stavitel007
05.10.10,09:46
Potrebujem polozit ocelovu podperu (stlp) na stenu postavenu z tehal Porotherm 24 Profi DRYFIX P10. Patka stlpu ma rozmery 24x24 cm.
Na stlpe bude zatazenie cca. 280 kN. Normalizovana pevnost pre tuto tehlu je 10 MPa.
V dokumentacii som vsak nasiel navrhovu unosnost 0.93 MPa. Pri tejto unosnosti by tehla neuniesla dane zatazenie.

Ak vyplnim dutiny v tehle silnym betonom v mieste podpery, bude stena dostatocne unosna alebo treba postavit betonovy stlp?

Na aku plochu sa v skutocnosti toto zatazenie rozlozi?

Dakujem za odpoved.
misomiso
05.10.10,07:54
A kto ti vyratal hmotnost tej konstrukcie na 28 ton? Predpokladam, ze statik. To sa nespytas radsej jeho? Taketo dolezite veci si nechas radit od ludi na internete?
misomiso
05.10.10,08:05
Este by ma zaujimalo, zi 0.93 MPa je jodnota, pri ktorej nastava destrukcia, alebo povolena hodnota. Ak povolena, tak s akou rezervou? To uz sa asi z technickeho listu nedozvies.

Predpokladam, ze statik dokaze zaratat aj rozne vplyvy, napr. slabe zemetrasene tak, aby to bolo O.K.
stavitel007
05.10.10,08:07
Dakujem Ti za "konstruktivnu" odpoved. Pokial viem tak sem chodia aj statici. Preto som to napisal.
marjankaj
05.10.10,08:08
Potrebujem polozit ocelovu podperu (stlp) na stenu postavenu z tehal Porotherm 24 Profi DRYFIX P10. Patka stlpu ma rozmery 24x24 cm.
Na stlpe bude zatazenie cca. 280 kN. Normalizovana pevnost pre tuto tehlu je 10 MPa.
V dokumentacii som vsak nasiel navrhovu unosnost 0.93 MPa. Pri tejto unosnosti by tehla neuniesla dane zatazenie.

Ak vyplnim dutiny v tehle silnym betonom v mieste podpery, bude stena dostatocne unosna alebo treba postavit betonovy stlp?

Na aku plochu sa v skutocnosti toto zatazenie rozlozi?

Dakujem za odpoved.

Aké zaťaženie? Čo bude niesť ten stĺp? Reklamu? Ako bude v tom múre ukotvený?
misomiso
05.10.10,08:12
Dakujem Ti za "konstruktivnu" odpoved. Pokial viem tak sem chodia aj statici. Preto som to napisal.

Problem je v tom, ze na nete nespoznas statika od srandistu, rovnako ako mnohi (mnohe) doplatili na to, ze nespoznali uchyla od super chalana.


Ja nespochybnujem ucel porady, aj co sa tyka poradenstva pri stavbe, ale robit staticke vypocty cez chat to je na mna silna kava. No ked mas na to guraz...

Vsimol si si, ze tu napriklad chodia pravnici, ktori radia ako porusit podpisanu zmluvu? Pritom ak s nimi zacnes diskutovat zistis, ze nemaju nepoznaju napr. ani Obciansky zakonnik. Nechcem sa dotknut nikoho osobne, ale ako vies, kto sa tu prezentuje ako "statik"?
stavitel007
05.10.10,08:24
na stlpe bude zelezobetonovy tram. stlp bude votknuty do tramu aj do muriva. zatial ma vzper nezaujima iba unosnost betonom zaliateho muriva na tlak.

