ondrejvla
15.11.05,20:35
Milí Poraďáci, prešla som už témy, kde sa spomínali výrobky z tohoto kaktusu, ale nepodarilo sa mi nájsť recept na domácu výrobu tinktúry z Aloe vera. Niekedy cca pred 30-35 rokmi som ju robila, recept sa založil a nevieme ho nájsť. Prosím všetkých, ktorí nakuknú do tejto témy a majú tento recept o jeho poskytnutie.

Vopred všetkým ďakujem za pomoc, želám veľa zdravia.
kukučka
15.11.05,20:49
Vlasti neuveríš, dnes som "zazimovala" aloe a rozmýšľala, že idem hľadať recepty na nete. Raz som už skúšala, ale dávalo mi to len priemyselné výrobky. Už to idem skúsiť znova. Veľmi dávno moja suseda robila z aloe a koňaku nejaký liek na nervy, skúsim získať. Asi pomohol, už má osemdesiat. :D
durisovad
15.11.05,21:49
Aloe (3 rocne vyhonky) cca 30 dkg pomixovat, pridat 30 dkg medu, 2 dcl liehu a 7 dcl vina BIKAVER. Nechat stat 10 dni, potom scedit a uzivat 1 polievkovu lyzicu 3 x denne.
Malo by to pomahat pri chorobach pecene. Ale mozno to pomaha aj na nervy, o mede je vseobecne zname, ze jeho uzivanie ukludnuje.
kukučka
15.11.05,22:19
Vďaka Dáška, doteraz som brúsila po českom nete a veru samá reklama, alebo zle hľadám? To klasické aloe čo rastie do výšky som preliala, bočné výhonky sú fuč, čakám, či hlavná os prežije, teda dúfam. Mám ešte také "kríčkové", vyzerá ako obrovský ježko, stále púšťa bočné výhonky, neuveriteľne životaschopné. Myslíš, že môžem použiť aj to? /Nemyslím to obrovské zo záhrad/
durisovad
15.11.05,22:39
Ja som takyto kaktus nikdy nemala, ked som ho potrebovala na vyrobu lieku, priniesli mi ho (po troskach) vsetky kolegyne, ktore ho pestovali. Takze neviem poradit, ako ho pestovat. A ani celu rastlinu som "zivu" nevidela, len v knizkach na obrazkoch.
ondrejvla
16.11.05,09:54
Dáška, ďakujem veľmi pekne, ani nevieš, ako si mi pomohla! Neviem, či ho bude 30 dag, ale skúsim, dostať ho aj kúpiť v kvetinárstvach v celkom slušnej veľkosti a šírke. Tento je na užívanie, ale viem, že existuje ešte aj recept na potieranie a obklady, ten je bez medu. Ak máte prosím niekto aj tento recept, veľmi, veľmi prosím o jeho poskytnutie.
Dáška Tebe ešte raz srdečná vďaka a vopred ďakujem aj tým, ktorí mi poskytnú recept na obklady.
Želám veľa zdravia, aby nik nepotreboval žiadny recept na liečivo.
pyton
16.11.05,10:11
Treba si vybrať správny druh aloe. Je ich veľa druhov a len jeden je liečivý.
pyton
16.11.05,10:15
Toto som už písala do témy kožný lekár detský, ale je to o aloe, tak to prikladám aj sem.
Komerčný prípravok aloe vera skúmali farmaceuti a potvrdili pozitívne účinky:


Chemické zloženie a biologická aktivita komerčného prípravku Aloe vera: predpokladaný význam v ochrane kože
Chemical composition and biological activity of the Aloe vera commercial reparation: Possible role in skin protection

Košťálová, D., Bezáková, L., Obložinský, M.
Farmaceutická fakulta UK Bratislava
Kardošová, A.
Chemický ústav SAV, Bratislava
Doležalová, A.
I. dermatovenerologická klinika LK UK a FN, Bratislava

