alicacka
14.10.10,07:08
Prosím Vás o pomoc pri účtovaní platby kartou z EUR účtu v CZK. Zamestnanec kúpil phm v Čechách, ktoré nám odpísali z EUR účtu v sume 200,52 Eur, čo je 4900 CZK. Ako zaúčtovať takúto platbu ? Prosím všetkých o pomoc. Ďakujem.:)

Ja mám takýto nápad:
1/ výpis z BÚ - výdaj do priebežnej položky 200,52 Eur
2/ ID/doklad o platbe kartou/ - príjem z prieb. položky 200,52 Eur
3/ ID/doklad o nákupe PHM/ - nákup PHM /celá suma aj s DPH/ 200,52 Eur.
Len neviem, ako účtovať o 4900 CZK ?
monikago
14.10.10,06:38
takže ja to účtujem nasledovne:
- výpis z účtu - priebežná položka
- doklad/bloček zapíšem do ostatných záväzkov - pozriem kurz podľa NBS, prepočítam a nahrám
- potom cez ID zúčtujem priebežnú položku s ostatným záväzkom a ak vznikne rozdiel, tak ten dám tiež cez ID ako prevádzkovú réžiu resp. ostatné zdaniteľné príjmy s tým, že si do textu napíšem kurzový rozdiel
monikago
14.10.10,08:28
a táto téma, ale rozobraná podrobnejšie
http://www.porada.sk/t81850-platby-kartou-a-priebezne-polozky.html
alicacka
14.10.10,09:57
no, trošku je mi to nie jasné v časti
- doklad/bloček zapíšem do ostatných záväzkov - pozriem kurz podľa NBS, prepočítam a nahrám - to nahráš znamená, že prepočítaš 4900 CZK s kurzom NBS predchádzajúceho dňa a nahráš do záväzkov v EUR ?
alicacka
14.10.10,09:59
- potom cez ID zúčtujem priebežnú položku s ostatným záväzkom a ak vznikne rozdiel, tak ten dám tiež cez ID ako prevádzkovú réžiu resp. ostatné zdaniteľné príjmy s tým, že si do textu napíšem kurzový rozdiel

Toto by si mi mohla bližšie vysvetliť s mojimi číslami ? - čo to znamená, že zaúčtuješ priebežnú položku s ostatným záväzkom ?
monikago
14.10.10,10:19
no, trošku je mi to nie jasné v časti
- doklad/bloček zapíšem do ostatných záväzkov - pozriem kurz podľa NBS, prepočítam a nahrám - to nahráš znamená, že prepočítaš 4900 CZK s kurzom NBS predchádzajúceho dňa a nahráš do záväzkov v EUR ?


- áno, treba to prepočítať na eurá, pozrieš na na bloček aký máš dátum, vyhladáš kurz z toho dňa, vydeliš a dostaneš, kolľko je to v Eurách a to si zapíšeš
monikago
14.10.10,10:32
- potom cez ID zúčtujem priebežnú položku s ostatným záväzkom a ak vznikne rozdiel, tak ten dám tiež cez ID ako prevádzkovú réžiu resp. ostatné zdaniteľné príjmy s tým, že si do textu napíšem kurzový rozdiel

Toto by si mi mohla bližšie vysvetliť s mojimi číslami ? - čo to znamená, že zaúčtuješ priebežnú položku s ostatným záväzkom ?

- no budeš mať 4 zápisy:

ID 1 stĺpec Priebežné položky na strane výdavok
ID 2 stĺpec Výdavky celkom a stĺpec réžia /ak si eviduješ - tak analytika pohonné hmoty/
ID 3 doúčtovanie kurzového rozdielu

na základe výpisu z BÚ - Banka výdaj a Priebežná položka na strane príjmu.
monikago
14.10.10,10:35
trošku komplikované a neprehľadné, ten kto to vymyslel, to asi moc neskúšal v praxi, v podvojnom účte to je jednoduchejšie, tam to vidíš, ale tuto v JU je to trošku odveci - môj názor
alicacka
19.10.10,09:12
Prepáč, že tak neskoro reagujem,musela som odcestovať. Takaže už to chápem. Je to to isté, ako keď platím u nás kartou, len doúčtujem ešte kurzový rozdiel - ktorý predpokladám bude výdavok mimo základ dane - nepeňažná operácia ?
Len nechápem - potom nemusím účtovať do záväzkov, ale dám do nákup PHM,keďže pôjde o bloček. Nie ?
alicacka
20.10.10,13:54
Podľa môjho najnovšieho zistenia, sa účtuje len o sume v Eur, keďže je to platba kartou, tak účtujeme všetko akoby sme platili u nás kartou - viď zadanie otázky.Neúčtuje sa ani žiadny kurzvý rozdiel, keďže v Jú sa kurzové rozdiely neúčtujú. Ak s týmto názorom nesúhlasíte, prosím vyvráťte ho. Ďakujem.