vratnik
19.10.10,07:00
Pred 20 rokmi bola jedna E - parcela a od nej sa geom. plánom a kúpnou zmluvou odčlenila jedna časť. Priamy účastníci tohto predaja zomreli, kúpna zmluva je asi už len na katastri. Ja som od dedičov kúpil túto E - parcelu a otázka znie, či si ako nástupca môžem nahliadnuť v katastri kúpnu zmluvu spred 20 rokoch, ktorou sa odčlenila z tejto E - parcely malá časť C parcely. Viem za akú cenu to bolo v minulosti predané, len by som rád vedel, či náhodou nebolo v kúpnej zmluve zakotvené predkupné právo na zvyšok E - parcely. Predkupné právo na E parcelu kataster zvlášť neeviduje (pozemková kniha, list vlastníctva). Alebo ma kataster odbije, že nie som účastníkom konania. Číslo zmluvy, ktorou to bolo odpredané neviem, viem len približné obdobie, resp. vedel by som sa spätne dopracovať k číslu zmluvy na základe nahliadnutiu dedičstva danej C parcely, ale či mi to kataster umožní. Ďakujem.
Mária27
19.10.10,08:30
Smrťou oprávnenej osoby zanikne predkupné právo (§ 604 obč.z.) bez ohľadu na to, či ide o predkupné právo obligačnoprávnej alebo vecnoprávnej povahy.

§ 604

Predkupné právo neprechádza na dediča oprávnenej osoby a nemožno ho previesť na inú osobu.