kveti
16.10.10,14:16
zdravim. takze dotaz priaelka ma tehlový byt plast okna a ten byt je rožný spal som tam mal som hlavu pri nezateplenej stene NEVERITE ALE TA NEZATEPLENA STENA SALALA CHLAD ale taky ze ma rozbolel zub v miestnosti bolo 21stupnov takze to je v pohode len od tej steny strasna zima dom ako celok sa v najblizsom období zateplovat nejde.

dotaz

da sa ta stena zateplit zvnutra?? polistirén omietka a tak

co odporucate??
prakticke rady omačky nemusím
dakujem
TomasHC
16.10.10,13:56
Odporucam vyhladavnie v strede hore...
220870
16.10.10,15:45
.Ťažko mudrovať do konkrétnej dispozície bytu veľkosti miestnosti rozmerov nábytku.Čo sa tam zmestí .Vo väčšine prípadov nejde zima zo stien ale zo stropov .Odporúčam znovu navštíviť priateľku a vyskúšať kde je to nastudenšie, ale asi to bude hore ,nie dole.
arizona
16.10.10,15:55
VieraPopluharova
16.10.10,16:06
Z dlhodobých skúsenosti so zatepľovaním v našich zemepisných šírkach neodporúčam zatepliť byt z vnútornej strany. Nakoľko v takomto byte v zimnom období vzniká medzi zatepľovacím systémom a stenou rosný bod, ktorý ma za následok vznik plesni. Samozrejme neobjavia sa v krátkom časovom horizonte, ale mala som možnosť vidieť niekoľko takto zateplených bytov po piatich rokoch, kedy pod zatepľovákom boli steny celé zaplesnivené.
Problém s chladom je potrebné jednoznačne riešiť zateplením z vonku.
peterkos2
16.10.10,17:49
zdravim. takze dotaz priaelka ma tehlový byt plast okna a ten byt je rožný spal som tam mal som hlavu pri nezateplenej stene NEVERITE ALE TA NEZATEPLENA STENA SALALA CHLAD ale taky ze ma rozbolel zub v miestnosti bolo 21stupnov takze to je v pohode len od tej steny strasna zima dom ako celok sa v najblizsom období zateplovat nejde.

dotaz

da sa ta stena zateplit zvnutra?? polistirén omietka a tak

co odporucate??
prakticke rady omačky nemusím
dakujem
Budem veľmi praktický a veľmi konkrétny.Odporúčam priateľku zatepliť zvnútra a byt zvonku:)
220870
16.10.10,17:55
v miestnosti bolo 21stupnov
preboha v ktorej:eek:
peterkos2
16.10.10,18:01
v miestnosti bolo 21stupnov
preboha v ktorej:eek:
No?Včil buc múdry:)
Mária27
17.10.10,06:31
zdravim. takze dotaz priaelka ma tehlový byt plast okna a ten byt je rožný spal som tam mal som hlavu pri nezateplenej stene NEVERITE ALE TA NEZATEPLENA STENA SALALA CHLAD ale taky ze ma rozbolel zub v miestnosti bolo 21stupnov takze to je v pohode len od tej steny strasna zima dom ako celok sa v najblizsom období zateplovat nejde.

dotaz

da sa ta stena zateplit zvnutra?? polistirén omietka a tak

co odporucate??
prakticke rady omačky nemusím
dakujem
Presne ten problém mám ja. Musela som prehodiť nábytok, aby som pri tej (dokonca severnej) stene nesedela ani na gauči. Kto to nezažil, neverí. Ľahko sa radí o zateplení zvonku, ale jeden byt to nemôže urobiť, ani dva. V dome by súhlasilo max. 5 %, ostatní majú byty chránené iným bytom. V dome je asi 80 % dôchodcov (starodôchodcov - do 600 €).
Takže sa treba rozhodnúť: riskovať zdravie z reumy alebo z možných plesní.
Mária27
17.10.10,06:34
Ľubomír
17.10.10,06:52
Máš pravdu. Získať súhlas na zateplenie je vždy problém, lenže zateplpľovať zvnútra je nezmysel. Nič tým nevyriešiš a pri vzniku pleni ani so zdravím to nebudeš mať jednoduché. Moja rada je, nezatepľovať z vnútra.
sito
17.10.10,07:55
Zateplenie zvonku je ako kabát, ak nemáš kabát, aj košeľa je dobrá, a ak je mínus pätnásť, aj tri sú lepšie. Opýtať sa u prameňa, bezdomovcov. Alebo skúsiť ako Koník, štyridsaťosem hodín a v lete.

