Majky11
02.10.10,17:08
Ahojte,

chcem sa spýtať.

Čo takto na izoláciu venca z vonkajšej strany ako aj okenného prekladu použiť minerálno-čadičovú dosku Nobasil FKD ???

Hodím obrázok ako si to predstavujem...

Môže to tak byť ???

Ak áno, čím to lepiť o betón ??? Haftmortel-om ?

A hlavne či to bude ok, či to bude stačiť ako izolant... ?

Druhá otázka, ako správne osadiť okná ???

Uprostred, alebo je na to nejaký pomer povedzme 1/3 zvonku a 2/3 zvnútra...

Posledná otázka - zdravotná nezávadnosť čadičových dosiek ??? Lebo vlastne kvôli tomu chcem použiť č.dosky, lebo polystyrén mi nevonia...

ďakujem za skoré odpovede, lebo v pondelok prídu okná, tak ideme osádzať...
220870
02.10.10,16:03
Môže to tak byť, až na tú minerálnu vatu pri tak tenkej izolácii to asi bude premŕzať.Skôr som za polystyrén aj keď som jeho odporca.Osádzanie okien je najekonomickejšie zhruba v 1/3 .Čadičové dosky sú samé o sebe úplne nezávadné.Horšie by to bolo ak by začali vlhnúť a chytili by sa do nich plesne.
Majky11
03.10.10,04:37
Môže to tak byť, až na tú minerálnu vatu pri tak tenkej izolácii to asi bude premŕzať.Skôr som za polystyrén aj keď som jeho odporca.Osádzanie okien je najekonomickejšie zhruba v 1/3 .Čadičové dosky sú samé o sebe úplne nezávadné.Horšie by to bolo ak by začali vlhnúť a chytili by sa do nich plesne.

1. premŕzať ??? Aký to môže mať dopad ???

2. Ak zvolím 100 mm hrúbku ??? Na veniec zboku a okenný preklad zboku... Spodok prekladu už musí ostať 50 mm, lebo okná sú už vyrobené a počítalo sa s 50 mm zateplením... Bude to tak ok ?

3. V 1/3 zvonku ? To zn. pri hrúbke múra 375 mm a profile okna 70 mm to vychádza tak, že vonkajšia strana okna bude 10 cm... Dobre som to pochopil ?

Ďakujem
220870
03.10.10,06:18
1.)V extrémnych prípadoch pri tuhých zimách vám môžu betónové vence z interiérovej strany rosiť,plesnivieť.
2.) 100 mm je ok ale tých 50mm by som nahradil polystyrénom.
3.)áno presne tak......a parapety ste z oknami neobjednávali?
Majky11
03.10.10,17:25
1.)V extrémnych prípadoch pri tuhých zimách vám môžu betónové vence z interiérovej strany rosiť,plesnivieť.
2.) 100 mm je ok ale tých 50mm by som nahradil polystyrénom.
3.)áno presne tak......a parapety ste z oknami neobjednávali?


2.) Ok, takže dám 100 mm ale spodok môže ostať tých 50 mm ??? Ako som písal v príspevku pred Vami...

3.) Nie parapety mám nadiktovať tento týždeň, lebo som nebol rozhodnutý ako budem okná osádzať... Okná si budem osádzať sám, tak preto.

Ešte by som sa chcel spýtať, či sa oplatí kúpiť nízkoexpanznú penu ???

Poprosím Vás o odpoveď na tú 2.)-jku a aj ohľadne tej peny, príp čoho sa najviac vyvarovať pri osádzaní okien...

Veľmi pekne už teraz ďakujem za Vašu odpoveď, Váš čas a ochotu.

Majky11
220870
03.10.10,18:00
Môže ostať tých 50 ak bude polystyrén.Nízkoexpanzná pena je rovnako drahá ako vysokoexpanzná.Ak to nieje tajomstvo od ktorej fa ste objednávali okná.
Majky11
03.10.10,18:45
Môže ostať tých 50 ak bude polystyrén.Nízkoexpanzná pena je rovnako drahá ako vysokoexpanzná.Ak to nieje tajomstvo od ktorej fa ste objednávali okná.


