matko zelko
11.10.10,13:01
Dobrý deň

sledujem už istý čas diskusie tu a chcem sa spýtať na pár vecí. Kúpil som byt (jednoizbák) a chcem ho zrekonštruovať. Pôvodne som myslel že len podlahy, ale zistil som že by bolo lepšie upraviť aj plyn (je vedený popri stene a dosť škaredo hned nad dverami, tak sa nedá vôbec zakryť, navyše zavadzia prípadným doplnkom ako digestor, skrinky...), elektrické rozvody (staré, zástrčky dve na miestnosť, staré poistky...) a premýšľal som aj odhlučniť jednu prípadne dve steny k susedom (neviem prečo stavbári v časoch dávno minulých robili medzi bytmi tenké asi 10-15 cm priečky a je tak počuť zívanie susedov). Postup som si zvolil takto:
1. odstránim starú drevenú plesnivú podlahu, škváru
2. zavolám si človeka na rozvody elektriny (tu si nie som istý či ísť ryhami alebo iba lištami pri stenách)
3. zavolám na plynárov nech mi upravia vedenie
4. odhlučnenie (tu je hlavný problém, aké? ako? kto? na podlahy si trúfam ale toto neviem či by som zvládol, či sa to má najprv, pred pokladením podláh alebo po... a navyše som premýšľal aj nad stropom, len neviem ako to je s vedením elektriny v prípade takejto izolácie, či môže viesť v izolácii alebo pod nou, či nebude zavadzať zástrčkám... a či sa musí izolácia dať na tehlu alebo na pôvodnú stierku... a ako to je s nosnosťou, obraz to asi udrží ale či sa môže na izoláciu zavesiť luster... strop mám dosť vysoký 2,95 m takže sa nebojím že sa mi zníži o 5-6 centimetrov)
5. podlahy - problém číslo dva. hrúbku mám cca 9 centimetrov od betonového podkladu až po vrch pôvodnej podlahy. premýšľal som či na obyčajný byt s bežnou záťažou (chladnička, skrine, posteľ...) stačí zloženie podlahy 6 cm EPS 150, dva krát dosky OSB hrúbky 8 mm, PE folia alebo iný podklad hr. cca 3 mm a laminát do 1 cm. Prípadne nedostatky v rovnosti podkladového betónu by som niveloval. V kuchyni som premýšľal dať na vyšší EPS iba tie dve dosky OSB s vyššou hrúbkou a tie natrieť nalakovať a používať ako nášľapnú vrstvu. Prípadne odporúčate použiť nejakú inú vrstvu ako EPS ako Nobasil alebo ja neviem čo? Chcem ísť suchým spôsobom, nechcem tam ťahať betonárku... K okrajom ešte dať izolačný pásik k stenám medzi všetky vrstvy a stenu...
220870
11.10.10,16:54
Moc otázok nikomu sa nechce odpovedať.
1.) ok
2.)Ak budú vybúrané podlahy tak el viesť podlahou.Dajte pozor aj pri búrani ,rozvody el sa robili po podlahe aj kedysi ,aby ste neodpálili susedovi lustre.
3.)Plyn robia kurenári
4.)Odhlučnenie záleží od toho koľko ste do toho ochotný investovať,dá sa mienerálnou vatou,sadrokartonom ,molitanom,alebo ich vzájomnou kombináciou.Nezahumuste si byt polystyrénom je to svinstvo.lepšie je najskôr urobiť stropy a potom podlahy.
5.)zopakujem nezasere si byt svinstvom zvaným polystyrén.Na podlahy sa dá klásť sadrokarton sklenná vata .OSB ak nemusíte nepoužívajte.
matko zelko
12.10.10,05:54
Ďakujem za odpoveď. Teraz mám ešte väčší chaos:D Čo je na polystyréne zlého? Vo väčšine diskusií sledujem že radia takúto alebo podobnú skladbu podlahy. Tak neviem.
ciners
12.10.10,06:35
mimotemy


Moc otázok nikomu sa nechce odpovedať.
Nezahumuste si byt polystyrénom je to svinstvo.lepšie je najskôr urobiť stropy a potom podlahy.


ale no :D v dnesnej dobe je polystyren najekologickejsi material a najlepsi je vo vrstve minimalne 25cm
220870
12.10.10,09:47
Ak vám ide o hluk tak jednoznačne lepšia je vata.





ale no :D v dnesnej dobe je polystyren najekologickejsi material a najlepsi je vo vrstve minimalne 25cm[/QUOTE]mimotemyPod 30 cm nejdem.mimotemy[QUOTE=ciners;1532108]mimotemy
matko zelko
13.10.10,10:26
hluk by bol na steny a strop. hlavne ma ale zaujímala podlaha. tam 30 cm nie je možné. mám tých 9 cm. podlahový polystyrén trebárs ISOVER eps roof 150 má dostatočnú pevnosť. a prečo osb dosky nie sú vhodné? niečo lepšie podobne finančne ohodnotené na roznos zaťaženia na izoláciu je?
220870
13.10.10,15:50
Osb dosky sú parotesná zábrana,v tom je ich nevýhoda.Ak dáte pod OSB vatu tak môže vlhnúť.Nenapísal som že nie sú vhodné len je lepšie dať napríklad podlahový sadrokarton.
ubka
13.10.10,15:59
hluk by bol na steny a strop. hlavne ma ale zaujímala podlaha. tam 30 cm nie je možné. mám tých 9 cm. podlahový polystyrén trebárs ISOVER eps roof 150 má dostatočnú pevnosť. a prečo osb dosky nie sú vhodné? niečo lepšie podobne finančne ohodnotené na roznos zaťaženia na izoláciu je?
tiež sme riešili vlani tento problém, elektrické rozvody nám dali elektrikári tesne popri stene do vysekanej ryhy, výhoda-tam bol poter najslabší:)na podlahu sme dali podlahový sadrokartón a plyn prerobili prípojku priamo za sporák. Komplet sme prerobili rozvody vody modernou technológiou a bytík už slúži svojmu účelu-/pre deti.dospelé:)/
matko zelko
13.10.10,19:54
no... kamarát mi poradil použiť nejaký liapor. nejaký granulát. celkom sa mi to pozdáva lebo tá podlaha nie je stopro rovná, sú tam drobné pol centimetrové rozdiely. Podlaha by podľa tohto bola asi takáto: pôvodný beton, naň parotesná zábrana N110 alebo nejaká PE folia, Liapor hrúbky 4-5 cm, 2 x doska cetris 2x1cm a na to laminát. len dúfam že tie dosky budem vedieť nejako dopraviť domov a nebudú v paletách po 800 kg:D