Nadarmo praprapradedovia nehovorili, bližšia košeľa ako kabát.

Zateplenie zvonku, čím účinnejšie, tým výhodnejšie. Rosný bod sa posúva v stene smerom von.

Zateplenie zvnútra? Malo by byť čo najtenšie a najúčinnejšie. Rosný bod by sa mal posunúť v stene minimálne k miestnosti.

Účelom je, aby stena nepohlcovala teplo dodané do miestnosti, čim teplejšia stena, tým skôr sa dosiahne optimálna teplota vzduchu v miestnosti, teda tepelná pohoda osôb.

Ak je zvnútra zateplenie, ktoré posúva maximálne rosný bod k miestnosti. Ako keby, po nás aj potopa. No môže to individuálne dopadnúť aj inak, bude to mať rýchlejší spád.
Mária27
17.10.10,09:47
Zateplenie zvnútra? Malo by byť čo najtenšie a najúčinnejšie. Rosný bod by sa mal posunúť v stene minimálne k miestnosti.

Účelom je, aby stena nepohlcovala teplo dodané do miestnosti, čim teplejšia stena, tým skôr sa dosiahne optimálna teplota vzduchu v miestnosti, teda tepelná pohoda osôb.


Tak ako na to? Čo pomôže? Poznáš nejaký prípravok?
sito
17.10.10,15:59
Reflexná fólia, neestetické. Možné je nalepiť polystyrénové štvorce, podhľady na strop. ??? Tvrdý polystyrén, najviac 2 cm a omietka.

Je možno si to skúsiť, kúsok polystyrénu priložiť na stenu. Jednu ruku na polystyrén, druhu na stenu. Rozdiel v teplote je cítiť.
Mária27
17.10.10,16:05
Reflexná fólia, neestetické. Možné je nalepiť polystyrénové štvorce, podhľady na strop. ??? Tvrdý polystyrén, najviac 2 cm a omietka.

