stockach
24.10.10,16:27
Moj dom susedi so susednym pozemkom, ktory je oznaceny ako orna poda takym sposobom, ze v podstate stena mojho domu je hranicou pozemku. Sused vyuzivajuci ornu podu vsak orie takym sposobom, ze mi v podstate podorava dom a oploteni na useku cca 50 m, co mi sposobuje problemy so statikou a praskanie murov a vyvalovanie plota. Je toto s kostolnym poriadkom? Mam dojem, ze som kdesi cital, ze je bud zakonom, alebo nejakou vyhlaskou upravene, ze orat moze az 1,5 m od stavby.
To ze pozemky takto susedia bolo sposobene davno pradavno, lebo moj dom bol postaveny niekedy v 50-tich rokoch a vtedy aj tento orany pozemok patril k mojmu domu - teda povodnemu majitelovi domu. Terajsi orac ho vlastni len nejake 2 roky.
Velmi dakujem za kazdu radu.
220870
24.10.10,15:08
Sused nemôže robiť na svojom pozemku také úpravy a činnosti ktoré by narúšali alebo poškodzovali majetok iných osôb(susedov).
stockach
25.10.10,14:01
Sused nemôže robiť na svojom pozemku také úpravy a činnosti ktoré by narúšali alebo poškodzovali majetok iných osôb(susedov).

Dakujem za reakciu.
O tomto paragrafe z O.Z. viem, ale viem aj to ze nejaky zakon, vyhlaska ci nariadenie priamo stanovuje vzdialenost "orby" od zastavanej plochy. Nemozem to vsak nikde najst a tak by mi to velmi pomohlo. Tazko sa bude susedovi dokazovat, ze mi sustavnym podoravanim zakladov domu a plutu sposobil jeho popraskanie, vyvalenie ci ine poskodenie. NEMAM S NIM ZLE VZTAHY, ALE ANI ICH NECHCEM MAT DO BUDUCNY NARUSENE. Tak hladam cestu ako jemne mu oznamit, ze porusuje zakon. Na to on da...
durisovad
25.10.10,14:29
Nedalo by sa od suseda tych 50 cm jeho pozemku odkupit?
stockach
25.10.10,14:59
Bol by to skvely napad. Toto su vsak ludia silno zalozeny na vlastnictve pody. Radsej preda auto za polovicu ako meter stvorcovy zeme za desatnasobok. Skutocne.
peterknazeje
25.10.10,15:07
v poslednom case to vo velkom robia aj polnohospodari okolo ciest, lebo podla vymery obrabanej pody dostavaju vysoke dotacie, takze kazdy meter stvorcovy pody prinasa dotaciu.

Ale teraz k veci. Pozrite si obciansky zakonnik, §127, ods. 1:
"Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku..."
stockach
25.10.10,15:31
Ako som spominal, vcelku dobre poznam O.Z. A aj na sude som cosi preskakal a viem, ze prave uvadzany § sa velmi tazko dokazuje a viac menej az ked je skoda uz sposobena. Pozrite si judikatury ako sa da vysvetlovat "miera primerana pomerom" a pochopite, ze roky tahanic by ani za dom nestali - obrazne povedane. Ak sa vsak najde cierne na bielom, kolko ma byt odstup obrabanej pody od stavby, tam je to uz na 100%. §§ 11 az 13, ako aj 27 a nasl. O.Z su veeeelmi siroko vysvetlovatelne na kazdu stranu.
pavol54
25.10.10,15:42
v poslednom case to vo velkom robia aj polnohospodari okolo ciest, lebo podla vymery obrabanej pody dostavaju vysoke dotacie, takze kazdy meter stvorcovy pody prinasa dotaciu.

