bjuty smis
27.10.10,20:51
Ahojte,
chcem dať žiadosť o zápise novostavby do katastra s vecným bremenom na dožitie otca.

Nemáte niekto vzor žiadosti, ako to má vyzerať? Platí sa poplatok aj za vecné bremeno ?
Dakujem
buchač
27.10.10,19:00
Ahojte,
chcem dať žiadosť o zápise novostavby do katastra s vecným bremenom na dožitie otca.

Nemáte niekto vzor žiadosti, ako to má vyzerať? Platí sa poplatok aj za vecné bremeno ?
Dakujem

Poplatok na vklad je
http://katasternehnutelnosti.sk/98-spoplatnovanie-informacii-z-katastra-nehnutelnosti/

Napríklad aj takáto ....


-- -- -- Začiatok vzoru zmluvy -- -- --
Zmluva o zriadení vecného bremena

Zmluva o zriadení vecného bremena

uzavretá podľa ustanovenia § 151n a nasl. Občianskeho zákonníka
(zákon č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov)

Povinný:

Ján Vážny
Nábrežná 14
841 01 Bratislava
r.č. 123456/7890
štátna príslušnosť: SR
rodinný stav: slobodný

(ďalej len „povinný z vecného bremena“)

a

Oprávnený:

Miroslav Pekný
Prievozská 25
852 02 Bratislava
r.č. 987654/3210
štátna príslušnosť: SR
rodinný stav: ženatý

(ďalej len „oprávnený z vecného bremena“)

sa dohodli na uzavretí tejto
Zmluvy o zriadení vecného bremena
(ďalej len „zmluva“)

Článok I.
Východiská zmluvy

1.

Povinný z vecného bremena je výlučným vlastníkom nehnuteľnosti:
a) pozemku parcelné číslo 123/45, druh pozemku: zastavaná plocha o výmere 120 m²,
b) pozemku parcelné číslo 987/65, druh pozemku: zastavaná plocha o výmere 50 m²,
ktoré sú zapísané v katastri nehnuteľností na liste vlastníctva číslo 123456A/12A, pre obec: Bratislava, katastrálne územie Bratislava I. Staré mesto, na Katastrálnom úrade v Bratislave, Správa katastra Bratislava (ďalej len „nehnuteľnosť“). List vlastníctva číslo 123456A/12A uvedený v predchádzajúcej vete je neoddeliteľnou súčasťou tejto zmluvy ako jej príloha
číslo 1.

2.

Oprávnený z vecného bremena je vlastníkom nehnuteľnosti – pozemku parcelné číslo 100/10B, druh pozemku: záhrada o výmere 80 m², ktorá je zapísaná v katastri nehnuteľností na liste vlastníctva číslo 100/10, pre obec: Bratislava, katastrálne územie Bratislava I. Staré mesto, na Katastrálnom úrade v Bratislave, Správa katastra Bratislava (ďalej len „pozemok“). List vlastníctva číslo 100/10 uvedený v predchádzajúcej vete je neoddeliteľnou súčasťou tejto zmluvy ako jej príloha číslo 2.

Článok II.
Predmet zmluvy

1.

Predmetom tejto zmluvy je zriadenie vecného bremena v prospech pozemku, vlastníkom ktorého je oprávnený z vecného bremena, spočívajúce v práve prechodu a prejazdu cez nehnuteľnosť, a to v rozsahu vyznačenom na geometrickom pláne špecifikovanom v bode II. 2. tejto zmluvy (ďalej len „vecné bremeno“), to všetko za podmienok stanovených v tejto zmluve.

2.

Rozsah vecného bremena je vyznačený na geometrickom pláne číslo 123456/78, ktorý je vypracovaný Ing. Jurajom Nemcom dňa 02.06.2010 a overený Katastrálnym úradom v Bratislave, Správou katastra Bratislava dňa 03.06.2010 pod číslom 123. Geometrický plán uvedený v predchádzajúcej vete je neoddeliteľnou súčasťou tejto zmluvy ako jej príloha číslo 3.