SÚHRN: Hlavné proteíny, aktivita lipoxygenázy a peroxidázy ako aj mono- a polysacharidy boli identifikované a analyzované v extrakte z listov Aloe vera (Aloe barbadensis). Skúmali sa niektoré relevantné účinky tohto extraktu.
Vonkajšie použitie komerčného gélu s Aloe vera potvrdilo pozitívny účinok na zápalové kožné ochorenie. Výsledky ukázali, že špecifické obsahové látky sa môžu zúčastňovať na antiflogistickej a imunomodulačnej aktivite Aloe vera gélu.
Kľúčové slová: suchý extrakt Aloe vera, proteíny, mono- a polysacharidy, terapeutické použitie

/ http://www.aepress.sk/derma/derma2003_04.htm /
otázka
16.11.05,10:20
Mohli by Ste napísať použitie /konkrétne/ toho receptu a jeho účinky.
ondrejvla
16.11.05,14:18
Počula som, že to má pozitívny na zápalové kožné ochorenie, na obklady po infekciách spôsobených pri operácii, kde sú otvorené rany, ktoré treba čistiť, vraj je veľmi dobrý i na zápaly žíl na nohe, a v neposlednom rade vraj zmierňuje bolesti u tých, čo majú psoriázu-lupienku. Toľko mám informácií o kožných problémoch a zápaloch kože. Potrebujem ho súrne pre priateľku, má veľké problémy so zápalom žíl a pridružila sa i "ruža", je to ľudový názov, neviem, ako sa to nazýva odborne. Sirup je výhodné piť pri oslabenom imunitnom systéme organizmu, pri pacientoch, ktorí sú pred operáciou a mali predtým problémy so zavlečenými infekciami a hnisaním pooperačných rán.
Dúfam, že tieto "ľudovky" pomôžu tým, ktorí to potrebujú.
Pekný deň želám všetkým.
otázka
16.11.05,14:55
O tomto recepte som ešte nepočula, na kožné problémy používame čajovníkový olej. Napr. uštipnitie hmyzom, afty, herpes, tiež lupiny /alebo svrbenie pokožky/, dá sá pár kvapiek do šampónu a iné.
maturantka
16.11.05,16:03
Ja som na rozdiel od Pyton čítala, že všetky druhy aloe sú liečivé, tak neviem...
0linka
19.11.05,16:21
ALOE VERA - lek cca 300g prave Aloe (se pozna podle toho, ze ma ty ostre vycnelky tak na prst od sebe) 500g medu (pozor at neni tepelne zpracovany - pak je na nic, nebot vsechny latky se znici) 4 polevkove lzice Zuckerschnapsu ----------------------------------- Ty ostre vycnelky z Aloe se odrezou, zbytek se nakraji na kosticky, a s ostatnim se da do mixeru. Je z toho takovy gel. Vnitre ho uziva po lzickach a vnejsne na ruzne oderky, popaleniny apod. Taky ho pouzivala kdyz si nechala ve svych 83 letech udelat plastiku nosu, tak si s tim mazala preplastikovany kousek. A pry si i za mladsich casu vyrabela jakysi domaci krem (recept uz pry zapomnela, ale tvrdi rozmixovat aloe vera+ obycejny krem) a denne si s tim mazala dekolt a poprsi a nebylo ji treba zadny "pushapek"apod. je pravda, ze i dnes chodi v lete v mladistvych trickach a vubec se nema za co stydet. Toto som niekde vycucla, možno to niekomu pomôže.
maturantka
19.11.05,20:24
Olinka, kde si to "vycucla"? Ja by som si to prečítala celé a, hlavne, či tam nebol obrázok aloe vera - pravej. Lebo nejakú máme aj doma, len neviem, či je to tá liečivá.
kukučka
19.11.05,20:39
www.labuznik.com (http://www.labuznik.com) v disk. fóre
tu je toho dosť
http://mamba.blog.cz/0511/aloe-vera
bef
20.11.05,00:37
O Aloe vera sa popísalo už veľmi veľa a na www stránke, ktorú uvádza kukučka je to dobre napísané. Aj ja pestujem jeden z druhov Aloe, ale len na ozdobu. Pri tom domácom spracovaní je asi nemožné dostatočne odstrániť práve ten spomínaný latex, ktorý Aloe obsahuje. Ja radšej používam priemyselne spracovávaný a u nás distribuovaný koncentrát z už spomínaného druhu Aloe vera Barbadensis Miller a som s ním veľmi spokojná. Treba si však uvedomiť, že Aloe vera má adaptogenné vlastnosti – to znamená, že každý človek z nej využíva len tie látky, ktoré potrebuje. Preto sa jej účinky líšia od človeka k človeku.
