garbo
29.10.10,10:51
Prosim o Vase nazory/rady (nenasiel som odpoved v diskusii)
V byte v spalni mame na juznej stene (stena zateplovana pred cca. 15 rokmi polystyrenom) vstavanu skrinu (je po celej stene, s posuvnymi dverami, bez zadneho sololitu).
Problem je, ze stena vlhne a tvoria sa na nej plesne. Od toho "zatuchne/vlhne/plesnie" aj satstvo.
Prosim Vas o radu, ako zabranit tvorbe vlhkosti vo vstavanej skrini. Napadlo ma taketo riesenie:
- plesen odstranit Savom
- nasledne natriet stenu napr. primalexom zmiesanym s napr. plesnistopom, pomer 1:0.05.
- zabezpecit, aby police vstavanej skrine mali odskok od steny cca. 0,5cm pre ake-take prudenie vzduchu
- oblozit stenu obkladovym korkom alebo polystyrenom (aku hrubku odporucate)

Chcem Vas poprosit o radu, ci je takyto postup je spravny a ci je postacujuci. Pripadne prosim, dalsie navrhy ako riesit preventivne tento problem riesit do buducnosti. Tym, ze ide o vstavanu skrinu, neda sa zabezpecit odstup skrine od steny. Ako odporucate stenu odvetravat - existuje nejake riesenie napr. na prudenie vzduchu vo vstavanej skrini?
Vdaka za rady.
andiablo
29.10.10,10:14
Prosim o Vase nazory/rady (nenasiel som odpoved v diskusii)
V byte v spalni mame na juznej stene (stena zateplovana pred cca. 15 rokmi polystyrenom) vstavanu skrinu (je po celej stene, s posuvnymi dverami, bez zadneho sololitu).
Problem je, ze stena vlhne a tvoria sa na nej plesne. Od toho "zatuchne/vlhne/plesnie" aj satstvo.
Prosim Vas o radu, ako zabranit tvorbe vlhkosti vo vstavanej skrini. Napadlo ma taketo riesenie:
- plesen odstranit Savom
- nasledne natriet stenu napr. primalexom zmiesanym s napr. plesnistopom, pomer 1:0.05.
- zabezpecit, aby police vstavanej skrine mali odskok od steny cca. 0,5cm pre ake-take prudenie vzduchu
- oblozit stenu obkladovym korkom alebo polystyrenom (aku hrubku odporucate)

Chcem Vas poprosit o radu, ci je takyto postup je spravny a ci je postacujuci. Pripadne prosim, dalsie navrhy ako riesit preventivne tento problem riesit do buducnosti. Tym, ze ide o vstavanu skrinu, neda sa zabezpecit odstup skrine od steny. Ako odporucate stenu odvetravat - existuje nejake riesenie napr. na prudenie vzduchu vo vstavanej skrini?
Vdaka za rady.
no tám že to natrieš savom alebo dáš na to obklad si nepomôžeš. Skôr viacej uškodíš. Ja by som na tvojom mieste umiestnil vetaciu mriežu na sokel skrine a na vrch ak sa dá aby bola cirkulácia vzduchu.
Skús pozrieť aj z vonku či nieje pošškodený obal izolácie. Môže do nej zatekať
alltracboy
29.10.10,16:05
vysavovanim nic nepokazis.. ale je to len kratkodobe. Teda urcite to poriadny vycisti najprv vodou a potom savom nech tam nedychas tie spory.
fenixtrade
20.11.10,07:39
Prosim o Vase nazory/rady (nenasiel som odpoved v diskusii)
V byte v spalni mame na juznej stene (stena zateplovana pred cca. 15 rokmi polystyrenom) vstavanu skrinu (je po celej stene, s posuvnymi dverami, bez zadneho sololitu).
Problem je, ze stena vlhne a tvoria sa na nej plesne. Od toho "zatuchne/vlhne/plesnie" aj satstvo.
Prosim Vas o radu, ako zabranit tvorbe vlhkosti vo vstavanej skrini. Napadlo ma taketo riesenie:
- plesen odstranit Savom
- nasledne natriet stenu napr. primalexom zmiesanym s napr. plesnistopom, pomer 1:0.05.
- zabezpecit, aby police vstavanej skrine mali odskok od steny cca. 0,5cm pre ake-take prudenie vzduchu
- oblozit stenu obkladovym korkom alebo polystyrenom (aku hrubku odporucate)

