Stanley73
17.10.10,19:18
Minulý rok som zateplil celý dom a vymenil okna. V poslednej dobe som si všimol, že plynový kotol Viadrus mi spína cca každých 10 minút na dobu asi 30-40 sekúnd. Je to normálne?
mendo933
17.10.10,17:25
Ano je, hovori sa tomu kotol cikluje.
A preco cikluje? Lebo zateplenim a vymenou okien sa znizila tepelna strata domu TS a kotol ma vysoky spodny vykon, keby mal nizsi spodny vykon dokazal by hriat nizsim vykonom dlhsie ( prip. furt) a necikloval by.
Asi je to starsi kotol kedze zo znenia prispevku som pochopil ze nejde o novostavbu a ten kotol ma dost vysoky spodny a aj horny vykon tipujem 24kw.
220870
17.10.10,17:40
Jeden môj známi to odstránil tak že namontoval bytový termostat.Neviem aký mal kotol.
Stanley73
18.10.10,05:03
Ano ide o starsiu stavbu a kotol ma asi 24 kW. A co mam s tym robit, ci si to nevsimat? MAm aj izbovy termostat od fa Honeywell.
TomasHC
18.10.10,05:12
Mozno by sa dal prestavit, aby spinal v dlhsich intervaloch - dovolit vyssi pokles teploty skor ako sa znova zapne.
peterkos2
18.10.10,05:31
Mozno by sa dal prestavit, aby spinal v dlhsich intervaloch - dovolit vyssi pokles teploty skor ako sa znova zapne.
Čiastočne možno súhlasiť,ale tu sa stráca komfort-teplotná pohoda.Ja to skôr vidím na výmenu kotla s nižším výkonom.Prípadne diskutovať s odborníkom na prerábke kotla.
iv@n
18.10.10,05:34
akú máš teplotu vykurovacej vody nastavenú na kotli?
ja mám s týmto tiež problém na 24kw kotli ked je nastavená teplota nižšia ako 60C na jar a na jeseň. kotol nahrieva vodu na 60C ked ho zopne izbový termostat, radiatory sa nahrejú ale teplota v referenčnej miestnosti sa stále nezdvihla tak aby sa vypol termostat, lenže spodný výkon kotla je moc vysoký - 10kw a voda v okruhu už dosiahla 60C a on sa vypne. termostat je však stále zopnutý, takže potom ako skončí časovač v anticyklovači v kotli tak sa ten zase zapne a takto dokola kým sa teplota v miestnosti nezdvihne a nerozpojí ho termostat. najjednoduchším riešením je zvýšenie teploty na kotli, akurát to zhoršuje tepelnú pohodu v miestnosti s termostatom.
Ferdosondo
18.10.10,05:34
Veľa s tým nenarobíš. Máš proste vysoký výkon kotla na nízku stratu domu. Žiadne bytové termostaty či podobné pakoviny nepomôžu. Tie Ti nadbytočné teplo v batohu z domu neodnesú. Cez zimu, keď bude trochu chladnejšie, tak sa cyklus predľži.
Ale aspoň máš pozitívny dôkaz o tom, že zateplenie znížilo potrebu vykurovania.
220870
18.10.10,05:51
Veľa s tým nenarobíš. Máš proste vysoký výkon kotla na nízku stratu domu. Žiadne bytové termostaty či podobné pakoviny nepomôžu. Tie Ti nadbytočné teplo v batohu z domu neodnesú. Cez zimu, keď bude trochu chladnejšie, tak sa cyklus predľži.
Ale aspoň máš pozitívny dôkaz o tom, že zateplenie znížilo potrebu vykurovania.
Nesúhlasím odskúšané aj u svokra po namontovaní bytového termostatu úspora cez 20%.Bytový termostat sa dá nadradiť kotlu.
peterkos2
18.10.10,06:24
Nesúhlasím odskúšané aj u svokra po namontovaní bytového termostatu úspora cez 20%.Bytový termostat sa dá nadradiť kotlu.
To je síce pravda,že termostat je nadradený kotlu,ale keď 24kW kotol valí naplno a nemá žiadnu reguláciu tak jednoducho tú miestnosť,kde je termostat vykúri veľmi rýchlo-zvlášť,keď je zateplené.Jednoducho tu chýba regulácia.Termostat komunokuje s kotlom len tak,že ho vypne alebo zapne.Mne napríklad komunokuje tak,že do termostatu ide 24V-z kotla a termostat po vyhodnotení teploty v miestnosti posiela naspäť do kotla napätie 5-24V a podľa toho sa uberá,alebo pridáva plameň na kotli
peterkos2
18.10.10,07:03
Možno by ešte stálo za to napísať priamo do Viadrusu a spýtať sa na tento problém http://www.viadrus.cz/web/structure/napiste-nam-81.html
Stanley73
18.10.10,07:29
OK, vsetkemu rozumiem, v referencnej miestnosti mam ok teplo, aj uzitkovu vodu zohrieva v pohode. Chcem vsak vediet ci taketo cyklovanie nie je na skodu kotlu?
peterkos2
18.10.10,07:55
Nejako sa mi to nezdá.Za 30 sek.vykúri a potom za 10 min. ochladne?Zateplený barák?Nie je zle umiestnený termostat?
iv@n
18.10.10,08:15
To je síce pravda,že termostat je nadradený kotlu,ale keď 24kW kotol valí naplno a nemá žiadnu reguláciu tak jednoducho tú miestnosť,kde je termostat vykúri veľmi rýchlo-zvlášť,keď je zateplené.
počkaj, keby tú referenčnú miestnosť s termostatom vykúril veľmi rýchlo, tak sa predsa termostat vypne a kotol teda tiež a necykloval by. za 10min nemá šancu vychladnúť tá miestnosť o pol stupňa alebo aká je hysterézia na tom termostate.