Čo sa týka firmy u ktorej som objednal okná, k tomu len toľko, že nechcem sa o tom rozpisovať.

Rehau briliant, drevodekor z vonkajšej strany.

Btw. Neviem či sme sa pochopili, ja dám tých 100 mm na veniec zboku a na okenný preklad zboku, tých 50 mm by som dal na spodok okenného prekladu, tam sa viac už nedá, kvôli tomu, že okno je už vyrobené a výšku už nezmením... Polystyrén pre mňa nieje akceptovateľný... Veľmi to bude vadiť, teda, že ten spodok bude 50 mm ? Hovorím, že boky venca aj okenných prekladov dám tých 100mm...

A ešte jedna vec z primárnej otázky... Čím to lepiť - Haftmortel-om ?

Ďakujem
220870
03.10.10,19:36
Haftmortel je kachliarske lepidlo.Na vatu asi nebude dobré.Pochopil som ako chcete obalovať veniec.
Vata sa lepí lepidlami na to určenými každý výrobca má svoj produkt.
Majky11
04.10.10,17:27
Haftmortel je kachliarske lepidlo.Na vatu asi nebude dobré.Pochopil som ako chcete obalovať veniec.
Vata sa lepí lepidlami na to určenými každý výrobca má svoj produkt.

Tak neviem, ja som s tým lepil fasádne dosky... Mal som na mysli toto lepidlo :

http://www.evabau.cz/prodej.php

je to druhé lepidlo v poradí na tej stránke...

Baumit HaftMörtel

Tak teraz neviem. Asi bude na lkepenie minerálnych dosiek, alebo nie ???

A ešte raz, zboku dám tých 100 mm a na spodok okenného prekladu 50 mm. Môže alebo nemôže to tak byť ???

Ale napíšte mi prosím to čo si myslíte, nie čo chcem počuť.

Ďakujem Vám, za Váš čas ;)
220870
04.10.10,17:44
Mne gogl našiel iný haft mortel ten Baumit je dôležité slovíčko..to lepidlo je na lepenie minerálnej vaty.Dá sa tým lepiť aj polystyrén ale asi to bude zbytočne drahé.
Preklad.Môže to tak byť.Len nechápem prečo tam nedáte kus toho polytyrénu.Veď je to z exteriéru .Polystyrén má omnoho lepšie tepelno-technické vlastnosti ako vata,beton ktorý je na prekladoch nulové.
Majky11
04.10.10,17:51
Dobre takže môže to takto byť. To je zasa dôležité pre mňa...

Prečo nie polystyrén... No lebo som zarytý antipolystyrenista :D

Ešte jedna otázka... Vrátim sa s5 k osadeniu okien. Tu v tejto téme ste písali, že okná osádzať do 2/3-tinovej šírky muriva...

V inej téme ste napísali, že okná osádzať uprostred muriva...

Alebo som to zle pochopil ???

Tak ako vlastne ? Aby som vedel objednať tie parapety ???

Proste murivo má 375 mm. Profil okná 70 mm povedzme že 75mm. Ostáva teda 300 mm, ktoré treba rozdeliť. Koľko von a koľko dnu, aby to bolo čo najideálnejšie ?

Verím Vám, veľa vecí ste mi už poradil, tak preto sa pýtam Vás

Ďakujem

Majky...
220870
04.10.10,18:16
Pýtali ste sa na ideálnu hĺbku osadenia okien.Ideálne je cca v 1/3 alebo priamo do tepelnej izolácie ak bude,ale to je veľmi technologicky náročné,laik by to asi nezvládol.
Čítal som na túto tému jeden odborný posudok kde sa posudzovalo osadenie okien z teplotechnického hľadiska a pri rôznych typoch muriva v kombinácii s rôznymi zatepleniami.Výsledok bol taký ako som písal.Naj lepšia vzdialenosť sa pohybovala od 100 mm špalety po stred muriva.Ale boli to veľmi malé rozdiely v úsporách energie.Už som ten posudok hľadal ale bohužial nedarí sami.
Ak by to bolo moje tak vonkajšiu špaletu pri takomto okne urobím 100 mm.
Ak vás to zaujíma pár odkazov.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/okna-dvere/okna-teplo-a-energie-324.html
http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/obvodove-plaste/spravne-riesenie-detailov-osadenia-okien-4167.html
petonnn
14.01.11,10:12
Zdravim,. nemam zaizolovany veniec, na jar chcem zateplovat, ale teraz by som vymaloval izby zvnutra domu,. Je tu problem, ze mi presakuje voda cez veniec do izieb,. Vlhnu mi steny takze nemozem malovat. Da sa to odizolovat nejakym naterom? Dakujem,.
TomasHC
14.01.11,11:28
Zdravim,. nemam zaizolovany veniec, na jar chcem zateplovat, ale teraz by som vymaloval izby zvnutra domu,. Je tu problem, ze mi presakuje voda cez veniec do izieb,. Vlhnu mi steny takze nemozem malovat. Da sa to odizolovat nejakym naterom? Dakujem,.

