popellka3
28.09.10,16:54
Dobry den,
prosim Vas mozem sa opytat, kolko priemerne minate vody vo svojich domacnostiach? Mam totiz pocit, ze minut 23m3 teplej a 32m3 studenej vody za 5 mesiacov v 3 clennej domacnosti je strasne vela! merace som doteraz nekontrolovala, praveze som mala pocit, ze setrime, kde sa da a ked som len tak namatkovo pozrela, skoro mi vypadli oci:( alebo je to "normalne" ? doteraz sme byvali v podnajme, takze som tieto veci neriesila, nemam to teda s cim porovnat..
vopred dakujem!
uct2007
28.09.10,15:08
Mne sa to zdá veru veľa, pre porovnanie Ti poviem naše čísla:
za celý rok 2009 sme minuli 22 m3 teplej vody
a 56 m3 studenej.
a to míňame viac ako niektoré rodiny, ktoré poznám.
Teraz za posledných 5 mesiacov: 8,5 m3 teplej vody a 29 m3 studenej.
Sme 4 členná rodina - 3 dospelí+ jedno dieťa
Ja kontrolujem merače každý mesiac, spotrebu zapisujem do PC a potom porovnávam, väčšinou míňame približne rovnako. Teraz v lete sme pomíňali vody viac,lebo sme robili prerábky bytu.
popellka3
28.09.10,15:11
dakujem velmi pekne!
KoxXxo
28.09.10,15:48
2 dospelí + 1 násťročný minieme priemerne 9 kubíkov mesačne (teplá+studená).
sito
28.09.10,18:13
Dobry den,
prosim Vas mozem sa opytat, kolko priemerne minate vody vo svojich domacnostiach? Mam totiz pocit, ze minut 23m3 teplej a 32m3 studenej vody za 5 mesiacov v 3 clennej domacnosti je strasne vela! merace som doteraz nekontrolovala, praveze som mala pocit, ze setrime, kde sa da a ked som len tak namatkovo pozrela, skoro mi vypadli oci:( alebo je to "normalne" ? doteraz sme byvali v podnajme, takze som tieto veci neriesila, nemam to teda s cim porovnat..
vopred dakujem!

Ta kontrola je prvoradá. Bez nej to nepôjde. Dobre si je aj stav zapísať pred spotrebou vody, napríklad pred a po sprchovani, pred a po praní. Na začiatok je dobré pozrieť sa každý deň aspoň mesiac, dva. potom týždenne, nakoniec každý mesiac. Výsledok sa dostaví.
stanco007
28.09.10,18:34
S tou vodou mame aj my problem... Boli sme cca 1,5 roka v podnajme a tam sme mali spotrebu cca 6 kubikov studena a 4 kubiky tepla voda na mesiac. Teraz sme vo svojom a sledujem spotrebu tento mesiac a mame studenej necelych 7 kubikov a teplej 5 kubikov... Nechapem, nechapem, nechapem!!!! a sme zatial len dvaja. Aj ked uz sa teraz viac perie lebo je maly na ceste. Ale aj tak je to hodne... Sprchujeme sa kazdy den ale myslim, ze dost setrne. Voda pritom zbytocne netecie. Tak uz neviem
Kvaka
28.09.10,18:38
S tou vodou mame aj my problem... Boli sme cca 1,5 roka v podnajme a tam sme mali spotrebu cca 6 kubikov studena a 4 kubiky tepla voda na mesiac. Teraz sme vo svojom a sledujem spotrebu tento mesiac a mame studenej necelych 7 kubikov a teplej 5 kubikov... Nechapem, nechapem, nechapem!!!! a sme zatial len dvaja. Aj ked uz sa teraz viac perie lebo je maly na ceste. Ale aj tak je to hodne... Sprchujeme sa kazdy den ale myslim, ze dost setrne. Voda pritom zbytocne netecie. Tak uz neviem
Tak presne takú spotrebu máme aj my s manželom, tiež nechápem, ale je to tak.
stanco007
28.09.10,18:42
Tak presne takú spotrebu máme aj my s manželom, tiež nechápem, ale je to tak.
Zeby sme boli viac cistotní ako iní ludia???? :D
Ale uz ma to stve ked pocuvam aku maju spotrebu aj 4clenne rodinny a my sme dvaja a mame este viac ako oni styria.... To sa vobec neumyvaju, nesprchuju, nesplachuju....???????
Tara1
28.09.10,19:03
...poteším vás, nemáte až takú veľkú spotrebu...moja dcéra býva sama v garsonke...ročná spotreba u nej je 50-55 teplej vody a okolo 40 studenej..t.j. mesačne 5 teplej a 3-4 studenej...no čo už, aspoň nech je zdravá..
iv@n
28.09.10,19:49
S tou vodou mame aj my problem... Boli sme cca 1,5 roka v podnajme a tam sme mali spotrebu cca 6 kubikov studena a 4 kubiky tepla voda na mesiac. Teraz sme vo svojom a sledujem spotrebu tento mesiac a mame studenej necelych 7 kubikov a teplej 5 kubikov... Nechapem, nechapem, nechapem!!!! a sme zatial len dvaja. Aj ked uz sa teraz viac perie lebo je maly na ceste. Ale aj tak je to hodne... Sprchujeme sa kazdy den ale myslim, ze dost setrne. Voda pritom zbytocne netecie. Tak uz neviem
pozrite si splachovač, ak si zoberieš kalkulačku a spočítaš koľko krát denne tam chodíte, tak uvidíš aký je to žrút ked po cikpauze človek vyleje komplet X litrovú nádrž do wecka. treba nastaviť malý a veľký cyklus a používať to tak.
btw my máme dvaja dospelý a jedno dieťa spotrebu 10-12m3 za mesiac (teplá aj studená dokopy), cez leto je tam ten nárast ked polievam záhradu a kvety vonku.
Kvaka
28.09.10,20:03
pozrite si splachovač, ak si zoberieš kalkulačku a spočítaš koľko krát denne tam chodíte, tak uvidíš aký je to žrút ked po cikpauze človek vyleje komplet X litrovú nádrž do wecka. treba nastaviť malý a veľký cyklus a používať to tak.
btw my máme dvaja dospelý a jedno dieťa spotrebu 10-12m3 za mesiac (teplá aj studená dokopy), cez leto je tam ten nárast ked polievam záhradu a kvety vonku.
Môže to byť aj tým splachovačom WC. Niekde som čítala, že sa to dá upraviť aj vložením fliaš s vodou do nádržky splachovača, natečie tam menšie množstvo vody. Nie každý má modernú nádržku na malé a veľké splachovanie.
sito
28.09.10,21:32
...poteším vás, nemáte až takú veľkú spotrebu...moja dcéra býva sama v garsonke...ročná spotreba u nej je 50-55 teplej vody a okolo 40 studenej..t.j. mesačne 5 teplej a 3-4 studenej...no čo už, aspoň nech je zdravá..

