scevlikova
14.10.10,12:33
myslím takmer ideálnu vlhkosť, dobrú akustiku, zníženú prašnosť, tepelnú stálosť,..
Martin Mocko
14.10.10,10:37
To určite nepôjde. Staré hlinené domy nemali ani základy, takže celá stavba bola jedna "zemľanka".
scevlikova
14.10.10,10:42
teda, chceš povedať, že moderné domy nemajú ani jednu túto vlastnosť?
Martin Mocko
14.10.10,10:58
teda, chceš povedať, že moderné domy nemajú ani jednu túto vlastnosť?

Nemajú, pokiaľ ich nedosiahneš nejakým riešením.
Teda napr. vlhkosť a teplotu dosiahneš iba nejakou klímou a zvlhčovačom. Moderné domy sú obvykle zateplené, takže stavba nedýcha cez steny. Taktiež plastové okná tomu veľmi nepomáhajú. Neviem, či si niekedy bola v hlinenom dome. Ja hej, dedko mal taký. A klíma bola úplne geniálna. Cez leto príjemne chladno bez klimatizácie (ešte musel sem-tam i dvere otvoriť, čo mu zima bola) a cez zimu keď sa dom vyhrial, vydžal veľmi dlho. Taktiež odbúravanie radónu je ďaleko rýchlejšie. Naozaj jediná nevýhoda týchto starých domov je v tom, že nemajú základy, sú postavené obyčajne iba na kameňoch.
scevlikova
14.10.10,11:05
neuveríš, ale jeden taký vlastním, a keďže má 80 rokov, už rok zvažujeme, čo s ním.. Jeden pán, ktorý ho bol pozrieť to vyjadril dokonale : na nešťastie je dobre postavený. Predĺžiť mu životnosť na ďalších 50 rokov, by nás stálo veľa energie a preto hľadám nejaké možnosti, ako postaviť nový s dobrými vlastnosťami toho starého..
Martin Mocko
14.10.10,11:31
Keď je dobre postavený, nie je čo riešiť. Nechaj pôvodné múry, daj dole strechu a strop. Zaizoluj od spodu, urob nové podlahy a novú strechu. A bude to určite lacnejšie, ako postaviť nový dom. Také vlastnosti s novými materiálmi už nezaručíš.
scevlikova
14.10.10,11:40
to si ma nepotešil.. myslím s tými materiálmi, v dnešnej dobe by som čakala niečo iné. to by znamenalo, že s kvalitou bývania ideme dolu vodou..
Martin Mocko
14.10.10,11:47
to si ma nepotešil.. myslím s tými materiálmi, v dnešnej dobe by som čakala niečo iné. to by znamenalo, že s kvalitou bývania ideme dolu vodou..

Tak to určite, že ideme dolu vodou. Obvodové múry domu z nepálenej tehly sú cca 100cm (a viac) širkové. A predsa dom dýcha a má výbornú klímu. Teraz sa postaví 30cm stena + 5cm zateplenie..a dom je ako foliovník...
scevlikova
14.10.10,11:51
neštvi ma martin!! už sme na 60% presvedčení , že ideme stavať nový..:-)
Martin Mocko
14.10.10,12:11
neštvi ma martin!! už sme na 60% presvedčení , že ideme stavať nový..:-)

http://www.ludovaarchitektura.sk/rekonstrukcia.htm

Popátraj na webe. Ale určite nenájdeš inú odpoveď. Teda ak chceš zotrvať pri tepelných a klimatických vlastnostiach.
ciners
14.10.10,13:48
Hlineny dom sa da postavit aj dnes. Nie je to nemoderne, praveze su na to dnes moderne technologie.
Co sa tyka toho, ze stare hlinene domy nemaju zaklady, s tym nesuhlasim. Maju zvacsa kamenne zakaldy na vapennu maltu murovane. Uplne bez zakladov urcite nie su.
220870
14.10.10,15:45
Ak je ten hlinený dom dobre postavený je hriech ho búrať.
scevlikova
14.10.10,16:01
dom je vraj dobre postavený, ale aj súčasné trendy počasia mu veľmi neprajú, keď sa zvýšili spodné vody začali vlhnúť aj vnútorné múry. myslím, že s počasím to bude už len horšie a to kedysi nebývalo..
Martin Mocko
14.10.10,16:22
dom je vraj dobre postavený, ale aj súčasné trendy počasia mu veľmi neprajú, keď sa zvýšili spodné vody začali vlhnúť aj vnútorné múry. myslím, že s počasím to bude už len horšie a to kedysi nebývalo..