Chcem Vas poprosit o radu, ci je takyto postup je spravny a ci je postacujuci. Pripadne prosim, dalsie navrhy ako riesit preventivne tento problem riesit do buducnosti. Tym, ze ide o vstavanu skrinu, neda sa zabezpecit odstup skrine od steny. Ako odporucate stenu odvetravat - existuje nejake riesenie napr. na prudenie vzduchu vo vstavanej skrini?
Vdaka za rady.

este je jedna otazka ci si v poslednom období nedaval plastove okna.
savo je len docasne resenie, plesne sa zbavis jedine znizenim relativnej vlhkosti a to je mozne len systemom nuteneho vetrania ktory sa reguluje podla vlhkosti aby si to nemusel riadit ty. ak chces o tom vediet viac tak mi napis
Ferdosondo
21.11.10,06:08
Ak nie je miestnosť o ktorej píšeš na poschodí, tak vlhkosť na tvorbu plesní sa dostáva od spodu do muriva a zabednením skriňou sa nemá kde odvetrávať. Ak nemáš hydroizoláciu, tak savovanie, striebrenie a podobné zaručené spôsoby sú len na krátkodobé použitie.
Ferdosondo
21.11.10,06:12
A ešte ma napadá jedna vec. Pred 15 rokmi sa zatepľovalo 3cm EPS. Tým vznikol priestor pre vznik kondenzácie vodnej pary v murive. Tým že je tam vstavaná skriňa sa stena stala chladnejšou a vytvorili sa priaznivejšie podmienky pre kondenzáciu pár a tým skvelý život pre plesne.
terezamaria
21.11.10,07:01
Skús si od niekoho najprv požičať taký prístroj - odvlhčovač vzduchu, ktorý nasáva vlhkosť a za deň odčerpá z muriva a priestoru napr. 5 litrov vody. Zrejme tam budeš mať vysokú vlhkosť a táto spôsobuje pleseň.

http://www.odvlhcovace-desa.sk/?gclid=CPfh8La4saUCFULwzAod4zBQZA
fenixtrade
21.11.10,08:26
Skús si od niekoho najprv požičať taký prístroj - odvlhčovač vzduchu, ktorý nasáva vlhkosť a za deň odčerpá z muriva a priestoru napr. 5 litrov vody. Zrejme tam budeš mať vysokú vlhkosť a táto spôsobuje pleseň.



odvlhcovac je sice fajn, ale pokial to je problem RV a pernamentny tak to situciu neporiesi dlhodobo a bude sa to musiet opakovat, takze by som doporuril zmerat vlhkost vlhkomerom, kedze su tam uz plesne predpokladam ze bude nad 60%. Preto by som skor doporucil system nuteneho vetrania na zaklade vlhkosti a nemusis sa potom uz o nic starat lebo sa to bude riadit same.
petervi
21.11.10,12:03
odvlhcovac je sice fajn, ale pokial to je problem RV a pernamentny tak to situciu neporiesi dlhodobo a bude sa to musiet opakovat, takze by som doporuril zmerat vlhkost vlhkomerom, kedze su tam uz plesne predpokladam ze bude nad 60%. Preto by som skor doporucil system nuteneho vetrania na zaklade vlhkosti a nemusis sa potom uz o nic starat lebo sa to bude riadit same.
Radis ludom aby investovali tazke tisice do niecoho co mozno ani nevyriesi problem.
Este nam napis kolko to vsetko stoji aj s robotou a ake su udrziavacie naklady rocne (spotreba elektriky,prehliadky apod)
fenixtrade
21.11.10,13:49
Radis ludom aby investovali tazke tisice do niecoho co mozno ani nevyriesi problem.
Este nam napis kolko to vsetko stoji aj s robotou a ake su udrziavacie naklady rocne (spotreba elektriky,prehliadky apod)