Na vec sa dá vždy pozrieť aj z inej strany, mať rôzny uhol pohľadu. Príklad: 50 + 40 = 90; 90 x 1 000 = 90 000; 90 000 : 365 = 246,57 litrov vody denne. To je jeden a štvrť suda denne. Ešte si myslíte, že je zdravá?

Dobre sa je na vec pozrieť cez peňaženku, ak v nej nechýbajú peniaze, každá spotreba je dobrá, vyhovujúca.

Len takú perličku, tak pätnásť rokov späť. Jeden známi dostal mesačný predpis zálohových platieb 1 800 Sk. Požiadal ma, aby som sa mu na to pozrel, že to je moc. Môžem, ale daj mi vyúčtovanie z minulého roku. Dal. Ja som mu povedal, že ta záloha by mala, mohla byť aj 2 000 Sk. Čo si sprostý, oni 1 800 a ty 2 000 Sk. Ale Ty míňaš denne 300 litrov teplej vody. Začal sa rehniť a klepať po čele. Tak sa ho pýtam, je to tvoje vyúčtovanie, je. Tie stavy teplej vody si odsúhlasoval svojím podpisom, áno. A boli správne, áno. Tak potom 119 x 1 000 = 119 000 ; 119 000 : 365 = 326 litrov denne, teplej vody. Boha, čo sme robili??? To sa mňa nepýtaj.
Kvaka
28.09.10,21:44
Na vec sa dá vždy pozrieť aj z inej strany, mať rôzny uhol pohľadu. Príklad: 50 + 40 = 90; 90 x 1 000 = 90 000; 90 000 : 365 = 246,57 litrov vody denne. To je jeden a štvrť suda denne. Ešte si myslíte, že je zdravá?

Dobre sa je na vec pozrieť cez peňaženku, ak v nej nechýbajú peniaze, každá spotreba je dobrá, vyhovujúca.

Len takú perličku, tak pätnásť rokov späť. Jeden známi dostal mesačný predpis zálohových platieb 1 800 Sk. Požiadal ma, aby som sa mu na to pozrel, že to je moc. Môžem, ale daj mi vyúčtovanie z minulého roku. Dal. Ja som mu povedal, že ta záloha by mala, mohla byť aj 2 000 Sk. Čo si sprostý, oni 1 800 a ty 2 000 Sk. Ale Ty míňaš denne 300 litrov teplej vody. Začal sa rehniť a klepať po čele. Tak sa ho pýtam, je to tvoje vyúčtovanie, je. Tie stavy teplej vody si odsúhlasoval svojím podpisom, áno. A boli správne, áno. Tak potom 119 x 1 000 = 119 000 ; 119 000 : 365 = 326 litrov denne, teplej vody. Boha, čo sme robili??? To sa mňa nepýtaj.
Kvapkal im kohútik?
Kvaka
28.09.10,21:50
Dnes sme merali, len tak pre informáciu, sprchovanie 39 litrov vody, 17 teplej a 22 studenej. Dvaja cca 80 litrov, to sme už šetrili.
day
28.09.10,21:54
nam menili vodomer na pozemku,
prihoda od majstra: vymenili merace, osadili nove ociachovane, po 3mesiacoch reklamacia, vratli sa a gazdina im ukazala co namontovali, vodomer na 10l nameral 18l vody. kto z nas si prekontroluje jednoducho, pre pokoj duse, podobne merace? ja, do uvedeneho, nie

urcite plati doveruj, ale preveruj
sito
28.09.10,21:56
Kvapkal im kohútik?

Akna, isto, čím iným by to mohlo byť. Cezeň musela pretiecť.

Ale, žena mu hovorí, a ty sa divíš! Napustíš si vaňu po kolečko, prepad a potom vlezeš do vaňe a postupne si ešte dopúšťaš vodu, keď vychladne. Jeho váha tak 110 - 115 kg. Stačí? ;)
Kvaka
28.09.10,22:03
Jasné. :):):)
danushka
28.09.10,22:16
My sme štvorčlenná rodina a ročne spotrebujeme cca 100m3 vody.
Máme aj myčku riadu.
Neviem koľko teplej a studenej spotrebujeme, pretože bývame v rod. dome a máme len jeden merač st. vody, ohrev máme vlastný.
No ale nemám pocit, že by sme sa nejako obmedzovali a nedodržiavali hygienu.
Úsporu vody sme dosiahli hlavne používaním myčky na riad, inde sa asi naozaj nedá.
sito
29.09.10,05:05
100 x 1 000 = 100 000; 100 000 : 365 = 273,92; 273,92 : 4 = 68,49 litrov vody v priemere na jednu osobu denne. V príspevku č.13 je to 246,57 litrov. Rozdiel 68,49 - 246,57 = -178,08 litrov denne na jednu osobu.

264,57 : 68,49 = 3,86.

Takto nejako hospodária ľudia aj s teplom!!!

