Snoophy
10.10.10,20:24
Ahojte......

Tak obraciam sa na vás s prosbou o pomoc...
V prílohe je obrazok kde hdená je zem, zelenou čiarou je umiestnenie domu šedá čiara je cesta, žltá je zasa kde bude cca garaž.

1. otázka:
Ak mám základy v projekte planovane na 0,55*0,9m čo dodržím ale zaujima ma v tom odskoku či môžem pokračovať zo šalovačkami o hrubke 30cm ( na bungalov), alebo mám aj železne šalungy s ktorými viem vyšalovať výšku 0,5m ale zbytok musím šalovačkami.
Múr bude z Ytong 30cm.
Od odskoku po koniec domu dám pravdepodobne pivnicu keďže tam je taká jama.

Alebo ako by ste riešili takéto niečo???


Práve som vyrátal že na dlžku domu 17,5m musím spraviť každého 3,5m odskok o jednu šalovačku čo je 0,25m to znamená 5odskokov.


prikladám aj nejaké fotky z pozemku pre lepšiu orientaciu a predstavivosť.


Ďakujem
220870
10.10.10,18:44
Ak idete stavať na mieste kde stál starý dom tak základové pásy musíte na 1 000 000% zhutniť,uvibrovať "žabou".
Inak som nepochopil čo sa pýtate.
Snoophy
11.10.10,04:51
Mám projekt kde sú zaklady 55cm široké a 90cm hlboké ( to dodržím ) ale keďže mám pozemok vo svahu musím zaklady nejako zrovnať tak chcem použiž DT šírky 30cm - otázka znie môžem použiť takúto hrubku???

V odskoku budem robiť aj pivnicu ale v planoch nieje je to velký problém? .
220870
11.10.10,16:35
Ak nad DT bude 300-ka múr tak by to malo stačiť.

Pivnica je vždy problém.
radek666
11.10.10,17:47
Ak idete stavať na mieste kde stál starý dom tak základové pásy musíte na 1 000 000% zhutniť,uvibrovať "žabou".
Inak som nepochopil čo sa pýtate.

dôvod???
220870
11.10.10,18:25
dôvod???
Inak sa dom poláme na každom prekrížení starého základového pásu.
Snoophy
12.10.10,04:38
Včera som bol u architekta a pýtal som sa ho či teda môže, použiť DT 30 a povedal že ano.

Ďalej základ pod pivnicou zmenšil z 90cm na 40cm hlbka.

Len neviem ako mám zaizolovať tú stenu pod domom kde je z jednej starny pivnica a z druhej zem.
Nemáte niekto detail z projektu alebo nejakej stranky??? Neviem čo skorej mám robiť.....
220870
12.10.10,09:33
Architekt nieje projektant,projektant nieje statik.
Snoophy
12.10.10,11:53
Tak bol som za človekom ktorý mi zhotovoval PD.....a za nejaké roky vie usúdiť aj bez výpočtov čo kde a ako....netreba chytať za slovíčka.....nič v zlom.....šiel som za ním a poradil mi.
Len som sa ho nespýtal na izoláciu ako presne mám spraviť tak by mi pomohol nejaký detail (ujo google zatial nenašiel) .
Neviem či mám dať ipu alebo nopovu foliu.
Idem to nakresliť v skicari a fuknem to sem a poprosím nejaké pripomienky k tomu :-)

Aký mám dať makadam 22-32, 22-62??? fakt neviem. Chcem ho dať 10cm pod základy a 10cm pod platnu..... a ešte akú foliu použiť na oddelenie makadamu a betónu aby makadam nezalialo cementove mlieko??? Treba oddeliť aj makadam od platne (betonu) foliou???

Ďakujem
Snoophy
13.10.10,06:47
posúvam....aký makadam??
marjankaj
13.10.10,06:52
Tak bol som za človekom ktorý mi zhotovoval PD.....a za nejaké roky vie usúdiť aj bez výpočtov čo kde a ako....netreba chytať za slovíčka.....nič v zlom.....šiel som za ním a poradil mi.
Ďakujem

A keď ti to spadne, tak povie, že to nebolo urobené podľa projektu.:eek:
Snoophy
13.10.10,08:07
Zaklad bude zemi pod pivnicou 40cm nato pojdu šalovačky 1,75m a z toho pojde ešte cca 90cm zasipať takže základ v zemi bude 1,3m a to je myslím dosť nie???Pod domom (kde nieje pivnica) bude podla PD 90cm hlbka, 10cm makadam takžy myslím že to nespadne.

Otázka bola aký makadam mám dať pod základy môže byť 22-62???
Akú geotextílio dať medzi makadam a beton??? je jedno čo tam dám alebo sú nejaké špecialne???