Náklady su podla velkosti objektu ktory sa riesi.
pokial je problem s izolaciou v takom pripdae to pomoze ciastocne, zial ked je zla izolacia tak ju treba opravit.
pokial je to vlhkost a plesne ktore vznikaju z dovodu zvysenej RV co znamena vlhkost z bezneho zivota ludi v domacnosti tak tam to pomoze.
náklady : maximalny odber ventilátora je 20V za hodinu, následne udrziavacie náklady niesu, co sa tyka uzdrzby tak aspon raz rozne treba vycistit filtre vo ventilátore.
kazdy jeden dom ci byt je individulany takze cena sa robi individulane, ale aspon na porovnanie , keby si chcel na ten isty priestor Rekuperaciu tak toto riesenie je cca 10 - 15% z ceny rekuperacie a navyse aj dalsie naklady su nizsie a hlavne su neni vzduchotecnicke rozvody po celom priestore, cim sa znizuje sukromie nakolko po tychto rozvodoch sa velmi dobre siria zvuky.
ak mas dalsie otazky pytaj sa konkretnejsie, rad ti na ne zodpoviem.
fenixtrade
21.11.10,18:38
Môj nazor je že treba pri podlahe ked je to prízemie navrtať pri podlahe sondu či je murivo vlhke ked nie tak spodne odizolovanie je nepotrebne su latky ktore kryštalicky vysušia murivo +na ozdravenie muriva aktívne striebro a na to napr vnutorny blokovač vlhkosti vlhnevamdom.sk
len relativnu vlhkost to neporiesi a z tej vznikaju potom plesne, ak sa mylim tak ma oprav
alla66
21.11.10,18:59
Prosim o Vase nazory/rady (nenasiel som odpoved v diskusii)
V byte v spalni mame na juznej stene (stena zateplovana pred cca. 15 rokmi polystyrenom) vstavanu skrinu (je po celej stene, s posuvnymi dverami, bez zadneho sololitu).
Problem je, ze stena vlhne a tvoria sa na nej plesne. Od toho "zatuchne/vlhne/plesnie" aj satstvo.
Prosim Vas o radu, ako zabranit tvorbe vlhkosti vo vstavanej skrini. Napadlo ma taketo riesenie:
- plesen odstranit Savom
- nasledne natriet stenu napr. primalexom zmiesanym s napr. plesnistopom, pomer 1:0.05.
- zabezpecit, aby police vstavanej skrine mali odskok od steny cca. 0,5cm pre ake-take prudenie vzduchu
- oblozit stenu obkladovym korkom alebo polystyrenom (aku hrubku odporucate)

Chcem Vas poprosit o radu, ci je takyto postup je spravny a ci je postacujuci. Pripadne prosim, dalsie navrhy ako riesit preventivne tento problem riesit do buducnosti. Tym, ze ide o vstavanu skrinu, neda sa zabezpecit odstup skrine od steny. Ako odporucate stenu odvetravat - existuje nejake riesenie napr. na prudenie vzduchu vo vstavanej skrini?
Vdaka za rady.


Ak je možnosť, urobiť reorganizáciu spálne....... vstavanú skriňu rozmontovať a premiestniť na protiľahlú stenu.

mimotemy
Posledná návšteva zadávateľa témy: 29-10-10 11:54 AM
Paťo offroad 1971
22.11.10,18:44
len relativnu vlhkost to neporiesi a z tej vznikaju potom plesne, ak sa mylim tak ma oprav
Netvrdím,že aj tvoj nazor je zlý,dôvodou zdroja vzniku je určite viac ja to beriem čisto zo stavebného a konštrukčného riešenia.