V spoločnom dome, spoločne!
stanco007
29.09.10,05:35
pozrite si splachovač, ak si zoberieš kalkulačku a spočítaš koľko krát denne tam chodíte, tak uvidíš aký je to žrút ked po cikpauze človek vyleje komplet X litrovú nádrž do wecka. treba nastaviť malý a veľký cyklus a používať to tak.
btw my máme dvaja dospelý a jedno dieťa spotrebu 10-12m3 za mesiac (teplá aj studená dokopy), cez leto je tam ten nárast ked polievam záhradu a kvety vonku.
My mame wc s tym malym a velkym cyklom... A jasne, ze ked mi treba ist na wc, tak idem. Tu sa setrit neda :D
uct2007
29.09.10,05:49
No úplne "najradšej" mám reči typu, že čo henten, či tamten míňa menej, či sa nesprchuje, neumýva, alebo nesplachuje WC, každý predsa šetrí ako vie, nakoniec, koho tú tie peniaze čo sa platia za vodu ? no naše, nie ?
Ako si kto ušetrí, tak má :)
stanco007
29.09.10,05:54
No úplne "najradšej" mám reči typu, že čo henten, či tamten míňa menej, či sa nesprchuje, neumýva, alebo nesplachuje WC, každý predsa šetrí ako vie, nakoniec, koho tú tie peniaze čo sa platia za vodu ? no naše, nie ?
Ako si kto ušetrí, tak má :)
Neurazaj sa!!! Je aj plno spekulantov, ktorí maju nizku spotrebu ale tym, ze podvadzaju a potom sa musi cely dom zlozit na ich spotrebu. A my nehovor do frasa, ze tí vedia styria usetrit viac vody ako my dvaja a maju tym aj nizsiu mesacnu spotrebu vody. To pri sprchovani minie 5l vody???? Ja si za tu vodu co minieme zaplatim. Ja tu neplacem pre peniaze lebo tie mam ale pre ten princip, ze ako mozu mat 4 ludia v domacnosti mensiu spotrebu ako 2!!! A my s vodou nerozhadzujeme alebo netecie nam zbytocne!!!
uct2007
29.09.10,06:16
Neurazaj sa!!! Je aj plno spekulantov, ktorí maju nizku spotrebu ale tym, ze podvadzaju a potom sa musi cely dom zlozit na ich spotrebu. A my nehovor do frasa, ze tí vedia styria usetrit viac vody ako my dvaja a maju tym aj nizsiu mesacnu spotrebu vody. To pri sprchovani minie 5l vody???? Ja si za tu vodu co minieme zaplatim. Ja tu neplacem pre peniaze lebo tie mam ale pre ten princip, ze ako mozu mat 4 ludia v domacnosti mensiu spotrebu ako 2!!! A my s vodou nerozhadzujeme alebo netecie nam zbytocne!!!

A čože by som sa ja urážala !! Ani som to zrovna len na Teba nemyslela.
Veď to si nepovedal sám, v mojom okolí je plno takých ľudí, čo to hovoria, či sa vôbec tí čo majú nízku spotrebu vody nekúpu, riad neumývajú....a podobné reči. Určite že môžu mať nižšiu spotrebu 4 ľudia ako dvaja a dokonca poznám rodinu kde sú piati a majú spotrebu nižšiu ako 4 členná rodina. A chodia aj čistí, aj umytí a ich deti ako zo škatuľky. A nepodvádzajú.
stanco007
29.09.10,06:18
Mne sa to zdá veru veľa, pre porovnanie Ti poviem naše čísla:
za celý rok 2009 sme minuli 22 m3 teplej vody
a 56 m3 studenej.
a to míňame viac ako niektoré rodiny, ktoré poznám.
Teraz za posledných 5 mesiacov: 8,5 m3 teplej vody a 29 m3 studenej.
Sme 4 členná rodina - 3 dospelí+ jedno dieťa
Ja kontrolujem merače každý mesiac, spotrebu zapisujem do PC a potom porovnávam, väčšinou míňame približne rovnako. Teraz v lete sme pomíňali vody viac,lebo sme robili prerábky bytu.
To je ako scifi...
sito
29.09.10,06:23
No úplne "najradšej" mám reči typu, že čo henten, či tamten míňa menej, či sa nesprchuje, neumýva, alebo nesplachuje WC, každý predsa šetrí ako vie, nakoniec, koho tú tie peniaze čo sa platia za vodu ? no naše, nie ?
Ako si kto ušetrí, tak má :)

No, úplne súhlasím!!! Lenže, je rozdiel spotreba v rodinnom dome a bytovom dome. Rodinný dom má fakturačný vodomer, bytový dom, tiež.

V rodinnom dome, ak sú vysoké náklady sa ide po tom na čo sa spotrebovala voda, záhradka, dom, varenie, hygiena, atď.

V bytovom po tom, kto, ktorý byt minul viac z tej spotrebovanej vody na fakturačnom vodomery.

Keď bola voda za 0,60 Kčs riešilo sa to rozdelením na počet osôb v dome, priemerom.

Ako cena stúpala, domy to riešili pomerovými vodomermi. Dávajú sa rovnakej triedy každému bytu. Teda ak je na konci roku rozdiel, ten sa rozpočíta medzi pomerové vodomery koeficientom.

Príklad: Rozdiel je dvadsať percent, koeficient 1,2. Prvý byt minie 10 m3, druhý 100 m2. Po prepočítaní je to 12 m3 a 120 m3 a to uhradia rovnakou cenou za jeden m3. Prípadne 10 m3 a 120 m3, ale cena za jeden m3 bude o dvadsať percent vyššia.

Dá sa aj tak 110 m3 podľa úradnej ceny. A 22 m3 podľa počtu bytov. 22 : 2 = 11 m3. Je to spravodlivé???

(Ako si kto ušetrí, tak má :))

Isto, aj v tom bytovom dome???

Človek z rodinného domu môže poradiť, človeku v byte bytového domu, ale môže to byť aj naopak.
uct2007
29.09.10,06:23
To sú fakta, žiadne sci-fi, spotrebu sledujem každý mesiac už roky.
stanco007
29.09.10,06:31
To sú fakta, žiadne sci-fi, spotrebu sledujem každý mesiac už roky.
Fakta to mozu byt. Ja to neberiem... Ale pri kazdodennej normalnej hygiene a normalnom pouzivani vody nie je mozne mat take cisla a uz toboz nie pri napr 4 clennej rodine... To si moze hovorit kto chce co chce. Ale to je kazdeho vec aku ma spotrebu... Ved za moju spotrebu si zaplatim len ja sam :D Ale urcite preto sa neprestanem denne sprchovat resp splachovat po sebe na wc :D
sito
29.09.10,06:42
To je ako scifi...

To preto, že každý vidí len svoje!!! Ak vidíš, dívaš sa na dom ako celok a zároveň aj na jednotlivé pomerové vodomery, mení sa to na realitu.