Ale teraz k veci. Pozrite si obciansky zakonnik, §127, ods. 1:
"Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku..."
No pošepkaj nám všetkým aká že je to vysoká dotácia na meter štvorcový nech sa poučíme. Takto nejak sa vyvoláva závisť a nenávisť. Počul si niečo o pojme ortofotomapa? Ak nie tak sa nemáme o čom baviť na úrovni homo sapiens.
stockach
25.10.10,15:46
Nic to vo mne nevyvolalo....ziadnu zaviost...akurat ocenujem podporu a snahu pomoct...
pavol54
25.10.10,15:47
v poslednom case to vo velkom robia aj polnohospodari okolo ciest, lebo podla vymery obrabanej pody dostavaju vysoke dotacie, takze kazdy meter stvorcovy pody prinasa dotaciu.

Ale teraz k veci. Pozrite si obciansky zakonnik, §127, ods. 1:
"Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku..."
Existuje niečo ako GPS pre menej chápavého tu robiť prednášku nebudem čo to je, ale ten má presne zameraný každý meter štvorcový, komplet hranice pozemku a ten musí byť obrobený celý lebo v opačnom prípade hrozí že poľnohospodár príde o tie vysoké dotácie a naviac zaplatí jej dvojnásobok
stockach
25.10.10,15:50
Existuje niečo ako GPS pre menej chápavého tu robiť prednášku nebudem čo to je, ale ten má presne zameraný každý meter štvorcový, komplet hranice pozemku a ten musí byť obrobený celý lebo v opačnom prípade hrozí že poľnohospodár príde o tie vysoké dotácie a naviac zaplatí jej dvojnásobok

To pavol54: Zrejme si polnohospodar tak mi pleas porad k mojej otazke. Z prispevkov predpokladam ze o tom nieco skutocne vies.
pavol54
25.10.10,16:00
To pavol54: Zrejme si polnohospodar tak mi pleas porad k mojej otazke. Z prispevkov predpokladam ze o tom nieco skutocne vies.
Nikdy sa nedá s pracovným nástrojom(pluhom)ísť bližšie ako pol metra, to by ti zobral traktorom aj strechu ktorá minimálne pol metra presahuje dom, skôr to môže byť od použitia ťažkej techniky, neostáva ti nič iné len sa s ním nejak rozumne dohodnúť ak sa začneš naťahovať, zistíš že napr. strecha tvojho domu zasahuje na jeho pozemok a môže ju žiadať odstrániť. Nech ti ten meter prenajme a ty ho budeš obrábať.
Matias.S
25.10.10,16:20
Existuje niečo ako GPS pre menej chápavého tu robiť prednášku nebudem čo to je, ale ten má presne zameraný každý meter štvorcový, komplet hranice pozemku a ten musí byť obrobený celý lebo v opačnom prípade hrozí že poľnohospodár príde o tie vysoké dotácie a naviac zaplatí jej dvojnásobok

Toto čo tu píšeš je síce pekné, avšak ak dochádza k poškodzovaniu pozemku je to na súd .... a podľa stavebného zákona 50/76
§ 135
Opatrenia na susednom pozemku alebo stavbe


(2) Ten, v prospech ktorého uložil stavebný úrad opatrenie podľa odseku 1, je povinný dbať, aby čo najmenej rušil užívanie susedných pozemkov alebo stavieb a aby vykonávanými prácami nevznikli škody, ktorým možno zabrániť; po skončení je povinný uviesť susedný pozemok alebo stavbu do pôvodného stavu, a ak to nie je možné alebo hospodársky účelné, poskytnúť vlastníkovi náhradu podľa všeobecných predpisov o náhrade škody.
stockach
25.10.10,17:11
Neviem o ake opatrenia by sa malo jednat - ja sa chcem vyhnut akymkolvek opatrenia zo stavebneho uradu, sudus apod. Vzdy je najlepsou cestou dohoda. Ale ja na tu dohodu potrebujem podklad - inac mam po dome. Tazkou technikou - pluhom, ktory orie do hlbky cca 70 cm, a rok po roku vzdy na rovnaku stranu mi je pan sused schopny zaklady domu oholit...
paloo
25.10.10,17:33
Neviem o ake opatrenia by sa malo jednat - ja sa chcem vyhnut akymkolvek opatrenia zo stavebneho uradu, sudus apod. Vzdy je najlepsou cestou dohoda. Ale ja na tu dohodu potrebujem podklad - inac mam po dome. Tazkou technikou - pluhom, ktory orie do hlbky cca 70 cm, a rok po roku vzdy na rovnaku stranu mi je pan sused schopny zaklady domu oholit...
Orie do hĺbky cca 70 cm:)už si videl niekedy pluh:D
stockach
25.10.10,17:39
Orie do hĺbky cca 70 cm:)už si videl niekedy pluh:D

