ivahuma
30.10.10,23:15
Zdravim,

mame moznost kupit holodom s pozemkom v hodnote 74 000eur. Chceli by sme vediet, s akym rozpoctom mame pocitat aspon orientacne na jeho dokoncenie na kluc ( holodom je kompletne dokonceny zvonku, fasada, okna, vchodove dvere ) - DOKONCIT garazove dvere, elektricke rozvody, omietky, podlahy, sanita, na zaciatok bude stacit zariadit kuchynu, obyvacku
a spalen ).

Skuste aspon "zbrucha", aby sme mali predstavu, ci to financne utiahneme.
petosc
31.10.10,05:10
Záleží od veľkosti m2, ale treba rátať stým, že teraz len prídu tie najdrahšie veci. Ked si budeš dávať robiť všetko firme no tak ja by som určite rátal okolo 40-50 tis €. to je môj názor, ale všetko závisí aj od toho aké materiáli budeš používať. Ja som teraz napr. vyberal dlažby a som naozaj smutný že tie najkrajšie sú najdrahšie :o( Takže som skončil na cene za m2 na 55€ dlažby. A to nehovorím obklady v kúpelni!!
220870
31.10.10,05:43
Pomohlo by foto toho domu.To je cena aj s pozemkom,aká je rozloha domu m2,m3 podkrovný,bez podkrovia,koľko izieb .Čím lepšie to popíšete tým presnejšie sa dá stanoviť cena.
Jack_spk
31.10.10,06:51
Tých 50 000 € asi ano - samozrejme všetko záleží na kvalite. Ak tam nie je plot a nejaké vonkajšie úpravy - tak aj tie zhltnú strašne veľa peňazí - treba na to myslieť.
day
31.10.10,12:03
mne vychadza cena HS asi 1/3 z celkovych nakladov.

u Vas samozrejme hra rolu aj umiestnenie pozemku, je pod Slavinom alebo na samote, siete su na pozemku, .... to vsetko navysuje, znizuje cenu

samozrejme rozhoduje aj Vas pocit, chcem stravit na tomto mieste (mozno) cely zivot :)
lutec
31.10.10,17:46
25-30 %
ivahuma
31.10.10,18:42
Dakujem zatial,

co sa tyka rozmerov, tak dom ma 136m2, prave sme si vypocitali, ze napr. omietky by nas vysli 3860eur ( zaratali sme tam aj stropy ), ak ratame 8,50 eur za m2.

Kedze sme laici,nevieme, na co vsetko treba mysliet, sme dufali, ze by to mohlo vyjst na 30 - 40 tis. eur od firmy, ale asi pojdeme na to cez rodinnych prislusnikov po vikendoch. U nas je problem, ze zijeme v zahranci, a chceli by sme sa vratit na Sk az po kompletnom dokonceni domu.
Terenne upravy nepocitam, to by sme robili postupne.
ivahuma
31.10.10,18:59
No a pridam,

dom ma dva podlazia, rovnu strechu,
na prizemi kuchyna spojena s obyvackou 40m2, chodba s wc 12,5m2, schodisko murovane 8,3m2, garaz 17,55m2

