rradoslavv
10.10.10,07:37
Dobrý deň, prajem. Mám kondenzačný kotol Junkers ZSBR 7-28 A 23. Od začiatku ako bol spustený sa mi v systéme stráca tlak. Približne raz za mesiac musím dotlakovať systém. Čím to môže byť?
nedopo
10.10.10,07:49
rradoslavv
10.10.10,15:37
Ďakujem, ale skúšal som natlakavať a odvzdušniť systém aj v lete, pri vypnutom kúrení ale nič nepomáha. Takto už bežím tretiu zimu a neviem si rady. V lete, keď je spustený len ohrev vody sa tlak stráca omnoho pomalšie, ale tiež sa stráca. Za letné obdobie, keď sa nevykuruje, musím dotlakovať systém, asi tak dva krát, lebo aj keď sa nekúri a tlak v systéme sa úplne stratí, kotol vyhadzuje chybu.
nedopo
10.10.10,18:17
Je dosť vzduchu v expanzných nádobách? Tlakujete iba napustením vody? časom môže vzduch z nádoby uniknúť.
rradoslavv
10.10.10,18:40
tlakujem, len dopúšťaním vody do systému
nedopo
11.10.10,06:24
tlakujem, len dopúšťaním vody do systému

Za tie roky mohlo ujsť nejaké množstvo vzduchu z vyrovnávacej nádoby.Potom by aj dochádzalo k väčším výkyvom tlaku počas prevádzky.Pri zapnutí kotla (kedy je voda vo vykurovacom systéme vychladnutá) je potom tlak nizší a so stúpajúcou teplotou narastá (predpokladám že máte dobre odvzdušnený okruh vykurovania - ináč by sa to mohlo diať aj z dôvodu zavzdušnenia).Skúste toto odsledovať,a napísať dolné a horné hodnoty tlaku a teploty. Ak si pamätáte,ako sa chovala sústava keď bola nová, môžte si to porovnať.
Nepíšete, ako sa vyskytla táto porucha - naraz, či sa postupne skracovali intervaly dopúšťania vody, koľko vody treba napustiť pri jednom tlakovaní v porovnaní s pôvodným stavom.
rradoslavv
12.10.10,11:14
Od začiatku sú intervaly približne rovnaké a tlak sa stratí takmer do nuly a nenarastá. Do systému dopúšťam vodu pomaly cca 1 min., čo predpokladám 2 - 3 L vody.
nedopo
12.10.10,17:28
To sa mi zdá málo, 2-3 l vody.Ale to je odhad.Presnejšie by ste mohli zistiť, keby ste natlakovali napr. na 1,5 baru a potom vypúšťali vodu až kým neklesne napr. na 1 bar a odmeráte vypustené množstvo vody.
Zmenu tlaku som myslel v závislosti od teploty (keď je vychladnutá voda v okruhu kúrenia je nižší tlak, keď sa voda zohreje, tlak stúpne(zväčší sa objem vody). Toto kolísanie tlaku by ste mohli pozrieť. Normálne by to mali byť len desatinky baru,hodnotu môže ovplyvniť aj obehové čerpadlo.
Pozeral som nejakú tabuľku na zmenu objemu vody teplotou, pri ohreve na 80 st.C sú to cca 2%, teda asi 2 l na 100 l vody.
Napíšte sem približne objem vody aj vyrovnávacích nádrží v okruhu kúrenia. Ak sem zablúdi nejaký odborník, môže ľahšie posúdiť situáciu.
Pretože tento stav existuje od začiatku, predpokladám že boli poddimenzované objemy vyrovnávacích nádrží, alebo v nich je od začiatku málo plynu, aj keď sa mi vidí málo pravdepodobné, ak to navrhoval odborník. Nereklamovali ste túto závadu?
To, že cez leto klesá pomalšie tlak vidím v tom, že kotol menej pracuje, a preto menej krát odvzdušňuje. Ak by bola netesnosť vo vykurovacom okruhu,klesal by tlak stále rovnako .Alebo cez leto uzatvárate nejaké ventily a tým odpájate okruh kúrenia od kotla?
rradoslavv
13.10.10,18:57
NEDOPO, ja so zo Sliača. okr. Zvolen, neprídete mi to pozrieť?
nedopo
14.10.10,06:47
Nie,nepozriem sa na to. Nie som kúrenár a aj bývam ďaleko. Napíšte sem to, na čo som sa pýtal v predchádzajúcich príspevkoch (tlak a teplotu vody pri vychladnutom systéme a potom v zohriatom stave, množstvo vody v systéme a objem tlakových nádob, množstvo vody pri vypúšťaní z 1,5 na 1 bar). Radia tu aj kúrenári, prečítajte si link, ktorý som v bode 2 dal. Môžte ich osloviť aj SS.
Prečítajte si návod k použitiu kotla. Ja mám iný typ, tam popísali postup pri doplňovaní vzduchu. Vo vašom kotli by mala byť zabudovaná vyrovnávacia nádoba 18 litrová, aj v mojom je, ale vzhľadom na množstvo vody v systéme mi pridali jednu 12 l.