Tiež príklad z domu, v byte mamka a tri dcéry, skoro vždy najvyššia spotreba. Pýtala sa čo má robiť. Radil som jej kontrolu, denne. Nejak sa jej to nedarilo.

Až raz sa ma pýta, či som si všimol ich spotrebu? Všimol, ale tých štyridsaťpäť percent ste si ušetrili vy. Takže to ide!

Ale mali sme aj takého, 122 m3 teplej, studenej 265 m3, spolu 387 m3, to je 1,06 m3 denne. Päť sudov. Č robil? Pestoval mäsožravé rastliny a kŕmil ich údenou slaninou. Po nej ich sušilo. ;)
sito
29.09.10,06:56
Fakta to mozu byt. Ja to neberiem... Ale pri kazdodennej normalnej hygiene a normalnom pouzivani vody nie je mozne mat take cisla a uz toboz nie pri napr 4 clennej rodine... To si moze hovorit kto chce co chce. Ale to je kazdeho vec aku ma spotrebu... Ved za moju spotrebu si zaplatim len ja sam :D Ale urcite preto sa neprestanem denne sprchovat resp splachovat po sebe na wc :D

A to ti zakazujú doma, alebo na PORADE??? Tu so nič také nečítal.

Ale máš pravdu, škoda ti čo hovoriť. Ale sú tu aj iní.

V prvom roku pomerového merania 1995, studená voda v dome 4 359 m3. Teraz okolo 2 500 m3.

Tepla od roku 1994 , 2 333 m3, teraz okolo 1 200 m3.

A to si už niektorí uvedomovali, že menej minú, menej budú platiť. Takže bez pomerových vodomerov to bolo ešte viac.

Asi sa stali s nás za tie roky špinavci.
uct2007
29.09.10,07:04
Fakta to mozu byt. Ja to neberiem... Ale pri kazdodennej normalnej hygiene a normalnom pouzivani vody nie je mozne mat take cisla a uz toboz nie pri napr 4 clennej rodine... To si moze hovorit kto chce co chce. Ale to je kazdeho vec aku ma spotrebu... Ved za moju spotrebu si zaplatim len ja sam :D Ale urcite preto sa neprestanem denne sprchovat resp splachovat po sebe na wc :D


No ani ja sa neprestanem denne sprchovať a splachovať wc :)
JE TO možné mať také čísla a znovu PODOTYKAM, že poznám rodiny ktoré majú ešte nižšiu spotrebu ako my štyria doma.
Už si tu pripadám ako opakovací papagáj, v diskusii ktorá je o ničom a nevedie k ničomu, maj si svoj názor, ja Ti ho neberiem a míňaj si tej vodičky, ako sa Ti páči, pretože mne je to vážne TRI :)
Howgh !!!!
stanco007
29.09.10,07:18
No ani ja sa neprestanem denne sprchovať a splachovať wc :)
JE TO možné mať také čísla a znovu PODOTYKAM, že poznám rodiny ktoré majú ešte nižšiu spotrebu ako my štyria doma.
Už si tu pripadám ako opakovací papagáj, v diskusii ktorá je o ničom a nevedie k ničomu, maj si svoj názor, ja Ti ho neberiem a míňaj si tej vodičky, ako sa Ti páči, pretože mne je to vážne TRI :)
Howgh !!!!
Vsak aj mne je to jedno. Tak mame taku spotrebu, tak mame. Ja si ju zaplatim. Nemam absolutne ziaden problem s tym... Len keby sa zisti v bytovom dome, ze niekto na cierno odoberal vodu, tak mu dam vsetko zaplatit a k tomu taku pokutu, ze by sa z nej pototo....
Kvaka
29.09.10,07:37
No ani ja sa neprestanem denne sprchovať a splachovať wc :)
JE TO možné mať také čísla a znovu PODOTYKAM, že poznám rodiny ktoré majú ešte nižšiu spotrebu ako my štyria doma.
Už si tu pripadám ako opakovací papagáj, v diskusii ktorá je o ničom a nevedie k ničomu, maj si svoj názor, ja Ti ho neberiem a míňaj si tej vodičky, ako sa Ti páči, pretože mne je to vážne TRI :)
Howgh !!!!
Ľudkovia, prosím, zmeňme smer. Táto téma je o spotrebe vody v domácnostiach a zadávateľ chcel vedieť, či tá jeho spotreba vody je veľa alebo nie. Začali sme si to porovnávať a zistili sme, že každý máme inú spotrebu, ktorá aj odzrkadľuje nielen naše zvyky, ale aj potreby. Niekedy dávno v rokoch sedemdesiatych až osemdesiatych sme mali na 4 člennú rodinu 120sv+80tv za rok. Určenú a platenú. Teraz máme v bytoch to, čo bytový merač nameria, plus mínus drobné korekcie z fakturačného merača, v dome však len to, čo nameria domový merač . Ak chceme vedieť, prečo máme niektorí vysokú spotrebu, niektorí nízku spotrebu, musíme to najprv začať sledovať a navzájom si radiť. Ak máme financie a je nám to jedno, míňajme. Len si nevyčítajme, či sa viac alebo menej umývame, či dokonca splachujeme WC. uct2007 uvádza nízku spotrebu, ale zároveň napísala, že roky spotrebu vody sleduje a zapisuje. Má teda určite svoje skúsenosti a mohla by nám poradiť. Ja osobne si myslím, že sprchovať sa dá aj s polovičným množstvom vody, splachovač WC sa dá upraviť zmenšením objemu natečenej vody, no a zvyky pri umývaní riadu, pri osobnej hygiene, tie tiež môžeme zmeniť. Takže si raďme s dobrým úmyslom. Pri vysokých spotrebách by som ako prvý krok skúmala, či mi niekde nekvapká voda.
uct2007
29.09.10,12:33
... Len keby sa zisti v bytovom dome, ze niekto na cierno odoberal vodu, tak mu dam vsetko zaplatit a k tomu taku pokutu, ze by sa z nej pototo....



aj ja by som dala taku pokutu, až by sa z nej pototo :D:D

prepáč, ale Ty si nejaký "nasertívny" typ, nie ? veď téma bola taká položená, kde sa zadávateľ pýtal, kto má akú spotrebu vody, nie o tom, kto sa ako a koľko sprchuje a ako často splachuje Wc.