3.

Oprávnený z vecného bremena podpisom tejto zmluvy vyhlasuje, že súhlasí so zriadením vecného bremena v rozsahu určenom geometrickým plánom, ktorý je uvedený v ods. 2 tohto článku a súčasne sa zaväzuje podľa miery spoluužívania pozemku, ktorého vlastníkom je povinný z vecného bremena, znášať primerane náklady na zachovanie, údržbu a opravy tohto pozemku.

4.

Povinný z vecného bremena sa zaväzuje trpieť právo oprávneného z vecného bremena a umožniť využívanie vecného bremena aj osobám, ktoré z vôle oprávneného z vecného bremena a s jeho súhlasom užívajú pozemok oprávneného z vecného bremena.

5.

Zmluvné strany sa výslovne dohodli, že práva a povinnosti z vecného bremena dohodnutého touto zmluvou a spojené s vlastníctvom nehnuteľností, ktoré sú uvedené v tejto zmluve, v prípade prevodu alebo prechodu vlastníctva nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na jej nadobúdateľa.

Článok III.
Odplata a náklady na zachovanie a opravy

1.

Zmluvné strany sa výslovne dohodli, že vecné bremeno sa zriaďuje bezodplatne.

2.

Zmluvné strany sa dohodli, že náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti, ako aj prípadné náklady na jej zachovanie a opravy bude znášať výlučne oprávnený z vecného bremena.

Článok IV.
Ostatné ustanovenia

1.

Zmluvné strany berú na vedomie, že vecné bremeno vznikne a oprávnený z vecného bremena nadobudne právo zodpovedajúce vecnému bremenu až vkladom do katastra nehnuteľností.

2.

Návrh na vklad vecného bremena do katastra nehnuteľností podá oprávnený z vecného bremena.

3.

Zmluvné strany sa dohodli, že všetky poplatky spojené s vkladom vecného bremena do katastra nehnuteľností uhradí oprávnený z vecného bremena.

Článok V.
Záverečné ustanovenia

1.

Táto zmluva sa stáva účinnou dňom jej podpísania obidvoma zmluvnými stranami.

2.

Túto zmluvu je možné meniť len na základe súhlasu obidvoch zmluvných strán, a to vo forme písomných dodatkov k tejto zmluve.

3.

Táto zmluva je vyhotovená v siedmich rovnopisoch, z ktorých dva rovnopisy sú určené pre povinného z vecného bremena a oprávneného z vecného bremena a päť rovnopisov sú určené pre Katastrálny úrad v Bratislave, Správa katastra Bratislava .

4.

Zmluvné strany vyhlasujú, že zmluvu uzatvorili na základe ich slobodnej vôle, zmluva nebola uzavretá v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, zmluvu si prečítali, jej obsahu rozumejú a na znak súhlasu zmluvu bez akýchkoľvek výhrad podpisujú.

Prílohy:

č. 1 – LV č. 123456A/12A
č. 2 – LV č. 100/10
č. 3 geometrický plán č. 123456/78

V Bratislave, dňa 14.06.2010

Ján Vážny
povinný z vecného bremena

Miroslav Pekný
oprávnený z vecného bremena
-- -- -- Koniec vzoru zmluvy -- -- --
Zmluva o zriadení vecného bremena
bjuty smis
27.10.10,19:43
buchač, dakujem...

ale neviem, či mám kúpiť kolky za 66.-€, alebo plus aj za vecné bremeno...a či stačí, ak si v tej zmluve iba prehodím bremeno, čo potrebujem, nie je to nejaký iný zákon ?ak má niekto vzor priamo na dožitie, poprosím...
vieroslava
27.10.10,20:04
Za každý právny úkon v zmluve je potrebné zaplatiť poplatok 66 €. Za prevod 66 €, aj za vecné bremeno 66 €.
Môžeš ušetriť 15 € ak urobíš elektronické podanie oznámenia o zámyšľanom návrhu na vklad cez katasterportál.
buchač
27.10.10,20:09
buchač, dakujem...

ale neviem, či mám kúpiť kolky za 66.-€, alebo plus aj za vecné bremeno...a či stačí, ak si v tej zmluve iba prehodím bremeno, čo potrebujem, nie je to nejaký iný zákon ?ak má niekto vzor priamo na dožitie, poprosím...