podla mňa je to presne opačne ako som už napísal, spodný výkon kotla je príliš vysoký na udržiavanie nastavenej teploty pre vykurovaciu slučku a kotol sa vypne napriek tomu, že termostat ho stále drží v stave zapnutom. po vypnutí kotla naskočí anticyklovací časovač, ktorý ho povolí zapnúť až po určitom čase, čo je zrejme tých 10minút čo spomínal stanley. po desiatich minútach zas pokračuje v nahrievaní vody a skončí zase ked dosiahne nastavenú teplotu a nedokáže ju neprehrievať nad danú nastavenú hodnotu. a tak stále dokola, kým ho izbový termostat nevypne.

takže stanley, dá sa ti nastavovať teplota vykurovacej vody na kotli a ked hej, aká je teraz a skús ju nastaviť vyššie a uvidíš či sa to cyklovanie zmení.
Stanley73
18.10.10,09:49
Dobre, keď prídem večer domov, tak zdvihnem teplotu na termostate na kotli a odsledujem, zatiaľ ďakujem.
Stanley73
19.10.10,04:34
Ahojte, takze teplotu na termostate na kotli som zdvihol na maximum a vysledok ziadny, stale to je ten cyklus. Teplota vody na kotli je cca 50. Co mozem este utobit?
dad111
19.10.10,07:22
Na priestorovom termostate zvýš na skúšku požadovanú teplotu aspoň o dva stupne. Kotol by mal kúriť až pokiaľ nedosiahne túto teplotu, radiátory by mali byť teplé. Ak bude kotol cyklovať stále, nesúvisí to so zateplením a nízkymi tepelnými stratami.
Potom by som ešte skúsil vyčistiť filter vody v okruhu. Síce to nesúvisí s ničím tu spomenutým, ale je možné, že sa zanieslo a kotol vodu nevládze pretláčať cez systém, ale točí ju stále v sebe.
iv@n
19.10.10,08:29
takže to kotol vyhreje len na 50C aj ked má nastavenú vyššiu teplotu? tak to potom nebude mať nič so zateplením domu, daj skontrolovať ten kotol, ak prídu mrazy tak budete mrznúť doma.
Stanley73
19.10.10,09:44
Ale nie, nepochopili ste ma presne. Kotol keď zdvihnem teplotu napr. na 22 oC, tak normalne vyhreje všetky radiatory aj vodu v bojlery. On zacne cyklovat az potom, ked uz ma dosiahnutu teplotu. V miestnosti, kde je priestorovy termostat (nastavenych 22oC) mam 22 oC a na termostate na kotli mam v tom istom okamziku teplotu cca 50 oC. V izbach je prijemne.
Nandrolon
19.10.10,10:07
Nesúhlasím odskúšané aj u svokra po namontovaní bytového termostatu úspora cez 20%.Bytový termostat sa dá nadradiť kotlu.