Čaute všetci, ja už opúšťam túto tému nadobro...pekný deň všetkým :)
wagner
29.09.10,17:09
Spotreba záleží aj od toho, či chodíte do zamestnania, alebo ste stále doma. Pokiaľ som chodila do zamestnania, moja spotreba bola tak 2-3 m3 vody za mesiac( jedna osoba) Teraz som doma sama so psom:D a moja spotreba vody je 8-9 m3 za mesiac. Je to veľa, alebo málo? Neviem, ale určite sa neprestanem umývať, aj prať budem tak ako treba. Na polievanie záhrady aj kvetov používam vodu zo studne, alebo dažďovú. A netečie mi žiadny kohútik.
evaj63
29.09.10,17:25
Ked' to tu tak čítam, tak moja rodina sú samí márnotratníci. Bývame v paneláku. Studenej vody sme mynuli za rok 102 a teplej 66 kubíkov. Riad umývam minimálne, máme umývačku, tá "perie" raz za 2 dni. Zo 4-člennej rodiny 3 sprcha, manžel sprcha a aspoň raz do týždňa vaňa.3x za týždeň práčka.Ja robím doma, už to zostáva len na to WC. Pritom sa snažíme šetrit'. Iné ma nenapadá, len to, že treba trochu privriet' ventily a spotreba sa zníži pri sprchovaní aj sama, minieme len tol'ko vody kol'ko nám pustí nastavený ventil. Máte niekto lepší nápad, ked' normálne šetrenie nestačí? Ja nie.
Kvaka
29.09.10,17:39
Ked' to tu tak čítam, tak moja rodina sú samí márnotratníci. Bývame v paneláku. Studenej vody sme mynuli za rok 102 a teplej 66 kubíkov. Riad umývam minimálne, máme umývačku, tá "perie" raz za 2 dni. Zo 4-člennej rodiny 3 sprcha, manžel sprcha a aspoň raz do týždňa vaňa.3x za týždeň práčka.Ja robím doma, už to zostáva len na to WC. Pritom sa snažíme šetrit'. Iné ma nenapadá, len to, že treba trochu privriet' ventily a spotreba sa zníži pri sprchovaní aj sama, minieme len tol'ko vody kol'ko nám pustí nastavený ventil. Máte niekto lepší nápad, ked' normálne šetrenie nestačí? Ja nie.
Nie ste márnotratníci, máte na 4 člennú rodinu celkom dobrú spotrebu vody. Keď sme boli doma 5 ti, tak sme mali určite viac, teraz tak 100 až 120m3 spolu za rok dvaja. Plus na chalupe ešte okolo 40m3. Mávame ale dosť často návštevy detí a na chalupe sa zíde celá rodina. Nemáme umývačku riadu, ja stále verím len svojim rukám.
patrixo
29.09.10,23:14
No podla byvalej technickej normy bolo maximum 200 litrov na cloveka a den... ale to bolo tak, ked clovek kaslal na potrebu.. ale ked clovek normalne uziva vodu... tak na denne setrnejsie uzivanie pripada do 100 l/h.. a vam to vychadza skoro 370l/den... kedze ste traja tak to je 123 litrov na osobu a den...(to neni az tak strasne) keby setrite nejak viac tak sa to da stlacit pod tych 100 litrov... skontrolujte, ci vam nekvapka voda z kohutikov, ci vam netecie splachovac. neviem co ako casto robite, ako casto periete, ci preferujete kupel pred sprchou... ci mate dom a polievate zahradu pitnou vodou..je tam vela faktorov... tie si musite sami zvazit... ako poviem vam.... spotreba sa da znizit.... ale az taku velku rezervu nemate...(co sa tyka spotreby vody) iba 20% (vzhladom na podla mna normalne minanie vody) :D .... co fakt nie je vela... lebo uz som pocul aj o spotrebe 1000l/cloveka a den... ale to si malinovky chladili pod tecucou vodou a zamestnavatel sa strasne tesil ako strasne usetri, ked nekupi zamestnancom chladnicky... len si neuvedomil, ze 1000l stoji cca 80 korun.. a ked ma v podniku 900 ludi... tak dakujem pekne...
podhygmin:-)
30.09.10,09:09
Standartny zatepleny panelak v BA,Ruzinov,Posen.Byt v osobnom vlastnictve,dvojclenna posadka,nijako sa neobmedzujuca v setreni vody,celorocne obyvajuca cca 75m2,pakove baterie,bez mycky riadu,s castymi navstevami.