To je izoláciou. V tom mojom linku je o tom písané. Dnes sa to rieši podrezaním stavby a zaizolovaním. Taktiež zaizoluješ i podlahy a je to v pohode.
ciners
14.10.10,16:23
Otazka je dispozicia vasho vysnivaneho domu. Podla toho, ako sa da napasovat do sucasneho vam vide cena prerabky...samozrejma aj technicky stav domu. Ak vam maju ostat hole steny, tak zburat. Technologii na hlineny dom je dnes vela a ak by ste sa nahodou do toho pustili, budeme tu asi vsetci radi, ked podate info z vystavby, je to zaujimave.
scevlikova
14.10.10,16:40
za rok sme nazbierali pomerne dosť informácií o rekonštrukcii, chodili sme do domu, aby sme sa s nim zžili, v lete tam bolo priam ideálne, disponovaný je dvorom na juho-západ, atď.
ale : vlhnú múry, najmä po tých dažďoch, nie je tam voda, plyn, podlahy sú drevené, nevieme čo je pod nimi, potrebujeme ešte jednu miestnosť, ktorá tam nie je, atď
scevlikova
14.10.10,16:48
ako to, že nevymysleli materiál, z ktorého sa dá ľahko postaviť dom s takmer ideálnymi vlastnosťami na bývanie, ktorý nepotrebuje ďalšie technické "hračky" aby tie vlastnosti mal?
ciners
14.10.10,16:51
ako to, že nevymysleli materiál, z ktorého sa dá ľahko postaviť dom s takmer ideálnymi vlastnosťami na bývanie, ktorý nepotrebuje ďalšie technické "hračky" aby tie vlastnosti mal?

Materialy sa nevymyslaju, tie su v prirode dane, pripadne nejakymi chemickymi procesmi sa z prirodnych ziskaju :D Hlina a drevo su zaklad, nic prirodzenejsie uz nie je. Maximalne kamen.
scevlikova
14.10.10,17:43
ok, takže ak som dobre pochopila, keď chcem mať dom, ktorý dýcha a teda aj žije, a nie je z postavený z rôzneho množstva chemických zlúčenín, mám smolu, hlina to istí..prípadne drevo..
Hop377
14.10.10,18:15
A hlavne drevo napustene chemikaliami proti skodcom to isti. Asi Ti uz zostane len jaskyna. Neprehana sa dnes nahodou s tymi nazormi na skodlivost v stavebnych materialoch a nielen v nich?
scevlikova
14.10.10,18:21
ktorá vlastnosť domu z hore uvedených sa ti nepáči?
ciners
14.10.10,18:39
Palena hlina, cize tehla tiez by nemala byt zavadna. treba si o tej hline cosi precitat, mne sa to paci. Moj sen je napriklad drevodom so stlpikovou konstrukciou vyplnany slamou stlacenou na cca 90kg/m3. Jasne, ze mi kopa ludi zacne vraviet o poziaroch a cervokoch a podobne, ale je to technologicky uz odskusane a premyslene. Tak aj s tou hlinou sa netreba hned dat odpisat. To nie je o prehanani, o prehanani je 30cm polystyrenu okolo domu. Hlina je o vrateni sa k tomu, co je prirodzene a lacne.
scevlikova
14.10.10,18:50
neviem prečo dnešní ľudia odpisujú prírodné materiály, ktoré sa dlhé roky používali.. To, že vývoj ide rýchlo a z roka na rok sa vymýšľajú nové stavebné materiály môže svedčiť len o tom, že tie čo boli vymyslené pred tými dnešnými neboli dosť dobré, a napriek tomu tie najmodernejšie materiály si vyžadujú ešte ďalšie dodatočné riešenia, aby bola zaručená nejaká požadovaná vlastnosť napr. ideálna vlhkosť..
220870
14.10.10,19:06
Palena hlina, cize tehla tiez by nemala byt zavadna. treba si o tej hline cosi precitat, mne sa to paci. Moj sen je napriklad drevodom so stlpikovou konstrukciou vyplnany slamou stlacenou na cca 90kg/m3. Jasne, ze mi kopa ludi zacne vraviet o poziaroch a cervokoch a podobne, ale je to technologicky uz odskusane a premyslene. Tak aj s tou hlinou sa netreba hned dat odpisat. To nie je o prehanani, o prehanani je 30cm polystyrenu okolo domu. Hlina je o vrateni sa k tomu, co je prirodzene a lacne.
mimotemyAj Solčanci majú dva drevenné domy z OSB.V jednom varili fazulu:D a po dvoch dňoch si všimli ,že sa im vlní stena za "šporheltom":confused:.Najskôr nevedeli čo to je za zázrak ,ale keď to otvorili zistili ,že dosky sa od sálavého tepla pri varení fazule chytili horieť ,síce sa nevznietili ,ale celé vytleli.Zostali len stĺpiky.Tuším je ten "dom" na predaj.;)mimotemy
TomasHC
14.10.10,19:11
mimotemyAj Solčanci majú dva drevenné domy z OSB.V jednom varili fazulu:D a po dvoch dňoch si všimli ,že sa im vlní stena za "šporheltom":confused:.Najskôr nevedeli čo to je za zázrak ,ale keď to otvorili zistili ,že dosky sa od sálavého tepla pri varení fazule chytili horieť ,síce sa nevznietili ,ale celé vytleli.Zostali len stĺpiky.Tuším je ten "dom" na predaj.;)mimotemy

