Kvietocek
29.09.10,18:06
Prosim Vas ako zauctovat nasledovnu operaciu?
Lekaren zaplatila lekarovi odmenu vo vyske 30 €.
veronikasad
29.09.10,16:08
Prosim Vas ako zauctovat nasledovnu operaciu?
Lekaren zaplatila lekarovi odmenu vo vyske 30 €.
Za čo a na základe čoho ?
Kvietocek
29.09.10,16:28
Odmena za najvyssi pocet predpisanych receptov (aj tak by sa to dalo formulovat)

Som lekar - predpisujem recepty a ludia si mozu vybrat liek v ktorejkolvek lekarni. No a jedna lekaren si mesacne scita od ktoreho lekara ma najviac receptov a tomu poslu odmenu.
durisovad
29.09.10,16:31
Zauctovat podla zmluvy. Ale zda sa mi to dost neeticke, aby lekar bol financne zainteresovany na pocte vypisanych receptov. Asi by mal niekto z kompetentnych skontrolovat, ci bolo aj skutocne potrebne tolko receptov vystavit.
Kvietocek
29.09.10,16:36
Iny priklad:
firma A sa zaobera vyrobou triciek a firma B tieto tricka kupuje. Nakolko firma B ma pravidelny odber kazdy mesiac, rozhodne sa firma A poslat firme B odmenu. Len tak ako dobremu odberatelovi. Ziadna zmluva nic.
veronikasad
29.09.10,16:37
Ak je v meste viac lekární, nemusí ísť o etiku lekára, ale o to, kolko pacientov si vyzdvihne lieky práve v tej ich lekárni.
Kvietocek
29.09.10,16:38
Zauctovat podla zmluvy. Ale zda sa mi to dost neeticke, aby lekar bol financne zainteresovany na pocte vypisanych receptov. Asi by mal niekto z kompetentnych skontrolovat, ci bolo aj skutocne potrebne tolko receptov vystavit.


Praveze lekar s tym nema nic spolocne. Je to rozhodnutie cisto len lekarne.
veronikasad
29.09.10,16:38
Iny priklad:
firma A sa zaobera vyrobou triciek a firma B tieto tricka kupuje. Nakolko firma B ma pravidelny odber kazdy mesiac, rozhodne sa firma A poslat firme B odmenu. Len tak ako dobremu odberatelovi. Ziadna zmluva nic.
To je naozaj úplne iný prípad, pretože vo fakturácii uplatní zľavu z ceny.

S lekárňou by mal mať lekár zmluvu, na základe ktorej mu lekáreň vyplatí "províziu".
Kvietocek
29.09.10,16:42
Ak je v meste viac lekární, nemusí ísť o etiku lekára, ale o to, kolko pacientov si vyzdvihne lieky práve v tej ich lekárni.



No a tato lekaren kazdy mesiac odmeni ineho lekara. (Neviem ci som sa dobre vyjadrila na pochopenie)
Kvietocek
29.09.10,16:44
S lekárňou by mal mať lekár zmluvu, na základe ktorej mu lekáreň vyplatí "províziu".[/QUOTE]


Ale lekar ani len netusi, ze nejaka lekaren z 10 v meste si robi taketo vyhodnotenie. A zrazu bac peniazky na ucte a teraz co? Ako uctovat?
Leila2006
30.09.10,07:18
S lekárňou by mal mať lekár zmluvu, na základe ktorej mu lekáreň vyplatí "províziu".


Ale lekar ani len netusi, ze nejaka lekaren z 10 v meste si robi taketo vyhodnotenie. A zrazu bac peniazky na ucte a teraz co? Ako uctovat?[/QUOTE]

Ale, ale, a odkiaľ má jeho číslo účtu? Nezdá sa mi, že by lekár o tom netušil?
Kvietocek
06.10.10,04:36
A keby to nahodou bolo vo forme zdaneneho prijmu t.j. suma bude 50 € s toho sa zrazi 19% dan a lekarovi pride na ucet len 42,02 €? Ako sa to potom úctuje?
promont maja
06.10.10,05:25
A keby to nahodou bolo vo forme zdaneneho prijmu t.j. suma bude 50 € s toho sa zrazi 19% dan a lekarovi pride na ucet len 42,02 €? Ako sa to potom úctuje?
... dosť pochybujem, že mu nabehli na účet už zdanené peniažky ... a bolo by nanajvýš potrebné podporiť, ale a aj preukázať, takéto tvrdenie konkrétnym dokladom ... t. j. práve vyššie spomínanou podpísanou zmluvou, pretože práve táto lekáreň má takto náklady spojené s vyplatením tejto provízie, a ak si ich chce uplatniť ako daňovouznateľné ( keď si to obháji pre daňovou kontrolou ... ), tak sa to bez dokladu nezaobíde = vzniká záväzok voči konkrétnemu lekárovi ... ( pravdepodobne je to z ich strany kvalifikované ako tzv. podpora predaja) ... a tak, aj podľa môjho názoru, takáto zmluva už existuje ... hoci to etické asi dvakrát nie je.
Kvietocek
06.10.10,07:49
Ak je doklad na to, ze mu to zdanili ako to uctovat na 668?
promont maja
06.10.10,13:49
Ak je doklad na to, ze mu to zdanili ako to uctovat na 668?
... ja osobne by som to zaúčtovala v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnost, nakoľko sa na ňom účtujú výnosy neuvedené na predchádzajúcich účtoch účtovnej skupiny 64, ktoré majú vzťah k hospodárskej činnosti účtovnej jednotky ... ale keďže ide o čiastku už zdanenú, tak by som na to myslela aj pri podávaní daňového priznania = ide o položku, ktorá by ponižovala základ dane ...
Kvietocek
08.10.10,10:18
A preco to nemozem dat na 668?
Zita5
08.10.10,10:29
Aký doklad k tej odmene máte ?Určite by som to chcela mať podložené .

