tweedle
27.10.10,11:10
Dobrý deň,
máte niekto skúsenosť s darovaním krvnej plazmy? Ako to prebieha? Kde sa dá darovať na západnom Slovesku. Počula som že veľa ľudí chodí do Hainburgu? Neviete prečo?
veronikasad
27.10.10,09:13
Dobrý deň,
máte niekto skúsenosť s darovaním krvnej plazmy? Ako to prebieha? Kde sa dá darovať na západnom Slovesku. Počula som že veľa ľudí chodí do Hainburgu? Neviete prečo?
chceš darovať plazmu bez nároku na odmenu ?
mysimis
27.10.10,09:15
Dobrý deň,
máte niekto skúsenosť s darovaním krvnej plazmy? Ako to prebieha? Kde sa dá darovať na západnom Slovesku. Počula som že veľa ľudí chodí do Hainburgu? Neviete prečo?

Žiaľ do Hainburgu chodí tí, ktorí chcú za to nejaké tie euráče....a to už potom nie je o "darovaní"....
Llívia
27.10.10,09:21
Dobrý deň,
máte niekto skúsenosť s darovaním krvnej plazmy? Ako to prebieha? Kde sa dá darovať na západnom Slovesku. Počula som že veľa ľudí chodí do Hainburgu? Neviete prečo?
Na transfúznej stanici (t.j. tam, kde sa robí aj bežné darovanie krvi). Kolega (má zlatú Jánskeho plaketu) mi hovoril, že na transfúzke, kam chodí darovať krv on, majú už vytipovaných (vybraných) darcov plazmy, t.j. neodoberú ju len tak hoci komu, kto chce.

A u nás je darovanie vždy bezplatné.
arizona
27.10.10,09:21
Llívia
27.10.10,09:27
mimotemy
Žiaľ do Hainburgu chodí tí, ktorí chcú za to nejaké tie euráče....a to už potom nie je o "darovaní"....
To je fuk, či chcú euráče, alebo nechcú. Keby ich nedostali, tak nedarujú a kto asi tak na to doplatí? :rolleyes: Koľkokrát je v TV alebo iných médiách výzva, aby ľudia išli darovať krv? Koľko asi tak chodí? A koľko z tých, čo chodia, je aj vhodných darcov? A tá podpora bezplatného darcovstva krvi u nás? Stravenka v hodnote 2,70 EUR + zadarmo káva alebo iný nápoj po odbere + zadarmo čaj pred odberom + zadarmo nejaká sladkosť pred odberom. A nárok na voľno len toľko, koľko je potrebné na darovanie + zotavenie po odbere (nie celý deň, ako majú doteraz zaužívané ľudia - celý deň len v prípade, že to lekár/sestrička napíše na potvrdenie o prekážke v práci (čo nepíšu, možno tak, keď si to darca vyžiada). A v práci krátenie prémií/odmien za to, že človek vymeškal zmenu (Poznám niekoho, kto práve kvôli tomuto už nechodí krv darovať.) A ešte je na darcu zo strany ostatných kolegov krivo hľadené, že sa ulieva.)
Martin Mocko
27.10.10,09:30
Žiaľ do Hainburgu chodí tí, ktorí chcú za to nejaké tie euráče....a to už potom nie je o "darovaní"....


Pozor, Hainburg nie je o darovaní za peniaze. Darca dostane zopár euráčov (tuším okolo 20eur) ako náhradu výdavkov spojených s darovaním (cesta, voľno v práci..atď). Za tých 20 EUR predsa nemôžeme hovoriť o darovaní za peniaze.
Ja to Hainburgu nechodím, navštevujem slovenské transfúzky a dostanem za darovanie keks, kávu a tuším 2€ gastráč. Ani len na cestu nikto nič nedostane...to je skôr na zaplakanie, nie?

Ale poďme k plazme. Odber plazmy trvá asi 1 hodinu a nerobia ho na každej transfúzke. Treba sa spýtať, či robia alebo nie. Aspoň tu v BA pozývajú darcov na plazmu, pretože je to priamo na objednávku konkrétnej nemocnice (ktorú zložku plazmy potrebujú, koľko a hlavne akú krvnú skupinu)
Llívia
27.10.10,09:37
Cestovné preplácajú, aspoň tam, kde som chodila ja. Len musíš mať cestovný lístok a v prípade auta preplácajú asi tiež vo výške cestovného lístku. (Inak, je to trochu blbosť, lebo keď ideš darovať krv, tak lístok máš na jednu cestu. Ale lístok naspäť budeš mať, až keď odídeš, takže ho nemôžeš predložiť hneď, aby ti ho preplatili.) :rolleyes:
martuli
27.10.10,09:44
Plazma sa mi zdá, že sa dá darovať častejšie ako plná krv, pretože pri odbere plazmy sa zbytok krvi vracia darcovi :-) tuším sa tomu aj hovorí plazmoferéza
Llívia
27.10.10,09:51
Áno, dá sa (a ráta sa za 2 odbery - aspoň tak mi tvrdil kolega).
Chobot
27.10.10,09:56
Plazma sa mi zdá, že sa dá darovať častejšie ako plná krv, pretože pri odbere plazmy sa zbytok krvi vracia darcovi :-) tuším sa tomu aj hovorí plazmoferéza