Ale v Hrusovanoch su aj tak vacsi majstri :D

http://www.youtube.com/watch?v=XyD7eJcE5E8
scevlikova
15.10.10,08:04
dajte radšej nejaký dobrý tip, srandu si vie robiť každý..
220870
15.10.10,09:58
dajte radšej nejaký dobrý tip, srandu si vie robiť každý..
Aj pošpásovať občas nezaškodí .;)
Ťažko nahrádzať taký jedinečný materiál ako je hlina.Stavia sa z nej celé tisíročia za ten čas získala rôzne podoby a formy,používa sa dodnes väčšinou vo forme vypálenych výrobkov nášho moderného tehliarstva.;)
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=185
http://www.baubiologie.at/asbn/buch.html
Martin Mocko
15.10.10,10:25
dajte radšej nejaký dobrý tip, srandu si vie robiť každý..

Ja mám známeho, ktorý to urobil tak, ako som ti poradil ja. Nechal iba pôvodné múry a ostatné zrekonštruoval nanovo (strecha, podlahy, okná, omietky..atď). Jediný problém má v tom, že steny teraz začínajú vlhnúť. Ale to ide vyriešiť tým podrezaním a izoláciou. (čo on neurobil)

Taká perlička - Jedna stena okolo zárubne mu vlhla už predtým, dokonca tak, že opadávala maľba a pomaly i omietka. Pri rekonštrukcií vymieňal i zárubne a vtedy zistil, že okolo zárubne sú v hlinenej stene i kamene. A práve na tom mieste, kde stena najviac vlhla, bola namiesto kameňa veľká hruda kamennej soli. Tá ťahala vlhkosť.
scevlikova
15.10.10,11:59
myslíš, že by sa dal zrekonštruovať 80-ročný dom, pričom rekonštrukcia by mohla trvať cca max 3 roky, a potom by bol pokoj na ďalších aspoň 20 - 30 rokov?
symona
15.10.10,12:12
Odpoveď hneď na názov témy je, že taký dom sa postaviť dá. Momentálne taký jeden staviame, či skôr montujeme. Okrem základov a krytiny na streche je celý postavený z prírodných materiálov - drevo, ovčia vlna, slama, hlinená omietka. Preštudovali sme hromadu podkladov, hľadali sme alternatívne postupy a našli sme ich. Náklady na takto postavený dom sú len o trochu vyššie ako pri normálnej murovanej stavbe. Navyše ak sa porovnajú dva rovnako veľké domy - jeden murovaný a druhý montovaný - získajú sa aj nejaké centimetre miestností.

Symona
Hop377
15.10.10,12:20
Ked ten Tvoj znamy podreze hlinene steny ta sa mu to za chvilu rozsype.
scevlikova
15.10.10,12:20
čo to všetko obnáša? kto to stavia? koľko má skúseností? je tam nejaké riziko?
ciners
15.10.10,12:39
Ak mi maju ostat hole steny na kamennnych zakladoch, tak to podrezavanie je tak drahe, ze v spojeni s tymy kamennymi zakladmi to mozem rovno zburat. Ako statik by som sa pod podrezavanie hlinenych stien nepodpisal a nikdy som to este neodporucil.
scevlikova
15.10.10,12:53
a čo vykopať, tie žľaby vedľa múrov, aby vonkajšia voda stiekla čo najrýchlejšie z blízkosti domu, to pomôže do akej miery?
ciners
15.10.10,14:25
a čo vykopať, tie žľaby vedľa múrov, aby vonkajšia voda stiekla čo najrýchlejšie z blízkosti domu, to pomôže do akej miery?