Je možno si to skúsiť, kúsok polystyrénu priložiť na stenu. Jednu ruku na polystyrén, druhu na stenu. Rozdiel v teplote je cítiť.
Tá reflaxná fólia, to je to strieborné? Chcela by som to dať na stenu pod oknom za riadiátor a práve som rozmýšľala, či sa to dá zatrieť nejako na bielo, alebo čo s tým.
sito
17.10.10,16:19
Áno. Ale ak sa to zatrie, stráca to reflexnú schopnosť. Daj, ale nezatieraj.
marleau
17.10.10,16:54
A zas polystyrén.Azbestové platne hrúbky 30 mm a medzi ne a stenu rádioaktívny odpad ešte nikto neskúšal?Cukrári pečte tie zákusky a nej...te sa do vedy akou stavbárčina je!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sito
17.10.10,18:26
A zas polystyrén.Azbestové platne hrúbky 30 mm a medzi ne a stenu rádioaktívny odpad ešte nikto neskúšal?Cukrári pečte tie zákusky a nej...te sa do vedy akou stavbárčina je!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Sladkéééééééé.
Dušky
17.10.10,18:53
Pri zateplení zvnútra sa teplota v pôvodnej konštrukcii zníži a nulová teplota sa presúva k vnútornému povrchu konštrukcie. Tento jav spôsobí v zimných mesiacoch posunutie rosného bodu smerom do interiéru. Pri zlom návrhu alebo nesprávnej realizácii môže kondenzovaná para, vlhkosť, aktivovať vznik plesní v interiéri. Preto musí byť zabezpečená difúzia, teda odvetranie vodných pár, ktoré prenikli do konštrukcie obvodového plášťa. Ak chcete úplne eliminovať prítomnosť vodnej pary a jej kondenzáciu, môžete použiť parozábranu z PET fólie, sadrokartónu alebo tapety s hliníkovou fóliou. Najskôr by však problém mal posúdiť odborník, ktorý vie výpočtom zistiť, či je vôbec parozábrana potrebná. Ak je obvodová konštrukcia z kameňa, betónu alebo má obklad z glazovanej keramiky či umeloživičnej omietky, bez parozábrany sa s najväčšou pravdepodobnosťou nezaobídete. Inak je to však v prípade, že obvodový plášť je z paropriepustných stavebných materiálov ako tehla, vápenno-pieskové tvárnice či pórobetón. Teraz som z toho spravil skúšku. Všetko sa dá len treba ludí kt. vedia čo robiť.
Mária27
17.10.10,19:39
Pri zateplení zvnútra sa teplota v pôvodnej konštrukcii zníži a nulová teplota sa presúva k vnútornému povrchu konštrukcie. Tento jav spôsobí v zimných mesiacoch posunutie rosného bodu smerom do interiéru. Pri zlom návrhu alebo nesprávnej realizácii môže kondenzovaná para, vlhkosť, aktivovať vznik plesní v interiéri. Preto musí byť zabezpečená difúzia, teda odvetranie vodných pár, ktoré prenikli do konštrukcie obvodového plášťa. Ak chcete úplne eliminovať prítomnosť vodnej pary a jej kondenzáciu, môžete použiť parozábranu z PET fólie, sadrokartónu alebo tapety s hliníkovou fóliou. Najskôr by však problém mal posúdiť odborník, ktorý vie výpočtom zistiť, či je vôbec parozábrana potrebná. Ak je obvodová konštrukcia z kameňa, betónu alebo má obklad z glazovanej keramiky či umeloživičnej omietky, bez parozábrany sa s najväčšou pravdepodobnosťou nezaobídete. Inak je to však v prípade, že obvodový plášť je z paropriepustných stavebných materiálov ako tehla, vápenno-pieskové tvárnice či pórobetón. Teraz som z toho spravil skúšku. Všetko sa dá len treba ludí kt. vedia čo robiť.
Ja ťa uznávam, aj ťa ocením, ale pre mňa ako by si písal v cudzej neznámej reči. Máme tehlový dom, podľa projektu mal byť zvonku 5 cm polystyrén (alebo čosi - sadrokartón?), ale zlučovali družstvá a odfušovali to. Mne sa zdá, že medzi tehlami to ťahá ešte viac ako pri paneloch. Ja skutočne neviem, čo je rosný bod, PET fólia, sadrokartón, parozábrana :mad:... Tak čo mám robiť? Ešte sa hovorí o nejakej stierke či nátierke ...:D Aj by som si zavolala odborníkov, ale čo odborník, to iný názor, už je to jak s právnikmi;)
A to strieborné je škaredé.
mevka
27.11.10,14:18
Keď je polystyrén škodlivý na zateplenie znútra, tak by sa nemohol použiť iný materiál? Možno vystaviť priečku z YTONGU MULTIPOR a omietnuť.
marian porada
28.11.10,09:48
Ja mam podobný problém so severnou stenou, kde slnko celý rok nezasvieti a vonku má kúsok od môjho domu sused asi30-ročné stromy. Rozmýšľal som nad termoizolačným protiplesňovým náterom. Vonkajšie vraj vôbec nepomáhajú.
220870
28.11.10,09:53
Multipor sa mi osobne javí ako veľmi dobrý materiál ktorý by mohol pomôcť v podobných prípadoch.Zatiaľ síce na Slovensku z dôvodu pomerne vysokej ceny nieje moc rozšírený ale predpokladám že mnoho ľuďom pomôže skultúrniť vlastné bývanie.Takýmto materiálom fandím.
220870
28.11.10,09:56
Ja mam podobný problém so severnou stenou, kde slnko celý rok nezasvieti a vonku má kúsok od môjho domu sused asi30-ročné stromy. Rozmýšľal som nad termoizolačným protiplesňovým náterom. Vonkajšie vraj vôbec nepomáhajú.
Termoizolačný=podvod.Je to sprostý podvod nič viac,nič menej.Mne keď čítam toto slovo sa už dvíha žlč.:mad:
Protiplesňový je len dovtedy kým sa z neho neodparí protiplesňová prísada.:mee:
Llívia
10.12.10,06:25
AlaNR
10.12.10,06:40
Aký máte názor na zateplenie polyuretánovou penou. Tiež sa jedná o miestnosť zvnútra. Dala som si spraviť cenovú ponuku, vyjde to cca na 500 Eur na stenu 2,40 x 5 m. Ale neviem, keď čítam všetky názory, čím viac mi to zateplenie zvnútra pripadá blbosť.
Zateplenie domu zvonka je nad moje finančné možnosti... :-(
mahony1
10.12.10,13:30
Ja by som na tvojom mieste skusil dat na tu stenu reflexnu radiatorovu foliu (vies tu, kde je z vonkajsej strany polystyren a z vnutornej hlinikova folia). Ta bude od studenej steny odrazat teplo naspat do miestnosti, cim by sa mal znizit "pocit" studenej steny.