Vecné bremeno na dožitie ???

Ale také predsa neexistuje ...
Vecné bremeno buď je , alebo nie ...

Keď ho chceš dať , tak dáš normálnym vkladom ....66 € poplatok .
Chceš zrušiť ....zasa vkladom , zrušením vecného bremena ...66 € poplatok ...

Ešte jedna verzia je pri zrušení vecného bremena ....smrť ...dokladuješ úmrtným listom ...poplatok ale neviem , ale asi tiež tých 66 € .
bjuty smis
28.10.10,08:41
pokial viem, vecné bremeno úmrtím zaniká automatický, nemusím ho žiadať...
buchač
28.10.10,08:45
pokial viem, vecné bremeno úmrtím zaniká automatický, nemusím ho žiadať...

Musíš ale dokladovať ...úmrtným listom ....

Kataster predsa nepozerá matriku , evidenciu ...

Furt vedie v evidencii vecné bremeno !!!!!
bjuty smis
17.10.11,08:32
no tak, dom už máme skolaudovaný, ale na vecné bremeno sme volako pozabudli...
ked ho chcem zriadiť teraz, musím predložiť zmluvu o zriadení aj návrh na vklad ? kolko kopií? nemáte náhodou niekto vzor priamo na dožitie ?čo najjdnoduchší... dakujem..
GabiZ
17.10.11,08:54
Vecné bremeno na dožitie ???

Ale také predsa neexistuje ...
Vecné bremeno buď je , alebo nie ...

Keď ho chceš dať , tak dáš normálnym vkladom ....66 € poplatok .
Chceš zrušiť ....zasa vkladom , zrušením vecného bremena ...66 € poplatok ...

Ešte jedna verzia je pri zrušení vecného bremena ....smrť ...dokladuješ úmrtným listom ...poplatok ale neviem , ale asi tiež tých 66 € .

Nie je to celkom tak.
Práva zodpovedajúce vecným bremenám môžu byť dvojakého druhu, a to:


spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti (pôsobia in rem). Každý vlastník tejto nehnuteľnosti je oprávneným z vecného bremena pri zmene vlastníctva tak na základe univerzálnej, ako aj singulárnej sukcesie. Právo vyplývajúce z vecného bremena je tu nerozlučne späté s vlastníckym právom k nehnuteľnosti, takže prechádza s vlastníctvom veci na nadobúdateľa (napr. dedením, zmluvným prevodom). Toto právo pôsobiace in rem slúži na prospešnejšie využívanie určitej (a nie žiadnej inej) nehnuteľnosti patriacej oprávnenej osobe, napr. právo cesty cez susedný pozemok;
patriace určitej osobe (pôsobí in personam). Toto právo patrí fyzickej alebo právnickej osobe bez toho, aby táto osoba bola vlastnícky viazaná k určitej nehnuteľnosti. Uvedené právo neprechádza na jej právneho nástupcu a zaniká najneskôr smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby. Pôjde napr. o právo doživotného užívania bytu v dome alebo miestnosti v dome, ktorý oprávnená osoba (obvykle rodič) previedla (napr. darom) na osoby povinné z vecného bremena.




no tak, dom už máme skolaudovaný, ale na vecné bremeno sme volako pozabudli...
ked ho chcem zriadiť teraz, musím predložiť zmluvu o zriadení aj návrh na vklad ? kolko kopií? nemáte náhodou niekto vzor priamo na dožitie ?čo najjdnoduchší... dakujem..