Ano, je to gulaty stvorhran trojuholnikoveho tvaru. Nafotim ti tu hlboku orbu pan mudrlant. POCHOPIS CO JE HLBOKA ORBA. Napisal som sice cca 70 ale bude to aj viac. Ale dam si tu namahu a skusim nafotit, fakt to stoji za to.
marleau
25.10.10,17:49
Podobný problém máme v rodičovskom dome.Susedov pozemok,ktorý má šírku max. 7m a on ho nevie predať ako stavebný pozemok (iba ak nám a susedovi z druhej strany),sme vlastne my a sused z druhej strany našimi plotmi oplotili aj jeho pozemok zo zadu tretí sused,on si dal len bráničku vpredu).My sa o plot staráme,ani nechceme,aby sa oň staral,stačí,keď nebude naň hádzať burinu,hnoj a inú vegetáciu,niekedy aj do výšky 40 cm.Ten plot hnije.Bol tam starosta-šašo,zo životného,ale myslíte,že sa to pohlo?
Kdeže!!!Akurát som to už nevydržal,preskočil som plot a ....bolo čo bolo.
Čo tam pomože?Mám ho umlátiť?
day
25.10.10,18:03
marleau, len to nie
nechce to predat? vy 3,5m a sused 3,5m?
Matias.S
25.10.10,18:11
Ano, je to gulaty stvorhran trojuholnikoveho tvaru. Nafotim ti tu hlboku orbu pan mudrlant. POCHOPIS CO JE HLBOKA ORBA. Napisal som sice cca 70 ale bude to aj viac. Ale dam si tu namahu a skusim nafotit, fakt to stoji za to.

Neviem síce presne, ale niekde som už čítal že ochranná zóna je cca 3 m od domu ... pre žľab ... no treba naštudovať
peterknazeje
25.10.10,19:30
najlepsie je, dohodnut sa s nim, no to asi bude tazke,
davam do plena dalsi zakon,
Vodný zákon - Zákon č. 364/2004 Z.z.

§ 30 Všeobecné povinnosti
(1) Ten, kto vykonáva činnosť, ktorá môže ovplyvniť stav povrchových vôd a podzemných vôd a vodných pomerov, je povinný vynaložiť potrebné úsilie na ich uchovanie a ochranu.

(2) Vlastník, správca alebo nájomca (ďalej len "vlastník") poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov je povinný ich obhospodarovať takým spôsobom, ktorý nielen zachová vhodné podmienky na výskyt vôd, ale aj napomáha zlepšovanie vodných pomerov; je povinný najmä zabraňovať škodlivým zmenám odtokových pomerov, splavovaniu pôdy a dbať o udržiavanie pôdnej vody a o zlepšenie retenčnej schopnosti územia.

(3) Orgán štátnej vodnej správy môže uložiť vlastníkom poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov vykonať opatrenia smerujúce k splneniu povinností uvedených v odseku 2.