Nie je hruba, cize rosny bod by sa ti neposuval do miestnosti. Je to lacne riesenie - ktore ak nebude fungovat, das to dole a strata je len par korun. Vyskusal by som to.
lutec
10.12.10,20:39
Je to systém rozvinutý v stredoeurópskom regióne, ale napr. vo Francúzsku je 99 % nových domov zateplovaných zvnútra a...žijú.
Keď nie je iná možnosť, aj to je spôsob, ako efektívne vyriešiť situáciu.
Je však pravda, že náš systém, alebo povedzme rakúsko-nemecká škola je z mnohých dôvodov lepšia. Vy ostatní, zatepľujte zvonku!
Llívia
10.12.10,21:06
Je to systém rozvinutý v stredoeurópskom regióne, ale napr. vo Francúzsku je 99 % nových domov zateplovaných zvnútra a...žijú.
Keď nie je iná možnosť, aj to je spôsob, ako efektívne vyriešiť situáciu.
Je však pravda, že náš systém, alebo povedzme rakúsko-nemecká škola je z mnohých dôvodov lepšia. Vy ostatní, zatepľujte zvonku!
Môžeš bližšie popísať, čo to je "náš systém"?
220870
11.12.10,07:40
Je to systém rozvinutý v stredoeurópskom regióne, ale napr. vo Francúzsku je 99 % nových domov zateplovaných zvnútra a...žijú.
Keď nie je iná možnosť, aj to je spôsob, ako efektívne vyriešiť situáciu.
Je však pravda, že náš systém, alebo povedzme rakúsko-nemecká škola je z mnohých dôvodov lepšia. Vy ostatní, zatepľujte zvonku!
Francúzko je stredomorská krajina,s úplne inými klimatickými podmienkami ako Slovensko ,vlhkosť vzduchu,priemerné teploty.Aj tý Francúzi nie sú tak sprostý ako podaktorý Slováci a nestavajú vily vhodné svojou konštrukciou na azúrové pobražie , do oblastí medzi alpskými štítmi.
paloo
11.12.10,08:04
Prajem pekný deň!
Chcel by som vás požiadať o radu.Prerábam podkrovie starého domu kde je nadmurovka obvodových múrov len 30 cm z plnej tehly.
Strechu som uteplil medzi krokvami 160mm+100mm cez krokvy Nobasil.Strop 320mm Nobasil.
Chcel by som aj z vnútra uteplit obvodové múry nakolko sú len 300mm hrubé-môžem dať z vnútra 100mm polystyrénu?Na to všetko pôjde sádrokartón.
Z vonku sa bude zateplovať buď Nobasil 100mm-odvetranou fasádou alebo takou istou hrúbkou polystyrénu neodvetranou.
http://s1.postimage.org/26swv8ryc/P1100854.jpg (http://postimage.org/image/26swv8ryc/)
Vďaka
220870
11.12.10,08:33
Môže sa to zatepliť aj z vnútra ale pokiaľ idete zatepľovať fasádu tak sa mi to zdá zbytočné.Skôr ako polystyrén by som použil sklennú vatu.Ak polystyrén tak podlahový (neobsahuje toľko svinstva) a zamazať ho lepidlom.
PS:Pekné foto z Vegas do Klátovej to mám na skok,ale nemám záujem.Erotická porada na porade!Kto poradí?
paloo
11.12.10,13:29
Nemusím sa báť teda,že potom po následnom zateplení zvonku sa mi posunie rosný bod niekde do toho vnútorného zateplenia?Mám tam aj 160mm Nobasil no práve ten sa tam bojím z tohto dôvodu dať.
220870
11.12.10,14:33
Nie .Rosný bod je chujovina. Ktorou sa snažia vychcanci oblbovať hlavy drobným stavebníkom.Ohúriť zákazníka rosným bodom.Je to niečo podobné ako cereálie v sušienkach.Čo by už tie sušienky mali obsahovať ak nie cereálie?
Čo to tam máte za erotiku?
paloo
11.12.10,15:42
Nie .Rosný bod je chujovina. Ktorou sa snažia vychcanci oblbovať hlavy drobným stavebníkom.Ohúriť zákazníka rosným bodom.Je to niečo podobné ako cereálie v sušienkach.Čo by už tie sušienky mali obsahovať ak nie cereálie?
Čo to tam máte za erotiku?
Ospravedlňujem sa foto vkladám cez http://www.postimage.org/
a pri označení voľný vidieť tieto obrázky:mad:
Takže kľudne môžem vnútri po obvode dať tých 160mm Nobasilu,samozrejme na to hliníkovú parozábranu,4cm medzera a sádrokarton.
Kým sa stavba zateplí tak nebudem musieť byť kuričom na plný úväzok:)
lutec
11.12.10,22:56
Môžeš bližšie popísať, čo to je "náš systém"?