ale nenadradíš ho nad teplotu na stupačke kotla...

Ak máš nastavené 75 st. na stupačku a potrebuješ dokúriť 1 stupeň v miestnosti, kotol vykúri stupačku na plno a "čaká" až kým prebehne tepelná výmena a na stupačke znovu poklesne pod 75 st. a tak dookola, dokiaľ sa v miestnosti nedosiahne teplota požadovaná termostatom.

Naša regulácia nefit presne aj vypíše kód že kotol "čaká" /0Y/...

Prečo Vám vadí to cyklovanie?

Však kotol je na to stavaný, aby sa mohol za deň zapnúť aj XXX krát za deň...

Takisto na teplú vodu sa zapína kotol často, stačí ak pustíte pol litra vody a kotol sa zapne "na vodu"...
- neriešil by som to..., všetko je podľa mňa v poriadku...
Nandrolon
19.10.10,10:13
ešte by som podotkol, poliaľ máte "programovateľnú" reguláciu, tak treba nastaviť, resp. prenastaviť krivku "tepelnej výmeny"... /ak teda niečo také kotol, resp. regulácia umožňuje.../
- je to niečo ako režim pri podlahovom kúrení a normálnom kúrení, tiež je to úplné iný priebeh vykurovania /radiátory=viac menej nárazovo, kdežto podlahovka=slabúčko, ale neustále, teda pri rovnakej teplote celý deň to bude kúriť takmer stále ale na minimum.../
- takisto sa na drahých kotloch nastavuje aj kúrenie v závislosti na vonkajšej teplote, alebo na vnútornej teplote, alebo ich kombinácia...
- je to preprogramovanie riadiacej jednotky regulácie, samozrejme by to mal robiť technik, ale v návode je to laicky popísané, takže sa to dá...
docieli sa tým to, ako rýchlo má danú miestnosť vykúriť, teda či ju bude pomaličky vykurovať na 1. výkonovom stupni, alebo bude hneď valiť na 5-ku, pričom vtedy kondenzačný kotol nevyužíva kondenzačný efekt...
Ak je dom zateplený, stačí "pomalý štart" a ak sú veľké tepelné straty, je potrebná iná krivka...
Nandrolon
19.10.10,10:15
Nejako sa mi to nezdá.Za 30 sek.vykúri a potom za 10 min. ochladne?Zateplený barák?Nie je zle umiestnený termostat?

za 30 sek. vykúri vodu na stupačke kotla a tá za 10 min. odovzdá svoje teplo pod určitú hranicu a potom sa kotol znovu zapne...

proste povedzme že kotol vypína pri 75 st. celzia na stupačke a zapína pri 65 st. celzia...

