Slavio_sr
12.10.10,09:21
Som vlastník pozemku a RD v obci a chcel by som odkúpiť susediaci pozemok vo vlastníctve obce z dôvodu vybudovania prístupu ku garáži. Dom som odkúpil od babky a kedže nemala auto prístup ku garáži je obmedzený šírkou pozemku.
Problém je že keď som dal žiadosť na obecné zastupitilstvo, bolo mi oznámené že obec môže predávať svoje pozemky iba na základe zverejnenia predaja pozemku, tj. podané do inzercie, realitnej kancelárií...a vyhráva najvyžšia ponuka.
Ja ako vlastník susedného pozemku nemám nejaké právo odkúpiť ten pozemok? Nejedná sa o podnikatelský zámer.
Je určená niekde velkosť pozemku aký mi obec môže predať najviac (je to limitované)
Upravuje to nejaký zákon?
ďakujem za reakcie
andiablo
12.10.10,13:38
no tak ako píšu. Musí byť vyhlásená suťaž aby to bolo transparentné a obec mala čisté ruky. Vyhráva naj ponuka. Takto je to legálne. Môžes skúsiť či by ti obec nedala vecné bremeno ja som to tak riešil.
Slavio_sr
12.10.10,19:03
Nie to príliž zdĺhavé a kopec birokracie aj keď sa jedná v podstate o nezaujmavý kus pozemku. Nehovorý o tom nejaký zákon?
Ďakujem
Mária27
12.10.10,23:08
Zákon 138/1991 o majetku obcí

§ 9a

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, prevody vlastníctva majetku obce sa musia vykonať
a) na základe obchodnej verejnej súťaže, 22b)
b) dobrovoľnou dražbou22c) (ďalej len "dražba") alebo
c) priamym predajom najmenej za cenu vo výške všeobecnej hodnoty majetku stanovenej podľa osobitného predpisu.22d)

(2) Obec zverejní zámer predať svoj majetok a jeho spôsob na svojej úradnej tabuli, na internetovej stránke obce, ak ju má obec zriadenú, a v regionálnej tlači. Ak ide o prevod podľa odseku 1 písm. a) a b), musí oznámenie v regionálnej tlači obsahovať aspoň miesto, kde sú zverejnené podmienky obchodnej verejnej súťaže alebo dražby.

(3) Podmienky obchodnej verejnej súťaže obec uverejní minimálne na 15 dní pred uzávierkou na podávanie návrhov do obchodnej verejnej súťaže.

(4) Na prevod majetku obce dražbou sa vzťahuje osobitný zákon.22c)

(5) Obec zverejní zámer predať svoj majetok priamym predajom najmenej na 15 dní. Zároveň zverejní lehotu na doručenie cenových ponúk záujemcov. Obec nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku priamym predajom, ak všeobecná hodnota majetku stanovená podľa osobitného predpisu22d) presiahne 40 000 eur. Nehnuteľnosť musí byť jednoznačne identifikovaná tak, aby nebola zameniteľná s inou nehnuteľnosťou. Stanovenie všeobecnej hodnoty majetku obce22d) pri priamom predaji nesmie byť v deň schválenia prevodu obecným zastupiteľstvom staršie ako šesť mesiacov.