01.11.2009-30.11.2009
---------------------
Studená-118200 l-120570 l,spotreba 2370 l za mesiac,priemer 79 l na den
Teplá - 18570 l- 20146 l,spotreba 1576 l za mesiac,priemer 52,5 l na den
--------------
spolu 131,5 l
osoba 65,75 l
--------------
01.12.2009-31.12.2010
---------------------
Studena-120570 l-123182 l,spotreba 2612 l za mesiac,priemer 84,2 l na den
Teplá - 20146 l- 22033 l,spotreba 1887 l za mesiac,priemer 60,9 l na den
---------------
spolu 145,1 l
osoba 72,55 l
---------------
01.01.2010-31.01.2010
---------------------
Studená-123182 l-125428 l,spotreba 2246 l za mesiac,priemer 72,4 l na den
Teplá - 22033 l- 23836 l,spotreba 1803 l za mesiac,priemer 58,1 l na den
---------------
spolu 130,5 l
osoba 65,25 l
---------------
01.02.2010-28.02.2010
---------------------
Studená-125428 l-127210 l,spotreba 1782 l za mesiac,priemer 63,6 l na den
Teplá - 23836 l- 25400 l,spotreba 1564 l za mesiac,priemer 55,8 l na den
---------------
spolu 119,4 l
osoba 59,7 l
---------------
01.03.2010-31.03.2010
---------------------
Studená-127210 l-129559 l,spotreba 2349 l za mesiac,priemer 75,7 l na den
Teplá - 25400 l - 27381 l,spotreba 1981 l za mesiac,priemer 63,9 l na den
---------------
spolu 139,6 l
osoba 69,8 l
---------------
01.04.2010-01.05.2010
---------------------
Studená-129559 l-131379 l,spotreba 1820 l za mesiac,priemer 58,7 l na den
Teplá - 27381 l- 29200 l,spotreba 1819 l za mesiac,priemer 58,7 l na den
---------------
spolu 117,4 l
osoba 58,7 l
---------------
02.05.2010-31.05.2010
---------------------
Studená-131379 l-133460 l,spotreba 2081 l za mesiac,priemer 69,4 l na den
Teplá - 29200 l - 30827 l,spotreba 1627 l za mesiac,priemer 54,2 l na den
---------------
spolu 123,6 l
osoba 61,8 l
---------------
01.06.2010-30.06.2010
---------------------
Studená-133460 l-135124 l,spotreba 1664 l za mesiac,priemer 55,5 l na den
Teplá - 30827 l - 32283 l,spotreba 1456 l za mesiac,priemer 48,5 l na den
---------------
spolu 104 l
osoba 52 l
--------------
01.07.2010-31.07.2010
---------------------
Studená-135124 l-137013 l,spotreba 1889 l za mesiac,priemer 61 l na den
Teplá - 32283 l - 33400 l,spotreba 1117 l za mesiac,priemer 36 l na den
---------------
spolu 97 l
osoba 48,5 l
---------------
01.08.2010-31.08.2010
---------------------
Studená-137013 l-137774 l,spotreba 761 l za mesiac,priemer 24,5 l na den
Teplá - 33400 l - 34260 l,spotreba 860 l za mesiac,priemer 27,7 l na den
--------------
spolu 52,2 l
osoba 26,1 l
--------------
01.09.2010-30.09.2010
---------------------
Studená-137774 l-139026 l,spotreba 1252 l za mesiac,priemer 41,7 l na den
Teplá - 34260 l - 35466 l,spotreba 1206 l za mesiac,priemer 40,2 l na den
--------------
spolu 81,9 l
osoba 40,95 l
----------------------------------------------------------------------------

Za 11 mesiacov-Studená-20826 l,priemer za mesiac-1893 l,priemer na den-62,16 l
Teplá -16896 l,priemer za mesiac-1536 l,priemer na den-50,44 l
--------------
spolu 112,6 l na den
osoba 56,3 l na den
---------------------

Zhrnutie:11 mesacna prevadzka zaokruhlene,21m3 studena voda,17m3 tepla voda,spolu 38m3,priemer na jeden den na osobu 56,3 l
Vyuctovanie za energie v maji za rok 2009/10,preplatok 300€,co cini 2,5 mesiaca byvania gratis,ale to je uz na ine tema
stanco007
05.10.10,15:13
Kolko cca stoji kubik vody? Zaujima ma studena a aj tepla voda. Vdaka
Este k tej spotrebe wc lebo aj to sa tu spominalo. Meral som nase wc a vysledok je taky: mala spotreba-3,5l a velka spotreba-6,5l vody na jedno splachnutie. Je to vela ci malo? Aku mate vy spotrebu vody wc?
Kvaka
05.10.10,16:08
Kolko cca stoji kubik vody? Zaujima ma studena a aj tepla voda. Vdaka
Este k tej spotrebe wc lebo aj to sa tu spominalo. Meral som nase wc a vysledok je taky: mala spotreba-3,5l a velka spotreba-6,5l vody na jedno splachnutie. Je to vela ci malo? Aku mate vy spotrebu vody wc?
U nás stojí kubík studenej vody 1,89€ a teplo na ohriatie kubíka vody 6,46€, spolu teda kubík teplej vody 8,35€. Ale toto je sumár za celý dom, každý má trochu odlišnú cenu, podľa skutočnej spotreby teplej vody v byte. Z celkových nákladov tepla na prípravu TÚV sa určí 10% základná zložka, ktorá sa rozpočíta na počet bytov a 90% nákladov je spotrebná zložka, ktorá sa rozpočíta podľa skutočnej spotreby vody.
My máme obyčajné WC, spláchnutie cca 7,5 litrov, dala som do nádržky litrovú fľašu, takže teraz 6,5 litrov.
bubkoch
05.10.10,16:22
my sme mali cca 2 roky po narodeni 2 deti spotrebu studenej 5 a teplej vyse 4 za mesiac ...
teraz sa to ustalilo na cca 4 a 3 za mesiac, t.j. studena 48 a tepla 36 za rok ...
stanco007
05.10.10,16:28
U nás stojí kubík studenej vody 1,89€ a teplo na ohriatie kubíka vody 6,46€, spolu teda kubík teplej vody 8,35€. Ale toto je sumár za celý dom, každý má trochu odlišnú cenu, podľa skutočnej spotreby teplej vody v byte. Z celkových nákladov tepla na prípravu TÚV sa určí 10% základná zložka, ktorá sa rozpočíta na počet bytov a 90% nákladov je spotrebná zložka, ktorá sa rozpočíta podľa skutočnej spotreby vody.
My máme obyčajné WC, spláchnutie cca 7,5 litrov, dala som do nádržky litrovú fľašu, takže teraz 6,5 litrov.
To kubik teplej vody stoji 8,35€??? Nie je to nejak vela??? Studenu beriem, ze 1,89€ ale tepla to je dost...
Ale mam otazku. Mam pred sebou rozpis preddavkov a tu citam...
teplo na byt-43,77€. to s vodou asi nema nic spolocne-vykurovanie bytu ale... je tu dalsie ohrev vody-22,41€,,, dalej studena voda na ohrev TUV 6,68€... Tieto sumy v € mam ako chapat? To je zaloha na kolko vody??? Ci ako to je. Vdaka za odpovede
sito
05.10.10,17:06
To kubik teplej vody stoji 8,35€??? Nie je to nejak vela??? Studenu beriem, ze 1,89€ ale tepla to je dost...
Ale mam otazku. Mam pred sebou rozpis preddavkov a tu citam...
teplo na byt-43,77€. to s vodou asi nema nic spolocne-vykurovanie bytu ale... je tu dalsie ohrev vody-22,41€,,, dalej studena voda na ohrev TUV 6,68€... Tieto sumy v € mam ako chapat? To je zaloha na kolko vody??? Ci ako to je. Vdaka za odpovede

Úplne jednoduché, aby si mal teplú vodu, potrebuje studenú, za tu si platíš zálohu 6,68 €. Aby bola tepla musíš ju zohriať teplo. Na to si platíš zálohu 22,41 € spolu je to 29,09 €, krát 12 mesiacov, ročne 349,08 €. Vydelíš 8,35 € a tvoja spotreba by mala byť 41,81 m3 teplej vody.

