kristinagabi
22.10.10,11:09
Dobry den. Prosim vas o radu. Chceme kupit pozemok a nevieme,ci nie je na rizikovom mieste ohladne povodni a spodnej vody. Geologicky prieskum nam pomoze? Kolko to stoji? Chceli by sme postavit bungalov asi 150 m2,ale sa bojime.
mendo933
22.10.10,09:18
Stoji podla rozsiahlosti prieskumu. Oslov v blizkosti geologa a podla toho co sa bude robit ti povie aj cenu. ja som uz na pozemku geologa mal, vsetko mi vysvetlil. Takto z brucha hodena cena tu na fore nema pre teba ziadnu vypovednu hodnotu. Na tvojom mieste by som si geologa prizval a budes mat aj posudok statikovi ku zakladaniu stavby- tam sa ti tie peniaze vratia
Palino978
22.10.10,09:20
ohladne povodni vam nepomoze, tie nie je tak mozne lahko predvidat, pokial sa ale v danej lokalite uz povodne vyskytovali tak s tym ratat mozte. Samozrejme ak hladina podzemnej vody sa permanentne nachadza takmer hned pod povrchov t.j. okolo 1-1,5m tak sa moze skor v buducnosti vyskytnut problem s vodou.

geologicky prieskum vam ale pomoze zistit parametre zakladovej pody a to vam moze ovplyvnit znacne naklady na zalozenie objektu pretoze sa tam mozu vyskytnut navazky ci uz priemyselneho povodu alebo organickeho povodu.