maturantka
20.11.05,16:49
Kukučka, mám taký dojem, že to mám doma tú pravú. Ď za obrázok.
zszitas
21.11.05,20:06
Treba si vybrať správny druh aloe. Je ich veľa druhov a len jeden je liečivý.
Asi z okolo 300 druhov aloe je liečivých 5 druhov: Aloe vera /barbadensis.../, aloe ferox, aloe arborensens /stromčekovité/ a este 2 druhy, narychlo teraz si neviem spomenut na nazvy. S receptom s medom, alkoholom a vinom suhlasim, sam som to pil. Ja som sa snazil odstranit kôru listu, kvoli laxativnym zlozkam. Chutilo mi to az privelmi, ale radsej pijem z komercneho zdroja, menej starosti s pripravou scedeniami a cakanim a nie je velky cenovy rozdiel.
Co sa tyka receptu na vonkajsie pouzitie, netreba nic spekulovat, jednoducho odrezat list a priamo aplikovat kusok na postihnute miesto a zbytok drzat v chladnicke. Najlepsie je robit zabal na noc. Rastliny, ktore dostat v predajniach, nemaju ani rok. Ja ich mam zopar desiatok a asi 7 druhov, najstarsia ma 4 roky ale este nekvitla. Na jar ich vysadim, vonku sa im lepsie dari, len pozor na mraz! Prajem Vam pozitivne vysledky :-)
kukučka
21.11.05,20:19
Aký je rozdiel vo veku? Mám tomu rozumieť tak, že čím staršia, tým lepšia? :D
zszitas
22.11.05,19:52
Listy maju najviac ucinnych latok, ak maju 4 az 5 rokov. Obsahuju mineraly, vsetky vitaminy /okrem D, ktory sa nam tvori v pokozke od slnecnych lucov/, mnozstvo enzimov, skoro vsetky esencialne a neesencialne aminokyseliny, saponiny, dolezite zlozite cukry a mnozstvo dalsich ucinnych latok, z ktorych si nase telo vyberie, co potrebuje. V tom je cely zazrak, vlastne nas organizmus robi zazraky, ak ma k tomu "nastoje". Aby sa vytvorilo to mnozstvo ucinnych latok v listoch, Aloe vera potrebuje vela priameho slnka ! , teplo a cas tych 4 az 5 rokov. Nedoporucujem hnojit rastlinky umelymi hnojivami, ak planujete to konzumovat. Inac v nasich podmienkach nikdy nedosiahneme tu kvalitu zlozenia, ako v subtropickom a tropickom pasme, preto aj ja radsej konzumujem stavu od istej firmy. Tych firiem stale pribuda, lebo zacina to byt dobry biznis, takze sa nedajte nalakat na nekvalitne "100%ne dzusy vyrobene z prasku vysusenych a pomletych listov, ktore stratia susenim kopec ucinnych /zivych/ latok. Pili ste uz 100% pomarancovy dzus z obchodu? Podoba sa na natur odstavenu pomarancovu stavu? Na aloe ponozky a toaletny papier tiez mam svoj nazor.
sklenkova
22.11.05,22:22
Nebudete mi veriť,ale mojej krpatej jedna zákaznička dala v kochlíku aloe,rozrastá sa to jak burina,je to stále zelené, už som aj vela luďom rozdala a je to druh,ktorým keď potriete ranu, kožu a pod.pekne sa Vám zacelí.Nerobí sa z toho žiadna tinktúra,ale používa sa priamo na rany,neverila som ale uverila.
durisovad
22.11.05,22:34
A nie je to nahodou take, ze na listoch vyrastaju male drobne dvojlistky s fuzikmi, ktore ked sa dostanu do styku so zemou alebo vodou, tak zakorenia?
sklenkova
23.11.05,16:20
je to asi 7cm vysoké,po bokoch to má také drobné pichliačiky?,nesmie sa to moc zalie vať lebo to stráca farbu-hnedne.Vždy si krpatá len odlomí,potrie ranu mám pocit ako keby to vytvorilo film a je to v pohode-len sa to moc rozrastá.
zszitas
23.11.05,17:22
je to asi 7cm vysoké,po bokoch to má také drobné pichliačiky?,nesmie sa to moc zalie vať lebo to stráca farbu-hnedne.Vždy si krpatá len odlomí,potrie ranu mám pocit ako keby to vytvorilo film a je to v pohode-len sa to moc rozrastá.

