved
marko182
28.09.10,14:22
Nie som pravnik, ale z mojho laickeho pohladu ma kazdy spoluvlastnik rovnake prava a povinnosti bez ohladu na vlastnicky podiel.
Takisto si myslim, ze hudbu si mozu pustat, pokial nou nerusia nocny klud alebo neprekracuju nejake limity hluku. Co sa tyka psa a parkovania auta, tiez si myslim, ze na to maju pravo ako spoluvlastnici pozemku. Tym samozrejme nehovorim, ze to je v sulade s obcianskym spolunazivanim a dobrymi mravmi.
Obavam sa, ze starosta ani pravnici v tomto pripade moc nezmozu. Ako riesenie by som videl rozdelenie pozemku na 2 samostatne pozemky, co by ale vyzadovalo aj suhlas Vasho suseda.
hubatá
28.09.10,14:30
Ja by som sa to tiež snažila za každú cenu nejako rozdeliť a dať si to aj papierovo do poriadku (či už po dĺžke alebo šírke pozemku). Niekedy s tým môžeš mať problémy. Aj budovy máte niekde spojené stenami?
buchač
28.09.10,14:50
Dobry den. Chcel by som sa opytat a zaroven by ma zaujimalo. Byvame dve rodiny v spolocnom dvore, ktory je rozdeleny na 3/3-ny. Dom ktory vlasnim bol bez vlastnickeho prava na spolocnom dvore, preto som sa rozhodol odkupit od suseda pred 3-mi rokmi hospodarsku budovu aj s podielom na spolocnom dvore 1/3-nu. Dalšiu 1/3 som odkupil od mojej tety, ktora ju už nepotrebovala a predala mi k tomu aj dalšiu stavbu k tomu. Momentalne som teda vlastnikom 2/3 a spominana druha rodina 1/3. Zaujimalo by ma teda, ci mame rovnake prava na spolocnom dvore??? Druha rodina si robi na spolocnom dvore co potrebuje, skoro neustale maju pusteneho psa, ktory sa pohybuje vsade po dvore, maju pustenu hlucnu hudbu a parkuju auto, kde sa im zrovna zachce. Obracal som sa aj na starostu a pravnikov, ale neuspesne.Dakujem za odpoved

Tomuto sa vraví


Podielové spoluvlastníctvo...to znamená , že

Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana. Vec môžu vlastniť aj viaceré osoby. Zákon rozoznáva tzv. výlučné vlastníctvo (t.j. keď vlastníkom je jeden iba subjekt), tzv. podielové spoluvlastníctvo (t.j. keď vlastníkmi sú viaceré osoby) a tzv. bezpodielové spoluvlastníctvo (t.j. keď vlastníkmi sú obaja manželia). V tejto časti Vám právnik - advokát priblíži problematiku podielového spoluvlastníctva.

Ak je vec (hnuteľná, nehnuteľná) v podielovom spoluvlastníctve platí, že patrí súčasne viacerým osobám. Ich vzájomný spoluvlastnícky vzťah je vymedzený podielom, ktorý môže byť určený zlomkom alebo percentom (%). Právna úprava podielového spoluvlastníctva sa nachádza v ustanoveniach § 137 až 142 Občianskeho zákonníka.

Podiel je miera, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci (teda právo vec držať, brať plody a úžitky z veci). Spoluvlastníci sa nepodieľajú nielen na právach ale aj na povinnostiach v súvislosti so spoločnou vecou (napr. platiť elektrinu, vodu, náklady na opravu a iné).

podiely podielových spoluvlastníkov sú rovnaké, ak právny predpis alebo dohoda účastníkov neustanovuje inak;

ale podiel neurčuje, ktorá konkrétna časť predmetu spoluvlastníctva patrí konkrétnemu spoluvlastníkovi , ide o tzv. ideálne spoluvlastníctvo. Nie je teda možné na spoločnej veci (napr. nehnuteľnosti) svojvoľne vyčleniť časť pozemku a tvrdiť, že táto časť je vo výlučnom vlastníckom práve iba jedného spoluvlastníka. Jednoducho povedané, ideálne spoluvlastníctvo znamená, že na každom metri štvorcovom má každý zo spoluvlastníkov svoj podiel.

a s týmto nepochodíš , pokiaľ sa nedohodnete , ktorá časť je Tvoja a ktorá susedova ...
To znamená , že si pekne krásne geodeta zavolajte , ten to rozmeria a vytýči hranice pozemku ...to však ale ešte neznamená , že rozbroje aj tak nebudú ...

A či máš práva ...???
Podľa práva hej ...áno ...ale čo je to niekedy právo ???
Ale aj o tom je spolužitie na spoločných dvoroch ...
Peter86
28.09.10,16:43
ano, mame spojenu jednu budovu stenami
hubatá
29.09.10,14:27
ano, mame spojenu jednu budovu stenami

no, to potom treba, pokiaľ sa to len dá vyriešiť čo najskôr, lebo o chvíľu bude treba strechu opraviť, obhodiť brizolitom .... môže zatekať, určite zavolať geodeta a nech vymeriava. Náklady by som geodetovi tiež navrhla nech rozpočíta medzi nás dvoch podľa jeho uváženi čo kto aký úkon by mal platiť, prípadne ktoré spoločne, ktoré zvlášť.

A už vidím že to je prvé na čom sa so susedom nedohodnete, lebo on to nepotrebuje ....
buchač
29.09.10,14:50
no, to potom treba, pokiaľ sa to len dá vyriešiť čo najskôr, lebo o chvíľu bude treba strechu opraviť, obhodiť brizolitom .... môže zatekať, určite zavolať geodeta a nech vymeriava. Náklady by som geodetovi tiež navrhla nech rozpočíta medzi nás dvoch podľa jeho uváženi čo kto aký úkon by mal platiť, prípadne ktoré spoločne, ktoré zvlášť.

A už vidím že to je prvé na čom sa so susedom nedohodnete, lebo on to nepotrebuje ....

...krásne povedané ...;)

Zajtra si idem po ten SVOJ ...geometrický plán ...volali mi z kancelárie geodeta ...
Už sa teraz teším , ako a čo z hlavy "múdrej " mojej rodiny vybehne ...:confused:
Veď oni nepotrebovali deliť záhradu , oni ju nepredávajú ...a podobné pimúdroviny...

Smiech ich prejde , keď odošlem veci , ktoré sú v mašinke pripravené...;):rolleyes:
radovan17
13.03.11,20:11
jaaj my sme traja na spolocnom dvore a nikto tu nic nerobi budovy mastale padaju do dvora z oboch stran a stale nikto nic nepotrebuje robit len my stale vysypavame akotak dvor strkom aby sme po blate nechodili strasneeeeee preto chceme stavat.....
pepa78
14.03.11,18:32
Momentálne okrem svojej stavby riešim aj rozdelenie spoločného dvora...dúfam, že sa dohodneme, ale rátam, že všetko si budem musieť zaplatiť sám...lebo oni to nepotrebujú :)