K návrhu je potrebné (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1208&pr=0.2&w_id=3882&tstamp=1318841542&pid=817&cd=bb7b54e162c1b4c932806ddbf82be314&f=1) priložiť zmluvu o vzniku vecného bremena v dvoch vyhotoveniach. Konanie na katastri podlieha správnemu poplatku vo výške 66 Eur. V prípade elektronického podania sa správny poplatok znižuje o polovicu. Štandardné konanie o povolení vkladu trvá 30 dní. V prípade, ak by ste rozhodli pre urýchlený vklad v trvaní 15 dní, poplatok sa zvyšuje na 265,50 (v prípade elektronického podania je to 130 Eur). Na internete sú nejaké vzory, ale toto neodporúčam, skôr by bolo vhodné požiadať nejakú advokátsku kanceláriu o spísanie takejto zmluvy, pretože ak nebude v nej niečo v poriadku, katastrálny úrad vám návrh zamietne a musíte urobiť nové podanie, nový kolok a pod.
bjuty smis
18.10.11,07:39
gabi dakujem, len sa obávam, či i tá advokátska kancelária nevypýta viac, ako další poplatok katastru :)
GabiZ
18.10.11,07:58
Existujú síce vzory na internete, ale je potrebné takéto vzory skontrolovať čo sa zákonov týka, aby bola uzavretá takáto zmluva v zmysle aktuálnych právnych predpisov. Ďalšia vec je to, aby sa na niečo podstatné v zmluve nezabudlo to znamená, že je potrebné si prečítať aj katastrálny zákon. Preto hovorím o právnej rade, prípadne spísanie takejto zmluvy s právnikom. Je to na každom z nás, či investuje teraz do zmluvy, alebo katastrálny úrad návrh na vklad zamietne z dôvodu zlej zmluvy a potom pri novom návrhu zaplatíte znovu poplatok. Je to na zváženie. A ešte podotknem, že katastrálny úrad skúma aj, či zmluva neodporuje zákonu, či zákon neobchádza a či sa neprieči dobrým mravom. Takže musí byť aj po právnej stránke v poriadku.
jahoszmsk
07.04.12,17:16
Zdravím, neviem nájsť vzor Návrh na vklad do katastra a zriadenie vecného bremena na doživotné užívanie na základe darovacej zmluvy

nevie niekto poradiť?
Mária27
08.04.12,18:42
Nájdi si vzor návrhu na vklad a uprav ho tak, že dávaš návrh na vklad (na základe priloženej zmluvy) dvoch vecí:
1. predmet daru - popíš ako v zmluve
2. vecné bremeno - popíš ho tiež.
jahoszmsk
14.04.12,09:08
no jeden návrh na vklad som už pred časom použil, na zaklade darovacej zmluvy. len neviem ako na nový vklad dopísať aj to vecné bremeno- právo doživotného užívania. niekde na porade som čítal, že sú to dva úkony pre kataster, čiže aj dvakrát mám zaplatiť? raz za vklad do katastra a raz za zriadenie vecného bremena?
Mária27
14.04.12,13:10
Budeš platiť dvakrát 66 eur. Pozri tu odpoveď na otázku 7 - vysvetlenie zo zákona 145/1995 o správnych poplatkoch:

http://www.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_file&id_item=6382


Podľa položky 11, správny poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľností do katastra nehnuteľností činí 66 eur.
Podľa poznámky k uvedenej položke, ak sú predmetom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberie za každý právny úkon osobitne podľa tejto položky.
Zo slov použitých v položke 11 možno prísť k záveru, že správny poplatok 66 € sa platí za podanie návrhu vkladu jedného práva do katastra. Takýto výklad priamo vyplýva aj z poznámky k uvedenej položke. Ak je teda podaný síce jeden návrh a k tomu pripojená jedna zmluva (zmluvou sa tu rozumie listina), avšak zo zmluvy vyplýva, že zmluvné strany si upravujú dve vecné práva (napr. vlastnícke právo a právo zodpovedajúce vecnému bremenu), podľa poznámky k položke 11 sa majú zaplatiť dva správne poplatky po 66 €.
jahoszmsk
14.04.12,13:23
Ďakujem Ti Dobrá Víla. čiže ja zaplatím 2x51€ ak som už poslal oznámenie o vklade?