misomiso: samozrejme diskusiu beriem iba informativne! chcem pocut nazor roznych ludi lebo tento pripad nie je taky jednoznacny ani pre statika.
ciners
05.10.10,08:41
Otazka znie:Aky beton chcete do tych minidier naliat? Nositelom pevnosti betonu je kamenivo. Ake kamenivo sa tam zmesti? Ostane vam tam naliat akurat tak cementovy tmel, to nie je beton. Ak budete poznat unosnost cem tmelu a tehly, mozete spravit MKP model pri pouziti vhodnej podmienky plasticity a model napriklad rozmazanych trhlin. Cize ludovo poviem: to treba odmerat kolko to znesie,lebo superzlozity vypocet nepodoreny experimentom je na 2 veci. Hlavne v teorii 2.radu, kde sa uvazuje poskochovanie materialu je to cele tak citlive na podmienky konvergencie, ze je to skor veda ako pouzitelna vec. Asi preto sa pevnost tehal mera a nie pocita :)
ciners
05.10.10,08:43
No a teraz viac k veci: v mieste stlpu,kde chcete mat sustredeny tlak 280kN dajte miesto muriva zelezobeton.
stavitel007
05.10.10,08:46
ved preto som to tu napisal. Dufal som, ze niekto uz ma odkaz na nejake merania, experimenty alebo pouzitie. Ak by to bolo lahko vypocitatelne, uz by som to mal.
220870
05.10.10,09:38
Nosnosť muriva najmä toho brúseného berte s veľkou rezervou.Je to merané v "kancelárii" na papieri.Skutočnosť bude úplne iná.Neporušenu tehlu s mikritrhlinami budete hľadať veľmi ťažko ak aj nájdete musíte do úvahy vziať aj dynamické zaťaženie.Stačí malý posuv rozťažnosť a takto na hrane zaťažené murivo môže praskať
pi3ta
05.10.10,11:06
Pevnosť 10 MPa je charakteristická pevnosť materiálu z ktoreho je tvarnica vyrobena. 0.93 MPa je pravdepodobne pevnost murovanej konštrukcie, teda s vplyvom dierovania tehal, pevnosti malty, nepresnosti vymurovania a sucinitelmi spolahlivosti - teda to na co navrhujes samotny mur - bez prihliadnutia na štíhlosť. A k veci 280 kN na murivo nie, daj tam ten ž.b. stĺp.
marjankaj
05.10.10,16:20
Neviem aký vysoký je ten stĺp. Zaujímalo by ma ako ho budeš kotviť do tej tehly. Alebo ho tam chceš iba tak postaviť? U vás nefúka vietor?
ciners
05.10.10,17:52
Stlpom sa vodorovne sily neprisudzuju, vznikali by velke ucinky druheho radu. Vodorovne sily zasadne preberaju steny a stuzidla.
marjankaj
05.10.10,18:02
Stlpom sa vodorovne sily neprisudzuju, vznikali by velke ucinky druheho radu. Vodorovne sily zasadne preberaju steny a stuzidla.

No zo zadania toho veľa vydedukovať neviem.
ciners
05.10.10,18:08
Ani ja. V stavebnictve plati: radsej raz nakreslit ako 100x popisat
spider.hst
05.10.10,18:35
A kto ti vyratal hmotnost tej konstrukcie na 28 ton? Predpokladam, ze statik. To sa nespytas radsej jeho? Taketo dolezite veci si nechas radit od ludi na internete?

naco su dobre taketo prispevky je to od toho porada aby sa pytal...
ak nevies poradit, tak len ho odporuc ku kompetentnym alebo sa nevyjadruj
ciners
05.10.10,18:42
naco su dobre taketo prispevky je to od toho porada aby sa pytal...
ak nevies poradit, tak len ho odporuc ku kompetentnym alebo sa nevyjadruj

Tato odpoved je na uvedomenie si, ze tu sa nehra o zapalky. Skor by si zasluzila pochvalu.
spider.hst
05.10.10,18:43
priklanam sa k ZB stlpu v tom mieste prerusit murivo a dat stlp na murivo urcite nedavat ocelovy stlp s takym zatazenim
220870
06.10.10,04:08
Ak by to bolo moje tak tam dám plnú pálenú tehlu 300mm .
chandler
06.10.10,08:29
ako to bude vyzerat cele? neviem si predstavit situaciu kde kladies ocelovy stlp rovno na tehlu? vzdy tam je nejaky veniec, ktory to roznesie na vacsiu plochu.

suhlasim ze ten ZB stlp pod ocelovym je najlepsie riesenie, ale pozor aj vtedy tam musis mat nejaky veniec.
Harris
06.10.10,19:49
Poďme nato z druhého konca. Ste si istý, že tam je osová sila 280kN? Popíste bližšie situáciu. A ak tam je skutočne 28ton, tak plna palena by nevyhovovala tiež. Takže bud zb alebo ocelovy stlpik. (ak sa nam nechce betonovať :) )