poschodie 3izby 12,6+18,1+18,3m2 chodba 14,9m2, kupelna 8,03m2

Mudrejsi budeme, ked budeme vidiet projektovu dokumentaciu, ale v podstate by sme sli cestou standardu.
Na co tam mame mysliet? ... ked neratame zariadenie ako sedacka do obyvacky, postele... to by sme zakupili az po navrate na SK. Ide nam teda o rozpocet na dokonecnie domu tzv. pred nastahovanim sa. Kuchynsku linku so spotrebicmi mozme aj nemusime ratat....
- omietky ( tych 3860eur by boli )
-kurenie ????
-elektrina ???
-podlahy
-sanita
- interierove dvere
- vnutrone parapety na okna
ivahuma
31.10.10,19:15
a este poznamka ku kureniu - v obyvacke je navrhnuty krb s prieduchmi
220870
31.10.10,19:24
Bajočkom ,30 000 rátajte.Ak by som mal byť preberajúcim technikom pri preberaní tej rozostavanej stavby tak pôvodný majitel si vyšklbe všetky vlasi,ak nejaké má.Ak môžem poradiť tak všetko je relatívne aj hrúbka múrov,najlacnejšie riešenie je zavolať si na obhliadku stavby niekoho kto sa stavebníctvu rozmie.Ja osobne tomu rozumiem a novostavbu postavenú na kšeft by som nikdy nekúpil.
dad111
31.10.10,19:56
Nekupujte to. Postaviť hrubú stavbu je nič. Dokončenie je makačka. Za tie peniaze si postavíte takú stavbu ako chcete Vy. Budete banovať celý život.
ivahuma
31.10.10,19:59
Co myslis tym, ze keby si bol preberacim technikom, tak povodny majitel by si vlasy vysklbal? Vytkol by si to a hento? No to my asi nemozeme, cena je pevna. V rodine mame cloveka, ktory tam s nami pojde, lebo robi v stavebnictve, ohodnoti, ci sa oplati kupit alebo nie, ale kedze nerobi rozpocty, tak nam asi nebude vediet povedat, kolko plus minus nas vyjde dokoncenie.A mozno aj bude vediet, len ja o tom este neviem :-))))
ivahuma
31.10.10,20:12
Nekupujte to. Postaviť hrubú stavbu je nič. Dokončenie je makačka. Za tie peniaze si postavíte takú stavbu ako chcete Vy. Budete banovať celý život.


No my velmi na vyber nemame. Zijeme mimo SK, stavat pre nas nema kto, dom chceme kupit v inom meste nez sme povodne zili. Mohli by sme kupit pozemok a nechat postavit podla svojich predstav, na kluc. Sme to presli x-krat. Pozemok a k tomu domcek na kluc, tak to chce dokopy aj 180tis. euro, tolko nemame. Na Sk sa chceme vratit so splatenym uverom. Lebo nevieme, co nas bude cakat... ci bude z coho splacat. Navyse by sme pocas stavby neboli tam, rodicia nebudu dochadzat kazdy vikend 200km, aby dohliadali, ci nas fy neokrada a ci stavebny dozor ozaj dozoruje ...
Hotovy dom alebo holodom je pre nas optimalna moznost. Aj financne, aj casovo, aj co sa tyka dokumentacie a s nou spojeneho povolenia a vybavovaciek :-)
ivahuma
31.10.10,20:22
A pozemok ma hodnotu z toho asi 23. tis. eur, takze ten holodom je asi v cene 51tis. eur. Kedze ide o novovybudovanu stvrt, v cene je aj asfaltova pristupova cesta, pripojky a okna, plus kompletne dokoncena stavba zvonku.
To nie je len hola hruba stavba.

urcite mate pravdu, nenamietam, ale skuste sa vcitit do nasej situacie, stavba domu svojpomocne po navrate domov neprichazda do uvahy
lienocka001
31.10.10,20:34
nuz mne 30 000 Eur na dokoncenie prijde malo... aj ked to budete robit po vikendoch a cez rodinu / co inak neodporucam../ jednak sa to casovo natahuje.. lebo pre rodinu nie ste zaujimava zakazka - tolko na vas nezarobi/ a jednak nemozete tolko kritizovat kvalitu odvedenej prace..

to co pises nie je holodom ale uzavreta hruba stavba... my staviame rozlohovo podobny dom.. akurat miesto garaze mame dolu izbicku.. a momentalne sme v podobnom stadiu /hruba stavba + okna, dvere komin, schody/ staviame s partiou zivnostnikov, na niektore prace si volame.. nieco robime samy / aj pomocne prace/ doteraz nas to cele vyslo /aj papierovacky pripojky/ 31 000 EUR
podla mojich rozpoctov na dokoncenie este bude treba
krb s vymenikom obostavba.. atd 2600 Eur, voda kurenie kotol radiatory min. 7000 EUR, stropy /sadrokarton/ svetla, vypinace, kuchyna, spotrebice, sedacka 8000 EUR, podlaha poter plus laminat 1600 Eur.. len spodna cast domu omietky, vymalba len spodna cast domu 3300 EUR, izolacia 1000 EUR, dolna kupelna komplet 3300 Eur..voda plyn, elektrina 3300 co je spolu cca 30 000 EUR...

a podotykam ze nebudeme zatial robit podkrovie... vacsinu veci kupujeme v akciach... a najlepsie bez papiera, vela veci mi urobi vo vnutri ocino, manzel, svagor a teda zadarmo...
uz pri hrubej stavbe sa nam podarilo dost usetrit... ja som teraz na RD a dost okolo toho obieham.. zhanam zistujem.. porovnavam... a kontrolujem.. ked treba... natieram miesam nosim.. atd.. no klasika ako na stavbe...

