matooxa
17.10.10,22:10
Dobrý večer

Chcel by som sa opýtať (niesom v tých veciach vôbec zbehlý) mame rodinný dom ale prístupova cesta vedie cez susedov pozemok.Túto cestu využívame viac ako 20 rokov(nieje zakreslena v katastry).Pred 20 rokmi to nebol problem lebo bolo ústne dohodnutie so susedmi,škoda nebola spísana žiadna dohoda ani žiadne vecne bremeno či ťarcha,lenže po rokoch už to maju ich deti a je s toho trochu problem.Ja mam jednu otázku či môžeme nejak sudne dostať do ťarchy alebo do vecneho bremena tu cestu?ak už sme ju tak dlho využivali(20 rokov).Vopred vam ďakujem.
Mária27
17.10.10,20:22
Vznik vecných bremien upravuje § 151o občianskeho zákonníka.
Vecné bremeno sa dá aj vydržať (ods. 1), ale museli by ste dokázať dobromyseľnosť oprávnenj držby.
Relatívne nový je ods. 3, podľa ktorého by na váš návrh súd mohol vecné bremeno zriadiť.

(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
sarasara
18.10.10,00:56
Nie je možný aj iný prístup k domu?Je toto jediná cesta, po ktorej sa k domu môžete dostať?
matooxa
18.10.10,21:59
musela by sa na novo stavať a to nieje realizovatelné ta súčasna je už udržiavana dosť vela rokov,ja som zabudol podotknuť že mam 1/6 v tej ceste lepšie povedane v ich pozemkoch,mna len zaujímalo keby som nemal ten podiel či mi súd zriadi vecne bremeno alebo právo prechodu tak aby oni potom nič s tým nemohli robiť?ĎAKUJEM VELMI PEKNE za odpovede
Mária27
19.10.10,06:19
To vecné bremeno by si mohol žiadať pre každý prípad, aj pre budúcich vlastníkov, ktorí nemusia byť spoluvlastníkmi priľahlého pozemku.

Z ustálenej súdnej praxe vyplýva, že vecné bremená zanikajú zo zákona, ak dôjde k splynutiu práv a povinností oprávneného. Z toho vyplýva, že v prospech podielového spoluvlastníka pozemku nemôže byť zriadené vecné bremeno, je to tak však len v prípade, ak sa vecné bremeno zriaďuje in persónam.
V prípade, ak sa vecné bremeno zriaďuje in rem, nedochádza k splynutiu práv oprávneného a povinného, nakoľko oprávnenou osobou z pohľadu vecného bremena nie je konkrétna fyzická osoba, ale každodobý vlastník pozemku. Prakticky môžeme povedať, že pri vecných bremenách in rem nemôže dôjsť k zániku
vecného bremena z dôvodu splynutia povinného a oprávneného z vecného bremena.
sarasara
19.10.10,08:53
Keďže si spoluvlastníkom parcely, na ktorej je prístupová cesta k tvojmu domu, bude pre teba aj pre tvojich nástupcov lepšie, ak si dáš vymerať svoj podiel, a ten bude tvoriť prístupovú cestu. Ak podiel, ktorý vlastníš, postačuje na to, aby bol geometrickým plánom odčlenený, oslov spoluvlastníkov a budeš mať svoju vlastnú cestu. A pokoj.
Matias.S
19.10.10,09:08
Keďže si spoluvlastníkom parcely, na ktorej je prístupová cesta k tvojmu domu, bude pre teba aj pre tvojich nástupcov lepšie, ak si dáš vymerať svoj podiel, a ten bude tvoriť prístupovú cestu. Ak podiel, ktorý vlastníš, postačuje na to, aby bol geometrickým plánom odčlenený, oslov spoluvlastníkov a budeš mať svoju vlastnú cestu. A pokoj.

Tá cesta ako spomínaš nie je na žiadnej mape ? .... prečo ju jednoducho nedáťe zapísať do katastra ako stavbu ? ...príslušné pozemky pod cestou sa dajú na LV a ak si podielový vlastník tak právo je aj na tvojej strane a potom už nemôže nikto nič namietať ....
matooxa
19.10.10,10:38
Neviem či to bude stačiť ta 1/6 nato vymeranie,ale ja som nechcel vymerať cestu aby bola mojím vlastníctvom len aby mi bol povolený prístup aj mojím príbuzním k pozemku,čo momentálne je povolený lebo mam ten podiel tam a po dohode s tými spoluvlastníkmi by som sa ja obabral pretože som dal za tu 1/6 dosť vela penazí a preto som chcel iba vedieť či maju mojí príbuzny možnosť dostať súdne povolenie pravo tohto prechodu nič viac,tam dohoda nijako nepripada k úvahu preto len či sa to dá súdne alebo nie?Dakujem vam velmi pekne za vaše odpovede :)
SARASARA
Matias.S
19.10.10,19:41
Neviem či to bude stačiť ta 1/6 nato vymeranie,ale ja som nechcel vymerať cestu aby bola mojím vlastníctvom len aby mi bol povolený prístup aj mojím príbuzním k pozemku,čo momentálne je povolený lebo mam ten podiel tam a po dohode s tými spoluvlastníkmi by som sa ja obabral pretože som dal za tu 1/6 dosť vela penazí a preto som chcel iba vedieť či maju mojí príbuzny možnosť dostať súdne povolenie pravo tohto prechodu nič viac,tam dohoda nijako nepripada k úvahu preto len či sa to dá súdne alebo nie?Dakujem vam velmi pekne za vaše odpovede :)
SARASARA
Súdne sa dá všetko ... len ako dlho by to trvalo a či by sa ti to páčilo ...:D
sarasara
19.10.10,20:23
Neviem či to bude stačiť ta 1/6 nato vymeranie,ale ja som nechcel vymerať cestu aby bola mojím vlastníctvom len aby mi bol povolený prístup aj mojím príbuzním k pozemku,čo momentálne je povolený lebo mam ten podiel tam a po dohode s tými spoluvlastníkmi by som sa ja obabral pretože som dal za tu 1/6 dosť vela penazí a preto som chcel iba vedieť či maju mojí príbuzny možnosť dostať súdne povolenie pravo tohto prechodu nič viac,tam dohoda nijako nepripada k úvahu preto len či sa to dá súdne alebo nie?Dakujem vam velmi pekne za vaše odpovede :)
SARASARA

Máš 1/6-inu, ktorú nechceš využívať na prechod k svojmu domu. Chceš mať z parcely taký istý úžitok, ako ostatní spoluvlastníci, ktorí cez pozemok neprechádzajú.
No v súdnom pojednávaní sa ti môže stať, že ti súd prikáže užívať ten podiel z parcely na prechod, ktorá je tvojím vlastníctvom. Veď na súde budú aj ostatní spoluvlastníci.
Nechápem, ako by si sa obabral. Veď by si pozemok užíval pre seba a svoju rodinu. Ty chceš aj prechod, aj ostatný pozemok. Hmm.