Dá sa 33x ročne, za rok sa môže darcovi odobrať max. 25 litrov plazmy.
ivantt
27.10.10,11:18
No to su mi veci.... žial uz nemôzem darovat krv ani keby som ako chcel. Ale daroval som viac ako 30x a nikdy som nepytal za to peniaze a ze som dostal poukazku na obloženy chlebíček do bufetu, kavu a deci cerveneho vinka som nebral ako odmenu, skôr ako doplnenie energie lebo pred odberom sa nesmie jes a doplnenie cervenych krviniek. Na vojde bolo fain, mali sme az do pol noci vychadzku ale ked uz som pracoval, vobec mi nevadilo ze som musel pracovat, dokonca som si to naplanoval tak, ze doobeda som daroval a siel som na nocnu. No a na pracovisku sme boli vsetci darcovia, nemal kto čo a komu vyčítať. Je smutne ze tomu dnes tak je, Asi aj rpeto ubuda darcov. Malo by sa to uzakonit s tou krvou a nech si potom mysli kto chce co chce a mozno by sme mali viac darcov....
Llívia
27.10.10,11:52
Pred odberom sa nesmú jesť len nejaké mastné, tučné jedlá (a ani 12 hod. pred). A vínko by ti už teraz neponúkli. :---
willma
27.10.10,15:15
Chodím pravidelno nepravidelne na separovaný odber - transfúzka sa vždy telefonicky ozve, že je treba prísť a či môžem. Zopár krát nastala aj situácia, aby som došla okamžite, ale nakoľko som bola na cestách tak sa nedalo. Na tieto separované odbery si vytypujú darcov spomedzi pravidelných a viacročných. Boli časy, že som dávala aj čistú plazmu vychádzalo to raz za dva týždne. Teraz sa robí separovaný len na základe požiadavky tej ktorej nemocnice a pre konkrétneho pacienta. Ale určite najfundovanejšie odpovede získaš priamo na transfúznej stanici. A pre ivantt- momentálne doporučujú aj pred odberom niečo malé zajesť- teda nie ísť nalačno, piť veľa tekutín a dokonca ja mám povolenú aj kávu:D
ivantt
27.10.10,15:31
Chodím pravidelno nepravidelne na separovaný odber - transfúzka sa ..... A pre ivantt- momentálne doporučujú aj pred odberom niečo malé zajesť- teda nie ísť nalačno, piť veľa tekutín a dokonca ja mám povolenú aj kávu:D
To je pekne, len zhial pre mna uz nezaujímave.. hoci by som chcel, darovat nemozem.. a ze us a moze jest to mi je tiez novinka ale ved ludstvo stale postupuje dopredu a nie dozadu tak to asu bude správne :-)
korela
28.10.10,01:24
Dobrý deň,
máte niekto skúsenosť s darovaním krvnej plazmy? Ako to prebieha? Kde sa dá darovať na západnom Slovesku. Počula som že veľa ľudí chodí do Hainburgu? Neviete prečo?

Aby prežili. "Darcovia". V BA brigáda za cca 2 eurá na hod. Spoznala som mladú ženu, myslela som si že je drog. závislá, nie bola iba nezamestnaná, pripravovala si živnosť. Ale tie ruky..., zaplakať. A z Petržalky je to na skok. Získanie času.
willma
28.10.10,15:19
Aby prežili. "Darcovia". V BA brigáda za cca 2 eurá na hod. Spoznala som mladú ženu, myslela som si že je drog. závislá, nie bola iba nezamestnaná, pripravovala si živnosť. Ale tie ruky..., zaplakať. A z Petržalky je to na skok. Získanie času.
No neviem, práve som si pozrela na ruky a ..... ništ na zaplakanie som na nich nenašla a to mám za sebou cca cez 130 odberov:). Ale pravda je, že každý ďalší som už začala vďaka zrastom na žilách pociťovať:o
Llívia
28.10.10,18:50
Klikám na vyriešené. Willma v príspevku č. 14 dala podľa mňa postačujúcu odpoveď.
ivantt
28.10.10,19:28
No neviem, práve som si pozrela na ruky a ..... ništ na zaplakanie som na nich nenašla a to mám za sebou cca cez 130 odberov:). Ale pravda je, že každý ďalší som už začala vďaka zrastom na žilách pociťovať:o

klobuk dolu.... 130 odbedrov nema hocikto ;)
willma
29.10.10,09:43
kuujéééém :)