Tebe hlavne "nepresakuje voda", ale mas tam tepelny most, zima z exterieru prestupuje dovnutra a na povrchu kondenzuje vzdusna vlhkost interieru ;) Treba to zvonku zateplit, a ked to vnutri nebude mokre, tak mozes malovat.
alltracboy
14.01.11,11:30
ja to mam spravene ako na obrazku 1, s tym ze som dal do debnenia 50mm EPS. Na to este pojde fasadne zateplenie. okna sa osadia na kraj muru, cize vrch okna bude z casti pod EPS
Don133
16.01.11,19:31
Mozem Ti to pozrieť termokamerou a hneď budeš vedieť kadiaľ sa ten chlad širi :)
lutec
17.01.11,20:06
Obdivujem Vašu trpezlivosť s akou sa snažíte pekárovi vysvetliť ako má operovať slepé črevo, a on by chcel neustále použiť kuchynský nôž namiesto skalpelu...klobúk dolu.
hetino
09.03.11,19:14
Čaute mam jeden problémik,mám postavené s porfixu,okenné preklady mám orig. od porfixu,šírka 125mm daly sme po 3 ks. nad každý otvor,medzi preklady sme nedali žiadnu izoláciu.
Mám spravené vnútorné omietky a vo vnútry kúrim a všetko je suché len všetky preklady mám mokré! ked sa vonku viac ochladí tak sú mokré ešte viac. Jediný preklad mám suchý a to ten ktorý som zalial do U tvárnic.
Otázka,dom z vonku nemá fasádu,čiže holé tvárnice,môže to prefukovať cez pero drážky?? bude postačovať len zasietkovanie? a ak nie tak bude stačit 50mm polystyrén?
Dakujem.
220870
09.03.11,19:51
Peklad je hutnejší ,hustejší.Ak máte mokrú stavbu tak to že vám rosia práve preklady je normálne.Z Exteriéru zateplite s najväčšou hrúbkou akú vám dovoľujú okenné rámy.Prerodrážku by som neupchával dovtedy kým máte mokré murivo.Nech sa suší.
hetino
10.03.11,14:28
Predpokladám že murivo je už suché a preklady by mali byť tiež suché,od jesene a celú zimu sa kúrilo,ked teraz stúpla vonku teplota a vyrovnala sa s vnutornou tak to preschlo ale ked vonku teplota klesne tak je to mokré,to znamená že tie preklady prechladnú až do vnútra a kedže vo vnútri je teplejšie tak sa tam zráža voda??? Preto som sa pítal či bude stačiť zasietkovanie,lebo je možné že tahá chlad cez pero drážky a ked to nebude stačiť tak či bude stačiť 50mm polystirém aby to neprechladalo??
Dakujem
220870
10.03.11,18:49
Porfix nemôže byť suchý za pol roka.
blekota.cierny
11.03.11,10:27
Ahoj, chceš použiť na zateplenie minerálne dosky, lebo ti polystyrén nevonia. K tým minerálnym doskám som počul, že sa do nich pridáva ako pojivo formaldehydová živica, čo nieje veľmi zdravé.
chcelo by to zistiť , že čo z toho - polystyrén vs. Miner.doska je horšie.
hetino
11.03.11,14:06
Porfix nemôže byť suchý za pol roka.
Hmm,takže ked porfix nemôže byť za pol roka suchý tak beton v prekladoch duplovane.