k cene kuchyne a sedacky mame v rodine zamestnanecke zlavy na Ikeu a vedia nam zohnat veci za dobre ceny.. od nich..

ak to chces fakt mat hotove... a to sa nebavim o dvore zahrade.. tak si tych 50 000 Eur pripravte... a treba ratat aj s niektorym nepredvidatelnymi nakladmi.. napr. ked nemate pripojku na kanalizaciu tak treba COV co nie je lacna zalezitost.. atd...

je to zateplene? ak ano preco to zateplovali pred omietkami...
Ferdosondo
01.11.10,04:57
Staval som svojpomocne. Len materiál od bodu z ktorého chceš začať ma vyšiel viac ako 30 000 Eur, pri o niečo menšom dome.
Ivahuma rátaš s pomocou rodiny, ale nerátaš, že vo vnútri je najviac roboty, podotýkam že odbornej a peňazí. Hrubá stavba naproti tomu je hračka. Rodina Ti príde zopár víkendov a sú aj odborníci? Vedia urobiť vodu, odpad do kanalizácie, elektriku, omietky, podlahy dlažby, kúpelne, schody, krb s kúrením, zatepliť podkrovie, sadrokarton, namontovať dvere...? Nechcem strašiť, ale chyby sa veľmi ťažko a draho odstraňujú. Podľa mňa budeš potrebovať ďalších 80-100 tisíc Eur a to už si na cene, kedy si dáš postaviť dom podľa svojich predstáv. Ak na to nemáš radšej do toho nechoď, pretože budeš mať nedokončený dom a zároveň prázdne vrecká.
Tá cena, za ktorú to chceš kúpiť je zhruba v poriadku. Avšak ak ten dom bol stavaný na kšeft, tak s najväčšou pravdepodobnosťou, to bude odfláknutá práca s množstvom chýb.
Ferdosondo
01.11.10,05:09
je to zateplene? ak ano preco to zateplovali pred omietkami...
Klasika, dom na kšeft. Urobená fasáda, aby sa to lepšie predávalo. Kým sa dom dokončí, tak bude fasáda vyzerať, ako keby popri ňom prešla fronta.
220870
01.11.10,05:29
Co myslis tym, ze keby si bol preberacim technikom, tak povodny majitel by si vlasy vysklbal? Vytkol by si to a hento? No to my asi nemozeme, cena je pevna. V rodine mame cloveka, ktory tam s nami pojde, lebo robi v stavebnictve, ohodnoti, ci sa oplati kupit alebo nie, ale kedze nerobi rozpocty, tak nam asi nebude vediet povedat, kolko plus minus nas vyjde dokoncenie.A mozno aj bude vediet, len ja o tom este neviem :-))))
Som stavbár domy staviam prerábam x 20rokov viem o tom svoje,nie raz sme chystali byty alebo RD na predaj.
Ten čo zateplí dom pred realizáciou vnútorných prác poterov omietok atd. nieje stavebná firma, ale veľký úd.Už len toto by vám aj ako neznalému v stavebníctve malo, ako prvé udrieť do oči.Kvalitu takého zateplenia a plesnivý polystyrén aj škoda hodnotiť.;)
Ferdosondo
01.11.10,05:34
Predpokladám že zateplili nejakou trojkou(3cm).
220870
01.11.10,05:43
5 kou s trojkou sa zle robí.
pivko
01.11.10,06:19
Ja by som rozostavaný dom nekúpil nikdy. Nevieš vobec ako boli urobené základy , deka ,múry , voda ,kanál atd atd.Stačí že teraz bývam vraj NOVOSTAVBA:eek: Firma , ktorá tento dom stavala šetrila asi na všetkom čo sa dá , plastové okná asi najlacnejšie , kročajová izolácia žiadna/ počujem ešte aj ke si sused us..e:mee:. Staré soc. paneláky boli asi kvalitnejšie.Mám kamaráta - kšeftuje s bytmi, kúpi dezolátny stav a ako on hovorí oplieska ho:eek: a predá.Zamaskuje každý nedostatok a kvalita práce katastrofa:mee:
ivahuma
01.11.10,09:10
No idete pekne od temy uz, to, co by ste urobili vy, je jedna vec, my sme boli zvedavi, ci by sme sa zmestili do 30 tisicoveho rozpoctu na dokoncenie holodomu.
lienocka001
01.11.10,09:43
No idete pekne od temy uz, to, co by ste urobili vy, je jedna vec, my sme boli zvedavi, ci by sme sa zmestili do 30 tisicoveho rozpoctu na dokoncenie holodomu.

