kellnermarek
20.10.10,19:16
Prosím o radu. Pozemok je napísaný na otca, ale rodičia už dávno zomreli. Pri dedičskom konaní sa niektorý súrodenci vzdali, ale zostali zme traja súrodenci, ale jeden už tiež nežije, ale má deti. Tento pozemok je ale stále napísaný na otca. Je možné aby som ja tento pozemok dal do prenájmu? Napríklad bratrancovi?

A ďalší problém je v tom, že na tomto rodičovskom pozemku má jeden podnikateľ postavené unimobunky, ktoré prenajíma pre obchodné účely.
Nemá žiadnu nájomnú zmluvu, takže asi museli niečo sfalšovať, keď aj RUVZ/hygiena/ pre otvorenie prevádzky potrebuje nájomnú zmluvu o prenájme nebytových priestorov-pozemku.
Čo mám robiť, aby z tohto pozemku všetko odstránil?
Ďakujem.
mino.k
20.10.10,17:19
podla mna a mojich skusenosti, ty pozemok prenajimat nemozes, lebo nie si vlastnik...je potrebne, aby si podal na prislusny sud ziadost s kolkami o prejednanie novoobjavene dedicstvo. Sud prideli notara a ten neprededeny majetok prededi a prejde na vas ako na dedicov, potom mozes prenajat, ale iba svoj podiel, ak sa nedohodnete vsetci vlastnici a neprenajmete vsetci naraz.
ak sa mylim, opravte ma, ja som to napisala, ako sa to stalo u nas :-) Monika
KEJKA
20.10.10,17:21
najskor by ste mali pozemok vlastnícky usporiadať.
Keby si bol vlastníkom, tak by sa dali riešiť aj UNIMObunky, bez toho je to len na dohode s podnikateľom.
Aj ten nájom je problematický - nemôžeš prenajímať niečo, čo nevlastníš.
mino.k
20.10.10,17:21
Prosím o radu. Pozemok je napísaný na otca, ale rodičia už dávno zomreli. Pri dedičskom konaní sa niektorý súrodenci vzdali, ale zostali zme traja súrodenci, ale jeden už tiež nežije, ale má deti. Tento pozemok je ale stále napísaný na otca. Je možné aby som ja tento pozemok dal do prenájmu? Napríklad bratrancovi?

A ďalší problém je v tom, že na tomto rodičovskom pozemku má jeden podnikateľ postavené unimobunky, ktoré prenajíma pre obchodné účely.
Nemá žiadnu nájomnú zmluvu, takže asi museli niečo sfalšovať, keď aj RUVZ/hygiena/ pre otvorenie prevádzky potrebuje nájomnú zmluvu o prenájme nebytových priestorov-pozemku.
Čo mám robiť, aby z tohto pozemku všetko odstránil?
Ďakujem.
co sa tyka druheho problemu, dotycneho pana podnikatela by som pisomne vyzvala listom, aby si svoje bunky odpratal, nakolko stoji na tvojom pozemku bez najomnej alebo inej zmluvy...ak neodstrani, riesila by som cez policiu, atd... Monika
KEJKA
20.10.10,17:34
nuž, práve to vlastníctvo tam nie je..............takže dotyčný pán sa kľudne ohradí a právom.
ešte by som upozornila na problém s vydržaním. Ak bude ten pozemok využívať 10 rokov a potom uplatní právo vydržania - čo potom ?
kellnermarek
20.10.10,17:40
Sú aspoň nejaké páky, aby sa podnikateľ odpratal z rodičovského pozemku?
mino.k
20.10.10,17:48
Sú aspoň nejaké páky, aby sa podnikateľ odpratal z rodičovského pozemku?
prededit pozemok a ked budete na LV zapisani vy ako novi vlastnici, tak potom mozete s panom jednat...to vydrzanie asi v tomto pripade nehrozi, nakolko vlastnik je znamy, len pozemok nie je prededeny...my sme napriklad teraz dedili novoobjaveny majetok po dedovi co zomrel v roku 1979 a obhospodarovalo tieto pozemky druzstvo, ziadne vydrzanie nepripadalo do uvahy...
kellnermarek
20.10.10,17:56
No to by bolo najlepšie, Ale synovci čo ostali po bratovi, tak jeden býva niekde v zahraničí už cez 20 rokov a ďalší neviem kde. Tak to dodedenie je problematické. Ono by stačilo ako dostať toho podnikateľa z pozemku. Môže pomôcť polícia ,alebo obec?
mino.k
20.10.10,19:04
No to by bolo najlepšie, Ale synovci čo ostali po bratovi, tak jeden býva niekde v zahraničí už cez 20 rokov a ďalší neviem kde. Tak to dodedenie je problematické. Ono by stačilo ako dostať toho podnikateľa z pozemku. Môže pomôcť polícia ,alebo obec?
podla mna, kym nebudete vlastnici asi s tym velmi nepohnete :-( si myslim ja...neviem...
co sa tyka tych ludi v zahranici, notar si ich musi vyhladat, nemusia sa zucastnit, staci ked poslu splnomocnenie...
sarasara
21.10.10,23:55
Pozemok, ktorého vlastník nežije, je pozemok neznámeho vlastníka. Takýto pozemok spravuje SPF. Takže požiadajte o dodatočné dedičské konanie. Ak to celkom nejde, požiadajte notára o informáciu o možnom vydržaní.
Mária27
22.10.10,16:11
Keďže ide o majetok tvojho otca a otec ťa nevydedil, si oprávneným dedičom jeho majetku, o ktorom s v dedičskom konaní ešte nerozhodlo. Oprávnených dedičov je treba až do rozhodnutia súdu o dedičstve považovať za spoluvlastníkov. Podaj žiadosť o dedičské konanie na novoobjavený majetok. Na dedičov, ktorých nenájdete, a neozvú sa po vyhláške súdu, nebude súd prihliadať (§ 468 obč.zák.).

Spoluvlastníci konajú spoločne a nerozdielne. Každý zo spoluvlastníkov môže konať aj za ďalších spoluvlastníkov pri správe spoločného majetku. Môže aj vyzvať dlžníka na splatenie dlhu za všetkých spoluvlastníkov.

Si oprávnený vyzvať užívateľa vášho pozemku na jeho vypratanie a žiadať od neho vydanie bezdôvodného obohatenia - úžitku z pozemku. Obohatenie žiadaj za každý rok užívania (môže sa dovolať premlčania za obdobie dlhšie ako tri roky, preto žiadaj čím skôr).
florkula
07.12.10,09:43
Zdravím ak môžem kedže môj problém sa netýka dedičstva ale len prenájmu predsa by som sa chcela informovať ,vie my niekto poradiť neakú nájomnú zmluvu na prenájom pozemku na ktorom je položená kanalizácia kedže vodárne tlačia na mňa s vecným bremenom .Už vopred veľmy pekne ďakujem