Róbert K.
29.09.10,19:23
Prosím Vás potreboval by som poradiť. Zatepľujem podkrovie chalupy, pričom medzi krokvy som dal 14cm minerálnej vlny priečne na ňu 5 cm minerálna vlna medzi hranoly 5x5 cm, na to som dal parozábranu s reflexnou vrstvou, na ktorú budem montovať sadrokartón. A teraz problém s ktorým si neviem rady. Na obvodovom múre je uložený po vonkajšom obvode hranol, na ktorom sú uložené krokvy, vychádza mi to tak, že parozábranu by som mal kotviť, respektíve ukončiť na tomto hranole, ale !!!
1. tento hranol je uložený na nerovnom múre, na ktorom je z vrchnej časti nanesená vrstva hliny so senom(tzv. mazanica), ktorá z časti zakrýva aj hranol
2. Hranol je 14 cm hrubý, takže by to bol najslabší článok izolácie a mohlol by tam vzniknúť tepelný most, aj keď časom z vonkajšej strany budem zatepľovať fasádu asi 5 cm polystyrénom, alebo minerálnou vlnou.

- Tak som myslel či by sa nedal zatepliť tento hranol vrstvou minerálnej vlny aj z vnútornej strany, ak áno, akej hrúbky?
- Ak budem zatepľovať hranol z vnútra, tak nebudem mať kde ukončiť parozábranu, na hranoly a steny som ju lepil tmelom, ale na hline to asi držať nebude???
Bolo by možné ponechať parozábranu voľne položenú na vrstve z hliny priloženú iba hranolom??? Alebo ako to vyriešiť??? Bez toho, aby som musel obvodový múr zdvíhať Yporkami z vnútra, nakoľko to by bolo veľmi obťiažné, nakoľko každú Yporku by trebalo zrezávať pod uhlom a asi v leže ju tam vkladať, nakoľko je tam veľmi málo miesta.
Za odborné odpovede vopred ďakujem.
mogul
29.09.10,17:58
Neviem či to bude odpoveď odborná,ale pokúsim sa odpovedať,ako by som to riešil ja.

1. Ten hranol - pomúrnicu by som zateplil vatou aj zvnútra, zamedzite tepelnemu mostu, ktorý by ako nezatepleny " vyrobil "
2. Upevnenie parozabrany - odstraniť nasyp hliny so senom, vyrovnať / maltou,lepidlom /,parozabranu vyhnuť,preložiť ohyb latou, latu k podkladu uchytiť hmoždinkou a skrutkou / nie veľa kusov, aby sa neperforovala často krát parozabrana /, to čo bude ešte pretŕčať spod laty zatrieť lepidlom,alebo maltou. Určite niečo nechať pretŕčať, neukončiť to pod latou.
3. Hrubka izolácie je na Vás, koľko Vám dovolí hrúbka múru pod pomúrnicou. Môžete isť až zarovno s múrom, ale potom to už neupevnite tou latou, " len " na tom zvislom múre - osobne by som to upevnil latou.
4. Neviem či bolo najmúdrejšie použiť na priečne latovanie nad prvou vrstvou izolácie drevené laty. Drevo pracuje, môže / je to dosť pravdepodobné / Vám praskať v spojoch sadrokartón. Použil by som Cd profily.
5. Pozor aj na tých 5 cm polystyrénu z vonkajšej strany. Prečítajte si tu páru príspevkov o rosnom bode a zavislosti jeho umiestnenia na hrubke izolácie - aby ste ho nemali v murive,kde Vám bude kondenzovať vlhkosť. Je to na ďalšiu samostatnú tému - človek to robí len raz a za chyby sa potom platí.