To nie je prave aloe, zrele aloe vera ma listy asi 80 cm a 1 list moze vazit aj 1 kg. Obsahuje najviac vyzivnych latok zo vsetkych druhov aloe, podla vsetkeho mate iny druh.
pachypodium
01.10.08,09:36
Vďaka Dáška, doteraz som brúsila po českom nete a veru samá reklama, alebo zle hľadám? To klasické aloe čo rastie do výšky som preliala, bočné výhonky sú fuč, čakám, či hlavná os prežije, teda dúfam. Mám ešte také "kríčkové", vyzerá ako obrovský ježko, stále púšťa bočné výhonky, neuveriteľne životaschopné. Myslíš, že môžem použiť aj to? /Nemyslím to obrovské zo záhrad/
Sisi ista ze je to Aloe podla popisu(chabeho) by to mohlo byt AGAVE! Ale ak je to Aloe tak to by som moc neskusal najvhodnejsie je Aloe Vera PRAVÁ
To zahradne radsej nepouzivaj na pitie!!!! Mozes ho ale vyuzit na drobne rany,ustipnutie hmyzom, na popaleniny,ale aj na herpes alebo opar ozaj zabera!!! Zastavuje krvacanie ale pouzivajlen spodne listy tie su najstarsie pri malych ranach staci odrezat len kusok nemusis cely list! odporucam pouzivat aloe ktore maju len male ostne na bokoch listov nie tie ktore maju ostne po celom liste!niesu nebezpecne ale maju malo liecivej zlozky.Aloe VERA NIE JE LEN JEDNO!!!! MAM DOMA ASI 8 DRUHOV a KAZDE SOM VYSKUSAL,A "FUNGUJE" ak chces vediet co ti to rastie na zahrade skus navstivit web nejakeho klubu kaktusarov alebo stranku KAKTEEN.cz mozes porovnavat.Dufam ze niekto najde aj tinkturu bez MEDU lebo manzelka ma na med alergiu! MAJ SA.
saimily
07.10.08,13:10
aloe vera sa pre svoje vynimocne vlastnosti nazyva aj rastlina nesmrtelnosti.ucinky su neuveritelne.je uzasny na popaleniny alergicke reakcie zaludocne problemy,mierni akne , dokaze redukovat vysoky krvny tlak, cholesterol.ma antibakterialne ucinky a vela inych veci.co sa tyka rastlinky pokial viem musi dozriet a to je u nas nemozne pretoze najkvalitnejsie aloe rastie v mexiku.ja uprednostnujem hotove vyrobky z aloe vera pretoze som alergicka na latex a ten sa nachadza v stave aloe.totiz aloe ako rastlina sa slkada z 3casti je to vrchna zelena cast stava a uplne vo vnutri gel a iba ten je liecivy. ak by ste niekto mali zaujem o viac informacii ozvite sa.
kvietko
08.10.08,09:05
No ja vám môžem len potvrdiť, používam gél z Aloe( kúpila som ho v akcii po 280Sk:) aj s poštavným) a naozaj mala som boľavé vyražky na tváry- úplne ich nemám vyliečené ale utíšil mi gél zápal a červeň okolo vyrážok. Vždy večer som si potrela pred spaním gelom červené miesta a ráno bola pleť ukľudnená.
Tak kto má problémy s nejakým zápalom na pleti Aloe ukľudní pleť ( pokiaľ niesi alergička na Aloe :D).
vasulka
08.10.08,17:34
To nie je prave aloe, zrele aloe vera ma listy asi 80 cm a 1 list moze vazit aj 1 kg. Obsahuje najviac vyzivnych latok zo vsetkych druhov aloe, podla vsetkeho mate iny druh.