"Náš systém" je zatepľovanie z vonkajšej strany nosnej konštrukcie. Takto sa dajú veľmi účinne eliminovať skoro všetky tepelné mosty, napr. betónová stropná doska (plocha tvoriaca 10-15 m2). Zateplením zvnútra sa tento tepelný most nevyrieši. Nemci rozvinuli tento systém skoro do dokonalosti. Vyriešili aj takú vec, akou je tepelný most cez balkónovú dosku (Isoschock)...
lutec
11.12.10,23:28
To 220870
FR je najväčšia krajina EU a rozloha územia s takými klimatickými podmienkami ako sú u nás je tak 5-x väčšia.
Zatepľovanie zvnútra je cesta, na ktorú sa Francúzi vydali po 1. energetickej kríze v 70-tých rokoch. Všetko je tak nastavené počnúc od projekcie cez stavebnú výrobu až po realizačné firmy.
Najväčší problém tohoto systému je nemožnosť eliminovať tepelný most stropných dosiek a...rosný bod! Doporučoval by som všetkým vidieť stenu pod PS zvnútra tak po 10 rokoch, čierna plieseň v lepšom prípade, stekajúca voda na parkety spoza izolácie v horšom.
A pokiaľ ide o úroveň zatepľovania, resp. kvality stavebných prác, nie sme na tom v rámci EÚ tak zle. Zle sme na tom iba keď sa porovnávame v Rakúskom alebo s Nemeckom. Ale oni sú N°1.
A Francúzi sú, nielen v zatepľovaní, za nami.
Budzme radi, že sme prevzali rakúsku školu.
Ferdosondo
12.12.10,07:03
Nie .Rosný bod je chujovina. Ktorou sa snažia vychcanci oblbovať hlavy drobným stavebníkom.Ohúriť zákazníka rosným bodom.Je to niečo podobné ako cereálie v sušienkach.Čo by už tie sušienky mali obsahovať ak nie cereálie?
Čo to tam máte za erotiku?
Do cereálií v sušienkach sa žiaľ nerozumiem, osobne preferujem dobrú slaninu, ale téma rosného bodu mi je blízka a nemôžem s Tebou súhlasiť. Aby som bol presný jedná sa skôr o zónu kondenzácie.
jar88
12.12.10,07:30
Do cereálií v sušienkach sa žiaľ nerozumiem, osobne preferujem dobrú slaninu, ale téma rosného bodu mi je blízka a nemôžem s Tebou súhlasiť. Aby som bol presný jedná sa skôr o zónu kondenzácie.
Rešpektovať fyziku v stavebníctve sa vypláca rovnako, ako rosný bod.
Naviac pri zateplení, je lepšie počítať s najnižšou možnou teplotou a ak náhodou niekedy nastane, radšej v tej dobe kúriť aj o 30% viac, ako o jedno percento menej.
To viac po dobu dvoch, alebo aj troch dní naviac, je vždy lacnejšie, ako navlhnutie steny pod izoláciou.
Rosný bod, izolácia, vonkajšia teplota a kúrenie, majú veľa spoločné. To je fyzika, nie povery a mágia predajcov.
220870
12.12.10,09:03
To 220870
FR je najväčšia krajina EU a rozloha územia s takými klimatickými podmienkami ako sú u nás je tak 5-x väčšia.
Zatepľovanie zvnútra je cesta, na ktorú sa Francúzi vydali po 1. energetickej kríze v 70-tých rokoch. Všetko je tak nastavené počnúc od projekcie cez stavebnú výrobu až po realizačné firmy.
Najväčší problém tohoto systému je nemožnosť eliminovať tepelný most stropných dosiek a...rosný bod! Doporučoval by som všetkým vidieť stenu pod PS zvnútra tak po 10 rokoch, čierna plieseň v lepšom prípade, stekajúca voda na parkety spoza izolácie v horšom.
A pokiaľ ide o úroveň zatepľovania, resp. kvality stavebných prác, nie sme na tom v rámci EÚ tak zle. Zle sme na tom iba keď sa porovnávame v Rakúskom alebo s Nemeckom. Ale oni sú N°1.
A Francúzi sú, nielen v zatepľovaní, za nami.
Budzme radi, že sme prevzali rakúsku školu.
Ešte mi tu chýba cena.Rakúske a Nemecké stavebníctvo je viac podobné Slovenskému,ako Francúzke.Nedokážem presne zhodnotiť Francúzke keď som tam nikdy nebol.
220870
12.12.10,09:08
Do cereálií v sušienkach sa žiaľ nerozumiem, osobne preferujem dobrú slaninu, ale téma rosného bodu mi je blízka a nemôžem s Tebou súhlasiť. Aby som bol presný jedná sa skôr o zónu kondenzácie.
Drobný stavebník nemôže riešiť rosný bod.Rosný bod lepšie povedané zóna ,plocha kde dochádza ku kondenzácii vodných pár môže nastať len vtedy ak je v jeho okolí dostatočné možstvo vody.Toto musí riešiť projekt.
paloo
12.12.10,16:46
No ale ja sa to snažím prerobiť sám tak,žiadam o radu na porade:)Takže uteplím a nejako bude?
Freyja
08.02.11,11:41
Prakticka skusenost:

