Forgetmenot
19.10.10,14:01
Dobry den

Nenasla soom inu vhodnejsiu kategoriu, tam si dovolim otazku uverejnit tu. Dufam, ze to nebude problem. Chcela som oslavit pana Mihala, ale ako pise, mame nechat otazku webe.


Moj problem:

Mama nastupila do predcasneho starobneho dochodku 3.7.2010. Zaroven pracuje na plny pracovny pomer vo verejnej sluzbe. Od januaru 2011 predpokladala ist cisto len do dochodku, cize chcela ukoncit pracovny pomer dnom 31.12.2010.

Bohuzial, musi ist na akutnu operaciu, ktora prebehne v polovici novembra a mala by byt PN cca 6-8 tyzdnov.

Moje otazky su nasledovne:

1.) mala by s vypovedou pockat az pokial nebude fit (cize az po ukonceni PN - co by mohlo byt do konca roka
2.) je mozny subeh poberania predcasneho starobneho dochodku a PN?
3.) musi jej zo zakona zamestnavatel preplatit dovolenku, ktoru nevycerpala?
4.) kedze je pracovnickou vo verejnych sluzbach, pripravoval sa navrh, ze v tejto oblasti nebudu moct poberatelia predcasnych starobnych dochodkov dalej pracovat - moja otazka je: ak by od januara nastala situacia, ze sa mama nedohodne so zamestnavatelom na ukonceni PP (co si myslim, ze neprejde), tak moze pocas vypovednej doby dalej pracovat a poberat predcasny starobny dochodok? Nevztahuje sa na tuto situcia prepustenie zo zakonnych dovodov na strane zamestnavatela? (ako organizacne a pod).

Dakujem velmi pekne vopred za odpovede.

S priatelskym pozdravom,
forgetmenot
Forgetmenot
19.10.10,18:42
posuvam
Kvaka
27.10.10,13:48
Mama nastupila do predcasneho starobneho dochodku 3.7.2010. Zaroven pracuje na plny pracovny pomer vo verejnej sluzbe. Od januaru 2011 predpokladala ist cisto len do dochodku, cize chcela ukoncit pracovny pomer dnom 31.12.2010.

Bohuzial, musi ist na akutnu operaciu, ktora prebehne v polovici novembra a mala by byt PN cca 6-8 tyzdnov.

Moje otazky su nasledovne:

1.) mala by s vypovedou pockat az pokial nebude fit (cize az po ukonceni PN - co by mohlo byt do konca roka
2.) je mozny subeh poberania predcasneho starobneho dochodku a PN?
3.) musi jej zo zakona zamestnavatel preplatit dovolenku, ktoru nevycerpala?
4.) kedze je pracovnickou vo verejnych sluzbach, pripravoval sa navrh, ze v tejto oblasti nebudu moct poberatelia predcasnych starobnych dochodkov dalej pracovat - moja otazka je: ak by od januara nastala situacia, ze sa mama nedohodne so zamestnavatelom na ukonceni PP (co si myslim, ze neprejde), tak moze pocas vypovednej doby dalej pracovat a poberat predcasny starobny dochodok? Nevztahuje sa na tuto situcia prepustenie zo zakonnych dovodov na strane zamestnavatela? (ako organizacne a pod).

Dakujem velmi pekne vopred za odpovede.