len stále neviem ako mám zakomponovať do návrhu to vecné bremeno ku darovacej zmluve...
keby ma niekto mohol usmerniť, nerád by som ak by mi to zamietli kvôli nejakej chybe.
zuzana.š.
14.04.12,14:01
Napr.
Obdarovaní manželia ............, rod..... a manž. ...... rod. ...... zriaďujú k nehnuteľnosti špecifikovanej v bode II. tejto zmluvy vecné bremeno strpieť bezodplatne doživotné bývanie a užívanie celej nehnuteľnosti v prospech darcu ................, rod.... s osobným záväzkom doopatrovať matku v chorobe a starobe až do jej dožitia.

Darca ............ oprávnenie z vecného bremena prijíma a obdarovaní .............. sú povinní strpieť právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
jahoszmsk
14.04.12,14:47
ešte sa chcem spýtať, zmenila sa situácia...
môžem mať na jednej darovacej zmluve dvoch darcov, jeden mi daruje 1/6 podielu, druhý mi daruje 4/6 podielu, a zároveň na toho druhého darcu dať vecné bremeno doživotného užívania?
môže to byť na jednej darovacej zmluve, a aj na jednom vklade do katastra? Ďakujem. http://bestpage.cz/smiles/245.gif
jahoszmsk
16.04.12,14:32
posúvam.
jahoszmsk
17.04.12,18:11
buchač
17.04.12,18:46
ešte sa chcem spýtať, zmenila sa situácia...
môžem mať na jednej darovacej zmluve dvoch darcov, jeden mi daruje 1/6 podielu, druhý mi daruje 4/6 podielu, a zároveň na toho druhého darcu dať vecné bremeno doživotného užívania?
môže to byť na jednej darovacej zmluve a aj na jednom vklade do katastra?

Ďakujem. http://bestpage.cz/smiles/245.gif
...záleží , o koho ide ...
jahoszmsk
17.04.12,18:55
moj nevlastny otec mi chce dat 4/6 RD a moja nevlastna sestra mi chce dat 1/6.
KEJKA
17.04.12,19:04
Za každý právny úkon v zmluve je potrebné zaplatiť poplatok 66 €. Za prevod 66 €, aj za vecné bremeno 66 €.
Môžeš ušetriť 15 € ak urobíš elektronické podanie oznámenia o zámyšľanom návrhu na vklad cez katasterportál.
ja využijem túto tému a
1. upresním - podanie elektronicky - miesto 66 € sa platí 33 €
2. chcela by som podať elektronicky, ale akosi neviem nájsť formulár pre návrh na vklad zápisom, ide o nový skolaudovaný RD. Našla som na katasterportali len oznámenie o zamýšľanom návrhu, čo mi nevyhovuje. Poradíte?
buchač
17.04.12,19:25
ešte sa chcem spýtať, zmenila sa situácia...
môžem mať na jednej darovacej zmluve dvoch darcov, jeden mi daruje 1/6 podielu, druhý mi daruje 4/6 podielu, a zároveň na toho druhého darcu dať vecné bremeno doživotného užívania?
môže to byť na jednej darovacej zmluve, a aj na jednom vklade do katastra? Ďakujem. http://bestpage.cz/smiles/245.gif


moj nevlastny otec mi chce dat 4/6 RD a moja nevlastna sestra mi chce dat 1/6.
...no vyzerá to tak , že dve subjekty ...tak dve zmluvy ...
Jedným vkladom...

No môžem sa aj mýliť ....predsa len by som sa na KN informoval ...
buchač
17.04.12,19:33
ja využijem túto tému a
1. upresním - podanie elektronicky - miesto 66 € sa platí 33 €
2. chcela by som podať elektronicky, ale akosi neviem nájsť formulár pre návrh na vklad zápisom, ide o nový skolaudovaný RD. Našla som na katasterportali len oznámenie o zamýšľanom návrhu, čo mi nevyhovuje. Poradíte?