Nezatepleny panelak, rovnako studeny az ladova stena v spalni. Po vypocte mi bolo jasne, ze zateplenie zvnutra vytvori kondenzacnu zonu samozrejme tesne pod tepelnou izolaciou - tu 5 cm polystyren, ale.. zufale zeny robia zufale veci, tak som si povedala risknem to.
Po jednom roku samozrejme spod tepelnej izolacie tieklo = slo to cele prec :(

2. pokus - izolacia sla na rost, ktory vytvoril vzduchovu medzeru 2,5 cm, pre istotu prevetravanu, reku teplote v miestnosti to prilis nepomoze - vzduch ochladeny ladovou stenou tam bude stale, ale aspon na dotyk nebude ta stena tak studena. Vysledok - aj napriek medzere na stene kondenzovala vlhkost a izolacia musela ist rovnako po roku prec :(

3. pokus - tepelnoizolacna omietka hr. 2 - 3 cm (aspon sa ten blby panel dorovnal). Teplota povrchu steny sa trosku zvysila - presne som to nemerala, ale v miestnosti to robilo 0,5 - 1 stupen podla teploty vonku.

Nakoniec sa nasli prachy a zateplilo sa zvonku a je pokoj.:cool:

Mohla by som tu uviest grafy a podobne, plne fyzikalnych pojmov, ale rukolapne a jasne - aj na dalsich 5 stavbach, kde som riesila ako architekt rekonstrukciu a videla som, ze mali nejake pokusy so zateplenim zvnutra, tak ZIADNY nedopadol dobre = vyhodene peniaze a vlhkost, voda, plesne, huby atd v byte (vitaj astma).