Ďakujem za odpovede.....:-)
fedo78
13.10.10,08:22
Makadam môžeš dať aj 22-62, poprípade ho zhutni. Na fóliu medzi makadam a betón sa vykašli. Je to capina. Mám taký pocit, že niekedy sa okolo základových pásov zbytočne vymýšľa a špekuluje.
Snoophy
13.10.10,09:57
A pod makadam mam dať aj drenážnu rúru alebo až keď budú hotové základy tak sa vedla odkope natiahnem drenažnu ruru vysipem štrkom a dám nopovu foliu..???
220870
13.10.10,09:58
Makadam 22-32 .Makadam sa od betonu neoddeluje žiadnou foliou treba ho zaliať betonom,predtým zhutniť.
Tak bol som za človekom ktorý mi zhotovoval PD.....a za nejaké roky vie usúdiť aj bez výpočtov čo kde a ako....netreba chytať za slovíčka.....nič v zlom.....šiel som za ním a poradil mi.
Len som sa ho nespýtal na izoláciu ako presne mám spraviť tak by mi pomohol nejaký detail (ujo google zatial nenašiel) .
Neviem či mám dať ipu alebo nopovu foliu.
Idem to nakresliť v skicari a fuknem to sem a poprosím nejaké pripomienky k tomu :-)

Aký mám dať makadam 22-32, 22-62??? fakt neviem. Chcem ho dať 10cm pod základy a 10cm pod platnu..... a ešte akú foliu použiť na oddelenie makadamu a betónu aby makadam nezalialo cementove mlieko??? Treba oddeliť aj makadam od platne (betonu) foliou???

Ďakujem
Snoophy
15.10.10,07:55
Môže nastať nejaký problém ak posuniem stavbu k ceste o 50cm??? (viď moje osadenie na pozemku v prvom príspevku).
Na osadení mám 50cm od hranice ale potrebujem dom dať na 100cm od hranice. Posunúť to potrebujem kôli susedom a pred domom mi zostanú 3m od cesty na jednej strane a na druhej stane mi zostane 3,8m pred cestou.
Ďakujem
220870
15.10.10,09:44
Nevidím v tom problém.niekedy je to nutné dodržať kôli architektúre rozvodom v zemi vo vzduchu ale ak tam nieje žiadna prekážka tak to stačí dať prekresliť a zaplaťiť úpravu dokumentácii.
Snoophy
15.10.10,11:49
OK super :-)
A chcem sa ešte spýtať za základy:
Pripájam súbor kde som načrtot ako by som ja riešil základy.
Zelená čiara je teraz ako je terén a červená je len pomocná aby som vedel ako ide čiara 90cm od vrchu terénu.
Sú tam napísané aj rozmery.
ak sa vám to zobrazí veľké stlačte CTRL+rolujte kolečkom na myške.
Základ pod domom by mal byť 90cm a široký 55cm
základ pod pivnicou bude 40cm a široký 55cm

Alebo bude lepšie keď vykope 90cm do hlbky tak ako ide terén a len navrchu sa spravia odskoky??( čiže spodok bude šikmá rovina - podľa sklonu terajšieho povrchu)? Vyšlo by menej betónu.

Dajte prosím nejaké pripomienky ako by ste vy spravili základ.
Samozrejme šalovačky budem preväzovať roxorom.
spider.hst
15.10.10,12:52
ok je toto porada, ale uz sa mi zda az priliz ze si tu vy ako aj kopa inych ludi riesi projekty a kopiruje detaily inych... kazdy detail je original a kazdy vychadza z konkretnych vstupnych udajov,

mate projektanta ktory vam robi RD, dajte to jemu vyriesit, ak nie je s nim spokojny chodte za inym,
ale nerieste (ak sa tomu vobec nerozumiete) prosim veci ktore maju riesit ludia ktory to stuju niekolko rokov. (a aj potom to niektory riadne pokazia)
220870
15.10.10,15:57
Spodok nesmie byť šikmá rovina základ musí byť kaskádovito ,s odskokmi.Platí čím viac odskokov tým lepšie.
Snoophy
17.10.10,11:17
spider.hst nemam slov.... nerieste ak sa tomu nerozumiete - porada by bola prázdna to by bolo fajne však??? Moja rada znie dôveruj ale preveruj!!! tak preverujem tu na porade lebo zatial sa im darí radiť dobre a keď viem niečo ja tak poradím v niečom inom ale nepíšem kritiku bez odpovede na otázku čo zadal autor. Nikomu take niečo nepomože len čo sa dvaja potom hadaju.


220870 ĎAKUJEM za radu

Mne projektant povedal že môžem kľudne spraviť šikmú rovinu ale niečo mi vraví že sa to môže zosúvať po tej rovine.
Lepšie budú asi tie odskoky. na dlžku 17,5m bude cca 8odskokov (vo výške DT).