ale ako od temy poriadne si to precitaj.. viaceri sme ti tu napisali.. ze to nie je realne... lebo tolko ta bude stat iba material na dokoncenie komplet domu do obyvatelneho stavu...aj to cez akcie zhananie a taka nizsia stredna trieda
a su tam prace ktore si nevies /resp. nemas moznost urobit sam - pisal si ze si mimo SVK/ a pripadne su to odborne prace.. kde aj tak potrebujes peciatky revizne spravy a pod.
realne rataj min. 50 000 Eur aj to bude tak na hrane... vela svojpomoci a pod. ono sa to nezda.. clovek si narata len tie velke polozky ale je tam tolko drobnosti a hned je to sto dvesto tisic korun navyse...

asi to nie je to co chces pocut... ale to je realita...
lienocka001
01.11.10,09:51
a este cosi teraz som si precitala ze rodinu mate 200 km od stavby.. co chcete kupit..
ja vam jednoznacne doporucujem zaplatit si poriadny stavebny dozor alebo ineho cloveka ktory to bude vsetko organizovat a manazovat... lebo to je pri tychto vnutornych pracach najhorsie.. aj najviac sa da pokazit
Ferdosondo
01.11.10,13:22
No idete pekne od temy uz, to, co by ste urobili vy, je jedna vec, my sme boli zvedavi, ci by sme sa zmestili do 30 tisicoveho rozpoctu na dokoncenie holodomu.
O čom točíš. Veď Ti tu každý píše, že nie. Ale ak si myslíš, že si chytrejší ako tí, čo už majú postavené, tak si ho kľudne kúp.
Jack_spk
01.11.10,13:29
Nekupovat. Za 50 000 sa dá spraviť hrubá stavba za menej ako 2 mesiace - a máte to presne podľa seba. Iba zaplatiť človeka, ktorý to všetko vybaví a dohliadne.
ivahuma
01.11.10,18:18
No ja neviem, co sa tu rozculujete. Som zena, a komentarom, ze odbocujete od temy som reagovala hlavne na prispevky odporucajuce kupovat - nekupovat a vnucovanie nazorov, ktore sa netykali temy. Resp. hodnotiace nieco ine, nez bolo ucelom temy.

To, ze by ste nekupili, svedci o kvalite slovenskeho stavebnictva vobec. Preto sme tam, kde sme. A ze Slovak ma guraz okradnut slusnych ludi o miliony korun, svedci o nasej mentalite. Aj na zapade sa to stava, ale tu cloveka chrani aspon legislativa.

Bolo evidentne uz z prvych prispevkov, ze sa do tych 30 - 40 tis. pri dokonceni domu nevmestime, niektore Vase komentare som ohodnotila ako uzitocne ja sama, s niektorymi som suhlasila, tak ja neviem, preco utocite. Najma Lienockino vyratanie jednotlivych poloziek bolo velmi fajn, dostalo cloveka trochu do obrazu.

Viem, ze mi chcete dobre, rady ako postavit si dom sami podla svojich predstav nepotrebujeme, lebo to vieme aj sami. Bohuzial, taku moznost nemame.
Pride mi ale zbytocne z Vasej strany komentovat nase rozhodnutie ci kupit alebo nekupit hotovy dom.

Este raz dakujem za komentare, prispevky. Napriek vyhradam povazujem temu celkovo za prinosnu. Pomer ceny hrubej stavby versus dokoncenie vychadza teda priblizne na 40 : 60.

No a na zaver. Nesuhlas nemusi znamenat utok. Napomenutie alebo nasmerovanie nemusi vyzniet ako ponizovanie druhych. Nebudme taki vztahovacni.
KEJKA
01.11.10,18:40
len na okraj, ak považuješ odpovede za dostatočné, tak ešte klikni hore k svojmu zadaniu - vyriešené, aby sa téma uzavrela, čo ty na to?