Elektronizácia katastrálneho konania

Medzi najvýznamnejšie zmeny patrí, že katastrálne konanie bude možné vykonať aj elektronicky. Náležitosti elektronického podania sú rovnaké ako pri písomnom podaní. Pri elektronickom podaní sa podáva jeden rovnopis návrhu a jeden rovnopis príloh. Ak sa v písomnom podaní vyžaduje osvedčený podpis, v elektronickom podaní mu zodpovedá zaručený elektronický podpis. Pri elektronickom podaní musia byť všetky prílohy podané v elektronickej podobe a opatrené zaručeným elektronickým podpisom a časovou pečiatkou.

Pred podaním návrhu na vklad budú môcť účastníci konania alebo iná oprávnená osoba podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad v elektronickej podobe tlačiva, ktoré sa zverejní na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Oznámenie sa zašle elektronicky na príslušnú správu katastra. Mal by sa tak urýchliť proces prijatia návrhu, zápisu vkladu aj oznámenia o zápise. Ak do 90 dní od doručenia oznámenia účastník konania nepodá návrh na vklad, správa katastra oznámenie vymaže z evidencie. V prípade podania tohto oznámenia sa správny poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti zníži o 15 €.

Oznámenie v elektronickej podobe tlačiva bude možné podať aj v prípade zápisu záznamom, a to pred doručením príslušnej verejnej alebo inej listiny správe katastra. Aj toto tlačivo bude k dispozícii na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

Novela ďalej umožňuje vedenie katastrálneho operátu v elektronickej podobe a zavádza možnosť elektronického poskytovania stanovených údajov, pokiaľ správa katastra bude mať požadované údaje v elektronickej forme.
Mária27
17.04.12,19:50
Môžete aj napísať dohodu o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva: so zrušením musia súhlasiť všetci spoluvlastníci. Potom sa vyporiadate - a výsledkom môže byť jeden vlastník nehnuteľnosti alebo viacerí (iní ako predtým).
KEJKA
17.04.12,19:59
toto som si našla. Ale vlastne som nepochopila ten budúci čas. To znamená, že to ešte nefunguje.
kedže sa toľko rozpráva o časovej pečiatke ako nutnej náležitosti pri podaní návrhov na vklad, tak som bola presvedčená, že podania sa už robia elektronicky. Ale podľa uvedeného nerobia.
Robí sa len to predbežné oznámenie, čím sa ušetrí 15 EUR, lenže toto zasa neplatí pri prvozápise skolaudovanej stavby.
je to tak, alebo som zasa niečo nepochopila?
Môžem naklusať na kataster, vystáť si tam 2-3 hodiny a podať písomne.
alebo počkať .......koľko? 2,3,4 mesiace?-kým spustia e-podávanie?

Elektronizácia katastrálneho konania

Medzi najvýznamnejšie zmeny patrí, že katastrálne konanie bude možné vykonať aj elektronicky. Náležitosti elektronického podania sú rovnaké ako pri písomnom podaní. Pri elektronickom podaní sa podáva jeden rovnopis návrhu a jeden rovnopis príloh. Ak sa v písomnom podaní vyžaduje osvedčený podpis, v elektronickom podaní mu zodpovedá zaručený elektronický podpis. Pri elektronickom podaní musia byť všetky prílohy podané v elektronickej podobe a opatrené zaručeným elektronickým podpisom a časovou pečiatkou.

Pred podaním návrhu na vklad budú môcť účastníci konania alebo iná oprávnená osoba podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad v elektronickej podobe tlačiva, ktoré sa zverejní na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Oznámenie sa zašle elektronicky na príslušnú správu katastra. Mal by sa tak urýchliť proces prijatia návrhu, zápisu vkladu aj oznámenia o zápise. Ak do 90 dní od doručenia oznámenia účastník konania nepodá návrh na vklad, správa katastra oznámenie vymaže z evidencie. V prípade podania tohto oznámenia sa správny poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti zníži o 15 €.