Kúrenie nemá s tým nič spoločné.

Daj si do súvislosti ročné vyúčtovanie a mesačný predpis.
stanco007
05.10.10,17:14
Úplne jednoduché, aby si mal teplú vodu, potrebuje studenú, za tu si platíš zálohu 6,68 €. Aby bola tepla musíš ju zohriať teplo. Na to si platíš zálohu 22,41 € spolu je to 29,09 €, krát 12 mesiacov, ročne 349,08 €. Vydelíš 8,35 € a tvoja spotreba by mala byť 41,81 m3 teplej vody.

Kúrenie nemá s tým nič spoločné.

Daj si do súvislosti ročné vyúčtovanie a mesačný predpis.
No, my sme mali teraz 5 kubikov teplej za mesiac... Rocne vyuctovanie nemam lebo sme v byte od jula... A tie sumy ako napr za studenu vodu su za kubik? Cize 1000l teplej vody stoji 29,09€???
sito
05.10.10,17:25
No, my sme mali teraz 5 kubikov teplej za mesiac... Rocne vyuctovanie nemam lebo sme v byte od jula... A tie sumy ako napr za studenu vodu su za kubik? Cize 1000l teplej vody stoji 29,09€???

To je mesačná záloha na 3,48 m3, krát 3 mesiace je 10,45 m3. Mínus 5 m3. skutočná spotreba, 5,45 m3 je preplatených.

Zálohu ti napočítali podľa predošlého vlastníka, ak sa jedná o nový byt, tak na záklde nejakého odhadu.

Záloha je záloha.

Spotreba je spotreba.

Rozdiel je Preplatok - Nedoplatok.
stanco007
05.10.10,17:29
To je mesačná záloha na 3,48 m3, krát 3 mesiace je 10,45 m3. Mínus 5 m3. skutočná spotreba, 5,45 m3 je preplatených.

Zálohu ti napočítali podľa predošlého vlastníka, ak sa jedná o nový byt, tak na záklde nejakého odhadu.

Záloha je záloha.

Spotreba je spotreba.

Rozdiel je Preplatok - Nedoplatok.
Tak a teraz som uz z toho uplny debil... Ja som pisal, ze v septembri sme mali apotrebu 5 kubikov teplej vody. Studena 7 kubikov. To bolo najviac co sme zatial mali. To mi chces povedat, ze mame preplatok??? Pochybujem
sito
05.10.10,17:43
Tak a teraz som uz z toho uplny debil... Ja som pisal, ze v septembri sme mali apotrebu 5 kubikov teplej vody. Studena 7 kubikov. To bolo najviac co sme zatial mali. To mi chces povedat, ze mame preplatok??? Pochybujem

Za to ja nemôžem.

Pozor???

Mesačná záloha ti vychádza na 3,5 kubíka 3 500 l. V septembri si minul 5 000 l.

Záloha 29,09 €, spotreba 41,75 €, nedoplatok 12,66 €.

Už, áno.
stanco007
05.10.10,17:47
Za to ja nemôžem.

Pozor???

Mesačná záloha ti vychádza na 3,5 kubíka 3 500 l. V septembri si minul 5 000 l.

Záloha 29,09 €, spotreba 41,75 €, nedoplatok 12,66 €.

Už, áno.
Presne tak som to aj ja pred chvilou ratal... No, bude nedoplatok to je iste. Len nechapem tu nasu spotrebu ked sme dvaja a s vodou neplytvame... Prave ze sa snazime setrit... Nechapem. Ale ne druhej strane nemam problem to zaplatit. Len ma stve, ze ako iní dokazu mat taku spotrebu nizku a my taku vysoku...
sito
05.10.10,17:53
Presne tak som to aj ja pred chvilou ratal... No, bude nedoplatok to je iste. Len nechapem tu nasu spotrebu ked sme dvaja a s vodou neplytvame... Prave ze sa snazime setrit... Nechapem. Ale ne druhej strane nemam problem to zaplatit. Len ma stve, ze ako iní dokazu mat taku spotrebu nizku a my taku vysoku...

No, to si musíš pozrieť ten vodomer každý deň, aspoň zo začiatku. A opýtať sa seba, prečo toľko? Ak na to neprídeš ty, tu nikto!
stanco007
05.10.10,17:58
No, to si musíš pozrieť ten vodomer každý deň, aspoň zo začiatku. A opýtať sa seba, prečo toľko? Ak na to neprídeš ty, tu nikto!
Ja to beriem. To mas pravdu... Ale voda ide len na sprchu a umyvanie riadu... Tak potom manzelka nesetri pri umyvani riadu a ani pri sprchovani... Musim ju zdrbat :D Ja neviem ci pri sprche miniem 15l vody.... Ale sme v sprche kazdy den... Ale aj tak. Na den to vychadza nieco cez 100l teplej vody a to je dost pre dvoch aj na sprchu a aj na umyvanie riadu...
sito
05.10.10,18:12
Ja to beriem. To mas pravdu... Ale voda ide len na sprchu a umyvanie riadu... Tak potom manzelka nesetri pri umyvani riadu a ani pri sprchovani... Musim ju zdrbat :D Ja neviem ci pri sprche miniem 15l vody.... Ale sme v sprche kazdy den... Ale aj tak. Na den to vychadza nieco cez 100l teplej vody a to je dost pre dvoch aj na sprchu a aj na umyvanie riadu...