mimotemyJa by som to nebrala na ľahkú váhu , nakoľko už boli prípady, kedy sa lekár delil s lekárňou o zisky na liekoch, ktoré predpisoval ......
Braňo
08.10.10,10:51
Lekár má byť jednoznačne zainteresovaný na znižovaní počtu predpisov, predpisovať lacnejšie a účinnejšie lieky a hlavne neplytvať peniaze na originálne lieky. Samozrejme uvedené je v rozpore so záujmami lekárne.
misomiso
08.10.10,11:12
Iny priklad:
firma A sa zaobera vyrobou triciek a firma B tieto tricka kupuje. Nakolko firma B ma pravidelny odber kazdy mesiac, rozhodne sa firma A poslat firme B odmenu. Len tak ako dobremu odberatelovi. Ziadna zmluva nic.


Praveze lekar s tym nema nic spolocne. Je to rozhodnutie cisto len lekarne.

To nemeni nic na tom, ze je to neeticke a mal by sa konecne vytvorit dostatocny tlak na to, aby sa s tym zatocilo.

V pripade tricek by to bolo O.K. Lenze lekar naraba s peniazmi, ktore su sucastou povinneho odvodoveho zatazenia - teda s niecim v podstate identickym, ako su dane. Aj ked de jure ide o prostriedky poistovne, ide de facto o peniaze nas vsetkych.

Je to presne to iste, ako keby som ja ako majitel upratovacej firmy posielal mesacne 30 EUR tomu primatorovi, ktory si u mna objedna sluzby v najvacsom objeme.
misomiso
08.10.10,11:14
Je zname, ze na Poradu chodi aj sucany minister prace Mihal. Mozno by bolo dobre, ak by sa podobne otazky o zauctovani takychto" odmien" dostali aj do pozornosti ministra zdravotnocva, ci ministra financii.
promont maja
08.10.10,11:14
A preco to nemozem dat na 668?

... účet 668 som vylúčila a na podporu uvediem ( nižšie) ... ale tým ani netvrdím, že to tam nemôžeš dať ... uvádzam iba môj osobný názor:

§ 80 opatrenia MF SR č. 25167/2003-92 v znení neskorších predpisov:

Účtová skupina 66 – Finančné výnosy
(1) V prospech účtu 661 – Tržby z predaja cenných papierov a podielov sa účtuje predaj cenných papierov dlhodobého aj krátkodobého charakteru účtovaných na účtoch 061– Podielové cenné papiere a podiely v dcérskej účtovnej jednotke, 062 – Podielové cenné papiere a podiely v spoločnosti s podstatným vplyvom, 063 –Realizovateľné cenné papiere a podiely, 069 – Ostatný dlhodobý finančný majetok a na účtoch účtovej skupiny 25 – Krátkodobý finančný majetok.
(2) V prospech účtu 662 – Úroky sa účtujú úroky od bánk a od iných dlžníkov a obdobné plnenia.
(3) V prospech účtu 663 – Kurzové zisky sa účtujú kurzové rozdiely podľa §24.
(4) Vprospech účtu 664 – Výnosy z precenenia majetkových cenných pap ierov sa účtuje podľa § 14.
(5) V prospech účtu 665 – Výnosy z dlhodobého finančného majetku sa účtujú napríklad dividendy, podiely na zisku a úroky z tohto majetku účtovaného na účtoch účtovej skupiny 06 – Dlhodobý finančný majetok.
(6) V prospech účtu 666 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku sa účtujú dividendy, podiely na zisku a úroky, vyplývajúce z vlastníctva tohto majetku účtovaného na účtoch účtovej skupiny 25 – Krátkodobý finančný majetok.
(7) V prospech účtu 667 – Výnosy z derivátových operácií sa účtuje podľa § 16.
(8) V prospech účtu 668 – Ostatné finančné výnosy sa účtujú finančné výnosy neúčtované na predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny.

... a na dôvažok by malo ísť o rovnaké zúčtovanie ( len na strane nákladov) aj na strane lekárne, ktorá túto províziu vyplatila ... a myslím si, že to bol účet 548 ... či?