Takze geologicky prieskum je dobry napad ale podla mna Vam nezaruci to ze vam niekto potvrdi ze tam v najblizsich 50rokov povodne nebudu, ale dokaze vam usetrit naklady na zalozenie objektu.
kristinagabi
22.10.10,11:03
Dakujem vam velmi pekne.
mendo933
22.10.10,14:30
Ak sa pre geologicky prieskum nerozhodnes, tak pozri kde je situovany pozemok. Ak je na konci dediny, v minulosti boli za dedinou kadejake skladky, pripadne ak tam bola daka priekopa a robila sa tade cesta tak ju zasipavali. atd. Ak je to niekde mezi domami tam je mensia pravdepodobnost neakej navazky (ak sa nejedna o nove pozemky developerov, lebo ti su schopny vsetkeho). Spodnu vodu zistis aj tak ze spravis neaku testovaciu jamu, ale ktovie ci ti majitel pozemku dovoli kopat. ak by dovolil, vykopala by sa jama , prizvala by si geologa a takto by si mala najlacnejsie.
Prip. ak su tam susedia treba sa ist popitat zato nedas nic.
kristinagabi
22.10.10,15:44
Ten pozemok je na kraji dediny,ma sa tam robit nova ulica. Teraz sa predavaju pozemky,takze zatial nemame susedov. Doteraz tam mali zahradky,su tam este stromy zasadene.
Najblizsi dom,co je postaveny,tak ten ma pivnicu a na jar,ked boli tie velke povodne,tak viem,ze mal problem s vodou. Dom je asi 200-250m od nasho pozemku.
ciners
22.10.10,16:32
Ak sa nemylim,tak povodnove nebezpecenstvo stanovuje hydrometeorologicky ustav, urcite maju hitoricke zaznamy, na zaklade ktorych robia tie povodnove mapy.
janfasanga
23.10.10,13:31
Váš postup pred kúpou pozemku považujem za veľmi rozumný, mali by tak rozmýšlať viacerí... Výstižne to napísal mendo933 vo svojich príspevkoch, že geologický prieskum je vždy investícia, ktorá sa Vám vráti mnohonásobne. Statik bude mať reálne a skutočné informácie o kvalite podložia a navrhne Vám optimálne základy (funkčnosť + ekonomická efektívnosť). Samozrejme, ak si teda nekúpite katalógový projekt, v ktorom budú základy navrhnuté pre nejaký imaginárny pozemok... Taktiež môžem len potvrdiť to, čo píše aj mendo933, ja som sa už tiež stretol s prípadom, kde developer rozparceloval stavebné pozemky na bývalom smetisku!!! Bola to dosť nepríjemná informácia pre tých, čo si tam kúpili pozemky za 2500,- Sk/m2...
PS: inžinierskogeologický prieskum Vám spravia orientačne od 200,- eur (plusminus).
ciners
24.10.10,19:00
Mna by zaujimala ta hlbka vrtu a laboratorne vyhodnotenie vzoriek za 200€. Dajte link na niekoho, kto to robi, strasne sa mi to nezda.
Matias.S
24.10.10,20:03
Mna by zaujimala ta hlbka vrtu a laboratorne vyhodnotenie vzoriek za 200€. Dajte link na niekoho, kto to robi, strasne sa mi to nezda.
Obvykle stojí jeden meter cca 200 € no záleží aj na firme súprave a na firme, ktorá to robí ..... je ich dosť cena sa dá dohodnúť. Vzorky obvykle vyhodnocujú labáky na to určené. ;) Preto ber cenu orientačne .... a hĺbku ti povie geológ.
janfasanga
25.10.10,06:40
Mna by zaujimala ta hlbka vrtu a laboratorne vyhodnotenie vzoriek za 200€. Dajte link na niekoho, kto to robi, strasne sa mi to nezda.
Sorry, mal som doplniť slovíčko "od". (Opravím to). Musím hneď na začiatku zdôrazniť, že ja nie som geológ, napísal som orientačnú cenu "od", za ktorú svojim klientom vieme zabezpečiť IGP pre bežný rodinný dom. Znamená to kopanú sondu, hĺbku definuje geológ, pri nepodpivničenom dome (v závislosti od konkrétnych geologických pomerov) je to spravidla do 2-3 metrov. Náklady spojené so zemnými prácami za kopanú sondu samozrejme neobsahuje cena za geológiu. Takže buď si to zabezpečí investor sám (väčšinou im to takto vyhovuje, lebo sa to zorganizuje naraz s nejakou inou zemnou prácou, keď je dostupný vhodný mechanizmus, tým pádom to nie sú žiadne náklady navyše), alebo sa to zorganizuje "na kľúč", za príplatok. (spravidla to nie je veľká suma). Ktorá vzorka sa vyhodnutí makroskopicky a ktorá laboratórne, to už je parketa geológa, nepovažujem sa za kompetentného vyjadrovať sa k tejto veci. Ak nie je možné zeminu zaklasifikovať na základe makroskopického vyhodnotenia, robí sa laboratórne vyhodnotenie, čo samozrejme znamená navýšenie ceny, o čom je klient vždy vopred a včas informovaný. Ale aj tu platí, že sa nebavíme o nejakých obrovských sumách. Asi toľko... Ak geológ zhodnotí (vopred), že je potrebný vrt (t.j. sonda do väčšej hĺbky), tak tam treba samozrejme dotiahnuť vrtnú súpravu, pričom cena bude závislá aj od samotnej hĺbky vrtu, počtu vrtov, atď.
(PS: ako bonus svojim klientom v cene IGP zabezpečíme aj radónový prieskum. Je to taktiež neodmysliteľným podkladom, ak teda klient chce mať kvalitný a kompletný projekt na vysokej odbornej úrovni)
kristinagabi
25.10.10,08:25
Uz som velmi zvedava,ze co mi povedia. Na buduci tyzden idem za nejakym geologom a uvidim,co mi povie. Keby to bolo okolo 200€,tak by to bolo super.
Dakujem vsetkym za rady.
ciners
25.10.10,17:17
Len mala poznamocka, ta hlbka sa definuje podla deformacnej zony v predbeznom vypocte geotechnikmi. Inak dakujem za info, zide sa :)
Matias.S
26.10.10,04:16
Uz som velmi zvedava,ze co mi povedia. Na buduci tyzden idem za nejakym geologom a uvidim,co mi povie. Keby to bolo okolo 200€,tak by to bolo super.
Dakujem vsetkym za rady.

Tak to urcite nebude 200 €. Pretože toľko stojí približne 1 m vývrtu a k tomu ti treba ešte prirátať transport súpravy, palivo ... a hlavne nerátaj s tým, že z 1 m vývrtu zistíš potrebný stav, dokonca ani z jedného vrtu. Minimálne by som ja dal urobiť 3 vrty pre orientačnú vizualizáciu podložia.:rolleyes:
chandler
26.10.10,06:35
Uz som velmi zvedava,ze co mi povedia. Na buduci tyzden idem za nejakym geologom a uvidim,co mi povie. Keby to bolo okolo 200€,tak by to bolo super.
Dakujem vsetkym za rady.


ozajstny geologicky prieskum na jeden rodinny dom je drahy. skus sa radsej spytat na stavebnom urade alebo developera ci sa tam nejaky prieskum robil ked kupoval pozemok.

ak nie tak sa spytaj sa ludi z dediny ci tam nebola volakedy nejaka skladka, chemicky zavod a podobne. spodna voda ta zaujimat nemusi ak nechces robit pivnicu. a ci je tam piesok alebo strk je u bungalovu uplne jedno.
ciners
26.10.10,13:43
Ak tam niekto prieskum robil, tak je jeho povinnost dat ho do geofondu, kde je k dispozicii zadarmo. Otazne je,ci v nejakej dedinke niekto robil prieskum.
Matias.S
26.10.10,16:10
Ak tam niekto prieskum robil, tak je jeho povinnost dat ho do geofondu, kde je k dispozicii zadarmo. Otazne je,ci v nejakej dedinke niekto robil prieskum.

