Shrekula
30.09.10,14:18
Hľadám radu na môj problém. Kúpila som dom, ktorý je vedený ako podnikateľský subjekt. Na podnikanie ho však celý nevyužívam, časť domu by som chcela obývať. Ako by som mala postupovať, respektíve na aké úrady sa obrátiť? Nemám žiadnu projektovú dokumentáciu, ide o starší asi tak 50 ročný dom. Ďakujem za každú radu.
misomiso
30.09.10,12:30
Jednoducho sa tam nastahuj.

Ak dnes su zakony tak postavene, ze lagalne mozes byvat v chate, alebo dokonca na ulici, a tiez si mozes ako miesto trvaleho pobytu dat iba obec, tak potom nevidim ziadne zadrhel v tom, ze by si byvala v akomkolvek objekte, ktory vlastnis, aj keby to bola jadrova elektraren.
Zita5
30.09.10,12:34
Hľadám radu na môj problém. Kúpila som dom, ktorý je vedený ako podnikateľský subjekt. Na podnikanie ho však celý nevyužívam, časť domu by som chcela obývať. Ako by som mala postupovať, respektíve na aké úrady sa obrátiť? Nemám žiadnu projektovú dokumentáciu, ide o starší asi tak 50 ročný dom. Ďakujem za každú radu.

Zmeniť účel užívania v tej časti , ktorú budete užívať na bývanie - takže prvá cesta na stavebný úrad a tam sa treba poradiť .

Bolo by dobré od predávajúceho si vyžiadať k tomu dokumentáciu , nakoľko ako píšete RD je vedený ako podnikateľský objekt a k tomuto zápisu musel niekto robiť aj zmenu užívania resp. kolaudáciu.Inak by to na LV ako podnikateľský objekt nemohlo byť vedené .
andiablo
30.09.10,17:29
je to pravda. Hlavne my hasiči si to vyžadujeme ak sa jedná o objekt na podnikanie musí byť dokumentácia
Shrekula
02.10.10,07:38
Predávajúcemu sa neviem ako podarilo tento dom zmeniť na podnikateľský subjekt. Kúpila som ho pred 3 rokmi, dokumentáciu žiadnu nemá. A čo viem predtým ho vlastnil nejaký starší pán a ten určite nepodnikal. Tak neviem, dá sa to aj bez tej dokumentácie? Viem, že dnes môže človek bývať kde chce a v čom chce, ale platím tam nehoráznu daň len preto, že je to dom určený na podnikanie. A s tým súvisia ďalšie poplatky.
peter kkk.
09.10.10,13:26
ja by som sa chcel opytat ako to je v pripade rodinneho domu, kedy spodnu cast by som chcel vyuzivat na podnikanie (kancelariu) a horne poschodie na byvanie
Mária27
09.10.10,14:44
Stavebný zákon

§ 85
Zmena v užívaní stavby
(1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.
(2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.
(3) Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmenách podľa odseku 1 a 2, stavebný úrad nepovolí, ak sú v rozpore so záväznou časťou územnoplánovacej dokumentácie.
Mária27
09.10.10,14:49
Ak sa to dá bez problémov obývať, dokážeš, že sa dá stavba užívať na oba účely a môžeš získať pasport stavby. Pokús sa nájsť dokumentáciu aj na stavebnom úrade.

§ 103
Vlastník stavby je povinný dokumentáciu skutočného realizovania stavby uchovávať po celý čas jej užívania; pri zmene vlastníctva stavby ju odovzdá novému nadobúdateľovi a pri odstránení stavby stavebnému úradu.
§ 104
(1) Ak sa doklady (predovšetkým overená dokumentácia), z ktorých by bolo možno zistiť účel, na aký bola stavba povolená, nezachovajú, platí, že stavba je určená účelu, na ktorý je svojím stavebnotechnickým usporiadaním vybavená. Ak vybavenie stavby nasvedčuje viacerým účelom, predpokladá sa, že stavba je určená účelu, na ktorý sa užíva bez závad.
(2) Stavebný úrad môže vlastníkovi stavby nariadiť, aby obstaral dokumentáciu skutočného realizovania stavby v prípadoch, keď nebola vôbec vyhotovená, nezachovala sa alebo nie je v náležitom stave. Pokiaľ nie je nevyhnutné vyhotoviť úplnú dokumentáciu skutočného realizovania stavby, uloží stavebný úrad iba vyhotovenie zjednodušenej dokumentácie (pasport stavby).

§ 132
(1) Stavebné povolenia spolu so všetkými písomnosťami týkajúce sa stavebného povolenia, kolaudačné rozhodnutia a iné opatrenia týkajúce sa stavieb eviduje a ich ukladanie zabezpečuje príslušný stavebný úrad a miestne príslušná obec.
Zita5
09.10.10,15:07
Predávajúcemu sa neviem ako podarilo tento dom zmeniť na podnikateľský subjekt. Kúpila som ho pred 3 rokmi, dokumentáciu žiadnu nemá. A čo viem predtým ho vlastnil nejaký starší pán a ten určite nepodnikal. Tak neviem, dá sa to aj bez tej dokumentácie? Viem, že dnes môže človek bývať kde chce a v čom chce, ale platím tam nehoráznu daň len preto, že je to dom určený na podnikanie. A s tým súvisia ďalšie poplatky.

Tak to verím, že sú tam vyššie poplatky .Musia byť už len napr. na dani z nehnuteľnosti .Napr.Ja mám RD kolaudáciou zmenený na podnikanie .
Z dôvodu podnikania tam platím daň z nehnuteľnosti cca 900 euro .Keby sme tam len bývali tak možno 50 euro .

Bez dokumentácie sa to zmeniť nedá .Ako je dom vedený na LV? Možno ten dom prenajímali na účel podnikania .Všetko si okolo toho zistite .Nejaký dôvod to musí mať .Treba hľadať .Predávajúci Vás o tom určite mal informovať pred kúpou .