§ 61 Obvodný úrad životného prostredia
Obvodný úrad životného prostredia vo veciach štátnej vodnej správy
a) rozhoduje v správnom konaní v prvom stupni vo veciach podľa tohto zákona (.... § 30 ods. 3 ....)
marleau
26.10.10,04:57
marleau, len to nie
nechce to predat? vy 3,5m a sused 3,5m?
Iná cesta nie je.Kedysi som mal z jeho strany izbu,od jeho role po náš dom je 40 cm,je to len okapový chodník.Jeho svokor to nášmu otcovi schválil a on mi presne pod to okno vysypal takú kopu hnoja,že jej vrch bol meter pod parapetom.
on to nechce predať ani nám ani susedovi z druhej strany,lebo by sme získali široký pozemok aj vzadu a tam by a dalo stavať.Dá sa aj teraz,ale zášť mu nedovolí predať to nám.Darmo mu vysvetľujeme,že ako stavebný pozemok to predá len nám dvom.
Čo čakať od takého čo je v 70-ke pod papučou,vyberá v kostole do zvončeka a ráno o 6 už stojí pred bufetom s pivom ruke?
Matias.S
26.10.10,16:16
Iná cesta nie je.Kedysi som mal z jeho strany izbu,od jeho role po náš dom je 40 cm,je to len okapový chodník.Jeho svokor to nášmu otcovi schválil a on mi presne pod to okno vysypal takú kopu hnoja,že jej vrch bol meter pod parapetom.
on to nechce predať ani nám ani susedovi z druhej strany,lebo by sme získali široký pozemok aj vzadu a tam by a dalo stavať.Dá sa aj teraz,ale zášť mu nedovolí predať to nám.Darmo mu vysvetľujeme,že ako stavebný pozemok to predá len nám dvom.
Čo čakať od takého čo je v 70-ke pod papučou,vyberá v kostole do zvončeka a ráno o 6 už stojí pred bufetom s pivom ruke?
Jediná možnosť je, aby ste sa zo susedom dohodli a dali ho na na súd za obmedzovanie a porušovanie práv. Skúste ho najprv postrašiť ak s tým neprestane, že podáte návrh na súd na vyvlastnenie ... a potom skúste fotiť, zbierať údaje .... jednoducho mu dať najavo, že to čo robí je proti dobrým mravom ...;) ... inak to nepôjde asi ako čítam
Oliwa
27.10.10,12:36
Ano, je to gulaty stvorhran trojuholnikoveho tvaru. Nafotim ti tu hlboku orbu pan mudrlant. POCHOPIS CO JE HLBOKA ORBA. Napisal som sice cca 70 ale bude to aj viac. Ale dam si tu namahu a skusim nafotit, fakt to stoji za to.
No tak takýto geometrický útvar si ani pri najväčšej snahe nedokážem predstaviť... :rolleyes: Nafoť aj ten, nielen hĺbku orby... :);)
andiablo
27.10.10,14:54
No tak takýto geometrický útvar si ani pri najväčšej snahe nedokážem predstaviť... :rolleyes: Nafoť aj ten, nielen hĺbku orby... :);)
guľatý štvorhran trojuholníkového tvaru = kovové drievko z plastu :-D
pavol54
27.10.10,15:27
To musí byť super bohatý poľnohospodár ktorý dnes robí rok čo rok hlbokú orbu do hlbky 70 cm čo tam bude robiť intenzívny sad.
pokiaľ viem tak dnes najhbšie idú do zeme podryváky a to 60 cm a laik o tom ani nevie pokiaľ zariadenie nevidí v činnosti. (Apropo ak uberieš z tej hlbky 30 cm tak ja ten petrolejový lampáš čo som práve vytiahol z vody tiež sfúknem )
pavol54
27.10.10,15:54
Ja som takúto hlbokú orbu videl !

A stal som medzi skyvami, ktoré mi siahali po kolená !

Lenže bežne sa takto neorie.

Musí byť k tomu usposobený pluh a nenormálne silný traktor,

s nejakým Zetorom 6-kového radu nezaorieš 70 cm do hlbky.
To aby bola hlbka brázdy 70 cm by ti musela siahať zem po pás nie po kolená musíš merať z tej strany kde odoráva nie tam kde nahadzuje vyoranú pôdu, sú dnes ešte také zetory ten ktorý ty uvádzaš tak maximálne na plytkú podmietku hlboká orba sa určite nerobí Agzatom
paloo
27.10.10,16:00
Ako vidím na Slovensku sú ešte aj ľudia ktorý s pôdou pracujú,lebo toto by nás neuživilohttp://s17.rimg.info/352e4a7774465bf1d349b29951eb3e0d.gif (http://smajliki.ru/smilie-1028113479.html)