Oznámenie v elektronickej podobe tlačiva bude možné podať aj v prípade zápisu záznamom, a to pred doručením príslušnej verejnej alebo inej listiny správe katastra. Aj toto tlačivo bude k dispozícii na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

Novela ďalej umožňuje vedenie katastrálneho operátu v elektronickej podobe a zavádza možnosť elektronického poskytovania stanovených údajov, pokiaľ správa katastra bude mať požadované údaje v elektronickej forme.
buchač
17.04.12,20:14
toto som si našla. Ale vlastne som nepochopila ten budúci čas. To znamená, že to ešte nefunguje.
kedže sa toľko rozpráva o časovej pečiatke ako nutnej náležitosti pri podaní návrhov na vklad, tak som bola presvedčená, že podania sa už robia elektronicky. Ale podľa uvedeného nerobia.
Robí sa len to predbežné oznámenie, čím sa ušetrí 15 EUR, lenže toto zasa neplatí pri prvozápise skolaudovanej stavby.
je to tak, alebo som zasa niečo nepochopila?
Môžem naklusať na kataster, vystáť si tam 2-3 hodiny a podať písomne.
alebo počkať .......koľko? 2,3,4 mesiace?-kým spustia e-podávanie?
...neblbni ....2 - 3 hodiny ?????????

Za pár minút ...maximálne 1/2 hodiny som čakal vždy ...teda aspoň u nás , no ľudí tam bolo vždy požehnane ...
...ešte aj automaty na kolky sú na chodbe ...

...ale rob , ako myslíš ...
KEJKA
17.04.12,21:45
žiaľ, v DS to tak nie je...............
doktor23
18.04.12,10:40
Elektronicky to ide, ale len v prípade, ak sa zmluva vyhotoví v notárskej zápisnici, je autorizovaná advokátom alebo všetci účastníci zmluvy disponujú zaručeným lektonickým podpisom.
jahoszmsk
18.04.12,14:31
Môžete aj napísať dohodu o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva: so zrušením musia súhlasiť všetci spoluvlastníci. Potom sa vyporiadate - a výsledkom môže byť jeden vlastník nehnuteľnosti alebo viacerí (iní ako predtým).

teraz neviem, to je odpoveď určená mne? lebo ja nemám zatiaľ žiadny podiel na tom LV.
vieroslava
23.04.12,15:00
ja využijem túto tému a
1. upresním - podanie elektronicky - miesto 66 € sa platí 33 €
2. chcela by som podať elektronicky, ale akosi neviem nájsť formulár pre návrh na vklad zápisom, ide o nový skolaudovaný RD. Našla som na katasterportali len oznámenie o zamýšľanom návrhu, čo mi nevyhovuje. Poradíte?

Zápis novostavby do katastra nemôžeš v žiadnom prípade robiť elektronicky, nakoľko v tomto prípade nejde o vklad, ale o záznam. K podaniu prikladáš rozhodnutie o kolaudácii a listinu o určení súpisného čísla, čo musia byť originály, alebo overené fotokópie. To by si ťažko mohla urobiť elektronicky. Pri zázname sa žiadne poplatky neplatia.
Mária27
23.04.12,19:35
teraz neviem, to je odpoveď určená mne? lebo ja nemám zatiaľ žiadny podiel na tom LV.


Dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva môže byť aj taká, že sa poluvlastníctvo zruší a vyporiadanie potom prebehne predajom tretej osobe a rozdelením peňazí. V tvojom prípade by spoluvlastníci zrušili spoluvlastníctvo dohodou, vyporiadali by ho založením nového spoluvlastníctva, kde by si mal 5/6 a bol by ešte jeden spoluvlastník s 1/6 (to je jedno, kto). Hlavne, aby s tým všetci súhlasili.
jahoszmsk
24.04.12,15:46
Budeš platiť dvakrát 66 eur. Pozri tu odpoveď na otázku 7 - vysvetlenie zo zákona 145/1995 o správnych poplatkoch:

http://www.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_file&id_item=6382

Podľa položky 11, správny poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľností do katastra nehnuteľností činí 66 eur.
Podľa poznámky k uvedenej položke, ak sú predmetom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberie za každý právny úkon osobitne podľa tejto položky.
Zo slov použitých v položke 11 možno prísť k záveru, že správny poplatok 66 € sa platí za podanie návrhu vkladu jedného práva do katastra. Takýto výklad priamo vyplýva aj z poznámky k uvedenej položke. Ak je teda podaný síce jeden návrh a k tomu pripojená jedna zmluva (zmluvou sa tu rozumie listina), avšak zo zmluvy vyplýva, že zmluvné strany si upravujú dve vecné práva (napr. vlastnícke právo a právo zodpovedajúce vecnému bremenu), podľa poznámky k položke 11 sa majú zaplatiť dva správne poplatky po 66 €.


zhrniem to: 1. ak dvakrát po 66€, čiže ak priložím ku Návrhu na vklad na kataster aj 2x vytlačené Oznámenie o vklade,(1x na základe darovacej zmluvy a 1x na základe zmluvy o zriadení vecného bremena) tak potom kolky potrebujem 2x51€?
2. na oznámení o vklade z darovacej zmluvy sa podpisuje darca, na oznámenie o vklade zo zriadenia vecného bremena sa podpisuje nadobúdateľ? takto mi to Kapor vyhodil, je to správne, alebo chyba na ich stránke?

Ďakujem.
Mária27
24.04.12,21:04
Pozri si § 30 katastrálneho zákona. Návrh na vklad dáva účastník konania, to je jedno ktorý. Návrh dáš jeden a dáš si potvrdiť kópiu. Zmluva sa dáva dvojmo. Ak máš v jednej zmluve dva právne úkony na vklad, do návrhu napíšeš dva body (za prvé, a druhé).
Ak máš dve zmluvy, podáš ich osobitne aj s iným návrhom na vklad.
V každom prípade platíš za dva úkony - či už normálne alebo znížene.

§ 30


(1) Účastníkom konania o povolení vkladu je účastník právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (ďalej len "účastník konania").

(2) Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania.

(3) Pred podaním návrhu na vklad môžu účastníci konania podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad v elektronickej podobe tlačiva, ktoré sa zverejní na internetovej stránke úradu. Oznámenie sa zašle elektronicky na príslušnú správu katastra. Ak do 90 dní od doručenia oznámenia účastník konania nepodá návrh na vklad, oznámenie správa katastra vymaže z evidencie.

(4) Návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje
a) meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu, ak ide o účastníka konania fyzickú osobu; obchodné meno, názov a sídlo, ak ide o účastníka konania právnickú osobu,
b) označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
c) označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti; ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky právne úkony.

(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach. Ďalšími prílohami sú:
jahoszmsk
26.04.12,17:52
Tak teda som bol na katastri, ak sú na jednom návrhu na vklad do katastra dva právne úkony, platí sa 51€ plus 66€, lebo pri podaní oznámenia o návrhu na vklad cez internet sa 15€ odpočítava iba raz.
jahoszmsk
25.05.12,16:55
... škoda že ma nikto z poraďákov neupozornil na §151n Občianskeho zákonníka, že Vecné bremeno sa vzťahuje na celú nehnuteľnosť, nie na spoluvlastnícky podiel.
tinaro
06.09.15,12:20
ahoj môžte mi napísať ako mám napísať návrh na vklad vecného bremena nehnuteľnosti s právom dožitia? ďakujem
Peggynka
06.09.15,12:27
ahoj môžte mi napísať ako mám napísať návrh na vklad vecného bremena nehnuteľnosti s právom dožitia? ďakujem
http://www.porada.sk/t268640-navrh-na-vklad-vlastnickeho-prava-s-vecnym-bremenom.html