To nepomoze, stena vlhne aj vzlinanim vody
220870
15.10.10,15:49
Ja mám známeho, ktorý to urobil tak, ako som ti poradil ja. Nechal iba pôvodné múry a ostatné zrekonštruoval nanovo (strecha, podlahy, okná, omietky..atď). Jediný problém má v tom, že steny teraz začínajú vlhnúť. Ale to ide vyriešiť tým podrezaním a izoláciou. (čo on neurobil)

Taká perlička - Jedna stena okolo zárubne mu vlhla už predtým, dokonca tak, že opadávala maľba a pomaly i omietka. Pri rekonštrukcií vymieňal i zárubne a vtedy zistil, že okolo zárubne sú v hlinenej stene i kamene. A práve na tom mieste, kde stena najviac vlhla, bola namiesto kameňa veľká hruda kamennej soli. Tá ťahala vlhkosť.
Hlinené domy sa nepodrezávajú.
scevlikova
15.10.10,15:57
niekde som čítala, že určitú vlhkosť hlina potrebuje, aby nezačala zvetrávať, takže úplné odstránenie kontaktu s vodou by mohlo dom úplne vysušiť a postupne by sa rozpadol..
220870
15.10.10,15:59
Asi tak nejak.
Holder Miro
16.10.10,13:20
Vyrábajú sa aj nepálené hlinené tehly.

A ak sa použijú na vymurovanie nenosných deliacich priečok,tak by sa týmto mala dosiahnuť klíma celohlineného domu.
day
16.10.10,17:40
na vystave nabytok a byvanie stavali dom z hliny, kto ma chut, je mu sympaticka zvolena technologia a hlavne odvahu urcite moze stavat aj z hliny

http://www.archgroup.sk/news/hlina-ekologicky-stavebny-material/ (http://www.archgroup.sk/news/hlina-ekologicky-stavebny-material/)
scevlikova
16.10.10,18:44
posielam nejaké foto základov, zistili sme, že je tam 40 cm betónu, na tom sú štyri rady pálenej tehly a na nej sú nepálené tehly.. pozrite aj foto domu.
Marína
16.10.10,19:08
myslíš, že by sa dal zrekonštruovať 80-ročný dom, pričom rekonštrukcia by mohla trvať cca max 3 roky, a potom by bol pokoj na ďalších aspoň 20 - 30 rokov?
My sme takýto dom zrekonštruovali, vlani sme začali robiť aj podkrovie. Rekonštrukcia nám trvala síce dlhšie, nikam sme sa však neponáhľali, využivame ho na víkendy. Dom má 60 cm hrubé múry, aj vnútorné steny. Klíma v dome z vaľkov je neporovnateľná asi so žiadnym iným materiálom. Dom je "zdravý", suchý, nevzlína sa žiadna vlhkosť. Je tiež z 30-tych rokov minulého storočia.
scevlikova
16.10.10,19:43
to bola jedna z verzií aj v našom prípade :mať víkendhaus. ale mať byt a víkendhaus 1000 m od seba, mi postupom času pripadá nezmyselné..
day
16.10.10,19:50
to bola jedna z verzií aj v našom prípade :mať víkendhaus. ale mať byt a víkendhaus 1000 m od seba, mi postupom času pripadá nezmyselné..

aspon to nebudete mat daleko od domu :D;):D
Martin Mocko
18.10.10,06:04
Hlinené domy sa nepodrezávajú.

A to už prečo?

http://www.ludovaarchitektura.sk/rekonstrukcia.htm
scevlikova
18.10.10,08:59
niekto hovorí podrezať a niekto to absolútne vylučuje, to je dosť metúce. väčšina ľudí, ktorí sa rozhodli pre rekonštrukciu, podrezáva. neviem aké to má negatívne dôsledky..
scevlikova
18.10.10,09:17
neviem prečo dnešní ľudia odpisujú prírodné materiály, ktoré sa dlhé roky používali.. To, že vývoj ide rýchlo a z roka na rok sa vymýšľajú nové stavebné materiály môže svedčiť len o tom, že tie čo boli vymyslené pred tými dnešnými neboli dosť dobré, a napriek tomu tie najmodernejšie materiály si vyžadujú ešte ďalšie dodatočné riešenia, aby bola zaručená nejaká požadovaná vlastnosť napr. ideálna vlhkosť..
www.createrra.sk/?pracujeme-na-epd-20
scevlikova
25.10.10,08:54
mám malý príklad s jablkom : v hlinenom dome - v komore boli uskladnené jablká cca 5 mesiacov, po piatich mesiacoch boli svieže a šťavnaté, nemali takmer žiadne známky nejakého znehodnotenia. v 5 ročnom byte boli tiež uskladnené jablká v špajzi, po mesiaci stratili min. 1/5 svojho objemu, ktorým bola samozrejme voda..