By si sa divil .... východ je zmapovaný celý ... minulý rok sa ukončil prieskum ;)
janfasanga
26.10.10,19:38
Tak to urcite nebude 200 €. Pretože toľko stojí približne 1 m vývrtu a k tomu ti treba ešte prirátať transport súpravy, palivo ... a hlavne nerátaj s tým, že z 1 m vývrtu zistíš potrebný stav, dokonca ani z jedného vrtu. Minimálne by som ja dal urobiť 3 vrty pre orientačnú vizualizáciu podložia.
Priznám sa, že nie som nejaký špecializovaný odborník pre túto tému, takže treba ma brať s rezervou...:) Jednoznačne súhlasím, že je určite lepšie ak sa spraví viac vrtov/sond, najmä ak je to nejaká vačšia (rozľahlá) stavba (dom). Ale ak sa bavíme o bežnom rodinnom dome, tak ja mám takú skúsenosť, že ak by som stavebníkovi navrhol, aby si dal spraviť IGP za niekoľko desiatok tisíc SK, tak ztoho nebude nič, nespraví sa žiadny prieskum... :( Preto som toho názoru, že radšej im navrhnem alternatívu na mieru, ktorá je pre nich finančne akceptovateľná. 1-2 kopaných sond + odborné vyhodnotenie geológom je stále oveľa-oveľa viac, ako keby sa nerobil žiadny prieskum. (Samozrejme nehovorím o prípadoch, kde je vrt opodstatnený). Veď poznáme to všetci, ako sa u nás stavajú rodinné domy: aby sa "ušetrilo", kúpi sa katalógový projekt ktorý vôbec nezohľadňuje skutočné podložie na konkrétnom pozemku, a potom sa natrepe do základov brutálne množstvo výstuže, "pre istotu"... :(
Matias.S
27.10.10,06:36
Priznám sa, že nie som nejaký špecializovaný odborník pre túto tému, takže treba ma brať s rezervou...:) Jednoznačne súhlasím, že je určite lepšie ak sa spraví viac vrtov/sond, najmä ak je to nejaká vačšia (rozľahlá) stavba (dom). Ale ak sa bavíme o bežnom rodinnom dome, tak ja mám takú skúsenosť, že ak by som stavebníkovi navrhol, aby si dal spraviť IGP za niekoľko desiatok tisíc SK, tak ztoho nebude nič, nespraví sa žiadny prieskum... :( Preto som toho názoru, že radšej im navrhnem alternatívu na mieru, ktorá je pre nich finančne akceptovateľná. 1-2 kopaných sond + odborné vyhodnotenie geológom je stále oveľa-oveľa viac, ako keby sa nerobil žiadny prieskum. (Samozrejme nehovorím o prípadoch, kde je vrt opodstatnený). Veď poznáme to všetci, ako sa u nás stavajú rodinné domy: aby sa "ušetrilo", kúpi sa katalógový projekt ktorý vôbec nezohľadňuje skutočné podložie na konkrétnom pozemku, a potom sa natrepe do základov brutálne množstvo výstuže, "pre istotu"... :(

Poradím ti jednu vec ak sú rozhodnutý si kúpiť daný pozemok a majú aj projekt domu, predpokladám, že budú mať aj studňu v danom projekte.... a máš poriešený aj prieskum aj vodu na zavlažovanie ;) ....
ciners
27.10.10,15:47
Nieco na tom, co Jan pise bude. Castokrat sa stane, ze prieskum nie je ziadny, postavi sa katalog a zrazu stupne voda a pretlaci podkladny beton smerom hore. Strasne tazko sa to opravuje. Lepsie aspon nechat odborne okuknut ako nic.
jano1993
18.11.10,09:54
Ak tam niekto prieskum robil, tak je jeho povinnost dat ho do geofondu, kde je k dispozicii zadarmo. Otazne je,ci v nejakej dedinke niekto robil prieskum.
to je sice pravda, ale kludne si moze dat podmienku, ze geofond to moze spristupnit az po x rokoch. co aj robi...
kristinagabi
18.11.10,13:52
Zistila som,ze takyto prieskum robi len Statny geologicky ustav...
Pozemok budeme kupovat,aj ked ten prieskum nebudeme mat. Na nase stastie,uz buduci susedia zacali kopat zaklad,tak aspon sme videli,ze co je o 1,5-2m. Vyzera to dobre.
Dakujem vsetkym za pomoc a radu