ccokoladecka
29.10.10,14:35
dobry den, chcela by som si nechat od vas poradti, pretoze planujeme kupit pozemok, ktory ma tri parcely a troch vlastnikov. je to stavebny pozemok, kde je uz uzemny plan.
len situacia je takato:
1. parcela - majitelia maju zalozne pravo v prospech banky. to je mi jasne, ze musime cakat, az budu mat "cisty" list vlastnictva
2. parcela - majitel mal administrativnu chybu v banke a mal tam zalozne pravo. uz vraj ma od banky doklad, ze parcelu vynala, ale nema to v liste vlastnictva. potrebujem poradit, ci mame trvat na tom, aby si to najprv vyriesil na katastri? velmi sa mi nechce ist do toho, kupovat to so zaloznym pravom (aj ked on ma potvrdenie od banky)a ani neviem, ci sa to da.
3. parcela - z tejto parcely si chce majitel cast nechat a cast predat. mal by si dat geodeticky zamerat tu cast, ktoru predava? predpokladam, ze ano, lebo inak neviem, ako by sa spysala zmluva.
Poprosim vas o rady, ako postupovat.
andiablo
29.10.10,13:13
1- čakať nemusíš. Stačí aby dotyčný zašiel do banky a dohodol sa s ňou na podmienkach viazanosti. Asi by to skončilo že ty vyplatíš a zároveň sa skončí záložné bremeno a pozemok sa prevedie na seba. Banka chce vždy čo najkôr svoje prašulky.
2- oversi to na katasterportaly alebo priamo na katastry ako to je. Ťakrchy sú zapísané na LV a ten je prístupný na nete
3- Treba spraviť nový geometrický plán kde sa vyčlení samostatná parcela a to sa uvedie do zmluvy že na základe GP č......sa porcely rozdeľujú nasledovne a prechádzajú do vlastníctva osoby XY
ccokoladecka
29.10.10,13:22
1 - vravia, ze by to mali coskoro vybavit v banke, tak este pockame, ci sa im to podari vynat.
2 - toto som si overovala a je tam stale zalozne pravo na banku. Takze radis, aby sme majitela popohnali a vybavil si to na katastri?
3 - tuto radu som presne potrebovala. a mal by to urobit majitel alebo je to na dohode?
dakujem za rychlu odpoved
andiablo
29.10.10,14:36
1 - vravia, ze by to mali coskoro vybavit v banke, tak este pockame, ci sa im to podari vynat.
2 - toto som si overovala a je tam stale zalozne pravo na banku. Takze radis, aby sme majitela popohnali a vybavil si to na katastri?
3 - tuto radu som presne potrebovala. a mal by to urobit majitel alebo je to na dohode?
dakujem za rychlu odpoved
1-teda OK
2-popožeň majiteľov
3- no je to na dohode ako sa dohodnete. Ak by si mala potom záujem môžem ti zaslať príklad zmluvy. Podpis predávajúeho si daj potom overiť na matrike
ccokoladecka
29.10.10,15:34
dakujem, potom sa ozvem, ked to bude aktualnejsie :) a este sa chcem spytat, ked sa bude robit novy geometricky plan a parcela sa rozdeli, treba urobit pred podpisom zmluvy aj zapis do katastra? alebo staci len GP a kúpna zmluva?
andiablo
29.10.10,15:59
no ja som to robil tak že sa spravil geometrák parcely v takom štádiu ako som chcel ja a dal som zavkladovať spolu so zmluvami. Tie musia byť dve.
Nemusí sa teda robiť geomtrák zavkladovať a potom predať. Zbytočne by ste platili po 66 eur za vklad. Stačí to spraviť na jeden krát
FriSoft
29.10.10,19:37
Dobry den, mohli by ste mi prosim zaslat priklad zmluvy, ktoru spominate pre bod 3? Prave take cosi hladam. Kupujeme od "zadneho" suseda cast (par metrov) jeho zahrady k nasmu pozemku.
Co presne znamena: "sa spravil geometrák parcely v takom štádiu ako som chcel ja"?

