tormin
31.10.10,06:18
Dobrý deň,

touto cestou by som Vás chcel poprosiť o radu ohľadom toho ako boli stavané staré cca 60-70 ročné kachľové sporáky, presnejšie ako bol riešený odpad na sadze z komína. Mám dva kachľové sporáky s klasickou platňou na varenie, pecou na pečenie koláčov (trúba) a pecou na pečenie chleba, ktoré sú postavené na úrovni terénu resp. v pivnici. Pri týchto peciach ani pod nimi (v pivnici) nie sú žiadne komínové dvierka alebo nejaký otvor cez ktorý by bolo možné povymetať sadze po čistení komína. Komín končí v sporákoch a nepokračuje nikde hlbšie pretože tam už nie je žiaden suterén. Na boku sporáka sa nachádza mechanizmus (drôt) ktorým je možné otvoriť alebo zatvoriť klapku/dvierka z pece na chlieb do komína. Po naplazení sa do pece na chlieb som zistil, že tieto staré pece boli stavané asi takým spôsobom že sadze pri čistení komína padali asi do nejakej jamy alebo dutiny za pecou a až po naplnení tejto jamy prepadávali do pece na chlieb odkiaľ sa dali vymiesť. Pokiaľ sa nemýlim tak ten spomínaný drôt iba otvára a zatvára klapku na peci na chlieb. Nepodarilo sa mi nájsť nič iné čo by to ešte mohlo otvárať, napríklad nejaký "odhrabovač" sadzí. Ani po vybratí rúry na pečenie koláčov sa mi nepodarilo vymiesť sadze, iba trochu popola. Sporák je podobný tomu na obrázku. Môžete mi prosím povedať či som to správne odhadol, že sa dajú vyčistiť iba sadze ktoré už napadali do pece na chlieb resp či existuje nejaký spôsom ako dôkladne vyčistiť sadze ak sa tam nenachádzajú žiadne dvierka alebo otvory na peci na čistenie? Vybratie nejakej kachlice? Nerád by som zbytočne rozoberal alebo poškodil sporák.


Ďakujem
220870
31.10.10,05:39
Komíny na tuhé palivo sa vždy stavali tak aby sa dal komín povymetať.Vo vašom prípade asi došlo k zamurovaniu tých dvierok pri stavbe pece.Ak to staval niekto kto sa tomu rozumel tak asi napojil komín s pecou pod ostrým uhlom tak aby sadze pri vymetaní padli do pece a odtial sa dali povyberať.Ak to staval babrák tak vám nezostáva nič iné len vysekať nový otvor na vymetanie pece a hneď tam aj osadiť dvierka.Podľa tých fotografií by to bolo asi najrozumnejšie zo susednej izby ,z kuchyne.
hubatá
31.10.10,05:44
alebo odmontovať rúry, ale ten bordel !!!!