pildo
30.10.10,14:49
Ahojte,

potreboval by som poradit:
V nasom byte robili nadstavbu, postavili sa dva dalsie byty a tie by chceli mat podiel na spolocnych priestoroch. sme povinny im uvolnit miestnosti, alebo tieto miestnosti ostavaju vlastnictvom povodnych 4 bytov?

pride mi nelogicke, aby sme sa suhlasom s nadstavbou pripravili o nebytovy priestor.

Potreboval by som poradit, kde hladat relevantne zakony k tejto problematike, popripade ak ma niekto vlastne skusenosti.
Mária27
30.10.10,13:36
Nadstavbu robili asi vo vašom dome nie byte. Vy ste im dávali súhlas a uzatvárali s nimi zmluvu podľa § 21 a 22 zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Podľa § 22 ods. 1 písm. b) ste sa mohli dohodnúť, že budete tieto priestory užívať len vy:

(1) Zmluva obsahuje najmä
b) vymedzenie a výpočet spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov a príslušenstva a prípadne určenie, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu alebo pozemok budú užívať len niektorí vlastníci,
c) vymedzenie spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných ...
pildo
30.10.10,13:48
pardon dome :)

ak v zmluve nie je zmienka o deleni a uzivani? pozriem do zmluvy, ci tam nie je zmienka o spolocnych prietoroch, ale budem ju mat k dispozicii asi az za par dni.
Halli
30.10.10,14:27
pride mi nelogicke, aby sme sa suhlasom s nadstavbou pripravili o nebytovy priestor.

.

Ach jáááj Pildo a logické ti pripadá, že všetci tí v nadstavbe Vám budú platiť do fondu opráv domu prašule? Vyriešili Vám obnovu strechy... :eek:
Aký to egoizmus, však ku každému bytu by mal prislúchať aj nebytový priestor v podiele prislúchajúcemu k bytu. Malo by to byť v zmluve, ale čudujem sa keby sa chceli o to tí noví pripraviť...Ak by ostatní nedávali do spoločných priestorov haraburdie, isto by sa našiel "plac" aj pre nádstavbových...;)
pildo
30.10.10,16:50
obnovu strechy riesit museli, kedze staru musel zburat a postavit uplne novu (robia 2 mezonetove byty). miesta je dost, problem ale je, ze polka priestorov bola prerobena na vojnovy kryt.

skor mi ide o to, ze ak to nie je v zmluve, ci maju narok na priestor v pivnici (nie je problem s tym krytom, tam ma jeden z majitelov aj podiel kupeny, navyse sa nevyuzivaju). skor mi ide o miestnost asi 4x4m, ktoru chcu pouzit na pivnicu pre tie mezonety (kludne nech si spravia pivnice v tom kryte).