tibor.
14.10.10,18:06
Dobry den, chcel by som sa spytat na nejake riesenie mojho problemu s kupou domu.
jedna sa o toto:
Chcle by som kupit dom, ktory ma problematicky pozemok. Jedna sa o to ze pozemok bol kedysi "zostatneny" a bol na nom postaveny dom - ako uz na mestskom pozemku. V ramci restitucii sa pozemok aj s domom vratil povodnemu majitelovi s tym ze k domu nie je list vlastnictva.
Doma sa predava samostatne s tym ze pozemok sa odkupuje od restituenta.
Problem je ten ze prebieha dlhodoby sud s povodnym vlastnikom pody. Vlastnici domou pozemok vyplatili mestu a chcu aby patril im.
Bojim sa toho ze co bude so mnou ked vyplatim pozemok restituentovi pri kupe dom a on prehra sud.
Dalsia moznost by bola vyplatit len dom, a s pozemkom pockat na verdikt sudu - ale co ak restituent prehra? pozemok by pripadol mne - ako terajsiemu majitelovi nehnutelnosti, alebo cloveku ktory sa oficialne sudi - podovnemu vlastnikovi domu?
A do tretice co ako "konecny" vlastnik pozemku zacne pytat prilis vysoku sumu?

Odpovedat na toto sa asi cez nejake forum bez dalsich detajlov neda, a tak by ma skor zaujimalo ci neriesil nahodou niekto podobny problem, a ak ano s akym vysledkom.

Dakujem
TomasHC
14.10.10,17:32
Je tam ropa? Inak by som do toho nesiel...
vratnik
14.10.10,17:48
Ruky prec od tejto nehnutelnosti. Sudy a odvolavania v tomto rezime tvraju roky. Date do toho peniaze, bez vlastnictva pozemku nebudete moc ani len rekonstruovat a budete rukomenikom v tomto spore. Dajte si velky pozor aby vas buduci vlastnik pozemku nezacal vydierat, ma dom tak nech plati. Dom, odniest nemozete a cela nehnutelnost vas moze vyjst pekne draho aj ked teraz sa mozno zda, ze je dom za dobru cenu.
fetya
14.10.10,18:08
Nijaký dom nestojí za to, aby ste kvôli tomu nervovali roky kvôli súdu.
tibor.
15.10.10,03:48
Mate pravdu, ale keby sa mi podari dom kupit lacno, pozemok by mi casom "priklepli" tak by som pri troche stastia mal dom "za babku".
Sud prebieha hromadne - s desiatkami majitelov nehnutelnosti - vsetci na okoli maju domy bez pozemkov.
Matias.S
15.10.10,05:30
Mate pravdu, ale keby sa mi podari dom kupit lacno, pozemok by mi casom "priklepli" tak by som pri troche stastia mal dom "za babku".
Sud prebieha hromadne - s desiatkami majitelov nehnutelnosti - vsetci na okoli maju domy bez pozemkov.

Súd v takomto prípade prebieha zdĺhavo cca 5 - 10 rokov a je viazaný na dedičské konania podielových vlastníkov nehnuteľnosti .... podariť odkúpiť takúto nehnuteľnosť a s pozemkom je vysoko rizikové a priam za jednu generáciu nereálne .... veľa šťastia ...:rolleyes:

pozemok ti len tak nepriklepnú .... bude zapísaný s ťarchou ale nebude v tvojom vlastníctve pokiaľ ho opäť nebudeš chcieť odkúpiť a to je ďaľší spor a ďalšie roky ....
Ice dive
15.10.10,05:51
Mate pravdu, ale keby sa mi podari dom kupit lacno, pozemok by mi casom "priklepli" tak by som pri troche stastia mal dom "za babku".
Sud prebieha hromadne - s desiatkami majitelov nehnutelnosti - vsetci na okoli maju domy bez pozemkov.
no len taký detail... cena domu bude rokmi klesať - lebo starne, použité su staršie materiály, technologie spracovania projektové riešenia, energetická náročnosť a pod... aj keď sa bude rekonštruovať... nikdy to nebude nový dom...

ceny pozemkov stúpajú, keďže ľudí pribúda, a pôda sa natiahnuť nedá... takže môže sa ti kľudne stať, že kúpiš "za babku" dom avšak pozemok si dokúpiš v rámci akcie za xy rokov za ceny ako sú dnes v Bratislavskom centre...:(:(:(
fetya
15.10.10,17:33
Ten dom musis aj tak casom, alebo hned aj opravovat, dorabat, mas svoje predstavy, a chces ich aj splnit. Ale nie za kazdu cenu. Investujes, a co ked sud nie tak klepne, ako si myslis? Budes mat dom, mozno mozes pouzit dvor aj bez toho, ale moze sa stat, ze pride sudom uznany majitel, tak co robis? Asi odkupis od neho, lebo dom bez dvora asi tazko vies uzivat, on ti bude diktovat cenu aku len chce. A moze to vyjst poriadne draho. Ja by som ten dom nekupil.
genius007
17.10.10,16:50
Riešili sme v rodine podobný problém. Aj keď sa týkal pozemku na ktorom stál náš dom. Pozemok získal reštituent a súd sa ťahal niekoľko rokov. Nakoniec to aj tak dopadlo tak, že celý pozemok získal práve on. Ak mám pravdu povedať, aj ja by som postupoval rovnako. Dal nám návrh na odkúpenie pozemku ale cenu si diktoval on a samozrejme nechcel zjednávať.
Preto ak ti môžem odporúčať máš dve možnosti. Nechaj to plávať alebo si najmi právnika ktorý ti z dlhodobého hľadiska poradí. Aj keď je to kopa peňazí, vždy to vyjde lacnejšie ak prísť o nehnuteľnosti ktoré si si v neznalosti kúpil.
A ešte jedna poznámka. Na zhodnotenie takejto záležitosti je potrebné skúmať všetky dostupné podklady ako sú kúpne zmluvy, listy vlastníctva a.p. Nejde to jednoducho bez poznania detailov.
Prajem veľa rozvahy.
dolfort
25.10.10,21:43
tibor prídeš aj o gate. nekupuj nevysporiadanú nehnuteľnosť.
bývaj vo svojom, kráčaj po svojom, investuj do svojho.