S priatelskym pozdravom,
forgetmenot
Pokiaľ ide o PN počas poberania predčasného dôchodku, môže poberať dávky PN aj dôchodok zároveň. Je zrejme nemocensky poistená zo zamestnania.
Od nového roku má byť v platnosti novela zákona o sociálnom poistení. Podľa návrhu, ktorý je v NRSR, mama môže byť zamestnaná a súčasne poberať predčasný dôchodok do konca februára 2011.
Ak chce ukončiť pracovný pomer k 31.12.2010, bude dostávať až do dovŕšenia dôchodkového veku predčasný dôchodok.
Po skončení pracovného pomeru má však nárok na dopočítanie predčasného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia od priznania tohto dôchodku až do ukončenia poistenia.
Ak ukončí pracovný pomer k 28.2.2011, dovolenku si vyčerpá.
Ak jej dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu organizačných zmien, má nárok na odstupné.
Ak požiadala o predčasný dôchodok počas zamestnania u súčasného zamestnávateľa, má nárok aj na odchodné.
lumich
03.12.10,09:25
príjemný dobrý deň, prosím o inf. novelou zákona od 1.1.2011 nebude umožnené dôchodcom, ktorí poberajú predčasný dôchodok a súčasne pracujú na pracovný pomer súbežne poberať dôchodok a mzdu, moja mama poberá starobný dôchodok, ale súčasne aj pracuje na pracovný pomer, bude sa táto novela zákona týkať aj jej, alebo len predčasných dôchodcov, Ďakujem za inf
drobeceva
03.12.10,10:05
príjemný dobrý deň, prosím o inf. novelou zákona od 1.1.2011 nebude umožnené dôchodcom, ktorí poberajú predčasný dôchodok a súčasne pracujú na pracovný pomer súbežne poberať dôchodok a mzdu, moja mama poberá starobný dôchodok, ale súčasne aj pracuje na pracovný pomer, bude sa táto novela zákona týkať aj jej, alebo len predčasných dôchodcov, Ďakujem za inf
SD sa to týkať nebude
snp
07.12.10,11:05
Ja som zase invalidná nad 70 % a v pracovnom pomere.Neviem, či od 1.1.2011, pokiaľ by som bola chorá či mi budú vyplácať PN- ku
Popoluška54
07.12.10,13:30
Ako predčasná dôchodkyňa dám výpoveď k 31.12.2010.Trvale pracujem v tom zamestnaní ,kde som podala o predčasný dôchodok.Mám nárok na odchodné?
Taktiež do 28.2.2011 si nestihnem vybrať dovolenku za rok 2010 a podiel za dva mesiace roka 2011.Budem si vyberať dovolenku až v marci 2011,vlastne to bude preplatenie dovolenky a mzdu za dovolenku dostanem až v apríli 2011.Bude to v poriadku?
Kvaka
07.12.10,13:39
Ako predčasná dôchodkyňa dám výpoveď k 31.12.2010.Trvale pracujem v tom zamestnaní ,kde som podala o predčasný dôchodok.Mám nárok na odchodné?
Taktiež do 28.2.2011 si nestihnem vybrať dovolenku za rok 2010 a podiel za dva mesiace roka 2011.Budem si vyberať dovolenku až v marci 2011,vlastne to bude preplatenie dovolenky a mzdu za dovolenku dostanem až v apríli 2011.Bude to v poriadku?
Ako predčasná dôchodkyňa môžeš pracovať až do 28.2.2011. Vtedy by ti mal skončiť pracovný pomer a tým aj povinné poistenie.
ajobs
07.12.10,13:46
Ja som zase invalidná nad 70 % a v pracovnom pomere.Neviem, či od 1.1.2011, pokiaľ by som bola chorá či mi budú vyplácať PN- ku

Áno, ak si invalidná nad 70% a súčasne pracuješ-čiže si poistená ako zamestnanec-môžeš poberať náhradu mzdy pri dočasnej pracovnej neschopnosti (prvých 10 dní od zamestnávateľa) a od 11. dňa nemocenské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Pre invalidných dôchodcov nad 70% nie je možné od 1.1.2011 uzatvoriť či využívať dobrovoľné nemocenské poistenie.
vieraaaa
13.12.10,19:27
Ako predčasná dôchodkyňa dám výpoveď k 31.12.2010.Trvale pracujem v tom zamestnaní ,kde som podala o predčasný dôchodok.Mám nárok na odchodné?
Taktiež do 28.2.2011 si nestihnem vybrať dovolenku za rok 2010 a podiel za dva mesiace roka 2011.Budem si vyberať dovolenku až v marci 2011,vlastne to bude preplatenie dovolenky a mzdu za dovolenku dostanem až v apríli 2011.Bude to v poriadku?

§ 76 ZP
Odstupné a odchodné
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Čiže nárok na odchodné Ti vznikne.