Kukaj, kukaj! Ono sa to nejako vyvrbí. Jemne na chrbáte.
podhygmin:-)
07.10.10,05:11
S tou vodou mame aj my problem... Boli sme cca 1,5 roka v podnajme a tam sme mali spotrebu cca 6 kubikov studena a 4 kubiky tepla voda na mesiac. Teraz sme vo svojom a sledujem spotrebu tento mesiac a mame studenej necelych 7 kubikov a teplej 5 kubikov... Nechapem, nechapem, nechapem!!!! a sme zatial len dvaja. Aj ked uz sa teraz viac perie lebo je maly na ceste. Ale aj tak je to hodne... Sprchujeme sa kazdy den ale myslim, ze dost setrne. Voda pritom zbytocne netecie. Tak uz neviem

Stoji za zamyslenie sa ci nevyuziva vo vasej domacnosti vodu ako zdroj na vsetko co suvisi so spotrebou vody nejaka tretia strana a ty o tom vobec netusis.A s tym samozrejme suvisia aj ine pridruzene ukony tretej strany,ako je napr.vyuzivanie tvojho zupanu,pitie tvojho piva atd.Prepac,nechcel som ta zneistit, urcite vam to klape a ta vyssia spotreba je len dosledkom vasej dokladnej hygieny:)
Laco-monter
07.10.10,05:16
Jednoducho dvíhajú poplatky za vodu,lebo už len na tom sa dá zaryžovať.

bytovky sú väčšinou už zateplené, okná vymenené ,

aj plynu sa minie menej na vykurovanie a ohrev vody.

Hlavne, že podzemné zásoby termálnej vody už dopredu vykupilo SPP

Prečo asik ?
podhygmin:-)
01.11.10,01:26
01.11.2009-30.11.2009
---------------------
Studená-118200 l-120570 l,spotreba 2370 l za mesiac,priemer 79 l na den
Teplá - 18570 l- 20146 l,spotreba 1576 l za mesiac,priemer 52,5 l na den
--------------
spolu 131,5 l
osoba 65,75 l
___________________
01.12.2009-31.12.2010
---------------------
Studena-120570 l-123182 l,spotreba 2612 l za mesiac,priemer 84,2 l na den
Teplá - 20146 l- 22033 l,spotreba 1887 l za mesiac,priemer 60,9 l na den
---------------
spolu 145,1 l
osoba 72,55 l
___________________
01.01.2010-31.01.2010
---------------------
Studená-123182 l-125428 l,spotreba 2246 l za mesiac,priemer 72,4 l na den
Teplá - 22033 l- 23836 l,spotreba 1803 l za mesiac,priemer 58,1 l na den
---------------
spolu 130,5 l
osoba 65,25 l
___________________
01.02.2010-28.02.2010
---------------------
Studená-125428 l-127210 l,spotreba 1782 l za mesiac,priemer 63,6 l na den
Teplá - 23836 l- 25400 l,spotreba 1564 l za mesiac,priemer 55,8 l na den
---------------
spolu 119,4 l
osoba 59,7 l
___________________
01.03.2010-31.03.2010
---------------------
Studená-127210 l-129559 l,spotreba 2349 l za mesiac,priemer 75,7 l na den
Teplá - 25400 l- 27381 l,spotreba 1981 l za mesiac,priemer 63,9 l na den
---------------
spolu 139,6 l
osoba 69,8 l
___________________
01.04.2010-01.05.2010
---------------------
Studená-129559 l-131379 l,spotreba 1820 l za mesiac,priemer 58,7 l na den
Teplá - 27381 l- 29200 l,spotreba 1819 l za mesiac,priemer 58,7 l na den
---------------
spolu 117,4 l
osoba 58,7 l
___________________
02.05.2010-31.05.2010
---------------------
Studená-131379 l-133460 l,spotreba 2081 l za mesiac,priemer 69,4 l na den
Teplá - 29200 l- 30827 l,spotreba 1627 l za mesiac,priemer 54,2 l na den
---------------
spolu 123,6 l
osoba 61,8 l
___________________
01.06.2010-30.06.2010
---------------------
Studená-133460 l-135124 l,spotreba 1664 l za mesiac,priemer 55,5 l na den
Teplá - 30827 l- 32283 l,spotreba 1456 l za mesiac,priemer 48,5 l na den
---------------
spolu 104 l
osoba 52 l
___________________
01.07.2010-31.07.2010
---------------------
Studená-135124 l-137013 l,spotreba 1889 l za mesiac,priemer 61 l na den
Teplá - 32283 l- 33400 l,spotreba 1117 l za mesiac,priemer 36 l na den
---------------
spolu 97 l
osoba 48,5 l
___________________
01.08.2010-31.08.2010
---------------------
Studená-137013 l-137774 l,spotreba 761 l za mesiac,priemer 24,5 l na den
Teplá - 33400 l- 34260 l,spotreba 860 l za mesiac,priemer 27,7 l na den
--------------
spolu 52,2 l
osoba 26,1 l
___________________
01.09.2010-30.09.2010
---------------------
Studená-137774 l-139026 l,spotreba 1252 l za mesiac,priemer 41,7 l na den
Teplá - 34260 l- 35466 l,spotreba 1206 l za mesiac,priemer 40,2 l na den
--------------
spolu 81,9 l
osoba 40,95 l
___________________
01.10.2010-31.10.2010
---------------------
Studená-139026 l-140118 l,spotreba 1092 l za mesiac,priemer 35,2 l na den
Teplá - 35466 l- 36963 l,spotreba 1497 l za mesiac,priemer 48,2 l na den
--------------
spolu 83,4 l
osoba 41,7 l
__________________________________________________ _________________
Za 12 mesiacov-Studená-21918 l,priemer za mesiac-1826,5 l,priemer na den 60 l
Teplá -18393 l,priemer za mesiac-1532,7 l,priemer na den 50 l
-----------
spolu 110 l na den
osoba 55 l na den
stanco007
06.01.11,14:19
Úplne jednoduché, aby si mal teplú vodu, potrebuje studenú, za tu si platíš zálohu 6,68 €. Aby bola tepla musíš ju zohriať teplo. Na to si platíš zálohu 22,41 € spolu je to 29,09 €, krát 12 mesiacov, ročne 349,08 €. Vydelíš 8,35 € a tvoja spotreba by mala byť 41,81 m3 teplej vody.

Kúrenie nemá s tým nič spoločné.

Daj si do súvislosti ročné vyúčtovanie a mesačný predpis.
A preco si to delil prave 8.35??? To je stale delene 8.35? Myslim, ci kazdy rok?
A zmeni sa to cislo 8.35 ked uz mam rozpocet na 3 ludi v byte?
A studenej mam kolko m3 na mesiac ked platim zalohu 6,68€? Pri studenej sa to ako rata?