Nech sa darí a berte moje slová len ako názor, nie som odborník.
220870
29.09.10,18:13
Hlinený dom sa nemôže zateplovať polystyrénom.Hranol zatepliť vatou ,toľko koľko sa dá.Fóliu potiahnuť čo nanižšie .Fólia pritretá maltou tmelom je správne riešenie .Takže ak na ňu dáte trochu malty lepidla bude pod omietkou tak to bude dobre.
pivko
30.09.10,02:58
Hlinený dom sa nemôže zateplovať polystyrénom.Hranol zatepliť vatou ,toľko koľko sa dá.Fóliu potiahnuť čo nanižšie .Fólia pritretá maltou tmelom je správne riešenie .Takže ak na ňu dáte trochu malty lepidla bude pod omietkou tak to bude dobre.
Tak že aj vaznice a pomúrnice pri podbití strechy radšej olepiť vatou,alebo to je jedno?Dnes mi začínajú robiť zateplenie podkrovia, treba závitové tyče zrezať až po maticu?/na klieštinách/lebo mi prečnievajú aj 10cm.
220870
30.09.10,03:34
Treba to bezppodmienečne poriadne obaliť vatou.Tyče ak nezavadzajú nemusíš rezať .Ak ich budeš rezať tak radšej pílkou ,karbobrúskou môžeš popáliť fóliu.Pred zakrytím vatou,podoťahuj matky na tých tyčiach.
Róbert K.
30.09.10,05:05
Dom nie je hlinený, je tehlový, len podkrovie bolo neobývané a tak ako formu izolácie predtým riešili tú "mazanicu", ale na obvodových múroch nie je betónový veniec, múr je tam zrovnaný tou "mazanicou".
Ak mám zatepliť vatou, tak potom akou hrúbkou, aby som nedostal rosný bod na hranol a môžem uložiť parozábranu len volne na "mazanicu" s tým, že ju priložím iba hranolom?
pepa78
30.09.10,05:24
Ja len tak okrajovo, že medzi sadrokartónom a reflexnou parozábranou by mala byť 5cm vzduchová medzera
aby sa naplno využila vlastnosť reflexnej fólie "odrážať" teplo...
mogul
30.09.10,17:07
Hrubka zateplenia pomurnice nech Vás netrápi v súvislosti s rosným bodom. To nie je stena domu. Tým že to uzavriete parozábranou, para by sa Vám k pomúrnici nemala dostávať a teda Vám v nej nemá čo kondenzovať. Hrúbka izolácie je dôležitá z hľadiska dostatočného zateplenia pomúrnice, aby Vám tam nevznikol tepelný most a nestrácali ste cez drevo teplo. Zoberte si napríklad to, že krokvy ste prekryl len tými 5-timi cm druhej vrstvy izolácie a tu Vás žiadny rosný bod netrápi. Všetko porieši kvalitne urobená parozábrana. Zvoľte teda čo najhrubšiu izoláciu pred tou pomúrnicou, nakoľko Vám to len dovolia Vaše konkrétne podmienky ale zvoľte ju tak, aby ste tam mal dostatok miesta uzavrieť tu parozáranu čo najkvalitnejšie. Na druhu časť otázky som Vám už odpovedal - na mazaninu by som to určite nedával. Je nestabilná a navyše určite krivá. Ak to chcete mať kvalitne, mal by ste tu parozabranu prekryť latou / podľa odporúčaní výrobcu sadrokartónového systému /. Tá Vám tu parozabranu bude stabilne fixovať k podkladu. Ak tam bude mazanina, lata nedoľahne k podkladu rovnomerne, navyše podklad by mal byť stabilny, nie sypky. Teda mazaninu " zošupať ", nasledne lepidlom, alebo maltou zrovnať. Keď to vyschne, preložiť parozabranu latou, ktoru fixovať minimálnym množstvom hmoždiniek ktomuto pevnemu a stabilnemu podkladu. Parozabranu nechať pretrčať až za latu / tak 1-2cm / a tento presah zapracovať do lepidla, alebo malty,alebo hrubej omietky, tak aby nevznikla ziadna vzduchová medzera. Takto som to teda aspoň riešil ja u svojho domu.
pivko
30.09.10,17:21
Treba to bezppodmienečne poriadne obaliť vatou.Tyče ak nezavadzajú nemusíš rezať .Ak ich budeš rezať tak radšej pílkou ,karbobrúskou môžeš popáliť fóliu.Pred zakrytím vatou,podoťahuj matky na tých tyčiach.
Ja som mal na mysli pomúrnice a vaznice pod štablónom /mimo domu, čo prečnievajú, či olepiť EPS , albeo vatou?/ a to čo si myslel asi ty tak medzi pomúrnicou a tehlou cdm čo mám z interierovej strany pred pomúrnicou/idem dávať 14cm pod krokvy tak sa to muselo domurovať/ teraz je tam medzera cca 2cm , treba aj tam napchať izoláciu?
220870
30.09.10,18:06
Ja som mal na mysli pomúrnice a vaznice pod štablónom /mimo domu, čo prečnievajú, či olepiť EPS , albeo vatou?/ a to čo si myslel asi ty tak medzi pomúrnicou a tehlou cdm čo mám z interierovej strany pred pomúrnicou/idem dávať 14cm pod krokvy tak sa to muselo domurovať/ teraz je tam medzera cca 2cm , treba aj tam napchať izoláciu?
Nie taká malá medzera sa nevyplňuje.To čo prečnieva vonku prelepiť EPS-kom,nie vatou.