Ak zateplovat, tak zvonku a ak sa da, tak s odvetravanim, nie kontaktny system. Kontaktny system zjednodusene = nalepim izolaciu priamo na stenu a navrch ide omietka. Odvetravany system zjednodusene = na stenu ide nosny rost (drevo, kov) medzi ten sa natlaci tepelna izolacia, potom je medzera aspon 2 - 3 cm, aby mohol prudit vzduch a odvetrat vlhkost, ktora by pripadne z muriva presla do tepelnej izolacie a na povrchu je na roste zavesena nejaka uprava - keramicky obklad, kovovy obklad, drevene latky.. ak je povrchova vrstva nepriepustna pre vodu, potom nie je na tepelke nic, ak prepusta vodu (napr. tie riedke drevene latickove obklady), tak na tepelnu izolaciu ide paropiepustna izolacia proti vode (para zvnutra moze ist von, ale voda zvonku sa nedostane do tepelky - rovnaka folia sa dava napr. do skladby sikmej strechy).
alltracboy
08.02.11,13:07
keby si sa predtym s niekym pobavila, tak by si mala ustrene 3x pracu a material :D Izolacia moze ist aj zvnutra, ale treba to velmi dobre zaizolovat parozabranou. A znizuje to vnutorny objem, takze sa to moc nepouziva. odvetrana fasada co si uviedla je ta lacnejsia varianta..spravna. ale stale drahsia ako kontaktna izolacia. Topka je prevetravana fasada z licovych tehal
alltracboy
08.02.11,13:39
Nemusím sa báť teda,že potom po následnom zateplení zvonku sa mi posunie rosný bod niekde do toho vnútorného zateplenia?Mám tam aj 160mm Nobasil no práve ten sa tam bojím z tohto dôvodu dať.
ja si napriek tomu co ti napisal 22870 myslim, ze rosny bod tam vzniknut moze. Moze ak zateplis stavbu zvnutra a nedas tam parozabranu. Rosny bod teoreticky moze vzniknut vzdy, ide o to kolko vlhkosti sa dostane do konstrukcie a kolko sa jej odpari. Rosny bod by sa dal definovat ako oblast kde sa zima stretne s teplom (ale musi byt pritomna aj vlhkost). Ked zateplis zvonku, tak je ta hranica pri vonkajsej strane muru, lebo mur je teply a izolacia brani zime preniknut hlbsie. Ak to zateplis aj zvnutra tak zamedzis vyhrievaniu muru a kondenzacna zona sa logicky presunie niekde doprostred. V lepsom pripade do muriva kde sa bude pripadna vlhkost v teplejsom obdobi zasa odparovat von. Ked je to vo vate tak je to eln o tom kolko sa jej tam dostane a kolko z nej je odparitelnej. Difuzny odpor steny by mal smerom von klesat, aby sa vlhkost mohla odparovat. Napriklad pri 15cm min vlny zvonku, 30cm tehlovy mur a 10cm min vlny zvnutra, nedochadza ku kondenzacii, aj napriek tomu, ze v styku vnutorna izolacia-mur mas 12 stupnov. Akonahle ale das zvonku EPS ktory nieje tak dobre difuzne otvoreny, mas na styku vonakjsia izolacia-mur kondenzacnu zonu ako vysitu. Das na to zvnutra AL foliu a kondenzacia je prec. Za vhodnych pomienok, ale aj ta skladba vlna-mur-vlna bude kondenzovat. Napriklad ak bude vovnutri +25 a 70% vlhkost a vonku -15. Vtedy to hodi peknu kondezacnu zonu na vnutornej strane.