toto je pravé Aloe Barbadensis Millerhttp://leahday.com/images/lbrialoeplant.JPG
Agáve Americké má podobné listy ale nieje to Aloe.:) V.
motylik7
08.10.08,20:51
No ja vám môžem len potvrdiť, používam gél z Aloe( kúpila som ho v akcii po 280Sk:) aj s poštavným) a naozaj mala som boľavé vyražky na tváry- úplne ich nemám vyliečené ale utíšil mi gél zápal a červeň okolo vyrážok. Vždy večer som si potrela pred spaním gelom červené miesta a ráno bola pleť ukľudnená.
Tak kto má problémy s nejakým zápalom na pleti Aloe ukľudní pleť ( pokiaľ niesi alergička na Aloe :D).
To je super, že aloe pomohlo na vyrážky. Ale tie vyrážky napovedajú buď o hormonálnej nerovnováhe alebo zanesení organizmu (pokiaľ to nie sú iba potničky). Teda sú len symptóm. Takže treba hlavne riešiť podstatu problému.
zofyra
12.02.09,15:56
zdroj: zo stranky labuznik. pridala by som odkaz ale tento dementny system tu mi to zakazal... az kym nebudem mat 15 prispevkov.


Aloe Arborascens - příprava léku
kategorie: lecive recepty
recept je určen pro 0 osob(y)

Ingredience:
30 dkg čerstvé aloe -rozemeleme na masovém strojku
50 dkg čerstvého pravého včelího medu
7 dcl zaručeně pravého přírodního vína
5 dcl čistého lihu

Příprava:
Rostlina 3-5 let stará je nejúčinnější. Před řezáním rostlinu 9 dní nezalévat.
Vše smícháme, dáme do tmavé sklenice, dobře uzavřeme a uložíme na tmavém chladném místě. Po 5 dnech scedíme pouze část, která postačí na
1 týden užívání. Zbytek ponecháme uložené na chladném místě.

Užívání:
Po dobu 5 dnů užíváme takto:
Prvních 5 dní 3xdenně 2 hodiny před jídlem 1 kávovou lžičku. Potom 1 hodinu před jídlem 1 polévkovou lžíci.
Doba léčení trvá 3 týdny, lépe však 2 měsíce.
Užívá se 1x do roka /max. 2x u rakoviny/.
Užívání tohoto léku velmi zvyšuje chuť k jídlu.

Léčí:
Rakovinu. žaludeční vředy, rychle vyléčí chřipku a angínu, také dlouhodobé chronické nemoci. Dále trvalé bolesti hlavy, cév, astma, zánět kostí a žil, srdce, TBC, ekzémy, sklerózu, zvýšený krevní tlak, ledvinové opuchliny, srážlivost krve, ženské nemoci atd.
vasulka
12.02.09,16:23
Zofyra, ten recept je ozaj správný,ale výtýkam mu jednu velmi dôležitú chybu. Zásadne nemlieť, nesmí prísť do styku s kovom. Treba listy roztlačiť s drevom. Treba s kverdlačkou.( neviem ako sa to hovorí po slovenky-prepáčte). Je to velmi účinné, ale pozor na lieky,keďže obsahuje alkohol.:) V.
Terézia Mihálková
20.07.09,13:29
Ahoj,

viete mi poradiť ako doma pripraviť nejakú tinktúru z Aloe vera?

Ďakujem.


Terézia
Marta1955
20.08.09,18:24
Tinkturu s aloe vera mam po babičke, SUROVINY NESMU PRIST DO KONTAKTU S KOVOM!PRETO POUZIJEME UMELY AL DREVENY TANIER A NOž A NA ZAVRETIE POUžIJEME UMELY VRCHNAK AL CELOFANOM! 250g aloe pokrajame na 1cm kusky, vložime do večšieho pohara, zalejeme 4PL včelieho medu, 500ml kvalitneho červeneho vina a 3dcl aspon 50% palenky.Nechame 28 dni odstat občas premiešame drevenou al umelou vareškou, potom precedime cez gazu al umele sitko, uskladnime v tmavej flaši na tmavom mieste uzavrete korkovym štuplom.Uživame1 PL rano pol hodinu pred jedlom.Po spotrebovani celej davky možeme začat uživat dalšiu až o 3 mesiace!Pred začatim uživania sa odporuča poradit zo svojim lekarom!Posobi protizapalovo napriklad proti zužovaniu ciev, srdcovej slabosti, ako prevencie proti rakovine ako aj v štadiach rakoviny. PS:pri uživani je potreba verit že tinktura pomože zmiernit al vyliečit chorobu.
svpfidelitas
23.09.09,12:56
aloe vera sa pre svoje vynimocne vlastnosti nazyva aj rastlina nesmrtelnosti.ucinky su neuveritelne.je uzasny na popaleniny alergicke reakcie zaludocne problemy,mierni akne , dokaze redukovat vysoky krvny tlak, cholesterol.ma antibakterialne ucinky a vela inych veci.co sa tyka rastlinky pokial viem musi dozriet a to je u nas nemozne pretoze najkvalitnejsie aloe rastie v mexiku.ja uprednostnujem hotove vyrobky z aloe vera pretoze som alergicka na latex a ten sa nachadza v stave aloe.totiz aloe ako rastlina sa slkada z 3casti je to vrchna zelena cast stava a uplne vo vnutri gel a iba ten je liecivy. ak by ste niekto mali zaujem o viac informacii ozvite sa.
Dobrý deň milí poraďáci,