ps: kotol jednoducho dokáže rýchlejšie zohriať stupačku na nastavenú max. teplotu /povedzme 75 st. celzia/ ako sa zo stúpačky odovzdá teplo do obehu a radiátorov a následne do miestnosti...
Ak by kotol nevypnul, tak by ho utrhlo, lebo by sa kumulovala teplota vody a nemalo by ju čo odoberať...
canbo
19.10.10,14:09
Je potrebné upresniť typ kotla a jeho súčasti a ich zapojenie.
Ak sa takto kotol nesprával pred zateplením, tak sa nemá čo správať ani teraz.
link od peterkos2 kde je štandardná schéma zapojenia , s možnosťou pripojenie TUV cez trojcestný ventil a termostatov je tam tuším 5 . Chyba môže v jednom znich, ale zrejme v troj-cestnom ventile , alebo v spätných klapkách.
Stanley73
19.10.10,16:41
Dnes som pisal vyrobcovi kotla, som zvedavy na odpoved. Mam kotol Viadrus G27 GL, termostat Honeywell CM27. Pred zateplenim to islo bez problemov.
peterkos2
19.10.10,17:21
Čítal som o tom tvojom termostate,že on spína obvykle 6 krát za hodinu,čo by odpovedalo tým 10 minútam.Čo keby si ho odpojil a vyskúšal kúriť bez neho.On cykluje preto,aby veľmi neklesla teplota vody.Zapojený je na svorkách 25 a 26.Myslím,že po odpojení tam treba dať klemu http://www.sittek.cz/pdf/g27-manual.pdf
Stanley73
04.11.10,10:58
Tak dnes som obdrzal odpoved od vyrobcu:


Zateplením domu se snížily tepelné ztráty a tím se snížili také nároky na výkon kotle, který je pro současný stav vašeho domu zřejmně předimenzovaný. Kotel je možné provozovat na maximální a snížený výkon, doporučuji tedy provoz stále na snížený výkon (pokud tak již neprovozujete) V žádném případě však nedoporučujeme výkon kotle nastavovat pod hodnoty uvedené v technické dokumentaci kotle.
Četnost spínání je závislá na diferenci spínání pokojového termostatu, a ta je u elektronických regulátorů většinou pevně nastavená cca 0,5°C a nedá se měnit.
Při tomto provozu, kdy kotle je v provozu cca 1min. může docházet k rošení kotle, a vzniku kondenzátu v komínovém průduchu.

A teraz neviem co mam robit, co robit ked sa mi bude rosit kotol???
peterkos2
04.11.10,11:22
Skús-ak si to ešte nerobil-vyčistiť filter v okruhu,prípadne zmeniť otáčky obeh.čerpadla
canbo
04.11.10,17:17
Opakujem sa .
Je potrebné upresniť typ kotla a jeho súčasti a ich zapojenie.
Ak sa takto kotol nesprával pred zateplením, tak sa nemá čo správať ani teraz.
Všeobecne npr.: spôsob zapojenie čerpadla má vplyv na počet zopnutia kotla a tepelnú pohodu v izbe , zároveň na teplotu v kotli.
Stanley73
04.11.10,17:25
Skús-ak si to ešte nerobil-vyčistiť filter v okruhu,prípadne zmeniť otáčky obeh.čerpadla

Filter je samozrejme vycisteny. Otacky na cerpadle neviem zmenit.
Stanley73
04.11.10,17:26
Opakujem sa .
Je potrebné upresniť typ kotla a jeho súčasti a ich zapojenie.
Ak sa takto kotol nesprával pred zateplením, tak sa nemá čo správať ani teraz.
Všeobecne npr.: spôsob zapojenie čerpadla má vplyv na počet zopnutia kotla a tepelnú pohodu v izbe , zároveň na teplotu v kotli.

Kotol je Viadrus G27 GL, termostat Honeywell CM27, ale to som tu uz pisal.
canbo
04.11.10,19:28
Ale to nieje všetko npr: regulácia je ..., za G- 27 .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..
zhruba 10/11 znakov/čísel npr.: G-27 ECO-GL-2-Z-V-2-0 iba z takého údaja sa dá vyčítať o aký kotol sa jedná a priradiť ku nemu schému zapojenie.
peterkos2
05.11.10,05:29
Filter je samozrejme vycisteny. Otacky na cerpadle neviem zmenit.
Na telese čerpadla by mal byť spínač pre zmenu otáčiek