§ 116 ZP
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Nevyčerpanú dovolenku Ti musí zamestnávateľ preplatiť.
gven75
14.12.10,10:57
Ahojte, zam.-c už je na starobnom dôchodku, no ešte u nás pracoval na kratší PP (10 hod/týždenne). Priniesol žiadosť o ukončenie PP k 15.1.2011 podľa §60. Ak dáva výpoveď starobný dôchodca tak tam platí tiež výpovedná lehota 2 mesiace (ak by sme nesúhlasili s rozviazaním PP dohodou)? Keďže dáva výpoveď on patrí mu ide odchodné, nie? na odstupné nemá nárok (ani v prípade dohody), nie? prosím opravte ma ak sa mýlim... Ďakujem!
gven75
14.12.10,11:25
haloooo nikto?
katka50
14.12.10,11:38
Ahojte, zam.-c už je na starobnom dôchodku, no ešte u nás pracoval na kratší PP (10 hod/týždenne). Priniesol žiadosť o ukončenie PP k 15.1.2011 podľa §60. Ak dáva výpoveď starobný dôchodca tak tam platí tiež výpovedná lehota 2 mesiace (ak by sme nesúhlasili s rozviazaním PP dohodou)?Áno Keďže dáva výpoveď on patrí mu ide odchodné, nie? Ak je to prvé ukonč. PP po priznaní st. dôchodku-tak áno.na odstupné nemá nárok (ani v prípade dohody), nie? Nie.prosím opravte ma ak sa mýlim... Ďakujem!

Odpovede v texte.
valikaa111
28.12.10,13:13
Dobrý deň. Mňa zaujíma či mi bude počas vyplácania predčasného dôchodku vyplácaná aj dávka PN po 1.marci 2011. Som v trvalom pracovnom pomere/ zatiaľ/ a v novembri som mala úraz. Predpokladaná doba PN asi pol roka.
Marína
13.01.11,15:25
Dobrý deň. Mňa zaujíma či mi bude počas vyplácania predčasného dôchodku vyplácaná aj dávka PN po 1.marci 2011. Som v trvalom pracovnom pomere/ zatiaľ/ a v novembri som mala úraz. Predpokladaná doba PN asi pol roka.
Predčasný starobný dôchodca je od 9/2010 PN, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou bude trvať rok. Zamestnávateľ ho vyzval, aby podpísal rozviazanie pracovného pomeru k 28. 2. 2011. V 11/2011 dovŕši dôchodkový vek.
Je počas PN zo zákona povinný rozviazať k 28. 2. 2011 pracovný pomer?
ajobs
13.01.11,23:27
Predčasný starobný dôchodca je od 9/2010 PN, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou bude trvať rok. Zamestnávateľ ho vyzval, aby podpísal rozviazanie pracovného pomeru k 28. 2. 2011. V 11/2011 dovŕši dôchodkový vek.
Je počas PN zo zákona povinný rozviazať k 28. 2. 2011 pracovný pomer?

No isteže nie je povinný rozviazať pracovný pomer, pretože je práceneschopný. Predpokladám, že v súčasnosti poberá nemocenské a aj predčasný starobný dôchodok. Ak však do 28.2.2011 nepodpíše rozviazanie PP, je možné, že od 1.3.2011 ho bude Sociálna poisťovňa považovať za zamestnanca (napriek tomu, že nepoberá mzdu) a prestane mu vyplácať predčasný SD. Z tohto dôvodu by možno bolo rozumné ponúkanú dohodu podpísať. V takom prípade určite nepríde o vyplácanie dôchodku a ani o nemocenské, ktoré mu bude SP vyplácať počas celej práceneschopnosti. Neviem, či by sa podpísaním pripravil o nejaké bonusy vo forme odstupného, ale pri jeho zdravotnom stave ide skôr o teoretickú, ako o praktickú možnosť.
Predpokladám, že dotyčný pán už predčasný SD poberá, takže v tomto prípade nebude narušená kontinuita súčasného vyplácania SD a nemocenskej dávky.
Marína
14.01.11,07:07
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.:) Áno, predčasný SD poberá.