Dakujem!
andiablo
30.10.10,05:16
Dobry den, mohli by ste mi prosim zaslat priklad zmluvy, ktoru spominate pre bod 3? Prave take cosi hladam. Kupujeme od "zadneho" suseda cast (par metrov) jeho zahrady k nasmu pozemku.
Co presne znamena: "sa spravil geometrák parcely v takom štádiu ako som chcel ja"?

Dakujem!
Znamená to že sa vyhotovil GP parcely podľa toho, ktorú časť pozemku som chcel kúpiť. V GP sa vytvorila nová parcela.
andiablo
30.10.10,06:16
V prílohe prikladám kúpnu zmluvu, ktorú som mal ja a je zavkladovaná na katastri. Robil mi ju známy z katastra takže je OK. Ja som kupoval jeden pozemok na základe novovytvoreného GP a polovicu jedného ako prístupovú cestu.
Dúfam že Vám to pomôže
ccokoladecka
05.11.10,16:39
Znamená to že sa vyhotovil GP parcely podľa toho, ktorú časť pozemku som chcel kúpiť. V GP sa vytvorila nová parcela.

mozem sa vratit este k mojmu prispevku..... to ako si napisal ze si dal urobit GP parcely, tak myslis, ze si kupoval dva pozemky od dvoch majitelov a od jedneho z nich len cast pozemku. Teda si pred podpisom zmluvy dal vyhotovit GP na celu parcelu, ktoru si isiel kupovat (teda jeden cely pozemok + cast dalsieho) toto ste zapracovali do zmluvy a zmluvou si urobil vklad do katastra?

alebo si to myslel tak, ze si dal urobit novy GP len na ten pozemok, ktory sa delil? a pri vybavovani stavebneho povolenia si dal robit GP znovu na cely tvoj pozemok?
andiablo
05.11.10,17:37
mozem sa vratit este k mojmu prispevku..... to ako si napisal ze si dal urobit GP parcely, tak myslis, ze si kupoval dva pozemky od dvoch majitelov a od jedneho z nich len cast pozemku. Teda si pred podpisom zmluvy dal vyhotovit GP na celu parcelu, ktoru si isiel kupovat (teda jeden cely pozemok + cast dalsieho) toto ste zapracovali do zmluvy a zmluvou si urobil vklad do katastra?

alebo si to myslel tak, ze si dal urobit novy GP len na ten pozemok, ktory sa delil? a pri vybavovani stavebneho povolenia si dal robit GP znovu na cely tvoj pozemok?
no tak takto. Boli to tri pozemky vedla seba. uzke a dlhe. No od jedneho majiteľa. No jeden som odkupil do polovice(budúca prístupova cesta na obe novovytvorene parcely) a z tych dvoch som dal GP spraviť dva pozemky ako "štvorce" a takto GP aj s odkupom šiel na kataster
ccokoladecka
05.11.10,18:01
aha, no lebo rozmyslame, ze ci by sa nedalo spisat kupnu zmluvu na ten pozemok, ktory kupujeme iba z casti bez noveho GP. mame iba presne dohodnutu velkost pozemku. a ze by sme v zmluve uviedli iba vymeru v m2. a az po zapise do katastra by sme si dali zamerat cely nami kupeny pozemok. ale neviem, ci by to preslo katastrom.
andiablo
06.11.10,07:30
aha, no lebo rozmyslame, ze ci by sa nedalo spisat kupnu zmluvu na ten pozemok, ktory kupujeme iba z casti bez noveho GP. mame iba presne dohodnutu velkost pozemku. a ze by sme v zmluve uviedli iba vymeru v m2. a az po zapise do katastra by sme si dali zamerat cely nami kupeny pozemok. ale neviem, ci by to preslo katastrom.
no keby si mala len výmeru tak nik nevie odkiaľ ta výmera je. Mohlo by to potom byť aj v strede pozemku. Preto treba GP
ccokoladecka
08.11.10,16:34
dobre, dakujem este raz, hadam sa nam to podari doriesit