Ja by som izolaciu zvnutra nedal.
1, zmensi to priestor
2, mas problem zavesit skrinku
3, straca sa akumulacna schopnost
4, bez vzduchotechniky by som to asi ani neriskoval, lebo tam moze byt dost divny vzduch
zajo1
11.02.11,12:19
Dobry den, mozete kludne zateplit z vnutornej strany, bezne vo svete sa zatepluje uz z vnutorej strany pozrite si obdobny system skrupinove tvarnice i ked ide o iny typ materialu.
lutec
14.02.11,17:22
NIE, prosím, nezatepľujte z vnútornej strany.
Je pravda, že inde "vonku", napr. vo Francúzsku, sa zatepľuje zvnútra, to ale neznamená, že je to správne.
Náš stredoeurópsky systém (D,A,SK,CZ,PL atď.) sa ukázal ako lepšia cesta nielen kvôli tepelným mostom, ale hlavne z hygienických dôvodov (kondenz, plieseň, zápach).
Llívia
08.03.11,11:54
220870
08.03.11,17:46
Toto dávali v nedeľu v českom Receptáři:
http://www.chytraizolace.cz/cs/znate-z-tv/receptar-prima-napadu-6-brezna-2011
Ukázali A ale nepovedali Bé.Ako ,spôsobom vytvoria rovinu?Na videu bolo vidieť že pena prudko expandovala.Takýto tlak je schopný potrhať fóliu dvihnúť škridlu,odtlačiť sdk konštrukciu. ....pripadá mi to dosť neohrabané.
kepipo
08.03.11,19:41
Pozrite si stranku Nansulate mozno zaujme.
Llívia
08.03.11,19:47
Ukázali A ale nepovedali Bé.Ako ,spôsobom vytvoria rovinu?Na videu bolo vidieť že pena prudko expandovala.Takýto tlak je schopný potrhať fóliu dvihnúť škridlu,odtlačiť sdk konštrukciu. ....pripadá mi to dosť neohrabané.
(Neviem, čo hovorili, nemá repráky :D. Ani v Receptáři som reportáž nevidela, stihla som uvidieť iba ich www stránku.) Mama to pozerala a hovorila, že sa s tým dajú zatepliť aj steny z vnútra. Myslíš si, že je to možné? Či je to problém kvôli rovine?
end3
09.05.11,08:55
Použi Q-therm pomaha to aj ked u niektorych vladne skepsa :) z toho ze to je nieco nove.Nad polystyrenom sa tiez nikto uz nepozastavuje
Llívia
09.05.11,11:17
End3, cituj príspevok, na ktorý odpovedáš, lebo takto nikto nevie, na koho/čo reaguješ.
Monika Strakova
16.08.11,05:38
Máme zateplený dom 7cm polystyrénom. Na poschodí zo severnej strany v izbe 5x5 je chladnejšie. Je vhodné zatepliť jednu stenu v izbe zvnútra?
alltracboy
16.08.11,07:01
skor viac otvorit radiator
rudopp
16.08.11,07:13
Máme zateplený dom 7cm polystyrénom. Na poschodí zo severnej strany v izbe 5x5 je chladnejšie. Je vhodné zatepliť jednu stenu v izbe zvnútra?

Už pochopte, že kontaktne zvnútra nie !!

Ak ti ťahá IBA od jednej steny , daj falošnú stenu s prevetrateľnou vzduchovou medzerou.
220870
16.08.11,17:20
Máme zateplený dom 7cm polystyrénom. Na poschodí zo severnej strany v izbe 5x5 je chladnejšie. Je vhodné zatepliť jednu stenu v izbe zvnútra?
nepredpokladam ze bz to bolo od tej steny.Skor to bude od stropu.Ale zateplit to mozete lepsie v tomto pripade bude sklennou vatou.
arizona
16.08.11,17:58
Máme zateplený dom 7cm polystyrénom. Na poschodí zo severnej strany v izbe 5x5 je chladnejšie. Je vhodné zatepliť jednu stenu v izbe zvnútra?
Nedavno som pocula vyjadrenie jedneho odbornika, vraj " zateplit dom iba na jednej strane je akoby si si v mraze obliekla kabat,ale nezapla si ho...;)
220870
18.08.11,16:33
Nedavno som pocula vyjadrenie jedneho odbornika, vraj " zateplit dom iba na jednej strane je akoby si si v mraze obliekla kabat,ale nezapla si ho...;)
suhlasim arizona ale tento dom uz je zateplenz z exterieru.Tam bude problen ten ktory som napisal.;)