chcem Vás poprosiť, či nemáte náhodou návod, ako získať šťavu z aloe vera kaktusu. Kedy je kaktus dozretý a ako získame gel, ktorý je vo vnútru rastlinky. Aké majú ostané časti rastlinky účinky.

Prajem veľa zdravia a úspechov. vladka
vasulka
23.09.09,14:01
Dobrý deň milí poraďáci,

chcem Vás poprosiť, či nemáte náhodou návod, ako získať šťavu z aloe vera kaktusu. Kedy je kaktus dozretý a ako získame gel, ktorý je vo vnútru rastlinky. Aké majú ostané časti rastlinky účinky.

Prajem veľa zdravia a úspechov. vladka
Pozri si príspevok od Zofyra na výrobu Aloe Vera gélu. Je naprosto presný ale nemleť. Len roztlačiť niečim dreveným. Je to opravdu účinné.Môžem len odporúčať.
babka - ježibabka
02.10.09,14:22
Prosila by som Vás o posúdenie, či môj kaktus je pravé Aloe vera a či ho môžem používať. Mám totiž už od vlaňajšej septembrovej operácie určité problémy, ktoré mi načas ustali po opravnej operácii v augste tohto roku, ale opäť sa mi objavili a okrem liekov, ktoré mi predpísala pani doktorka užívam rôzne bylinkové čaje, sirupy, šťavy (čo mi kto poradí) ale bohvie ako mi to nezaberá, tak chcela by som skúsiť aj šťavu z aloe (pokiaľ je pravé) a pritom by som sa nerada otrávila, kým asi za 6 týždňov pôjdem na kontrolu. Foto prikladám.
vasulka
02.10.09,17:05
Prosila by som Vás o posúdenie, či môj kaktus je pravé Aloe vera a či ho môžem používať. Mám totiž už od vlaňajšej septembrovej operácie určité problémy, ktoré mi načas ustali po opravnej operácii v augste tohto roku, ale opäť sa mi objavili a okrem liekov, ktoré mi predpísala pani doktorka užívam rôzne bylinkové čaje, sirupy, šťavy (čo mi kto poradí) ale bohvie ako mi to nezaberá, tak chcela by som skúsiť aj šťavu z aloe (pokiaľ je pravé) a pritom by som sa nerada otrávila, kým asi za 6 týždňov pôjdem na kontrolu. Foto prikladám.
Je to druh Aloe Vera, ale na gél sa používá odrôda Miller. To je ta na obrázku.
babka - ježibabka
02.10.09,19:06
Je to druh Aloe Vera, ale na gél sa používá odrôda Miller. To je ta na obrázku.
Ďakujem za odpoveď, tak to teda nebudem riskovať a pokúsim sa zohnať si niečo iné.
lacosan
27.07.10,15:31
Mám čerstvú informáciu, ale žiaľ dosiaľ osobne neoverenú ohľadom zloženia tinktúry:1 lesana, 20 aspyrínov, 5 listov aloe vera, AV posekať a zaliať do 0,5l fľaše a nechať 3 týždne na slnku. Tinktúrou potierať bolestiné klby, alebo chrbticu. Tento recept je podľa ukrajinských liečiteľov na vonkajšie použitie proti zápalom svalstva a nervstva.